Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Loteria vizelor 2003 se apropie!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by DanaR
Doua mari intrebari: Cum scanez semnatura si fotografia daca nu am scaner? Si daca as castiga loteria cea mai tragica faza ar fi ca si daca as vinde tot ce am agonisit si eu si parintii tot nu as avea atatia bani in cont. Deci ma intreb de cateva ori pe zi daca anul asta mai are rost sa incercam sau nu...Ce ziceti...ne incurajati cu ceva vorbe bune? DanaR & family
Despre partea financiara eu zic sa nu-ti faci asa mari probleme. Noi am avut ca singura proprietate la acel moment un apartament. Asa ca ne-am prezentat cu actul de proprietate tradus si legalizat. la interviu ne-au intrebat daca in cazul plecarii in US o sa vinedm apartametul si o sa plecam cu banii. Chiar asa directa a fost intrebarea. Binenteles ca am zis da, binenteles ca asa am facut , dar vreau sa-ti spun ca nu ne-a controlat nimeni sa vada daca intr-adevar am si plecat cu banii. Asa ca succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Laura _Oprescu
Buna intrebare asta cu scanatul...in cazul meu, am scanner..semnatura e ok daca e scanata?...ca alta posibilitate nici ca vad...pupici Laura
Loteria Vizelor se muta in retea evezeu Vineri, 31 Octombrie 2003 Inregistrarea pentru programul de imigrare “Diversity Visa” (DV-2005) se face numai prin formular electronic Programul de imigrare “Diversity Visa” (Loteria Vizelor - n.r.) pune anual la dispozitie 50.000 de vize de rezident permanent persoanelor care provin din tari cu rate mici de imigrare in Statele Unite si care indeplinesc cerinte simple, dar stricte, de calificare. Solicitantii de vize DV sint selectionati printr-o tragere la sorti facuta de un computer. Incepind cu acest an, toti solicitantii care se inregistreaza pentru a participa in programul de imigrare “Diversity Visa” trebuie sa faca acest lucru in mod electronic, pe pagina de Internet destinata, www.dvlottery.state.gov. Pagina de web va deveni operationala si aplicantii o vor putea accesa incepind de simbata, 1 noiembrie 2003, pina marti, 30 decembrie 2003, pentru a completa formularul electronic de participare la Loteria Vizelor. Scrisorile de participare trimise prin posta pentru inregistrarea in cadrul programului Loteriei Vizelor nu mai sint acceptate. Departamentul de Stat a implementat noul sistem electronic in scopul de a imbunatati eficienta si de a face procesul de petitionare “Diversity Visa” mai putin predispus la frauda, facindu-l astfel mai putin vulnerabil la folosirea de catre persoane care pot ridica o amenintare la securitatea intereselor Statelor Unite. Semnaturile nu mai sint cerute pe Formularul de inregistrare electronic pentru “Diversity Visa”. Se cer fotografii digitale, recente si individuale ale solicitantului, sotiei/sotului si tuturor copiilor acestuia. Fotografiile de familie sau de grup nu sint acceptate. Cerinte pentru participare 1. Origine. Aplicantul trebuie sa fie nativ al uneia dintre tarile mentionate in “Lista tarilor pe regiuni geografice, ai caror cetateni se califica”, acesta insemnind, in cele mai multe cazuri, tara in care aplicantul s-a nascut (Romania se afla pe aceasta lista - n.r.). 2. Educatie sau experienta: Un aplicant trebuie sa aiba SAU diploma de bacalaureat, SAU doi ani de experienta (in ultimii cinci ani) intr-o ocupatie care presupune cel putin doi ani de calificare sau experienta pentru a profesa. Dovada experientei profesionale se face cu cartea de munca. Pentru a determina calificarea pe baza experientei profesionale se va folosi baza de date O*net On Line a Departamentului Muncii al SUA: www.onetcenter.org. Aplicantii vor gasi, de asemenea, o lista a Departamentului Muncii cuprinzind meserii care se califica, la adresa de Internet a Afacerilor Consulare: travel.state.gov. Daca aplicantul nu intruneste aceste cerinte, NU ar trebui sa trimita o scrisoare de participare la programul DV. Precizari privind inregistrarea Legea permite numai o singura inregistrare de catre sau pentru fiecare persoana in cadrul fiecarei perioade de inregistrare; Departamentul de Stat va folosi o tehnologie avansata si alte mijloace pentru a identifica persoanele care transmit inregistrari multiple in perioada de inregistrare. Aplicantii care transmit mai multe inregistrari vor fi descalificati si Departamentul de Stat va mentine in mod permanent o nota electronica a acestui fapt. Aplicantii pot participa la program in fiecare an, dar numai in perioada stabilita pentru inregistrare. Aplicantii pot sa isi pregateasca si sa transmita ei insisi inregistrarile sau altcineva poate face acest lucru pentru ei. Indiferent daca inregistrarea este transmisa direct de solicitant sau beneficiaza de asistenta acordata de un avocat, prieten, ruda etc., O SINGURA inregistrare poate fi transmisa in numele fiecarei persoane. Daca inregistrarea este selectionata, scrisoarea de instiintare va fi trimisa numai la adresa furnizata in inregistrare. Un aplicant se poate afla in SUA sau intr-o alta tara si inregistrarea poate fi transmisa din SUA sau din strainatate. Selectia aplicantilor Aplicantii vor fi selectati la intimplare de un calculator, din toate formularele de inregistrare calificate. Cei selectionati vor fi instiintati prin posta in perioada mai-iulie 2004 si vor primi instructiuni ulterioare, inclusiv informatii asupra taxelor legate de imigrarea in Statele Unite. Persoanele neselectionate NU VOR PRIMI nici o instiintare. Oricine NU primeste o scrisoare va sti ca solicitarea lui/ei nu a fost selectionata. Ambasadele si Consulatele Statelor Unite nu vor putea furniza o lista a aplicantilor selectionati. Sotiile/sotii si copiii necasatoriti, sub 21 ani, ai aplicantilor desemnati cistigatori pot, de asemenea, solicita vize pentru a insoti sau urma aplicantul principal. Vizele pentru DV-2005 vor fi eliberate in perioada 1 octombrie 2004-30 septembrie 2005. Pentru a li se elibera vize de imigrare, aplicantii trebuie sa indeplineasca TOATE cerintele de calificare ale legii Statelor Unite. • Nu se percepe taxa de inscriere! • Nu exista o virsta minima pentru inregistrarea in cadrul programului, dar cerinta absolvirii unui liceu sau experienta in munca pentru fiecare aplicant principal la data solicitarii vizei va descalifica efectiv majoritatea persoanelor care au sub 18 ani. • Nu exista nici o taxa pentru transmiterea unei inregistrari. O taxa speciala de procesare a cazului DV va fi platita mai tirziu, la un birou consular al SUA, de catre persoanele ale caror inregistrari sint selectionate si procesate. Aplicantii DV, ca si alti aplicanti de vize de imigrare, trebuie, de asemenea, sa plateasca taxele de viza obisnuite, la data eliberarii vizei. • Aplicantii DV nu beneficiaza de derogari de la sectiunile din lege care interzic eliberarea unei vize. • Persoanele deja inregistrate pentru o viza de imigrare se pot inscrie in programul DV, urmind procedura de inscriere. NOTA: Toate informatiile prezentate aici au fost puse la dispozitie de Ambasada SUA la Bucuresti prin intermediul paginii sale de Internet (http://www.usembassy.ro) si reprezinta o selectie minimala, impusa de spatiul redactional. Informatiile complete despre loteria vizelor DV-2005 si raspunsuri la intrebarile legate de inregistare sint furnizate intr-o pagina speciala, in limba romana, de pe site-ul ambasadei, la urmatoarea adresa: http://www.usembassy.ro/InfoR/romana/imm2.htm. Copyright © 1996-2003 Evenimentul Zilei Online.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata fetili, a inceput !!! Din cate am intzeles eu anul asta nu o sa mai ai nevoie de semnatura, deci nu o sa fie nimeni nevoit sa o scaneze sau mai stiu eu ce. Ca nota informativa: rusii nu participa anul asta. Eu inca nu am aplicat, astept sa ma duc in Ro$B!!(Bsi o sa completez formularul impreuna cu frate-meu[:)]. Bafta tuturor celor care "joaca" la loterie !!![hippi] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by DanaR
Doua mari intrebari: Cum scanez semnatura si fotografia daca nu am scaner? Si daca as castiga loteria cea mai tragica faza ar fi ca si daca as vinde tot ce am agonisit si eu si parintii tot nu as avea atatia bani in cont.
...La un net-cafe??numai fotografia,(si fii atenta ca trebuie sa aiba anumite dimensiuni)de semnatura nu mai este nevoie. Chestia cu banii nu este un mare impediment;tie iti trebuie doar un extras de cont cu suma respectiva atunci cand mergi la interviu;banii pot fi imprumutati si restituiti dupa. Succes! [gravi]Irina & Vevemica & margica din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...