Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Oare ce se intampla cu mine?


florypop

Recommended Posts

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns
O, nu, Doamne, ce prapastioasa esti!!! S-ar putea ca junghiurile tale sa nici nu aiba legatura cu sarcina macar. Eu cred ca la sarcina extrauterina ai ceva manifestari neplacute, nu doar junghiuri. Plus ca din cate stiu eu, ai avea sangerari, ori tu nu ai, nu? Eu am avut durerile prin saptamana a 5-a daca nu ma insel si au durat vreo 2 saptamani da intr-o zi aveam mai multe, intr-alta mai putine. Aveam unele urate rau si care difereau de celelalte (cele mai multe seamana cu durerile la ciclu), erau tare ascutite, da s-a dovedit ca nu a fost nimic rau, ca si eu intrasem in panica asa ca tine. Eu zic sa stai linistita si sa te bucuri de zilele astea la maxim ca sigur va fi pozitiv rezultatul. Si, ca sa iti iesi din pareri du-te si la doctor, si asa e bine sa iti faci un control sa stii ca e totul bine. Pupici Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De sangerat nu sangerez, durerile nu foarte mari sunt exact cum le-ai descris tu dar totusi eu nu sunt in sapt. 5, abia ar avea trei sapt. daca este [copil] si am fost si la control dar nu m-a durut nimic la palpare. Crezi ca poate fi doar ceva trecator? Mie deja de atata asteptat orice mi se pare ca e de rau. Flory
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flory, cand fetele iti spun "sunt in sapt. a cincea" se considera sapt a cincea de sarcina calculandu-se timpul efectiv din prima zi a ultimului ciclu pana in ziua prezenta. Pe langa varsta sarcinii exista si varsta fatului care de regula este cu 2 sapt. mai mica decat varsta sarcinii plecandu-se de la considerentul ca femeia a ovulat cam in a 14 zi si deci cam atunci a fost si conceptia. Dar eu spre exemplu care aveam ciclu de cam 32 de zile aveam o varsta a sarcinii de 5 sapt, dar o varsta afatului de 2 sapt. caci am ovulat tarziu, cam la 20 de zile. Din intamplare am la mine rezultatul unui test de sange pe care l-am facut cand eram insarcinata. Pe el sunt si limitele HCG-ului pe saptamani: <5 Non-pregnant 5-50 1st week 40-300 2nd week 100-1000 3rd week 10.000-200.000 1st trimester 3.000-50.000 2nd trimester 1.000-50.000 3rd trimester HCG doubles every 2 days in early pregnancy. De exemplu, eu la 6 sapt. de sarcina am avut HCG-ul 209 si cu 2 zile inainte l-am avut 108. La alte 7 zile HCG-ul era peste 1.000. Valorile mele au fost destul de mici, dar asta pentru ca varsta sarcinii era mai mica (ovulatia s-a produs tarziu fata de prima zi a ultimului ciclu). Ard de nerabdare sa ne dai rezultatul... "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La control nu trebuie sa te doara la palpare. Medicul palpeaza sa vada daca simte cumva uter marit. Uter marit inseamna de multe ori sarcina. Dar nu intotdeauna ei simt la palpare daca uterul e marit. O ecografie ar dezvalui pe loc misterul... "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Try are perfecta dreptate, eu aveam cam 5 saptamani de la ultima menstruatie, ceea ce era cam 3 de la conceptie. Oricum nici macar nu mai stiu exact daca era a 5-a sau nu, dar era la inceput, cand doar ce aflasem ca sunt graviduta. E normal sa le ai, gandeste-te cate transformari se petrec acum si ca bebe creste, uterul se intinde usor-usor. Pupicei, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...