Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pomul de Craciun


Cary

Recommended Posts

Cred ca pomul cu feliute de portocala este destul de tentant,mai ales ca adie mirosul de portocala,dar oare cat pot tine felii in brad,deoarece caldura din apartament cred ca le stafideste. Nu prea pun dulciuri in pom,caci mie mila sa-l despodobesc,ca deh tentatia e mare. Intotdeauna pe masa din sufragerie am un mare bol de sticla unde pun multe feluri de bomboana,pentru ca musafirii si copiii acestora sa nu atenteze la comoara mea de brad. Oricum sunt decisa sa-l fac auriu si albastru,chiar daca mi-ati spus ca va fii cam inchis,merita sa incerc macar o data,caci mi-am promis atunci cand am fost insarcinata,Craciunul trecut. Mai astept idei!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Craciunul e un prilej pt mine sa-mi pun in practica talentul de decorator. Imi place mult sa-mi imbrac casa in haine de sarbatoare. Bradul e doar unul din accesorii. Ce-am mai facut anul trecut: intr-un cosulet de nuiele am pus conuri vopsite si simple si printre ele un sirag de beculete. E foarte de efect cand beculete ard. Sau intr-o vaza de lut am pus un burete (din acela special) si in el am infipt crengute de brad si bomboane invelite in staniol rosu prinse cu sarma la unul din capte. In general cumparaturile pt decoratii de Craciun mi le fac dupa sarbatori cand totul de la jumate de pret[:o)]. Imi place ideea cu floricelele de porumb. Am s-o fac si eu anul acesta. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by diana904
quote:
Originally posted by carola
Cary, eu zic sa nu pui doar albastru si auriu pentru ca o sa iasa prea inchis. poti sa pui si niste fundite rosii. si eu mi-am luat conuri pe care le-am facut argintii.am mai luat si niste panglici aurii ,argintii,verzi cu auriu pe margini,pe care le-am facut fundite.
Si eu sint de parere ca albastru cu auriu e prea inchis. Am facut si eu intr-un an si nu prea mi-a placut rezultatul, asa ca m-am intors la rosu cu auriu care mi se pare mai vesel. Sau, daca vrei sa folosesti albastru ( am vazut intr-o vitrina anul trecut si mi-a placut) il poti combina cu argintiu...dar un argintiu mat, nu lucios ..de fapt alb-argintiu ....
Ba io-s innebunita dupa combinatia albastru-auriu;am facut bradutul asa doi ani la rand,dupa care am mai adaugat cate ceva,ca ma plictisisem.Am pus o pozica cu bradutul la pagina personala,daca vreti sa vedeti cam cum arata[;)] [pup] [gravi]Irina & Vevemica & margica din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Veve, este foarte frumos bradutul tau! [cool] Sper sa-mi iasa si mie unul frumos, mai ales ca anul trecut n-am prea avut timp de el pentru ca am ajuns de la maternitate chiar in ajun. Cary, ma gandesc ca, daca ai chef, poti schimba feliutele de portocala la 2-3 zile, nu este mare lucru.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

instalatia mea de pom este facuta de sotul meu care este electronist.are numai becuri albe sunt foarte multe ,si se poate regla viteza de stingere si aprindere.ideea e ca ca efectul e nemaipomenit, fiind incolore iti creeaza impresia de stele sau de licurici. nu stiu daca m-am facut inteleasa dar daca va intereseaza ideea sau schema il pot intreba pe el si va scriu miine. si apropo in decembrie,Gianina mea face 1 an si 7 luni .voi cum ati procedat in perioada asta :ati facut pom normal sau l-ati suspendat deasupra blocului pentru ca ma gindesc ca va sta toata ziua linga el hotarita sa verifice fiecare globulet (daca se sparge sau nu, daca e bun de rontait sau nu,daca beteala n-ar fi mai buna de plimbat prin casa in urma ei, etc.) [bang] cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta o sa cumpar un brad mai mic si am sa-l pun pe o masuta,astfel incat BB(10luni atunci) sa nu dea cu premergatorul in brad.In schimb,ca in fiecare an Rebecca va pipai toate globurile,dar sa stii CICI ca nu a spart nici unul pana acum. O alta idee de ornat geamurile sunt pusul luminitelor intre geamuri astfel incat sa formeze o perdea de beculete,Rebeccai i-a placut tare mult anul trecut. Pe masa poate fi pusa o fructiera cu cateva globuri si un mic Mos Craciun. Pe mine si toamna ma inspira,caci sunt nascuta toamna si betia de culori ma inebuneste,in coltul dormitorului am pus o glastra mare in care am adunat niste crengi,destul de lungi,pe a caror ramuri am prins cu lita frunze uscate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Feliute de portocala si lamaie Am citit intr-un numar mai vechi din revista IOANA la rubrica "idei creative (din pacate nu o mai gasesc )ca feliutele de portocala si lamaie se taie un pic mai groase si se pun intr-o solutie de sare de lamaie dizolvata in apa (scria si concentratia dar desigur nu am retinut-o )probabil pentru mentinerea culorii- si apoi se pun in tava de la cuptor cateva ore pana se usuca . Era facuta o coronita foarte draguta din astfel de felii , fundite cu carouri si ardei iuti rosii si parca si betisoare de scortisoara . Nu stie nici una din voi exact cum se fac ? Am inteles ca in strainatate sunt reviste de "lucru manual " in care te invata cum sa faci diferite chestii dragute pentru sarbatori .Stiti de asa ceva ? Multumesc anticipat . IOANA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ar fii minunat sa apara si in Romania o astfel de revista,gen lucru manual,pe vremea lui Ceasca stiu ca se faceau in scoala astfel de ore si eu eram super incantata,caci sunt o fi practica si foarte inventiva,conform zicalei:Din rahat bici care mai si pocneste! Cred ca se mai pot colora si nucile,dar nu stiu cum sa le prind de crengile bradului????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos subiectul asta ... mie imi place sa ornez bradul singura, ii leg fiecare graca ca sa stea in felul asta mai mult cu cracile ridicate si sa nu fie trist (asa ziceam cand eram mica cand il vedem uscat). Eu acum vreo doi ani l-am ornat alb-albastru dar instalatia a facut toti banii. Intre timp am mai luat si alte globulete asa ca acuma o sa iasa multicolo. Ce idee minunata cu conurile de brad poleite ! O sa aplic si eu asta ... sa vedem cum o sa facem bradul anul asta - poate va fi ceva mai mic sa-l pun pe masa caci bebe e cam nazbatios si tot merge de colo colo si trage de toate de pe acuma. Ce-o face la iarna ????? si de abia astept sa simt mirosul bradului in casa (nu-mi plac bradutzii artificiali!) si sa simt si mirosul cozonacilor si a sarmalelor .....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...