Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gastrita


eli

Recommended Posts

Am fost azi la doctor pentru ca incepand cu acum aproximativ 2 saptamanai am inceput sa am dureri de stomac, intepaturi puternice si rapide, dureri mai prlungi ca si cum mi-ar taia cineva stomacul de pe dinauntru, senzatii de stomac greu, umflat. Mi s-a spus ca am gastrita si mi-au fost date niste medicamente, dar daca nu va trece cica as putea avea ulcer la stomac. As vrea si eu niste informatii, remedii, sfaturi ce sa fac si ce nu cu privire la gastrita, deoarece informatiile gasite de mine nu au fost satisfacatoare. Imi cer scuze daca s-a mai discutat in legatura cu acest subiect si am mai postat si eu acest mesaj. Va multumesc! [:)]Eli [il] de [bicla]si [dc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Eli, diagnosticul de "Gastrita" se pune pe investigatii paraclinice. Tie ti-a facut vreo investigatie? Ca sa fii sigura ca nu ai ulcer, mai bine fa-ti o gastroscopie sau macar un tranzit baritat, nu sta asa pina e prea tirziu! Pt. inceput, ar fi bine sa iei Ranitidina de 150 mg, de 3 ori pe zi sau Famotidina de 40 mg, tot de 3 ori pe zi. Si sa ai la tine un "pansament gastric" - Maalox sau Dicarbocalm, ca sa iei daca te "arde" f. tare la un moment dat. Alt tratament, fara investigatii, nu e bine sa iei. Si poti sa-ti dozezi in singe anticorpii anti-Helicobacter pylori, sa vezi daca nu-l ai si pe asta, ca asta da ulcer gastric in >90% din cazuri. Multa sanatate! Home, wherever you are... Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Siminaf iti multumesc foarte mult pt raspuns. Doctorul nu m-a intrebat decat ce simtome am, unde si in ce fel ma doare, m-a pus sa deschid gura si s-a uitat si m-a apasat pe burta. Mi-a dat niste pastile , sunt in japoneza, si a zis sa rvin in cazul in care medicamentele nu-si fac efectul. Ai putea sau poate cineva sa traduca in engleza investigatiile recomandate de Siminaf? Va multumesc! [:)]Eli [il] de [bicla]si [dc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel la originea gastritei stau factori diversi. Poate fi acuta sau cronica, si e vorba de inflamarea mucoasei stomacale. Daca inflamatia se agraveaza vorbim atunci de ulcer al mucoasei gastrice. Nu stiu daa te intereseaza, dar am sa iti explic putin principiul de functionare al stomacului, ca sa intelegi ca e un organ supus intreaga viata a tot soiul de experimente si de tratamente "inumane" din partea noastra, gazde neatente. Peretii stomacului sunt formati de straturi succesive : mucoasele (care protejeaza si tapeteaza interiorul organelor, avand si rol de absorbtie si de secretie). Mucoasa stomacului secreta mucusul care protejeaza impotriva acidului clorhidric, foarte coroziv, care degradeaza alimentele. Stomacul e ca o punga sugrumata la capat, spre iesire, de pylor care se deschide pt a permite trecerea alimentelor din stomac catre duoden (primul segment al intestinului). Pylorul se deschide numai cand aciditatea stomacului, deci continutul de HCl, atinge un nivel maxim. (Se mai deschide de exemplu si cand inghitim ceva foarte, foarte rece ).In mod normal organismul are un antidot contra acidului clorhidric care se poate strecura in duoden ( substante produse de pancreas, ca bicarbonatul,care anihileaza efectul HCl). Dar cand exista disfunctiuni, HCl corodeaza si produce ulcer duodenal. Deci ulcerul gastric este situat in stomac, ulcerul duodenal este la iesirea din stomac, pe primii cm ai intestinului . In stomac exista o flora bacteriana inofensiva, dar putem introduce pe cale bucala si bacterii rezistente care fac ravagii in stomac, care rezista la actiunea acidului stomacal . Una din aceste bacterii "helicobacter pylori" poate provoca de asemenea iritarea mucoasei stomacale. Iata un site in franceza engleza, unde poti avea informatii pe aceasta tema: http://www.canadianhp.com/french/gastrite.html In orice caz gastrita acuta este de resort medical sau spitalicesc. Se pare ca gastritei i se da mai mica importanta si nu se mai trateaza decat atunci cand se banuieste formarea unui ulcer. Factorii de risc ai ulcerului sunt : aspirina, substante corozive, medicamentoase, bacteria "h. pylori" etc iar tratamentul depinde de cauza ulcerului (pe care o stabileste medicul). Sa ne intoarcem la gastrita cronica, o recunosti dupa anumite semne ca: dureri gastrice, crampe, arsuri, digestie lenta. Banuiesc ca tu asta ai, medicul trebuie sa iti fi spus. Trebuie sa stii ca poate fi provocata (in unele cazuri) de factori alergici cum ar fi consumul unor alimente ca laptele, oua, ciocolata, CAPSUNI, otet. De substante ca aspirina (care trebuie evitata de acum incolo)., de anumite carente in vitaminele B.3 si B.12. Cateva reguli te vor ajuta in lupta cu aceasta boala, afara de sfaturile primite de la medic si de medicamentatia prescrisa: 1. se recomanda abstinenta alcoolului si tabacului, substante iritante pt stomac. 2. mananca lent, mesteca bine alimentele 3. mananca la ore regulate intr-o atmosfera de calm, in care te eliberezi de problemele cotidiene si de stress. 4. nu bea apa in timpul mesei, nu mesteca chewing gum (care activeaza productia de HCl) 5.evita condimentele, otetul inlocuieste-l prin lamaie, alimentele la care ai o intoleranta personala, cafeaua care este un excitant 6. Trateaza eventualele carii 7.poti manca alimentele calde sau reci dar niciodata fierbinti sau foarte reci. 8. Cand simti o jena (ca si cum te roade stomacul), sau cand nu ai timp decat de o mancare frugala la serviciu, rontaie un biscuit, un fursec, ceva fainos, care formeaza un pansament gastric . Iata cateva sfaturi gasite pe net in ce priveste gastrita cronica(afara de o buna igiena alimentara): -cure alternante de 15 zile fiecare, cu pudra de argila: Bedelix, Gastropulgite, Kaomuth, Smecta: o lingura rasa de argila intr-o jumatate de pahar inainte de masa - dimineata,la pranz si seara. -dimineata pe stomacul gol, sublingual, timp de 6 luni cel putin, o doza de oligoelemente : -manganeze (de luni pana joi) -manganeze-cobalt (marti si vineri) -nichel-cobalt (miercuri si sambata) (nu ma intreba de ce in zilele acestea, caci nu stiu, asa este scris) Trebuie sa stii ca tot ce este sublingual se absoarbe foarte rapid, direct in sange, fara sa irite stomacul. Cam atat stiu eu sa iti spun, scuze daca ti-am dat amanunte inutile dar eu asa sunt, imi place sa stiu un subiect mai global ca sa il inteleg mai bine. Iti doresc sanatate si sa scapi de gastrita cat mai repede! Ar mai fi de adaugat ca stomacelul nostru e foarte rezistent si fidel totusi, si ca stresul, enervarea, o spaima puternica joaca un rol mare in imbolnavirea sa (afara de faptul ca mancam pe fuga, ca nu mestecam cum trebuie nestiind la ce munca in plus supunem aparatul digestiv pt a maruntii alimentele si a le face absorbabile ). Ca fapt divers va pot da exemplul unui patron care a fost jefuit si a facut pe loc un ulcer (se poate produce da, da, in doar 15 minutele). Dupa 3 ani, era vindecat -dar ghinion!- iar l-au calcat hotii si ulcerul a recidivat pe loc. Multe pupicuri si iti tin pumnii pt insanatosire! Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, inca ceva ce eu am gasit interesant. In mesajul anterior vorbeam de carenta in oligo-elemente , deci de lipsa unor substante necesare, care se gasesc in cantitati infime in organism. Probabil ca putini am da atentie sau am face legatura intre aceste carente si o boala ca ulcerul ori cancerul de stomac. Si totusi am avut surpriza sa citesc despre alimentatie mai pe larg si sa aflu ca vegetarienii (cei ce nu consuma carne si derivate) precum si vegetalienii (cei ce nu consuma nici un fel de produs animal, deci lapte,carne, oua, icre, etc) se expun riscurilor de ulcer, cancer, etc, tocmai datorita carentelor. Mama mea care este o femeie pioasa si care a tinut posturi de toate sarbatorile, ca la carte, + fiecare miercuri si vineri (chiar si atunci cand a fost dupa grele operatii si avea nevoie de o alimentatie bogata) s-a captusit cu un ulcer pyloric de curand.Convingerea ei ca si a altora este ca postul nu poate strica oricum organismului, caci curata de toxine, asa si pe dincolo... Chiar si eu gaseam ca este un soi de purificare a corpului (acum nu vorbesc deloc de spirit, de suflet, de comuniunea cu Dumnezeu). Documentandu-ma mai bine nu mare mi-a fost mirarea sa descopar ca vegetarienii si vegetalienii sunt subiecte de risc pt cancerul de stomac, intestinal, ulcere si alte cele. Faptul ca nu consuma proteine si grasimi animale provoaca nenumarate disfunctionari. Asadar excesul de zel dupa parerea mea nu duce la nimic bun! Chiar si cu postul, cu atat mai mult cu cat exista destule explicatii biblice privitoare la aceasta . Am descoperit deasemenea ca ne lipsesc multe informatii in ce priveste funcionarea corpului nostru. Poate ca ar fi binevenit si prin Romania anumite emisiuni in care se explica in termeni simpli, usor de inteles, atractivi pt mari si mici : minunile corpului omenesc ! Nu trebuie sa fii cineva cu spirit neaparat "stiintific" ci doar dotat u putina curiozitate si interes pt sanatate .Aici in Franta este o emisiune "C'est pas sorcier"! ("Nu e nici o vrajitorie")pe care o apreciez in mod deosebit. Si totdeauna avem surpriza de a invata ceva nou, de a intelege mai bine, de a aprofunda subiecte care ne privesc pe toti in viata de zi cu zi. pardon daca m-am departat de subiectul tau, caci tu ai nevoie de sfaturi nu de lectii! Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Samsara, multumesc si tie. Cu ocazia mesajului tau mi-am adus aminte ca amanam, mai bine zis uitat, sa merg la dentist pentru niste probleme aparute de curand. In privinta stomacului care roade, am avut senzatii de genul acesta cateva saptamani aprox cu 9-10 luni in urma, dar le-am venit de hac printr-o alimentatie mai sanatoasa si la ore regulate, pacat ca nu am facut acest lucru doar un timp. Am tinut si eu postul Pastelui si pot spune ca in acea perioada m-am simitit cel mai bine. Dar mancam foarte multe legume, fructe, tofu si eram cu informatiile langa mine ca sa stiu ce si cum sa asociez. Iar in zilele in care era voie mancam peste. Dar poate nu am facut destul sau cine stie... [:)]Eli [il] de [bicla]si [dc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragä Eli, eu nu stiu prea multe despre gastritä, dar am avut si eu, la scurt timp inainte sä aflu ca sint gravidä ...cind beam lapte mä durea stomacul atit de tare, cä-mi venea sä mä tävälesc pe jos!! Deja imi era fricä sä mä uit la lapte!! Inainte sä ajung la doctorä, am aflat cä sint insärcinatä...doctora mi-a zis numai cä am gastritä si sä nu mai beau lapte, sau sä consum produse lactate..cel putin o perioadä scurtä la inceput, iar cind i-am spus cä sint gravidä, a ris, si mi-a zis cä dupä sarcina asta voi scäpa si de gastritä!! Asa a fost....dar nu pot sä-ti spun ca mi-a trecut din cauza vre-unei schimbäri in organismul meu, ci datoritä faptului cä am mincat tot ce-mi iesea in cale!!! Deci liniste cit mai multä...uitä pe cit posibil stresul...lasä-ti timp la masä, mänincä regulat, dormi destul si cred cä totusi trebuie sä eviti produsele care fac aciditate. Multä sänätate. Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiilinistita Samara, am inteles ce ai vrut sa zici despre post. Stiu si eu ca postul determina carente in organism daca nu este tinut cu grija si tinut timp exagerat. eu doar ti-am povestiti experienta mea din timpul postului, a fost si primul post tinunt in intregeme, deoarec mi-ai adus aminte de acea perioada buna din viata mea. Multumesc inca o data de sfaturi, imi sunt de real ajutor. Si tie Camelia iti multumesc pt raspuns. O zi buna si multa sanatate tuturor! [:)]Eli [il] de [bicla]si [dc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...