Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

bunicii sustin ca-ti cresc copilul mai bine


Recommended Posts

quote:
Originally posted by parpalak
Morala: cind om fi noi bunici, sa avem grija cum ne purtam cu copiii. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Axioma: abia cand vom ajunge bunici, vom stii cum sa avem grija de copii !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca tu consideri ca copilul trebuie sa stea cu tine si ca te descurci, nu ai de ce sa il dai bunicilor. Eu te invidiez pentru puterea pe care o ai. Eu sunt o mocaita care nu poate face mai multe lucruri de-o data. Daca as fi in situatia ta probabil ca m-ai vedea plangandu-ma toata ziua ca nu am timp si ca nu mai fac fata. Deci succes, sa-ti traiasca copilasii si sa dea Dumnezeu sa ai puterea asta toata viata. Daniela, mamica de Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ufff, si noi am avut "problema" asta ... incepand de pe la doua luni, cand mama a tras concluzia ca laptele meu nu este destul de bun, si d'aia nu creste bebe cum trebuie ... apoi, cand am inceput serviciul si mama a venit la noi ca sa stea cu ea, cand "nu ma ocupam" destul de copil ("mama distanta!"), eram gospodina rea ("noroc ca ai un sot asa bun, ca altul ar fi divortat de mult"); am facut si noi analize si drumuri la doctor ca sa ni se spuna ca desi e slabuta si alba la fata si nici nu are prea multi dinti, este foarte normala, e alba de felul ei (nu palida, nici trasa la fata) si sanatoasa tun; toata vara, fetita a stat la ai mei, in buzau (la casa cu curte); desigur, i-a mers bine, pentru ca statea tot timpul in curte, s-a mai colorat si chiar s-a mai dolofanit; cand s-a racit vremea, am readus-o acasa, in bucuresti si reinvatam sa convietuim ... acum mama sustine ca micuta face nazuri numai cu mine, fiindca eu o rasfat ... eu insa cred ca ei i-a fost tare dor de mine si de-asta tot trage mereu la mine si miauna dupa mine; nici macar n-o tin tot timpul in brate si nici nu-i fac mofturile; chiar si asa, eu tot cred ca dreptatea este undeva la mijloc, reprosurile mamei ma vor durea intotdeauna, dar m-au ajutat sa devin mai buna; iar ea si tata o iubesc pe nepotica lor ca pe ochii din cap si ii doresc prea tare binele... hai ca am scris o gramada ... multumesc pentru postarea subiectului, nu sunt sigura ca stiu care e solutia, dar m-am mai racorit si eu :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Klavier,sau Adriana, tu sa fii sigura ca esti o mama extraordinara,ba chiar super mama, SUPERWOMAN !Pentru ca este extraordinar de greu sa fii mama, sotie si pe deasupra si studenta sau/si femeie cu servici. Esti o mama care ii ofera copilului ei exact ceea ce el are nevoie, atmosfera calda a familiei, doi parinti ambitiosi care lupta pentru a face o cariera in viata iar prin faptul ca copilul merge la gradinita el invata infinit mai multe lucruri despre viata, societate, educatie decit cu bunicii sau cu o baby-sitter. Faci exact ceea ce trebuie ! Nici sa nu te mai gindesti ca gresesti, dimpotriva, ar fi gresit ca copilul sa nu-si vada parintii decit in week-end, sa nu fie in contact cu alti copii, sa fie izolat la bunici care stim cu totii l-ar rasfata si l-ar cocolosi ferindu-l de orice, facindu-i toate poftele si crescindu-l in maniera lor. Locul unui copil este linga mama si tatal lui si linga viitorul fratior sau surioara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, ca viitoare mamica nr. 2 cam in aceeasi situatie cu tine iti pot spune ca la "corzile" intinse de bunici mai sunt si grijile sarcinii. Adica, remuscarile tale ca nu-ti ingrijesti, poate, cum ar trebui copila, au cu siguranta o radacina si in faptul ca esti cu burtica. Am avut destule momente din astea de-a lungul sarcinii nr. 2... Nimeni pe lumea asta nu poate avea grija mai bine decat tine de puiutul tau. Stai sa o aduci inapoi sa vezi atunci ce te asteapta: mofturi, mofturi, mofturi! Si apoi ai sa te convingi ca nu-ti mai trebuie. Noi am lasat-o pe Andra aproape 2 sapt. la bunici, a mancat f bine, a stat afara , s-a jucat cu catelul, ce mai, raiul pe pamant, si ce zici tu ca inca 2 sapt. dupa ce am ajuns acasa voia conversatie noaptea si facea mofturi si toate alea. Chestii pe care la noi nu le-a pomenit. Noi perioada aia post-bunicista am numit-o "batalionul disciplinar" :))) Asta nu inseamna ca nu va mai merge acolo, desigur ca va merge, insa in nici intr-un caz cu lunile (cum ar vrea parintii vostri, de ex.), sau cand va fi destul de mare sa inteleaga, in vacante. daca intr-adevar vor sa te ajute sa vina ei 2-3 luni la tine, pe rand nu o data!!, si sa stea cu jr. sau cu senioara. La noi asa se va intampla: vine mama mea si sta 3 luni, pana iesim la liman cu plozii mici. Apoi vom merge noi in Ro cate putin, vor mai veni ei, pana cand vom decide ca sunt destul de marisori incat sa stea acolo o perioada mai mare de timp. Voi sunteti tineri, faceti fata unor situatii mult mai bine decat ei, ce li se pare lor imposibil pt voi e ... usurel, de aia poate si parerile astea ca sunteti "copii nebuni". Da, poate ca sunteti, dar sunteti fericiti si asta numai datorita faptului ca sunteti impreuna. Stii ce-as face eu? Nu i-as mai suna pana cand o convorbire telefonica nu mai contine reprosuri! Rezultat garantat, iti spune Stan Patitul! Scvuze pt greseli, ma duc ca ii e foame gargaritei! Pupici multi si sarcina usoara! Si nu uita: pt copilul tau sunteti cei mai buni mami si tati din lume! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adriana, si copilul meu a fost la mare, la munte, merge la carciuma si e ca pestele in apa in masina. Bunici mai comenteaza ei dar le-am spus verde in fata ca sunt perfect capabila sa o cresc pe Maria, nu vreau sa fie genul de copil indopat si cocolosit cu trei caciulite in casa daca se poate si vara ...etc etc... Din punctul meu de vedere faci bine ce faci, bucura-te de copii tai si baga ignore la comentariile parintilor chit ca ei le vor binele. [pup] Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, m-ai facut sa rad! Doamne, cat de cunoscut imi suna totul! Insa noi am decis: copilul sta cu noi, e mai bine pentru el. Iar mai nou, nu mai sta cu bunicii decat in vizita! Lasa-i in pace si daca te descurci, continua asa. Marina, de vestuta in casa n-a zis nimic? [:D] In perioada cat a stat la noi mama, cu Alex, ajunsesem sa le ascund prin niste locuri...Apoi se apucase sa-i impleteasca una [bang]. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Klavier/Adriana, acum ca m-am mai calmat dupa ce ti-am citit postarea[:D], hai sa iti spun si eu punctul meu de vedere: 1. Eu si sotul recunoastrem din prima pe strada sau in parc copiii crescuti cu anii de bunici. Sunt asa, ca pensionarii, asa si vorbesc, se comporta "batrinicios"... Cu riscul sa-mi sariti toate in cap, asta e parerea mea!!! Noi am jurat ca nu ne vom da copiii sa ni-i creasca altii, chiar daca acei altii sunt parintii nostri. Da, dar nu sunt parintii copilului!!!... 2. Eu am fost crescuta de parintii mei, nu de bunici, desi mai mergeam la ei in vacante si ma simteam destul de bine. Dar stii ce am facut prima data cand m-au lasat acolo?!? Desi imi fusese dor de ei, NU AM VRUT sa ma duc inapoi la ei cand au ajuns. Am fugit si m-am ascuns. Atunci mama mea a plans si a spus ca nu ma mai lasa niciodata acolo. Efectiv ii uram (la 3 ani!!!) ca m-au lasat acolo vreo 2 saptamani. Apoi ii uram de fiecare data cand ma lasau acolo mai mult timp, bineinteles ca era o ura de copil, imi trecea repede, ii iubeam si ii iubesc, dar nu suportam sa fiu departe de ei, desi aveam ce face la bunici, ca ei stau la casa, au curte, animale... Chiar daca stateam in bloc, la etajul zece, fara prea multi copii si animale cu care sa ma joc, preferam sa fiu acasa cu ai mei!!! 3. Am avut multe colege si in generala, si in liceu, si in facultate, crescute de bunici. Si ele, la randul lor, au zis ca o sa dea copiii parintilor lor sa-i creasca. Stii ce mi-a zis o colega?!? "Pai, cum? Maica-mea n-a fost in stare sa ma creasca, m-a dat lu' bunica-mea si ea venea si ma lua numai pe weekend!! Acum lasa, sa simta si ea ce e aia copil!!!" Cu alte cuvinte, vrei-nu vrei, bea Grigore aghiazma!!! [:D] 4. Voi sunteti parintii copiilor, ii cresteti cum puteti, ei o sa va aiba pe VOI exemple pozitive si pe VOI o sa va imite de cand o sa aiba 3-4 ani... Vor creste niste luptatori. La bunici e bine in vacanta, asa ii vor aprecia si iubi, dar, sa fim serioase, parintii nostri fac parte din alta generatie, iar noi vrea copiii nostri sa stie sa traiasca in secolul asta, nu in cel trecut!!! In concluzie, voi sunteti parinti, indiferent cine ce zice! Nu lasa pe nimeni sa iti strecoare indoiala in suflet!!! Daca ar fi sa te iei dupa fiecare, ajungi sa-ti pui streangul in gat!!! Fiecare isi creste copiii cum crede de cuviinta, iar faptul ca voi sunteti prinsi in atatea activitati dovedeste CLAR ca sunteti puternici, capabili, energici si potriviti pentur ceea ce faceti. Ca daca nu puteati, nu va bagati, nuh??? Pupici multi si capul sus! Nu ceda insistentelor, insinuarilor si manipularii!!! Adi [hippi] P.S. Daca vrei sa iti spun mai multe, scrie-mi pe privat :) "Where there's a will, there's a way!!!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...