Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pomul de Craciun


Cary

Recommended Posts

Cary, eu zic sa nu pui doar albastru si auriu pentru ca o sa iasa prea inchis. poti sa pui si niste fundite rosii. si eu mi-am luat conuri pe care le-am facut argintii.am mai luat si niste panglici aurii ,argintii,verzi cu auriu pe margini,pe care le-am facut fundite.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
M-ati lovit cu subiectul asta ! Si eu voi face anul acesta un brad in doua culori,pentru ca asa am promis cand aveam burtica: daca va fi fetita,voi folosi globuri si ornamente argintii si...rosii. 1.Pentru auriul de pe conuri,eu am folosit pana acum o pensula si o sticluta de bronz din comert,e mai ieftin dar mai migalos. 2. Am vazut intr-o revista de decoratiuni interioare, sprijinit de un perete, un manunchi inalt de crengi vopsite in alb,de care erau atarnate,din loc in loc, globuri de sticla,transparente, discret stralucitoare. Efectul e demential,dar trebuie spatiu si... sa nu ai copil mic. 3. Cel mai mult imi plac in brad acele lungi siraguri de margele. Ma gandesc ca din floricele de porumb (colorate sau nu) se pot confectiona nu doar ghirlande ci si astfel de siraguri, dar trebuie multa rabdare si... sa nu poftesti la ele pana nu insiri 10 m. 4. Deocamdata nu e momentul, dar tot am sa fac eu odata si odata un brad incarcat numai cu bunatati : bomboane cat mai colorate, saculeti transparenti,confectionati din celofan si umpluti ori cu miez de nuca,ori cu cateva alune de padure,ori cu niste fistic,ori cu fructe confiate... 5. Un brad simplu,dulce si luminos,ar putea iesi daca s-ar folosi multe beculete colorate si in raza lor s-ar agata posetzele de celofan (cusute pe margine cu atza stralucitoare),ale carei capete,lasate lungi,se innoada in partea superioara),posetzele in care se pot pune bomboane gumate,in diverse forme...sau jeleuri...,sau orice va trece prin cap...Pe sub atza cu care au fost cusute,se pot trece franjuri de beteala argintie sau aurie......Daca nu vreti sa le coaseti,le puteti capsa impreuna cu un fir de beteala care sa mascheze capsele... 6. Florile artificiale pot fi si ele ajustate,vopsite, impletite in coronitele de brad. Deocamdata atat. Numai bine !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by carola
Cary, eu zic sa nu pui doar albastru si auriu pentru ca o sa iasa prea inchis. poti sa pui si niste fundite rosii. si eu mi-am luat conuri pe care le-am facut argintii.am mai luat si niste panglici aurii ,argintii,verzi cu auriu pe margini,pe care le-am facut fundite.
Si eu sint de parere ca albastru cu auriu e prea inchis. Am facut si eu intr-un an si nu prea mi-a placut rezultatul, asa ca m-am intors la rosu cu auriu care mi se pare mai vesel. Sau, daca vrei sa folosesti albastru ( am vazut intr-o vitrina anul trecut si mi-a placut) il poti combina cu argintiu...dar un argintiu mat, nu lucios ..de fapt alb-argintiu ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa va dau si eu o idee pentru confectionarea de globuri la domiciliu. Se ia celofan si se mototoleste astfel incat sa obtii un ghemotoc ca de marimea unui glob(ce marime il doresti). Pentru a-l pastra in forma aceasta se infasoara in jurul lui ata ca atunci cand faci un ghem, de jur imprejur(nu foarte multa ata, pentru ca efectul e dat tocmai de iregularitatea sferei). Ata trebuie sa fie bucle sau ceva mai finut. Dupa ce ai obtinut mingiuta de celofan se poate vopsi cu spray in orice culoare se doreste (arata spectaculos aurii). Sa auzim numai de bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta mi-am cumparat niste colante cu Mos Craciun,care se lipesc pe geamuri,sint electrostatice si se pot dezlipi usor dupa sarbatori. Corina, spune-mi si mie unde ai gasit colantele alea...si mie imi place sa ornez geamurile dar nu-mi place sa le spal dupa aia ! Merci Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by emoison
Anul asta mi-am cumparat niste colante cu Mos Craciun,care se lipesc pe geamuri,sint electrostatice si se pot dezlipi usor dupa sarbatori. Corina, spune-mi si mie unde ai gasit colantele alea...si mie imi place sa ornez geamurile dar nu-mi place sa le spal dupa aia ! Merci Cu bine, Elena
Elena le-am comandat intr-un catalog, se numeste "Vitrine Magique",au si site pe internet www.vitrinemagique.com. iti ,dau codul celor pe care le-am comandat eu réf.836.66.05, pret 7.99euro,patru bucati de dimensiuni 17/23cm. Sint frumoase si se pot refolosi. Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Furt curat decoratiile astea electrostatice in Frantza!!!! Aici se gasesc la magazinul de un dolar si citeodata iti da chiar doua la dolar. Poate ar trebui sa ma apuc de o afacere cu Frantza! Mie imi plac tare mult globuletzele alea cu forme de mos craciun, berze, pasari, ursuletzi, pinguini. Anul trecut am cumparat toate instrumentele muzicale din sticla. Mai am o broasaca care cinta la toba si o pasare de sticla cu pene. Cele mai multe sint made in gemany sau polonia si trebuie sa cauti mult ca sa le gasesti ieftine. Mai cumpar globuletze romanesti cind gasesc oricum ar fi ele. Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Eu mi-am carat beteala dupa mine, dar nu si globurile pt. ca m-am temut sa nu se sparga. Am vreo 15 m de beteala aurie, groasa si pufoasa pe care am cumparat-o anul trecut si imi place tare mult. Am si niste fundite rosii cu putin auriu, asa ca voi face bradutul cu auriu si rosu. La conuri de brad aurii m-am gandit si eu, am "colectionat" [:D] deja niste conuri de pe langa o curte din zona. Sunt mititele si putin plate, tareee dragute. In rest ma gandesc sa cumpar niste globuri, pachetele, margelute, etc in gama rosu si auriu. Nu vreau sa pun nimic comestibil in el pentru a scapa de tentatii (inca mai am de lucru cu kg. in plus, iar BB este prea mic)! [;)] Voi face un pomisor mititel, de cca. 1 m, pe care o sa-l urc pe o masuta ca sa nu se catare BB in el! O sa caut si eu ceva pt. ferestre, pana acum n-am incercat, dar mi se pare o idee buna! [pup] Claudia si [copil] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de "bunatati" puse in pom, mi-am amintit ca am vazut intr-o revista un pom mititel decorat cu felii de portocala si de lamaie legate cu ata aurie. Arata foarte dragut, dar ma indoiesc ca feliile respective se vor manca vreodata. [:)] In plus, mi s-a parut un bradut de...oameni mari. Oricum, interesant.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...