Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

acid folic supradozare?


Recommended Posts

Sunt insarcinata in luna a-4-a si mi s-a spus ca am anemie.Ca urmare iau prenatale.De curand am aflat de importanta majora a acidului folic in dezvoltarea copilului si ma intreb daca sa iau asa cum am vazut la alte femei insarcinate si acid folic separat .Exista in acest caz riscul unei supradozari?Doctorul mi-a spus sa mananc variat dar imi este teama ca nu pot sa -i urmez sfatul zi de zi. Sfatuiti-ma ce sa fac! oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Acidul folic este important in evitarea defectelor de tub neuronal. Este util atunci cand este luat inainte de sarcina si in primele trei luni.Apoi nu prea mai are la ce sa ajute bebelul deoarece tubul neuronal este la aceasta varsta deja format. Dar cine a luat poate lua in continuare ,este bun si pt. mama, previne de ex. cancerul de colon. Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu necesarul de acid folic nu poate fi asigurat numai din alimentatie. Verifica continutul de acid folic al vitaminelor si asigura-te ca vitaminele si suplimentul nu depasesc doza zilnica indicata - 0.4 mg pe zi (400mcg). [url]http://www.desprecopii.com/info.asp?id=296[/url] Cel mai bine ar fi insa daca ai discuta acest aspect cu medicul tau. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Ministerul Sanatatii Publice(U.S) recomanda tuturor femeilor un aport de acid folic de 0,4mg/zi.Chiar daca nu se recomanda depasirea a 1mg acid folic sintetic/zi totusi o cantitate mai mare s-a dovedit a fi non-toxica. Folatii(acidul folic) se gasesc intr-o mare varietate de alimente,dar in special in ficat,paine integrala,cereale,fasole sau mazare uscata,vegetale,fructe si drojdie. Folatii se pot pierde prin fierbere/coacere sau depozitare.Pt.conservarea cat mai eficienta a acidului folic in alimente incercati sa consumati vegetalele si fructele crude cat mai mult posibil,gatiti-le in abur sau in cantitati foarte mici de apa si pastrati-le la frigider."(iVillage.com) [gravi]Irina & Vevemica & margica din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru anemie iti trebuie adaos de fier. Il gasesti in piept de pui si ficatel, spanac, dar daca vrei supliment exista pe piata Ferograd folic. Contine si acidul folic de care ai intrebat, dar din pacate nu stiu care e dozajul. Sarcina usoara si bebe sanatos! Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie obstetricianul mi-a spus sa nu mai iau acid folic (separat de prenatale) dupa saptamina a 11-a, ca nu mai are nici un efect asupra defectelor de tub neuronal. Prenatale am luat toata sarcina. Prenatalele au si ele fier. Ai grija si verifica cu medicul, ca supradozarea de fier poate sa fie nociva. (In caz ca iei si prenatale si suplement de fier, separat). Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am luat Acid Folic 2 luni inainte de a incerca sa ramanem - insa am ramas din prima, Doamne ajuta !!!- + inca primele 3 luni dupa care dl doctor ne-a spus sa nu mai luam. Asa a fost la noi. Oricum cred ca ptr anemie Prenatalul sau Materna cu Seleniu (am vazut ca multe gravidutze iau) sunt un supliment f bun. Oricum urmeaza sfatul dr sau mai documenteaza-ta si la urmatorul control intreaba-l ce si cum. Eu cam asa fac !!! Succes, Andra cu burtica de 26 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, daca vrei sa iei acid folic va trebui sa iei si injectii cu complex de vit. B care ajuta la fixarea folatului. SAU poti sa iei FARCOVIT de la Pharco Pharmaceuticals, costa in jur de 140-150 000 si nu ni nevoie de prescriptie medicala. DAR, daca iei deja ceva complex de vitamine care contine B, atunci e ok sa iei si acid folic simplu... Apropos, vezi ca este pe site un articol referitor la folat. Numai bine, Adi "Where there's a will, there's a way!!!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...