Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Carnet de sofer


Recommended Posts

Buna fetelor, a mai facut sau face cineva din noi carnetul de sofer in Europa ( Germania, Austria, Franta etc..), cum vi se pare de greu ca eu am probleme la condus din cauza nervozitatii... teoria am dat-o astazi si luat ( cu 0 puncte penalitate) dar la condus.. nu mai pot... astept sfaturi, cristina p.s. am deja 17 ore de condus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cristina, de la ce vine nervozitatea ta? Tie frica sa nu faci accident sau te streseaza ceilalti soferi? Mie Germania mi se pare tara ideala pentru incepatori, participantii la trafic sunt extraordinar de politicosi si ingaduitori, cateodata chiar ma enerveaza atata politete. Si eu am avut mici temeri la inceput, asta inainte de a-mi schimba carnetul si daca stau sa ma gandesc chiar erau intemeiate, in tara condusesem foarte putin iar masina pe care o conduc aici este foarte mare, destul de greu de manevrat si cu destul de multi cai putere. Teama mi s-a accentuat cand am inceput sa iau primele ore de condus, instructorul meu avea tot felul de reguli cretine si a incercat sa-mi induca frica ca nu stiu sa conduc, bineinteles ca sa fac mai multe ore. Din pacate pentru el m-am prins la timp. Acum am aproape un an de cand mi-am schimbat carnetul, in ultimul timp sunt nevoita sa fac cate 70 km pe zi si n-am nici o problema.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

HI, eu nu am condus niciodata inainte si am probleme mai ales in situatii cand trebuie sa iau decizii rapide ( la intersectii s.a.m.d.); in moment e ok dar se pare ca va trebuie sa iau multe ore... sigur, la inceput mi-a fost frica sa nu dau peste cineva acum aceasta "frica" e depasita dar probabil e si stresul am vrut sa fac totul repede si nu prea a iesit asa cum am socotit eu; s-ar putea sa fie si vina instructorului; vineri incerc sa iau o ora cu altcineva la un loc de exercitii (verkehrübungsplatz) si voi vedea mai departe... multumesc, cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mi-am schimbat carnetul de sofer acum trei ani si am dat airasi examenul. Prima data cand am conduc in Germ, chiar daca aveam carnetul romanesc de multi ani, mi-a fost si mie un pic frica, dar asta a trecut cu timpul. Parerea mea este ca soferii din Germania (UNII nu toti) sunt foarte politicosi si rabdatori, dar cand e vorba de tineri cu masini puternice nu vreau sa ma pronunt; si acum mi-e frica de ei. Teama in luarea deciziilor rapide va scadea cu timpul, cand vei dobandi ceva mai multa experienta. E foarte bine sa te duci pe un teren special amenajat pentru exercitii, air daca ai impresia ca instructorul te intimideaza, te sfatuiesc sa-ti gasesti repede unul mai rabdator si mai intelegator. Spun repede, pentru ca stiu ce scumpe sunt orele de soferie. Eu pentru exemen si doua ore de condus ca sa ma obisnuiesc cu masina instructorului am platit aproape 1000 Marci si mi-au venit lacrimile dupa aceea. Iti doresc multa bafta, rabdare si nu intra in panica. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...