Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoarcerea la serviciu


adi_dalma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La noi a fost f frumos - noi nu ne-am intors de unde am plecat [:D] Unde am inceput serviciul dupa - cand Andrei avea 1 an si jumatate - a fost tare bine. Am avut parte de la bun inceput de colegi si o sefa nemaipomenita, care si ea la randul ei avea/are o fetita la vremea aceea de 3 ani. Imi placea f mult jobul si locul - si inca mai imi place [bis] -iar colegii sunt nemaipomeniti. Sunt norocoasa sa ii am alaturi !!! Va pupam, Andra cu burtica de 26 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost greu, mai ales ca Danut avea numai 3.5 luni, papa numai tziti, nimic adaugator, niciodata nu acceptase biberonul pana atunci, nici cu apa fiarta nici cu ceai. Am avut norocul si il am in continuare ca serviciul e la doar 5 min de casa, asa ca primele cateva zile am alergat la cerere ca sa alaptez puiutul. Peste cateva zile, Danut a acceptat laptic de-al meu din biberon, pt ca-i schimbasem tetina. Si asa am continuat> dimineata il alaptam cand se trezea, apoi ii storceam un biberon, pe care mama il pastra la frigider si-l incalzea cand avea nevoie. La amiaza iarasi veneam si-l alaptam si mai storceam un biberon pt pui. Seara, veneam la 7 - il alaptam, apoi pregatirile pt baie, mas, culcare si iarasi titi. In ritmul acesta am continuat pana la 6 luni, pt. ca abia atunci a inceput sa accepte putin suc, pireu de fructe, supitza de legume (desi au fost multe cazuri cand ajungeam la servici cu verdeata in par:))). De stors si lasat in biberon am continuat pana pe la 1 an si 2 luni, pt ca dupa ce papa supitza, pireu, out, branzica, iaurt, carnitza etc. vroia si laptic. Dupa aceasta varsta, n-am mai stors, dar ii dadeam san, daca vroia bineinteles, dimineata dupa dejun inainte de a pleca la servici si la pranz. In ceea ce priveste serviciul, pt ca lipsisem doar 4 luni (jumatate de luna prenatal si 3.5 postnatal) aveam impresia ca nici nu am lipsit, mi-am intrat destul de usor in mana si am avut parte de sprijin si intelegere de la sef, care era mai tolerant cu intarzierile mele. Dar ma chinuia un dor nebun, la fel ca si acum de altfel, nu trece o ora ca sa nu dau telefon acasa sa intreb daca a papat bine, a dormit, ce-a facut afara, n-a cazut cumva, nu s-a lovit etc.. Mult succes!!! Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250 http://www.yamafoto.com/?ref=6599
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine a fost ok. Spusesem de la inceput ca voi sta 6 luni acasa dupa ce se naste bb si in ultima luna, cand am venit la discutii, m-a intrebat sefu' daca vreau sa vin la servici sau vreau sa mai stau? (noroc ca are si el o fetita). I-am zis ca vreau sa ma intorc si mi-a marit si salariul [:D] (de fapt, indemnizatia pe care o luam stand acasa era doar cu putin mai mica decat salariul, iar pt a ma motiva sa ma intorc mi-a marit salariul) Am avut noroc ca n-a fost o perioada prea aglomerata si am avut timp sa ma acomodez. 6 luni(plus una de prenatal) de stat acasa este f mult, iti iesi din mana... In rest...colegii de-abia ma asteptau [:D] raluca www.rebecca.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am inecput serviciul de 1 luna. alexandra are aproape 7 luni si mi-a fost tare ciuda sa plec de langa ea, dar a fost musai! cel mai ciuda mi-e ca nu-mi place ceea ce fac, cei cu care lucrez au fost simpatici 1-2 zile, apoi si-au dat arama pe fatza.dar rabd, pt ca nu am incotro... ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am inceput cind Alex avea 3.5 luni. Noroc ca nu-l mai alaptam...a fost prima oara cind m-am bucurat ca nu mai aveam lapte. La serviciu sint atit de ocupata incit n-am timp sa ma gindesc la el. Citeodata, in pauza de masa dau telefon la doica sa vad cum o duce. La moral mi-a facut bine sa incep lucrul, ma simt mult mai echilibrata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off! Un mare of chestia cu intoarcerea la servici! Fetita mea face doi ani in martie si va trebui sa caut un servici,deoarece firma la care lucram si-a schimbat proprietarul si noul proprietar a schimbat tot personalul (vrea sa-i fie loial lui si nu fostului patron)si mi-a dat de inteles ca asta ma asteapta si pe mine in primavara. Pacat,imi placea ce faceam si aveam un colectiv de nota 10! Dia si bebe Rucsi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mi-am pus problema de a incepe serviciul inainte de 1 an. Asta pentru ca nu aveam un job extra-formidabil cu nus-ce salariu care merita pastrat cu dintii. Totusi, dupa ce Raluca a facut 1 an si-o luna, m-am dus sa tatonez terenul: cum m-am asteptat, situatia era cam "maro" si mi s-a spus pe ocolite ca e bine sa mai stau.... Raluca va implini 2 ani in februarie, adica pesta mai putin de 4 luni, si eu tocmai am avut o discutie "pe fatza" de data asta, cu unul din directorii mei....raspunsul? mai bine cauta-ti altceva, ca noi ne descurcam f. bine asa, cu oameni putini (eficienta prin reducerea personalului, cica). Varianta 1? sa m-apuc urgent de trimis CV-uri in stanga si- dreapta.... Varianta 2? sa mai fac un bebe....ca tot ni-l doream, cat de repede pot (asta m-am gandit io cu al meu sot). Om vedea ce-o iesi.....o sa m-auziti curand cu una din variante ![;)] Dana M. si Raluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici nu am intrat in Prenatal si s-a pus problema inlocuirii mele. ce ma doare cel mai tare este ca patronii nu s-au sesizat (sunt prea zgirciti sa mai angajeze pe altcineva) ci colegii, mai precis contabila sefa care vrea sa o promoveze pe ficasa de la secretariat in locul meu. in conditiile astea chiar daca patronii ma vor primi inapoi, cu asa colegi nu mai vreau eu sa lucrez. Layla - 30 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...