Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru fetele din Franta...HELP!


nano

Recommended Posts

Poate cineva sa ma ajute ca la randul meu sa pot ajuta????? O prietena casatorita cu un francez(divortata intre timp)si cu doi copii care au cetatenie franceza vrea sa obtina alocatie din partea statului francez.Mentionez ca ea traieste la Bucuresti.Ideea e ca ar trebui sa le faca rezidenta in Franta(daca nu ma insel)si pe urma sa renunte la alocatia de rahat(PARDON EXPRESIA)pe care o ia de la statul roman.Care din voi stie cum se procedeaza mai exact si cat ar avea dreptul la alocatie din partea statului francez???? Multumesc anticipat,pupici! Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alocatie din partea statului francez???Sincer, in cazul asta nu am auzit!!Banuiesc ca ei locuiesc cu mama lor in Romania, iar singurul care este obligat prin lege sa le acorde sprijin financiar este tatal copiilor.Alocatia ptr parinte singur se acorda numai in cazul in care mama si copii locuiesc pe teritoriu francez.Poate exista totusi si alte ajutoare, nu vreau sa te dezamagesc......dar nu am auzit nici un astfel de caz.Cel mai sigur este sa mearga la consulatul francez.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I-mi pare rau nano sa-ti spun dar statul francez nu da alocatie decit daca ea sta in franta cu cei doi copii si eventual nu are serviciu ,atunci are dreptul la alocatie ,alocatie normala varsata de catre Asigurarile Sociale(pt asta trebuie deci sa aiba o asigurare sociala in franta),Alocatie de parinte Izolat,si alte multe alocatii cum ar fi pt inceperea anului scolar si pt vacante!!!plus bineinteles Pensia alimentara de la tatal copiilor ,pt asta insa trebuie ca ea sa locuiasca in franta ,sa poata dovedi acest lucru prin foaia de impozit ,factura de lumina s-au de telefon,altfel nu are dreptul la nimic ,mai putin pensia alimentara (in cazul in care divortul a fost pronuntat si pensia stabilita)pe care are dreptul sa o primeasca de la sot in rominia intr-un cont al ei ,apropo! cum a fost de acord sotul ca copii sa paraseasca franta?,daca zici ca ei au nationalitate franceza?!!! Aura&Luca,20 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

P.S.nano ce era mai important sa-ti explic am uitat,adica faptul ca in franta alocatia este in functie de venit(salariu) adica noi de exemplu am luat alocatie doar patru luni dupa ce s-a nascut puiul,atit am avut dreptul!iar situatia asta se poate schimba de la un an la altul in functie de venit!!deci un cuplu cu un copil si un salariu(1300 de euros de exemplu ) in mod normal nu are dreptul la alocatie ;aici absolut totul este in functie de venit !!!!!!ce vroiam sa spun deci e ca alocatia nu este automat la nastere ca in rominia!! Aura&Luca,20 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred ca alocatia in mod logic nu e platita decat in cazul in care persoanele in cauza se gasescpe teritoriul francez. De verificat totusi. Baremurile sunt urmatoarele: -alocatie familiala (lunara) pt 2 copii = 110.71 €, 3 copii = 252.55 € si fiecare copil in + = 141.84 € -alocatie majorata cu 31.14 € pt copil mai mare de 11 ani (daca este cel mai mare dintre copii) si 55.36 € pt copilul mai mare de 16 ani -alocatie parentala de educatie: in cazul opririi activitatii profesionale, partiale ori complete: oprire completa de la al 2 lea copil = 493.22 €/ diminuarea cu 50 %= 326.13 €/ intre 50-80% = 246.63 € Trebuie justificat 2 ani de activitate profesionala in ultimii 5 ani pt doi copii -alocatie pt inceperea scolii: pt copii intre 6 si 20 ani = 2490.7 € (fara a depasi un anumit plafon de revenit) -sustinere familiala (cand mama e vaduva, copilulnu e recunoscut de tata, sau acesta nu platestepensie alimentara) = 77.84€ pe luna si pe copil - Sprijin parinte izolat (divortat, singur educator al copiilor): 695.36 €/copil + 173084 € pt fiecare copil suplimentar - alocatie copil mic, (conditionat de resurse): primele 21 luni de la venirea de la maternitate = 158.97 € Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,fetelor,ea a fost maritata cu un francez care traia in Romania dupa Revolutie si copiii au fost declarati la nastere aici si inregistrati ca cetateni francezi,intre timp si mama lor a obtinut cetatenie franceza si au divortat.Ea are o prietena care are un copil cu un francez care a murit imediat dupa ce i s-a nascut copilul(copilul a apucat sa fie declarat cetatean francez si recunoscut,doar ca ei nu apucasera sa se casatoreasca) si tipa a plecat dupa inmormantare cu copilul in Franta la soacra ei,l-a inregistrat acolo desi traieste in Bucuresti ,si primeste un fel de pensie.Din cauza asta am intrebat pentru ea,ma gandeam ca poate obtine si ea ceva pentru copii...Aurelia,cred ca ai inteles,fostul ei sot plateste o pensie alimentara,dar si el traieste in Bucuresti si ea se gandea ca poate obtine ceva pentru copii fiind cetateni francezi..Multumesc pentru raspunsuri,daca se poate face totusi ceva ,adica daca ii inregistereaza ca avand domiciliu acolo,poate va puteti interesa,totusi.... Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau!!!!!nano ce bine ar fi sa fie asa!!!m-as apuca de acuma sa fac pe al doilea!!!din pacate nu este ,poate persoana care a spus lucrul asta a omis sa spuna ca ea sta acasa sa creasca cei trei copii si atunci normal ca traind toti 5,sa zicem copii ,mama si tatal doar cu salariul tatalui ,nu mai platesc impozit pentru ca venitul este prea mic pt 5 persoane!cit despre prietena ta cu cei doi copii ,ma indoesc ca poate fi posibil sa perceapa cea mai mica suma ca alocatie ,caci i-mi aduc aminte cind am depus noi dosarul cite acte ne-a cerut ,copie dupa contractul de inchiriere ,dupa foaia de impozit ,si multe altele! sa te gindesti numa asa ca ea nu are cum sa prezinte o copie dupa foaia de impozit numa pt simplul fapt ca nu a facut o declaratie de venit odata cu toata lumea pe care sa o trimita la stat si sa primeasca sa zicem foaia de impozit dar "neimpozabila" in varianta in care ea n-ar fi avut serviciu,cealalta cunostinta careia ia murit sotul primeste o alocatie de urmas s-au ceva de genul asta ,in orce caz si ea ca sa poata primi acea alocatie a trebuit sa vina in franta si sa-si depuna un dosar la "sécu " deci a furnizat actele care i-au fost cerute!! Aura&Luca,20 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu fac decit sa confirm ceea ce ti-au spus fetele.... ca as primesti si cel mai mic ajutor de la statul francez, ca de altfel de la oricare alt stat, trebuie sa fii acoperit de hirtii. Alocatiile se dau de catre Casa de Alocatii Familiale - CAF. Ca sa primesti alocatii de la CAF, trebuie sa fii inscris la ei. Ti se dau un numar de "allocataire" care e f importat, de cite ori faci cea mai mica cerere la CAF incepit prin a spune numarul de allocataire si dupa aia ce vrei. Si daca n-ar fi suficient, pe formularele lor de cerere de alocatii trebuie sa scrii si numarul de la "secu" - securitatea sociala. Ca sa ai aceste numere trebuie sa faci justificativ de rezidenta/cetatenie franceza, justificativ de domiciliu, chitanta de chirie, lumina sau tel, data intrarii in fr si cred ca mai era ceva, dar am uitat, ideea este ca ei iti cer un dosar, pe care e greu si imposibil sa-l faci din ro! Si chiar daca esti aici, trebuie sa indeplinesti tot felul de conditii, nu este usor sa primesti o alocatie. De ex. alocatia de parinte izolat: trebuie sa nu ai NICI UN VENIT, deci fara job sau ajutor somaj si trebuie sa fii... izolat, adica sa traiesti singur cu copii tai, sa nu te ajute nimeni la intretinerea lor, indiferent ca e tatal sau altcineva. Uite niste adrese utile, www.service-public.fr si www.legifrance.gouv.fr. La prima adresa vei gasi informatii privitoare la administratie, acte administrative, unde sa te adresezi, cum intocmesti dosarul, etc. A doua iti da acces la toate legile mai ai si adresa www.caf.fr ca sa vezi ce e cu alocatiile Parerea mea: sa zica mersi ca el ii plateste pensie alimentara pt ca eu stiu si ai sa vezi si tu pe sit-ul service-public ca statul francez NU OBLIGA pe nimeni sa plateasca pensie alimentara in alta tara! deci el plateste ca e un dragut.... am vorbit cu avocata mea si cu asistenta mea sociala si mi-au spus ca in ro nu primesc nimic, decit daca vrea el sa plateasca pensia.... nu cred sa ma fi mintit... A! aici este un sistem social f bine pus la punct, nu prea poti misca nici un deget asa, de capul tau, in multe locuri, mai ales ca parinte singur si cu probleme, ai nevoie de asistenta ta sociala (asistentele sunt impartite pe cartire/strazi) in multe locuri ai nevoie de un raport facut de ea si de multe ori vei fi intrebat "dar cine e asistenta ta sociala?" deci oricum ai invirti-o tot aici trebuie sa fii ca sa obtii si cel mai mic lucru. De asemenea, statul francez isi protejeaza copii, daca tatal va dori el poate veni cu copii lui in franta pt ca sunt cetateni francezi si poate cere ca ei sa ramina aici... ce va face statul roman in aceasta situatie? copii au si nationalitatea romana? in legatura cu impozitele, da esti favorizat daca ai copii multi si esti fara servici, dar acum franta se confrunta cu o situatie economica deloc roz si somajul e in floare, nu mi se pare f usor de trait aici, fiind o straina singura.... anul trecut au fost alegeri si s-a batut multa moneda pe "hai sa facem curat in tara noastra frumoasa si invadata de straini" si ca urmare alegerile erau cit p'aci sa fie cistigate de Le Penn, pretenul lu' Vadim asta spune cit de mult iubesc francezii pe strainii care le maninca piine de la gura - asa aratau ei in reclame ... in perioada alegerilor mie mi s-a facut pielea creata de cite mesaje anti-emgrianti am putut sa vad sa aud. Emigrant vei fi toata viata cit esti aici, in clipa cind deschizi gura si-ti aude accentul.... automat esti tratat altfel, nu conteaza ce scrie in acte, ca esti rezident sau cetatean fr.... iti spun asta in ideea ca ea, prietena ta ar vrea sa vina aici, sa se gindeasca bine, ca o casa se obinte FOARTE GREU, e aproape imposibil! si ca servici e si mai greu si.... sa le puna pe toate in balanta.... a! pensia alimentara: sunt curioasa cit primeste ea pensie de la francez, ca al meu sot spunea ca el nu plateste mai mult de 230 euro, ceea ce aici e nimic! iar avocata voia sa ceara 300 adica asta e maximum... in conditiile in care eu platesc chirie 700, telefon 150-200.... ii urez mult succes prietenei tale si sa ia cea mai buna decizie! Doina&Carlita-iubita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...