Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ajutati-ma sa scap de igrasie.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut. Eu am, intr-adevar, lavabil in dormitor, insa in debara este dat cu var. Nu mai inteleg nimic... Am insa si o problema: daca dau cu Virkon, cat trebuie sa il tin pe bebe departe? El acolo doarme si nu stiu daca este posibil sa il mut, cu patut cu tot... Ce sa fac? Patutul are incorporat si un dulap si trebuie dezasamblat, altfel nu poate fi scos. Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vreu si eu Virkon si vreau a stiu ce culoare are aceasta substanta , dar si ce culoare are dupa diluare. Cat timp trebuie sa nu stai in camera dupa pulverizarea pe perete???????? Diluatia exacta ? Este toxica ????? Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca ai putea imprumuta sau cumpara o lampa cu ultraviolete (UV), cum se foloseste de exemplu in spitale (pt dezinfectat si pt copii cu icter), sa o pui timp de cateva zile sa lumineze peretii afectati, ar merge f bine, intrucat razele UV produc mutatii genetice, deci mucegaiului ii vor fi fatale. Nu te uita in lampa, pune-ti niste ochelari de soare cu f buna protectie UV cand umblii cu ea, pt ca distruge retina si nu te expune nici tu prea mult la ea, chiar daca unii folosesc astfel de lampi pt bronzat si pt acnee, expunerea indelungata si fara precautii iti poate provoca arsuri si in cel mai rau caz cancer de piele -mutatii genetice in celulele pielii- (ca si cum ai sta la mare exagerat la plaja). Aerul va mirosi a ozon (ca la munte), intrucat tot din cauza UV se va produce ozon in camera. Evita sa expui copilul la lampa. Aceasta metoda ar produce disparitia totala a mucegaiului prevenind si reaparitia acestuia. mult succes, [flo] allya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca n-am mai activat subiectul asta. dupa ce adoarme BB ma apuc sa caut toate informatiile despre virkon. oricum parca v-am spus ca eu dezinfectam tetinele cu virkon. adica vreau sa va spun ca dupa ce pulverizati cu vircon prin camera nu e nici un pericol pentru BB dimpotriva virkonul este indicat pentru dezinfectat aerul din incaperi, suprafete, tetine, etc. va lasa acum dar revin cu toate informatiile. cici am cautat o ora intreaga si parca au intrat in pamint.miine il sun pe fostul meu sef sa-mi dea numarul de tel. de la firma Antec din Bucuresti si va dau raspunsul. din ceea ce imi mai amintesc va pot spune ca solutia se prepara la rece adica amesteci praful de Virkon cu apa de la robinet si gata.Solutia este activa aproximativ 7 zile si in momentul in care o prepari are o culoare roz-rosu intens iar pe masura ce solutia isi pierde din concentratie si culoare e mai slaba. este biodegradabila si nu am citit nimic despre faptul ca ar da alergii.Pe fiecare plic de Produs Virkon scrie tot ce vreti sa stiti despre acest produs dar nu cred ca firma se complica sa va trimita cite un plic ,ar trebui sa cumpere una singura mai multe plicuri si apoi sa le impartiti voi cumva. deci ramine pe miine sa va scriu nr.de tel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragä Nicoleta, este posibil, ca debaraua ta sä aibä o aerisire...dacä este asa, atunci se explicä de ce ai igrasie, deci umezealä si acolo. Sau poate a fost una si a acoperit-o cineva, ca sä nu mai intre frigul!!!...este si asta posibil!! In acest caz, problema este sus, pe acoperis...eu zic sä vizitati putin acoperisul si sä descoperiti intii pe unde se scurge apa ( asa le faci un bine si vecinilor de deasupra voasträ!! [:D])...dacä nu izolati aceste puncte slabe ale clädirii, dai degeaba cu Virkon si alte produse, cä de igrasie nu o sä scapi niciodatä!!! Stiu cä sunä aiurea, dar asta este realitatea!!!....o problemä de genul ästa trebuie rezolvatä " de la rädäcinä". Chiar poti sä intrebi si vecinii de desupra voasträ, dacä au si ei aceleasi probleme...mie mi-ar pare logic!! Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar a izolat cineva tavanul(izolatie interioara), stind la ultimul etaj? nu din motive de igrasie/mucegai ci doar pentru a "incalzi atmosfera"? si ce ati folosit? intre vata minerala in niste placi speciale si poliester expandat ce ati ales? exista tavan fals aplicat direct pe un strat de poliester pentru a economisi munca? E vre-un impediment in a face operatiunea asta iarna?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...