Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre cerclaj


Kiara

Recommended Posts

Miercurea trecuta am facut cerclaj, fiind atunci in saptamana 20. Medicul mi/a spus ca il va scoate la 8 luni, timp in care va trebui sa stau mai mult in pat. De atunci am intrerupt serviciul. Am cateva intrebari pentru cele care au avut cerclaj, sau care au auzit de mamici trecute prin asemenea experienta. Care este riscul, pe langa acela de a pierde sarcina? Copilul este afectat de aceasta interventie? Au fost multe cazuri in care s-a pierdut copilul?(exista vreo statiustica privind pierderea sarcinilor chiar si cu cerclaj( Care este maximum de efort pe care il pot face? Mie doctorul mi-a zis sa nu ies din casa, dar perspectiva de a sta inca 3 luni in casa mi se pare ingrozitoare. Oare a merge la o scurta plimbare poate fi riscanta? Astept raspunsurile voastre. Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am avut cerclaj, din luna a treia pana la inceputul lunii a noua, am avut uter bicorn si exista riscul ca prin lunile 5-6 sa se deschida colul. Copilul nu este afectat, iar probleme nu am avut. Eu ieseam aproape zilnic din casa, mergeam la plimbare, mai cumparam si una alta de prin piata (max 2 kg). Am facut mai multe escapade la munte, cutreieram magazinele, in casa faceam ordine, mancare, etc., mai putin aspirat, cu pauze ce-i drept. Am mers si la gratare la iarba verde. Depinde cum te simti. Medicul mi-a zis ca nu e nevoie sa stau in pat si sa nu fac nimic (nici nu as fi putut [bang]), chiar mi-a dat liber si la [xinpat] Am fost activa pana in ultima clipa, cu o zi inainte sa nasc am facut ordine in toata casa, sotul a aspirat [:D] Multa sanatate! Mariana & Vladutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Kiara... eu am cerclaj, sunt in sapt. 26...
quote:
Care este riscul, pe langa acela de a pierde sarcina? Copilul este afectat de aceasta interventie? Au fost multe cazuri in care s-a pierdut copilul?(exista vreo statiustica privind pierderea sarcinilor chiar si cu cerclaj(
Singurul risk in acest caz este cel de a pierde sarcina. Cerclajul nu confera siguranta 100%, dar mareste sansa de a duce pana la capat sarcina. Copilul nu este afectat in nici un fel de aceasta interventie. Te sfatuiesc sa nu cauti statistici referitoare la cerclaj/marja de succes si alte asemenea ca nu te ajuta cu absolut nimic. Efort nu poti face de nici un fel. Iar perspectiva de a sta 3 luni in casa.... inghite-o , ca n-ai ce face. Cu primul copil am stat in pat 3 luni si... este adevarat, am crezut ca ma urc pe pereti, dar a meritat. Acum, nu stau in casa, merg la servici, dar singurele plimbari care le fac (ie: plimbare + stat in picioare) sunt din casa in masina, din masina in birou si invers. Deci mai nimic. Lasa plimbarile, lasa gandurile negre, ia-ti teancul de carti langa tine, telecomanda, niste andrele - fa-i lui bebe bonetele si ciorapei.... si inarmeaza-te cu mare rabdare. Eu personal merg la control saptamanal sa vad cum se prezinta colul. Atata timp cat este in jur de 3 cm, am convenit cu medicul ca vin la servici... daca scade sub 2.7 cm.... patul ma mananca si pe mine. Capul sus, optimism si multa rabdare..... Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 23 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut si raspusnul Marianei.... daca cumva cerclajul se pune din cauza unei incompetente cervicale, se recomanda repaus la pat. Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 23 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesac pentru raspunsuri. Noroc ca de ieri mi-am instalat si internetul, asa ca pot sa-mi ocup mai mult timpul. Voi lucra si pentru servici, in masura in care va fi posibil. Acum sta pe capul meu fetita mea de 2.8 ani si e destul de greu de scris... Numai bine tutror.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut cerclaj de la 4 luni jumate din cauza unor contractii care micsorasera colul. Mi s-a recomandat evitarea oricarui efort si sa stau mai mult in pat, cite o plimbare scurta am mai facut. Am avut de luat si medicamente, de Gravibinon in amintesc (scuze era acu 5 ani jumate, nu mai stiu exact) si parca imi spusese sa iau No spa si kiar Diazepam daca simteam contractii (diazepam n-am luat ca ma adormea prea rau). Copilul nu are de suferit deloc. Ideea e ca, daca simti ca ai contractii trebuie mers la medic imediat. Eu am nascut fix la 40 de saptamini implinite, cerclajul mi-a fost scos la 38de saptamini. Dupa ce mi-a scos cerclajul am inceput sa ies, sa lungesc plimbarile dar pisicutza mea a stat bine-mersi inca 2 saptamini in burtica la mami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Kiara, Si eu am cerclaj deja de 2 sapt. si facut destul de tarzior (aveam 23 sapt)din cauza incompetentei cervico-ismice. De la un col normal si lung intr-o luna am ajuns la unul deschis si scurt de 1.5 cm fara nici un fel de efort (doctorita nu ma crede sub nici o forma) si fara nici o contractie (abia de o sapt. am inceput sa am contractiile BH nedureroase). Singura explicatie (pe langa faptul ca poate sunt predispusa la asa ceva) pe care mi-am dat-o a fost ca am stat f. mult la birou (peste 10 ore) si ca am urcat/coborat de 5-6 ori/zi un etaj de vila (este adevarat ca uneori in viteza). Dar acum nu mai am ce face... Mie mi-a spus ca nu am voie deloc efort, in primele saptamani sa stau numai in pat (ceea ce eu nu am prea reusit) iar dupa aceea pot iesi la scurte plimbari de maxim juma' de ora dar sa nu car mai mult de 2 paini[:D] si in nici un caz sa nu ma intorc la serviciu deoarece pozitia favorizeaza o apasare pe col si nu este bine deloc. Daca el ti-a recomandat repaus la pat si mai ales pt. ca ti-a facut cerclajul destul de traziu, cred ca s-a intamplat cam ca la mine ( in general daca se banuieste ca ar exista vre-un risk cum a fost la Marianar - cerclajul se face "preventiv" dar din timp, cam intre 3 si 4 luni). In orice caz tu va trebui sa mergi mai des la control si poti sa il intrebi (mai ales daca il vezi ca este multumit de evolutie) daca poti sa iesi si sa cumperi o paine, etc. Deoarece statul in casa mi-a favorizat inclinatia catre "o barfa mica" te rog sa ne mai povestesi de ce si cum ai ajuns sa fci cerclaj... Ai grija de tine si nu dispera... Didi 25 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

didica, am ajuns la cerclaj relativ simplu. am facut echo la dr. Pop, care mi-a zis sa sun de urgenta medicul si sa-i spun rezultatul echo. L-am sunat , m-a chemat la control si mi-a zis sa stau in pat cateva zile dupa care sa vin din nou la control sa decida daca facem cerclajul sau nu. Si evident ca la control a zis vino maine sa faci cerclajul. Povestea de dinainte este iarasi simpla. Cu vreo 4-5 zile inainte de cho am simtit niste dureri,crampe la burta si ca o presiune in burta. AQm neglijat evident. In ziua echo, am avut norocul unei zile infernale la servici, multe probleme, mult stres. Rezultatul echo a fost probabil pe mnasura. In zilele in care medicul mi-a zis sa stau linistita, n-am avut parte de asa ceva, parte din vina mea...asta a fost...rezultatul a fost o consecinta a actiunilor mele, poate ca daca nu as fi avut agitatia aia la servici si daca as fi stat linistita (intradevar) in pat zilele alea, poate ca rezultatul ar fi fost altul....nu stiu... am citit intr-o carte ca unul din motivele cerclajul este si faptul ca mamica sa fi avut o interventie chirurgicala la col, si la mine a fost cazul, dar eu n-aveam de unde sa stiu ca ar putea avea aceste implicatii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fata... asta zic si eu coincidenta - si la mine tot la eco dr. Pop s-a descoperit - numai ca mie nu mi-a mai dat repaus 1 sapt (probabil ca nici eu nu as fi respectat) ci direct la "interventie". In orice caz vreau sa iti spun un lucru: si la mine serviciul a fost unul f. solicitant (adica stresant), cu toate acestea imi placea, eram f. constincioasa uneori prea..., mi-am facut 1.000.000 de probleme ca i-am lasat balta brusc, fara a apuca sa predau cuiva dar un serviciu ramane un seviciu orcat de bun este si viata pe care am ales sa o aducem pe lume este mult mai importanta si nu mi-as ierta daca din vina mea s-ar putea intampla ceva. Asa ca ... sa stam cat de cumintele putem si sa nu ne mai facem probleme... Va pup, Didica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut cerclaj din saptamana 18 pentru ca aveam colul deschis din luna a doua de sarcina. Nu a trebuit sa stau in pat dar din cauza faptului ca imi doream prea mult sarcina nu m-am mai dus la serviciu. Faceam zilnic plimbari pe langa bloc cu catelul si in weekend mergeam in parc. In ultima parte a sarcinii am fost chiar destul de activa, insa m-am protejat cat am putut. In saptamana 37 mi-a scos forul si dupa zece zile am nascut o mandrete de baiat. Dumnezeu sa te ajute si pe tine Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...