Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gastrita


eli

Recommended Posts

Buna eli, Imi pare rau ca ai probleme. Si sotul meu a avut o criza de stomac acum doua saptamani. El a mai avut probleme si prin studentie. E incapatanat si nu vrea sa mearga la doctor. Sigur are ceva. Asa ca m-am apucat si am cautat pe net info despre gastrita. Am inteles ce a spus camelia, dar eu am gasit ca trebuie sa bei lapte. Unul din regimuri e doar cu regim lactat cateva zile bune, la criza, apoi se continua cu alt fel de mancare. Se mananca lapte, branzeturi nesarate (branza de vaci), supe, mai ales supe creme, legumele cat mai bine pasate, pureuri, sufle din legume, cum ar fi dovleceii, paste fainoase, biscuiti, paine prajita. Nu e voie cafea, alcool, fasole, mazare, orice prajeli, alimente prea fierbinti sau prea reci, carne grasa. Cam atat tin minte. Eu l-am tinut pe barbata-miu cu lapte, branza vaci, sufle dovlecei, budinca macaroane, iarasi lapte cu cereale si apoi de la inceput, timp de o saptamana. Si i-a trecut. Sper sa te fi ajutat cat de cat, poate astea le stiai si tu. Iti doresc numai bine si sanatate! ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hia]Multumesc fetelor! Imi sunteti de un real ajutor![:)][pup]Norocul meu ca imi place branzica de vaci! Cu dovleceii, care sunt foarte gustosi, mai greu, caci mor cand trebuie sa ii curat de coaja. O sa consum supe si piure caci imi plac. Siminaf o sa ii traduc [asia]meu denumirile. O zi buna tuturor! [:)]Eli [il] de [bicla]si [dc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor care mi-au raspuns pe forum sau mi-au scris PM. Ma simt un pic mai bine acum, cu toate ca durerile nu au trecut de tot, dar sunt mult mai suportabile, mai am o zi de pastile si apoi ma voi duce iar la doctor. Sa dea Dumnezeu sa fie bine. Sanatate tuturor! O zi placuta! [:)]Eli [il] de [bicla]si [dc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

TATAL meu a avut ulcer si l-a tratat cu suc de cartofi o ceasca de cafea de suc de cartofi pe stomacul gol in fiecare dimineata timp de o luna sau doua nu mai stiu sigur.Si mai am inca o reteta cu ulei se sunatoare:se pune itr-o sticla cu gatul larg (ca cele de lapte de pe vremuri)sunatoare si se bate pe fund sa se aseze bine apoi se toarna ulei de masline cat cuprinde se inchide ermetic si se lasa 3 saptamani la macerat apoi se strecoara si se bea o lingura inainte cu 15-30 min de fiecare masa .Actioneaza ca un balsam si vindeca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ceea ce stiu eu (de la doctori) sunt interzise anumite alimente in caz de gastrita sau ulcer cum ar fi lactatele, in special laptele si smantana pentru ele fermenteaza cu usurinta, cartofii fierti, deasemenea,rosiile merele etc. Stiu astea pt ca tatal meu a suferit de gastrita apoi de ulcer in forma mai usoara aproape 20 ani si in prezent e vindecat..partial..dar poate manca orice. Vindecarea miraculoasa se datoreaza taratii de griu:la 1 cana lapte acru se pun 2 linguri tarate de seara si apoi se manaca chestia aia dimineata pe stomacul gol dupa care 1/2 ora nu maninci nimic. Sau mesteci in fiecare dimineata , tot pe stomacul gol, o bucatica de propolis ceara pana te ustura gura rau si nu mai poti sa-l mai tii (are efect antibacterian puternic) sau daca nu poti sa-l mesteci poti sa-l inghiti si dupa aia mananci dupa 1/2 ora. Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea , in urma unor analize a fost diagnosticata cu ulcer. A facut un tratament cu ceaiuri de la dr. Cozac, a tinut un regim alimentar ,(eu nu prea credeam in ierburi miraculoase) si culmea e ca ia trecut. Cand a fost la control doctorul s-a mirat, a spus ca rana s-a inchis si ca e vindecata. Dr. Cozac ara cabinetul pe Plevnei, din cate mi-aduc eu aminte. Multa sanatate, Mazarica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Mierea – recomandata in gastrita cronica O lingura de miere se dizolva intr-un pahar cu lapte caldut (intr-un pahar de decoct de macese, diluat cu suc de fructe sau ceai); se ia din aceasta solutie de trei ori pe zi: cu doua ore inainte de masa (in cazurile de gastrita insotita de o secretie gastrica ridicata), chiar inainte de masa (in cazurile de enterita – inflamarile intestinului subtire, colite – inflamarile intestinului gros). In cazurile de gastrita cronica mierea poate fi adaugata in frisca sau in smintina; durata tratamentului este de una-doua luni."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...