Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Spre Franta?...


Recommended Posts

Mai intii ,eu locuiesc in Bretagne ,acum si Otilia cam la 200 de km de mine,cind se inbolnaveste copilul chiar si mai mult de 3 zile dua cite stiu eu cu certificatul de la medic al copilului ti de motiveaza tie absentele la serviciu (nu stiu daca se si platesc insa!!!)apoi......continuii imediat!!!!!! Aura&Luca,20 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Apartament la 500 de euros ,da dar nu in zona Parisului ,aici la noi de exemplu,deci la 700 de euros il gasesti mobilat,cu strictul necesar deci!!!intretinerea inseamna curentul platit de voi separat ,la apartament de cele mai multe ori incalzirea este electrica!!deci la curent intra si incalzirea!!!trebuie sa faceti atentie la consum caci e scump curentul!!!eu spal noaptea (costa la jumatate noaptea)deci ce mai ramine la capitolul intretinere ar fi femeia de serviciu si lumina pe hol care nu este foarte mult cam 100 de euros la 3 luni !!!O nourice ,pt mi-temps ,adica de la ora 16 pina vii tu este in jur de 160-200 de euros pe luna ,de fapt ea i-ti calculeaza la ore!!i-ti da pretul pe ora si tu i-i platesti in functie de ore ,s-au i-ti ofera "un forfait" la un pret avantajos iar orele in plus de asta un pic mai scump ,cam asa se obisnuieste pe aici!!!Despre asigurari nu stiu sa-ti spun prea multe decit ca e bine sa-ti faci una foarte buna ,toti trei dealtfel caci costa scump o consultatie si mai ales o spitalizare ,in orce caz o asigurare buna inseamna o "complementara" buna,adica cea dea doua asigurare trebuie sa fie pt "full options" ca sa fii sigura ca vei fi rambulsata maximum posibil,!!!IMPOZITE:daca o sa locuiti aici mai mult de un an si o sa aveti salariu veti fi obligati sa platiti impozitul pe venit in luna septembrie care este i-ti dau un exemplu la un venit de 19000 de euros pe an ,1200 de euro de impozit ,apoi....caci nu s-au sfirsit impozitele ,mai platiti si taxa "d'habitation" asta este in functie de unde locuiti si cite persoane sinteti ,noi dam cam 700 de euros!!!apoi "taxa funciare",tot cam atit!si "taxa sociala"asta este pt cei saraci in jur de 200 de euros!!si toate se platesc in toamna intre septembrie si decembrie ,intirzierile se majoreaza si nu se poate scapa de la plata sub nici o forma!!!Baby-seeting"cind e copilul bolnav nu-ti face nimeni!!!!!de ce? pt ca daca se intimpla ceva cu copilul persoana respectiva este responsabila ,din aceasta cauza cind un copil este bolnav numai parintii pot sa stea cu el!!deaceia poti sa-ti motivezi absentele de la serviciu cu certificatul medical al copilului!!!Sper ca am reusit sa-ti fac un pic lumina in "socoteli" [:D]ca nu te-am speriat prea tare!!!![neand]si ca o sa-ti faca placere sa ramii printre noi!!!![flo][bis][flo] Aura&Luca,20 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu!!Aura ti-a dat toate informatiile de care ai nevoie,dar daca mai ai nelamuriri ,sint si eu pe aici. Eu locuiesc in Beauvais,este un oras la 70 km nord de Paris .Stiu ca exista un centru universitar puternic la Amiens,iar preturile la chirii sint mult mai mici in Nord decit in regiunea pariziana sau in sud. Ramine sa vezi unde gasesti de lucru iar apoi,noi putem sa iti dam mai multe informatii. In nici un caz sa nu iti faci probleme,la salariile pe care le veti avea.Eu ,sotul si bebe Anna traim din 1500euro pe luna,salariul sotului.E adevarat ca nu platim impozit si avem citeva mici ajutoare din partea statului,dar ne descurcam.Avem o casa inchiriata si o masina,iar anul asta am fost in vacanta in Romania. Te pupam si te asteptam sa vii. Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc din suflet tuturor, Doamne cit puteti fi de dragute!!! Ma simt uite asa:[grup], si abia ieri am scris prima data aici!![olala] Motivul pentru care pot sa va scriu in dimineata asta e ca Vladut s-a trezit azi dimineata ragusit, cu tuse si putina temperatura... si avind in vedere ca la ei la gradinita e epidemie de varicela am hotarit sa-l tin acasa sa vad daca nu cumva se umple de bubite, pentru ca el nu a a avut varicela inca![medic] Asa ca am anuntat la servici ca nu pot sa merg, si cum el se uita la Tom si Jerry si eu nu am mare lucru de facut, iata-ma!! Ma ajuta tare mult mesajele voastre si imi dau multa incredere. Corina, nu stim deocamdata unde in Franta, pentru ca lucrurile se vor derula cam asa: sotul meu trebuie sa-si caute primul, pentru ca la el perioada de aplicatie e mai devreme decit la mine, adica in martie-aprilie. In plus, salariul lui cred ca va fi mai mare, adica pentru un ATER salariul e clar, 1911 euro pe luna, pe cind la mine e cam de 1200 iar in plus depinde cite garzi fac, cu ele imi mai pot rotunji venitul din cite am inteles peste 1500, sau chiar mai mult, depinde citi rezidenti sint, daca sint si garzi de week-end (astea se platesc dublu!), etc. Deci, vedem ce va gasi el si apoi vine perioada de aplicatie pentru mine, care cred ca e ceva mai tirziu in vara pentru ca se incepe stagiul la 1 noiembrie - despre asta inca astept informatii de la una din colegele mele care e plecata de paroape un an la Mulhouse tot cu un AFS - sau dintre voi, fetelor, daca sinteti careva medici rezidenti ajunse in Franta cu AFS, m-ar ajuata foarte mult orice informatii. Deci, ca sa reiau, eu voi cauta in functie de ce va gasi el. Cam asa ne-am gindit - voi ce credeti?... Cum e clima in nord? Eu, sincera sa fiu, as prefera sudul pentru ca mi-ar place o clima mai blinda, fiind de felul meu o friguroasa, dar nu am de gind sa ma cramponez de asta chiar deloc. Oricum, unde ne ducem doar nu vom fi batuti in cuie pe veci, principalul e sa fie un inceput bun, nu-i asa? Inca ceva care ma preocupa: cum e cu franceza? Eu am o oarecare inclinatie pentru limbi straine, stiu foarte bine engleza, cu franceza stau un pic mai prost dar am incredere ca daca stau serios de revizuit si invatat in citeva luni se simte binisor progresul. Sotul meu in schimb nu prea e vreun talentat la limbi straine, dar pare hotarit sa plecam si sper ca se va tine si el de invatat. Problema e ca limba pe care o inveti din carti e una, iar cind ajungi acolo si o auzi 12 ore pe zi, limba vorbita, e cu totul altceva! Voi cum v-ati descurcat? [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai clima in zona in care sint eu este destul de blinda ,zic eu, fata de Romania.Aici in nord nu prea avem zapada,iarna mai mult ploua iar temperaturile sint suportabile. Eu cind am ajuns aici vorbeam cit de cit franceza si intelegeam aproximativ 90 la suta din ce se vorbea.Restul a venit de la sine,stind aici si neavind cu cine vorbi romaneste.In orice caz limba vorbita pe strada difera de ceea ce am invatat la scoala ,sint multe cuvinte care se folosesc tot timpul,dar e un fel de jargon.Depinde si de zona in care esti,au accente diferite,e ca in Romania. Eu zic sa te apuci de franceza,incearca sa te uiti pe canale frantuzesti daca ai cablu,uita-te la stiri,acolo prezentatorii vorbesc o franceza clara fara accent,sau la filme.Eu asa am invatat si m-a ajutat mult cind am ajuns aici. Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si io ca sint in pauza de masa si mai am o juma de ora pina plec !!!!!!!cu franceza eu stau prost la scris!!!(ai observat deja!!)de scris in franceza nu ma incumet decit cu corectorul de ortograf de pe calculator!!)cit despre vorbit nu vorbeam nici o boaba acum doi ani jumate cind am venit aici ,eu vorbeam italiana si ma descurcam un pic in engleza ,iar cu sotul ne intelegeam foarte bine prin semne!!!asta cind am ramas singuri fara traducator!!!,acum ce sa-ti spun ?! am lucrat deja 4 luni vinzatoare intr-un magazin si m-am oprit sa fac o calificare ,in acest moment sint la scoala,trudesc pe burta sa invat sa scriu caci de vorbit merge binisor ,i-mi dau seama de asta caci multi clienti aici unde sint in stage acum ma intreaba din ce regiune sint caci am un pic de accent!!!!daca-i numa atit e bine zic eu!!caci am in clasa altii care sint aici de 7 ani si vorbesc mai prost!!!deci eu zic ca se poate invata ;[flo][flo][flo] Aura&Luca,20 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cataghe salariul lui cred ca va fi mai mare, adica pentru un ATER salariul e clar, 1911 euro pe luna, pe cind la mine e cam de 1200 iar in plus depinde cite garzi fac, cu ele imi mai pot rotunji venitul din cite am inteles peste 1500, sau chiar mai mult, depinde citi rezidenti sint, daca sint si garzi de week-end (astea se platesc dublu!), etc. Inca ceva care ma preocupa: cum e cu franceza? Eu am o oarecare inclinatie pentru limbi straine, stiu foarte bine engleza, cu franceza stau un pic mai prost dar am incredere ca daca stau serios de revizuit si invatat in citeva luni se simte binisor progresul. Sotul meu in schimb nu prea e vreun talentat la limbi straine, dar pare hotarit sa plecam si sper ca se va tine si el de invatat. Problema e ca limba pe care o inveti din carti e una, iar cind ajungi acolo si o auzi 12 ore pe zi, limba vorbita, e cu totul altceva! Voi cum v-ati descurcat? [bis]
Salariile aici se dau brut, deci trebuie sa mai scazi cca 25% pt cotizatii. Daca nu stii franceza .... nu prea cred ca ai cum sa lucrezi ca medic, doar nu ai sa ii consulti pe pacienti in engleza!!!! Ia cursuri intensive acum, cit esti acasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna! SA-ti spun si eu despre traiul in Frantza!Io zic ca , cu doua salarii te vei descurca f bine, pt ca la noi numai sotul lucreaza si ne descurcam, nu f bine insa merge, el este informatician, si locuim in Ile de france, asha ca stai linistita ca de nu stai in zona pariziana chiriile sunt cam in jur de 300,noi avem in jur de 800, depinde de ce va inchiriati,ac paoet fi si locuinta socila acre sunt f ieftine, zona , si alte chestii.Tot de zona in care stati depinde si taxa de locuire , care de ex la noi a fost 513, impozitele daca ai copii mai scad, mai platesti taxa de gunoi, si asta depinde de zona; Fetitza mea are 3.6 ani, si merge la gradinitza si programul este de la 8.20 pana la 11.20 dimineatza, apoi intre 11.20 si 1.20 se ia masa, cine doreste poate sa lase copilul la gradinitza la cantina, cine nu, poate sa-l aduca acasa, cantina se plateste tot in functie de venitul parintilor, si dupa ameaz programul e de la 1.20 la 4.20. Daca doresti , copilul tau, sa stea mai mult la gardinitza, adica pana pe la 6, atunci il inscri la centrul de loisir, care il are fiecare scoala, si platesti o taxa suplimentara pt el, tot in functie de venitul vostru. Tot asha se procedeaza si miercurea, cand copiii sunt liberi aici, il poti lasa in aceste centre de joaca si in vacante la fel. Pentru aprovozioanare cred ca pt o familie ca voi va ajung in jur de 500 € pe luna, mai ales daca sunteti toti trei plecati de acasa in timpul zilei, si mai putin, depinde si cat de pretentiosi sunteti, si ce fel de mancare mancati de obicei, ma refer la calitate. Si va trebuie neaparat o masina, ca e bine sa te alimentezi de la centrele comerciale care sunt ma lejere ca pret fatza de cele din orase. Aici copiii incep scoala la 6 ani; dec in anul in care au implinit 6 ani, primul an se numeste CP, cours preparatoire, uite aici un site despre programa scoalra daca doresti http://www.magicmaman.com/p_detail_contenu.asp?gnrID=1452&rubId=234, iar cu limba se va descurca f bine, veti vedea, chiar mai usor de cum v-ati imaginat, nici Octavia nu a stiut sa vorbeasca cand a inceput gradinitza si pot sa-ti spun ca acum se descurca dupa doua luni! asha ca spor la venit in Frantza :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data multumesc[flo]tuturor celor care mi-au raspuns! Ohoho, Chatonel, da' nu se pune problema ca nu stiu DELOC franceza, nici pentru mine nici pentru al meu sot! Am facut si in scoala si am mai facut ceva cursuri acum vreo 3 ani la Centrul Cultural Francez, ba chiar am vrut sa-mi dau si DALF-ul (Diplome Approfondi de Langue Francaise), dar cum eram in ultimul an de facultate nu am mai avut timp sa iau decit examenul de control (CO). Cu cartile mele de specialitate, de medicina, ma descurc bine, terminologia e foarte asemanatoare. Problema e ca nu prea am avut ocazia sa vorbesc franceza in rest, si mai ales cu vorbitori nativi, de asta imi faceam griji. Si ar mai fi ca, vorbind destul de fluent engleza, ma simt un pic handicapata, pentru ca adesea mi se intimpla sa ma gindesc cum s-ar spune cutare in franceza si-mi vine automat in minte in engleza!!! Pe cablu noi nu avem decit TV5europe in franceza, si asta ma cam ingrijoreaza, ca inteleg eu din ce vorbesc ei despre ce e vorba in discutie, dar trebuie sa fiu foarte atenta si sint o gramada de cuvinte care-mi scapa! Cam asta e cu franceza... Ce sint cotizatiile? Sint altceva decit impozite, taxe d'habitation, funciaire si ce-mi mai spuneau celelalte fete ca se plateste in septembrie-decembrie in fiecare an??!![bang] Fabi, excelenta chestia cu centrul de loisir, multumesc, excelent si site-ul pe care mi l-ai recomandat, deocamdata nu am avut timp sa ma uit in amanunt pe el ca am dat fuga inapoi la voi, dar inca de pe prima pagina prezinta condensate niste chestii pe care am rascolit net-ul sa le pricep!! Acuma sa va spun cu masina: noi avem un Renault 19 din 1990, deci mai vechiut, care are vreo 156000 km la bord, din care noi am facut cu el in doi ani cam 30000. Merge destul de bine, ne mai papa bani din cind in cind ca sa-l punem la punct, dar la urma urmei care masina e altfel?! Alta masina categoric nu avem bani sa ne luam, si chestia draguta e ca sotul meu nici nu vrea sa auda sa se desparta de masinuta noastra, deci probabil o vom lua cu noi!! Ce ziceti, o sa ne rida lumea pe acolo cu o masina mai rabluta???!![auto][:-)))] Aurelia si Corina, bravo voua cu franceza, trebuie ca sinteti niste persoane ambitioase si hotarite![flo] Va rog pe toate, mai povestiti, mai povestiti, cum ati ajuns acolo, cum a fost plecarea, cum au fost primele zile, ca acuma pe linga ca voiam sa stiu din ratiuni practice mai si mor de curiozitate sa va cunosc mai bine pe voi!!![bis][bis] This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Cotizatiile sint urmatoarele: somaj, ass sociala, a doua asigurare sociala, a doua cotizatie pt somaj, cotizatie la cotizatie si altele :) in general se fac cam 25% din salarul brut. Impozitul pe salariu se plateste cu un an mai tirziu, nu se ia direct din el. Si cu celelalte impozite e la fel. In privinta masinii, cred ca poti veni cu ea, insa nu stiu in ce regim va incadrati, aici masinile tre' sa aibe un control general, daca vi-l cer si voua, nu stiu daca masina il va trece... ramine de vazut si starea in care e ea si daca vi-l cer autoritatile :) Cred ca trebuie sa ai un scaun la masina pt copil, sa-ti spuna fetele care au copii pina la citi ani e obligatoriu. Daca stii deja franceza, atunci intr-o luna max ti-ai dat drumul si vb cursiv. Pe curind!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...