Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sterilet=avort in faza incipienta?


marioara78

Recommended Posts

Buna, fetelor! Sunt o proaspata mamica a unui baietel de patru luni. De ceva timp, ma preocupa sa gasesc o metoda contraceptiva eficienta. Am citit foarte mult despre sterilet pe internet, avantaje si dezavantaje si m-a incantat foarte tare. In mare, daca ai nascut cel putin o data, esti sanatoasa si ai un partener stabil, care la randul lui iti este fidel, nu prea ai de ce sa iti faci griji cu privire la infectii etc. Stiu ca steriletul actioneaza, printre altele, impiedicand ovulul "deja fecundat" sa se fixeze la nivelul peretelui uterin. Problema este de cand s-a dovedit a incepe viata umana: din momentul conceperii, cand ovulul e fertilizat de spermatozoid, rezultand zigotul sau din momentul in care zigotul se fixeaza in uter? Pt ca daca incepe din momentul fecundarii, atunci steriletul=avort, nu? Am gasit un articol interesant pe tema asta pe internet. Il puteti gasi pe www.google.com introducand "celule singulare pe punctul de a muri". Vreau sa vad si eu ce parere aveti vis-a-vis de acest subiect. Va pup! dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu nu il consider avort...nu prea stiu sa explic de ce dar pana sa citesc intrebarea ta nu mi-am pus problema niciodata. Procesul are loc intr-o faza atat de incipienta incat discutiile au o mare doza de speculatie din punct de vedere strict tehnic. Si oricum decat un copil nedorit si neiubit... parere personala Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai fetelor, atunci si anticonceptionalele, si prezerbativele sunt tot avort, pentru ca IMPIEDICA NATURA SA ISI FACA TREABA......asa cum un sterilet impiedica eventualele ovule fecundate (pt. ca nu in fiecare luna se nimereste sa fie fecundat un ovul, logic, nu??), asa si prezervativul impiedica eventuala fecundare a unui ovul...... Eu asa vad lucrurile! Deci daca e sa despicam firul in patru , toate sunt la fel de reprobabile d.p.d.v. crestinesc!!! Parerea mea. Ceea ce nu inseamna ca nu le-am incercat pe toate, Doamne iarta-ma, apoi m-am rugat la Dumnezeu sa raman graviduta, dupa 2 ani jumate am ramas, acum ma rog sa fie bebe sanatos, zdravan si la timp :) Si, cine stie, de fapt mai mult ca sigur, o sa mai apelez la una din aceste metode dupa, ca asta e, n-avem ce face........ Sanatate! Ven si [bibe] Markus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai fetelor, atunci si anticonceptionalele, si prezerbativele sunt tot avort, pentru ca IMPIEDICA NATURA SA ISI FACA TREABA Indraznesc sa te contrazic...[flo] Nu poti considera flosinta prezervativelor avort. Sunt de acord cu fetele care au mentionat pilulele contraceptionale (motivul pentru care nu le folosesc). Avortul in sine are loc atunci cand oul fertilizat(deja are ADNul format) este eliminat. Nu stiu de sterilet ce functie are dar ma alatur celora care cred ca avortul este parte a treia functionara a pilulelor(si injectiile) contraceptive. Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si[copil]Elena Maria 7 luni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din cate am citit eu, steriletul are si funcita de a opri spermatozoizii sa ajunga la ovul, dar si sa opreasca evolutia ovulului fecundat pentru ca nu il lasa sa se fixeze in uter. aceasta a doua functie poate fi considerata un avort in faza incipienta, dupa parerea mea, la fel ca si pastilele de "dupa" actul sexual. normal ca acel ovul fecundat nu seamana inca nici pe departe cu omul care va creste din el, dar totul este deja acolo, toate datele genetice, absolut toate coordonatele, scanteia divina. ceea ce se intampla in continuare este pura crestere. bineinteles ca fiecare e liber sa aleaga si sa creada ce doreste. eu sunt personal contra steriletului, nu numai din cauza acestei posibilitati de avort, ci si pentru riscul de sarcini extrauterine, cicluri mai dureroase si pericol de infectii. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No, hai ca intram in ceata cu totul!!!! De ce e mai mare crima sa elimini ovulul fecundat, decat sa omori spermatozoidul care er putea fecunda ovulul?? Adica important e unde e bariera, nu faptul ca exista o bariera, ca impiedicam natura sa-si faca datoria??? Raman la parerea mea. Toate sunt exact la fel.(d.p.d.v. crestinesc) Adica n-ar trebui sa mai folosim nimic, daca ar fi sa respectam intru totul cuvantul lui Dumnezeu. Doamne iarta-ne oricum, si ajuta-ne sa avem copii sanatosi!!! :) Ven si [bibe] Markus - 32 sapt. si 2 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Indraznesc sa intervin pentru ca nu s-a enuntat aici clar diferenta dintre mecanismul de actiune al steriletului si cel al pilulelor contraceptive. Sint doua chestii total diferite, iar de prezervativ nu mai zic! Deci: 1. prezervativul este o metoda de bariera locala, mecanica. El impiedica spermatozoizii sa ascensioneze prin colul uterin spre cavitatea uterina si trompe, unde ar trebui sa intilneasca ovulul si sa-l fecundeze. Prin urmare, fecundatia nu are loc, ceea ce aruncam "la toaleta" sint celule reproducatoare masculine! Mecanismul e identic pentru diafragma, care este un fel de capacel care se fixeaza pe colul utrin si de asemenea impiedica patrunderea spermatozoizilor. Tot metoda contraceptiva de bariera locala, de data asta insa chimica si nu mecanica, sint spermicidele - ovule, geluri, etc. - care se introduc in vagin inainte de actul sexual si "omoara" spermatozoizii "la locul faptei". In toate aceste trei ipostaze, fecundatia NU are loc. 2.Pilulele, sau contraceptivele orale, sint o metoda de contraceptie hormonala. Ele contin doze foarte mici de hormoni care odata ajunsi in singe transmit creierului un mesaj in urma caruia acesta, "pacalit" ca sint suficienti hormoni in organism, practic sisteaza eliberarea de hormoni sexuali din ovar si blocheaza ovarul. Prin urmare, este blocata ovulatia, deci nu exista ovul care sa fie fecundat. In concluzie, nu se poate vorbi de avort mai mult in cazul pilulei decit in cazul prezervativului, in ambele cazuri fecundatia nu apuca sa aibe loc. Cu pilulele "de-a doua zi" traba e un pic altfel, acolo, ca si in cazul steriletului, este impiedicata implantarea, adica fixarea ovulului deja fecundat in endometru, adica in mucoasa uterina. 3.Steriletul este un dispozitiv (termenul medical este DIU - Dispozitiv IntraUterin) - care se introduce in uter. Poate fi in forma de "T", spirala, etc. Acesta actioneaza in uter ca un corp strain, generind o usoara reactie inflamatorie in urma careia endometrul nu mai poate primi zigotul, adica ovului deja fecundat, si de asemenea nu se poate realiza implantarea. Unele sterilete au si hormoni, combinind efectul de corp strain intrauterin cu cel hormonal. In concluzie, in cazul steriletului fecundatia apuca sa aibe loc, de aceea se pune aceasta problema - daca poate fi considerata avort. O chestie interesanta este ca in trecut, inainte cu mult ca steriletul sa existe, moasele lasau in uterul femeilor dupa nastere inele de aur!! Acestea actionau exact in acelasi mod in care actioneaza steriletele de astazi, ca un corp strain! Sper ca am reusit sa aduc o mica contributie la clarificarea lucrurilor, dezbaterea daca steriletul inseamna sau nu avort v-o las voua, ca eu nu am reusit sa ajung la o concluzie!!! This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...