Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O mare rugaminte, mai ales pt. cei din Germania


Recommended Posts

Dragi "DC-isti", am o problema tare arzatoare, mama mea incepe sa cam aiba probleme cu sanatatea, si tare as vrea sa o aduc sa stea la mine definitiv, dar, din pacate, nu prea stiu cum. Ea vine o data la 4-6 luni la mine (stau pe langa Bonn), si atunci sta 3 luni, dar conform vizei Schengen, nu are voie sa ramana aici definitiv. Poate stie cineva dintre voi vreo modalitate de a o aduce definitiv aici, poate cineva ma poate ajuta cu vreo idee, ca nu mai stiu cum sa fac, sunt tare ingrijorata din cauza ei. Nu pot risca sa stea aici fara viza, caci, in afara de faptul ca am avea probleme, stiti si voi cat costa aici spitalizarea in cazul in care ar fi bolnava...o avere. Si nu o pot asigura medical, decat ca turist, pentru cele 3 luni cat are viza. Va sunt efectiv recunoscatoare si va multumesc mult, pentru orice idei aveti, ce m-ar putea ajuta. Multumesc si toate bune! Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu stiu f multe date despre posibilitatea asta dar am sa ti-o spun, totusi... Exista o sansa sa vina sa stea aici 1 an de zile, cu invitatie din partea ta si viza de la ambasada, zici ca vine sa stea cu copilul (ca tu lucrezi, alleinerziehende Mutter, etc.). Daca ii faci invitatie tb sa-i faci si asigurare medicala aici pt ca altfel nu ti-o aproba de KVR. Din pacate este cea mai lunga perioada pe care o poate petrece aici, daca tu nu ai cetatenie. Daca ai, atunci mergi la KVR sau la Auslaenderamt si intreaba ce poti face, pt niste intrebari nu-ti poate face nimic, nu? Eu stiam ca asigurarea medicala, chiar si ca pt turisti, acopera cazurile de urgenta, asa ca daca ii este rau si chemi salvarea (sa dea Domnul sa nu fie asa!) atunci sunt obligati sa deconteze. Pacat ca nu aproba astia au-pair si pt persoane mai in varsta, tot gaseai pe cineva sa-i faca contract si statea la tine... Sanatate multa mamei tale si mult succes! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Grace
Daca ai cetatenie germnana poti face cerere de reintregire a familiei. Daca nu ai cetatenie, nu prea ai ce face din cite stiu eu. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Esti sigura? Eu din cite stiu(am o prietena in situatia asta)nu se accepta reintregirea familiei daca ai dobindit cetatenia in urma casatoriei cu un cetatean german. Din cite stiu,reintregirea familiei functioneaza in cazul familiilor de etnici germani. Eu deocamdata nu m-am interesat,o voi face in viitorul apropiat. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu Alina nu sint sigura, dar cred ca reintregirea familiei se aplica doar in acest caz ca altfel n-ar fi posibil. Mi se pare o aberatie sa se aplice doar in cazul cind esti casat. cu un neamt, pt. ca nu conteaza modul in care ai dobindit cetatenia ci faptul ca o ai, si in acest caz nu mai poate fi vorba de drepturi restrictive. Acum ce-i drept, nu stiu daca odata cu casatoria cu un neamt a dobindit si cetatenia implicit. Poate aici o fi buba. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cat stiu si eu "intregirea familiei" merge doar daca esti de nationalitate germana, nu prin casatorie, azil sau mai stiu eu ce. Si nici asta nu mai merge asa usor acum. Si trebuie sa ai grija cu asigurarea de turist. Ptr. accidente, etc. platesc, dar daca e o boala cunoscuta inainte nu iti mai plateste nici un cent. Mama mea a adus-o pe mama ei in G. cand a aflat ca are cancer. Asigurarea nu a platit nimic fiind boala cunoscuta, asa ca a platit medicamentele singura, iar inmormantarea (a trebuit trimisa in Ro.) a costat ca. 11.000 marci. Te sfatuiesc sa intrebi la Ausländeramt si sa spui toata povestea, poate exista totusi o posibilitate si aici ii faci o asigurare privata - asa cum au studentii, etc. - la o casa ieftina, ca AOK, sau altele. Succes si multa sanatate mamei tale!!! O zi minunata si copii sanatosi! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Irinusha
Dupa cat stiu si eu "intregirea familiei" merge doar daca esti de nationalitate germana, nu prin casatorie, azil sau mai stiu eu ce. Si nici asta nu mai merge asa usor acum. Si trebuie sa ai grija cu asigurarea de turist. Ptr. accidente, etc. platesc, dar daca e o boala cunoscuta inainte nu iti mai plateste nici un cent. Mama mea a adus-o pe mama ei in G. cand a aflat ca are cancer. Asigurarea nu a platit nimic fiind boala cunoscuta, asa ca a platit medicamentele singura, iar inmormantarea (a trebuit trimisa in Ro.) a costat ca. 11.000 marci. Te sfatuiesc sa intrebi la Ausländeramt si sa spui toata povestea, poate exista totusi o posibilitate si aici ii faci o asigurare privata - asa cum au studentii, etc. - la o casa ieftina, ca AOK, sau altele. Succes si multa sanatate mamei tale!!! O zi minunata si copii sanatosi! :)
Da,exact asa stiam si eu! Ca reintregirea familiei se aplica doar in cazul etnicilor. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Grace
Nu, nu Alina nu sint sigura, dar cred ca reintregirea familiei se aplica doar in acest caz ca altfel n-ar fi posibil. Mi se pare o aberatie sa se aplice doar in cazul cind esti casat. cu un neamt, pt. ca nu conteaza modul in care ai dobindit cetatenia ci faptul ca o ai, si in acest caz nu mai poate fi vorba de drepturi restrictive. Acum ce-i drept, nu stiu daca odata cu casatoria cu un neamt a dobindit si cetatenia implicit. Poate aici o fi buba. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Grace, Tocmai ca depinde de modul cum ai primit cetatenia:daca o prin casatorie cu un neamt nu poti sa-ti aduci familia,daca ai obtinut-o datorita etniei se aplica reintregirea familiei.Asa stiam si eu si asa reiese din raspunsul Irinushei. Eu am spus ca nu m-am interesat ci o prietena mi-a zis cum stau trebile dar cred ca nu s-a schimbat nimic si e tot mai greu sa-ti aduci familia aici. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mirunda BKK Bergisch Land (Krankenkasse) are un numai 12,5% /2003. Tel.: 0800 100 17 60. In legatura cu draga ta mama - te rog sa suni luni la Tel.: 0228 77 63 35 sau 0228 77 63 36. "Ausländeramt" Königswinterer Straße 54 53227 Bonn. De la persoana respectiva vei primi toate informatiile. Narcis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, va multumesc mult pentru raspunsurile de pana acum! Referitor la ceeace ati intrebat voi, eu anul viitor voi primi cetatenia germama, trebuind-din pacate-sa renunt la cea romana... Si eu la fel stiu, ca treba cu "reintregirea faminilei" merge numai la "sogenannte Aussiedler", deci sasi, svabi sau altii cu etnie germana...ceeace eu nu sunt...in schimb am auzit despre alte enti, polonezi, cehi, etc, care, habar nu am cum, totusi reusesc sa isi aduca parintii! Ausländeramt-ul mi-a raspuns pana acum invariabil cu "nein, es geht nicht",,,dar eu tot nu pot sa cred! Draga Narcisa, merci mult de informatii, o sa sun luni la numarul dat de tine. Va pup, si va multumesc! Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...