Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum sa incep o viata noua in CANADA


Recommended Posts

Multumesc Khristin [pup]! mi-ar place mie sa-mi gasesc ceva intr-un office!! Desi se pare ca e greu: se cere fluenta in engleza si computer skills... Sunt experta in dealing with toddlers, dar "ruginita" rau in Microsoft Office. As incerca si cu cursuri de... ceva (nu stiu ce). Poate stie careva (din experienta proprie sau a altora) ce ar fi indicat sa studiezi sau ce cursuri sa iei, ca sa ai sanse apoi sa-ti gasesti un job. Va marturisesc ca eu, desi ma uit prin ziare aproape zilnic, nu pot sa-mi dau seama.[:I] Ma gandesc la niste cursuri de scurta durata, nu colegiu sau universitate... cateva luni, un an chiar!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pentru ca la subiectul celalalt despre Canada se vorbeste mai mult despre Montreal...imi [permit sa pun si eu citeva intrebari despre Toronto. 1 In ce anotimp ne recomandati sa ajungem in Canada...ma refer sa fie propice in a-ti gasi mai usor de lucru (presupun ca sint si luni moarte, in care sansa de a-ti gasi de lucru ajunge la 0)? 2 Daca detii o suma de bani mai mare si nu doresti sa te plimbi cu ea in buzunar,exista posibilitatea de a deschide cont la banca din alta tara? Poate se poate face transfer bancar in caz ca exista aceeasi banca si in Toronto ...poate a-ti auzit de banca Leumi International? 3 Cit se primeste alocatie pentru 1 copil? 4 Cit se plateste anual la o scoala particulara si cit se plateste la o scoala de stat? Copiii trebuie inscrisi la scoala cu mult timp inainte sau totul se face pe loc? Ce se intimpla cu copiii care nu stiu engleza si franceza? 5 Cei care nu stiu limba engleza (inteleg dar nu se descurca cu vorbitul) primesc cursuri pentru invatarea limbii (este subsidiat ) sau trebuie sa ti-l platesti in particular? Cit timp tine si la ce suma se poate ridica? 6 Cit costa un pc 1GB / MEGA RAM / PENTIUM 4 /COMPATIBIL PENTRU GRAFICA? 7 La ce suma se poate ridica chiria lunara la 3 bedrooms+2 bai ...apartament in bloc /3 bedrooms+2 bai ...la casa? Zona Missisauga/Scarbourogh 8 Cind ajungi pe teritoriul Canadei te verifica daca ai banii pe care ei ii cer la inscriere? 9 Ce venit trebuie sa ai pe luna, ca sa poti trai decent, 5 persoane (ma refer la inceput 6-12 luni)? Sper ca cine a scris acest subiect sa nu se supare ca mi-am permis si eu sa postez aici...m-am gindit sa nu deschid inca un subiect tot despre acelasi lucru... Multumesc pentru intelegere...si sper ca informatiile ce le vom primi vor ajuta la multi... "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lilach
1 In ce anotimp ne recomandati sa ajungem in Canada...ma refer sa fie propice in a-ti gasi mai usor de lucru (presupun ca sint si luni moarte, in care sansa de a-ti gasi de lucru ajunge la 0)?...
Perioadele cele mai bune pentru angajari in TO sunt martie-mai si septembrie-octombrie. Cel mai slab este iulie-august si decembrie-ianuarie. Asta inseamna ca trebuie sa vii cu 1-2 luni mai devreme, sa poti sa prospectezi piata, sa ai timp sa-ti rezolvi:casa, asigurare de sanatate (OHIP - ontario health insurance plan - il primesti la 3 luni dupa ce ai intrat in Canada.Pentru copii este bine sa cumperi o asigurare privata, sa fii acoperita pe aceasta perioada), SIN (social insurance number - fara de care nu te poti angaja nicaieri... in principiu....), sa ai timp sa-ti deschizi un cont la banca si, nu ultimul pe lista, sa ai timp sa iti faci un CV pe masura postului pe care il cauti.
quote:
] 2 Daca detii o suma de bani mai mare si nu doresti sa te plimbi cu ea in buzunar,exista posibilitatea de a deschide cont la banca din alta tara? Poate se poate face transfer bancar in caz ca exista aceeasi banca si in Toronto ...poate a-ti auzit de banca Leumi International?)?...
Nu stiu cum e cu transferul bancar... un transfer bancar presupune existenta unui cont la destinatie. Eu cand am venit aici am venit cu cecuri de calatorie Thomas Cook.
quote:
] 3 Cit se primeste alocatie pentru 1 copil?
Depinde de venitul anual. In momentul in care intri in Canada, pe aeroport, dupa toate formalitatile de imigrare ti se inmaneaza unkit cu toate informatiile necesare privind CCTB - Canada Child Tax Benefit. Trebuie sa trimiti hartiile in decur de 6 luni de la intrarea in Ca si ti se trimite raspunsul destul de repede. Eu la ora actuala nu primesc nimic pentru copil....
quote:
] 4 Cit se plateste anual la o scoala particulara si cit se plateste la o scoala de stat? Copiii trebuie inscrisi la scoala cu mult timp inainte sau totul se face pe loc? Ce se intimpla cu copiii care nu stiu engleza si franceza?
Pentru scolile particulare, preturile variaza de la 5000-7000 CAD pe an, pana la 40000 CAD pe an. Pentru scoala de stat nu se plateste absolut nimic, ca d-aia este de stat. Nu, copii nu trebuiesc inscrisi din vreme... totul se face pe loc, iar dupa evaluarea cunostintelor (de limba si celelalte), copii vor fi indurmati catre nivelul potrivit. In cazul in care copii au probleme de limba, exista asa numitele cursuri ESL (english second language), pe care le vor face in paralel cu scoala.
quote:
] 5 Cei care nu stiu limba engleza (inteleg dar nu se descurca cu vorbitul) primesc cursuri pentru invatarea limbii (este subsidiat ) sau trebuie sa ti-l platesti in particular? Cit timp tine si la ce suma se poate ridica??
Unul din putinele ajutoarele primite de la guvern sunt cursurile de limba pentru imigranti. In urma unei evaluari, se stabileste gradul de cunoastere al limbi si esti indrumat catre cursuri ajutatoare, care sunt gratuite si exista chiar locatii unde au si day care (gradinita pentru copii) pentru perioada cursurilor.
quote:
] 6 Cit costa un pc 1GB / MEGA RAM / PENTIUM 4 /COMPATIBIL PENTRU GRAFICA???
Nu stiu, trebuie sa ma interesez.
quote:
] 7 La ce suma se poate ridica chiria lunara la 3 bedrooms+2 bai ...apartament in bloc /3 bedrooms+2 bai ...la casa? Zona Missisauga/Scarbourogh??
vezi http://www.rentcanada.com/toronto/ pentru a-ti putea face o idee... sau http://www.rentersnews.ca
quote:
] 8 Cind ajungi pe teritoriul Canadei te verifica daca ai banii pe care ei ii cer la inscriere???
Da, la intrarea in Canada trebuie sa faci dovada existentei acelor fonduri...
quote:
] 9 Ce venit trebuie sa ai pe luna, ca sa poti trai decent, 5 persoane (ma refer la inceput 6-12 luni)????
1300 chirie + 360 abonament metrou 2 adulti, 2 elevi + ~50 telefon + 90 cablu tv si internet prin cablu + 150-200 alimente Cand iti instalezi telefon, se plateste 250 cad garantie, pe care-i primesti inapoi dupa 3-6 luni (numai daca ii ceri inapoi....). Cadn semnezi contractul de inchiriere, se plateste chiria pentru prima si ultima luna (chiria pentru ultima luna este un fel de garantie pentru proprietar....) si este legat de acel apartament timp de 1 an. Daca vrei sa pleci inainte de 1 an fara a avea probleme (platit chiria pana cand se implineste 1 an), trebuie sa gasesti pe cineva care sa stea acolo si sa plateasca chiria pana se implineste anul. O sursa foarte buna de informatii pentru noii veniti in zona Toronto este www.thebans.com Bafta Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 26 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lidia, merci foarte mult pentru informatii.[pup][pup] Nu prea am inteles in ce conditii se acorda Canada Child Tax Benefit. Poate poti sa-mi dai tu amanunte...probabil ca ei au un plafon...Si daca il depasesti atunci nu mai primesti? Am inteles ca in primele 3 luni nu ai asigurare medicala ...dar ce se intimpla pe urma? ma refer ca trebuie sa o platesti singur...la taxe? sau numai in caz ca lucrezi platesti? www.thebans.com M-am uitat si sint intradevar case,apartamente...dar nu inteleg cind scrie ..from...asta inseamna de la suma respectiva in sus?...presupun...si in legatura cu amenities ...utilities included asta inseamna cu nu mai trebuie platit nimic pe linga? "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lilach, asigurarea medicala e asigurata de guvern. Nu si dentistul, nu si medicamentele, care pot fi incluse ca beneficii pentru cel care lucreaza si familia lui, in momentul in care unul din voi lucreaza. From.. e intr-adevar, pretul de plecare. Utilities included inseamna gazul, apa si curentul incluse. Poate sa insemne si cablul. Amenities poate sa insemne parcarea, sala de gimnastica, piscina etc.. grass, in Toronto poti sa gasesti 1 bedroom cu circa 700, (nu intr-o zona ultra-decenta, dar oricum, mai bine decit in .. Ferentari, sa zicem). Puteti sa va inghesuiti pentru inceput intr-un bachelor, adica o garsoniera (o singur camera, si nu doua!) cu circa 600. Iar pentru autobuz, nu-ti trebuie neaparat abonament. Daca ai calatori in fiecare zi lucratoare a saptaminii e la fel ca pret daca ti-ai lua bilete. Devine avantajos sa ai abonament daca ai de calatorit si in weekend sau mai multe calatorii pe zi. Ultima oara cind am verificat, biletul de autobuz era 1.80 daca-ti luai bilet sau 2 dolari daca n-ai bilet si-i dai direct la sofer. Daca pentru calatoria ta sint necesare mai multe autobuze/tamvaie/metrou, poti sa folosesti acelasi bilet, si ceri de la sofer "transfer". In metrou poti sa-l iei de la automat. Pe transfer e imprimat punctul de emitere si ora, astfel incit sa nu-l poti folosi ca dus-intors. Pentru intors iti trebuie alt bilet. Calculator cu acces la internet (si cam atit) poti sa gasesti la biblioteca centrului comunitar (Community Centre) - poti sa intrebi pe oricine din cartier si mai exista si Employment Centre cu tot felul de resurse care sa te ajute sa-ti gasesti de lucru. E suficient sa intrebi pe oricare functionar cum se folosesc. Deci, 1000 pe luna, mai putin prima luna, in care ai de platit doua chirii si citeva depozite (telefon, poate curent). Poate ai noroc si gasesti ceva mobila lasata de chiriasul care a plecat, sau poti sa gasesti aruncate in strada, desi, de la o vreme a cam scazut nivelul de trai si mobila aruncata nu se prea mai poate folosi. De cumparat, o sa tot ai prilejul, dupa ce va gasiti macar unul un job. Ca sa nu va apucati sa dati banii pe mobila ieftina, puteti sa va ginditi sa inchiriati un demisol mobilat la o casa. Preturile poti sa le mai verifici si-n www.thestar.com Lidia, eu am mincat de sub 100 cind am venit aici - cind fiecare cent era important. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parpalak, multumesc[pup] De la voi inteleg ca trebuie pentru mancare in jur de 100-200$ pentru mancare...insa avem niste prieteni in Toronto care mi-au spus ca trebuie minimium 500$ pe luna ...sa sococtesc undeva la mijloc...sau ei socotesc si alte cheltuieli...produse de igiena,pentru curatat? De exemplu eu aici socotesc totul impreuna ...cumparam de la supermarket,aici totul e scump...noi cheltuim in jur de 800-900$ pe luna...[q][:(] "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parpalak, tu ai mancat de sub 100 pentru ca erai doar tu si sotul tau. Eu aveam un copil cu mine, iar lilach vine cu 3 copii.... Autobuzul: 2.25 la sofer, 1.90 daca cumperi 10 bilete. Lilach, pentru alimente este pe undeva pe la mijloc (in jur de 200, daca esti foarte-foarte chibzuita...) si depinde de unde cumperi vegetalele (fructe, zarzavaturi, legume). Pretul carnii este cam acelasi peste tot. In schimb la vegetale este o oarecare diferenta, in special la fructe si legume de sezon (rosii, ardei, etc). Un este sa cumperi de la Loblaws sau Dominion(scump) si alte de la Price Chopper sau No Frills.... Revin mai tarziu.... Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 26 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lidia, eu am mincat de sub 100 pentru ca eram singura si erau preturile de acum 7 ani si eram proaspat emigranta. Raspunsul era pentru grass, care intreba care-i suma "pentru un trai minim".. Si, bineinteles ca faceam cumparaturile la un No Frills mic, iar dupa ce a venit sotul meu, faceam cumparaturile la un Price Chopper un pic mai mare. Sigur ca n-aveam decit UN detergent de rufe, UN detergent de vase, etc.. Acum cred ca pot sa construiesc o bomba atomica cu cite chimicale am in casa. Pentru lilach (in special). Exista si abonament pe zi (2 adulti si 4 copii), 7 dolari si ceva, poti sa calatoresti cit vrei in ziua aia. Mai exista si abonament saptaminal, pe care poate sa-l foloseasca orice membru al familiei pentru saptamina aia. Mai multe informatii despre transport: http://www.city.toronto.on.ca/ttc/ Sa nu uit: alcoolul si tigarile sint foarte scumpe. Orientativ (nu cele mai ieftine) preturi la mincare: http://www.loblaws.ca/ Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu costul mancarii pe luna e o problema cu dus si intors intotdeauna. Noi cand am plecat din Romania stiam ca o sa cheltuim cam 200-300cad pe mancare si ca o sa mancam indestulator. Ajunsi aici am realizat ca de fapt cheltuim cam 500 doua personae. Bine-nteles ca asta depinde foarte mult de cat, cum si ce gatesti. Noi e adevarat ca nu ne abtinem de la nimic, nu facem nici un fel de economii la mancare. Dar in nici un caz n-o sa puteti trai cu 150-200cad cum zicea cineva, nici macar 2 persoane. Poate doar daca vei gati numai orez si cartofi si ciorbe lungi, fara sa-ti fuga ochiul la nimic altceva si banuiesc ca va va fi destul de greu cu 3 copii dupa voi care cu siguranta vor cere tot timpul si d-aia si d-ailalta. Costul mancarii difera de la familie la familie in functie de obisnuita gatitului, de pretentii, de buzunarul fiecaruia, unii au venit acum multi ani si au apucat alte vremuri, deci alte preturi. Unii nu pot face rabat la mancare sub nici o forma si prefera sa stea cu internet gratuit 10 ore pe luna. Altii fac economii la mancare si prefera sa-si dea diferenta de bani pe un telefon celular. Fiecare isi va stabili propriile reguli. Ca ca ia preturile de la noi ca linii orientative, stabileste-ti doar minime si maxime cu ajutorul lor. Biletul de autobus e intr-adevar 1.90cad daca-l cumperi de la ghiseele din statiile de metrou. Daca platesti direct la soferul autobuzului te costa 2.25cad si trebuie sa ai suma fixa, soferul nu da rest. Platesti costul unui singur bilet pentru o calatorie, adica chiar daca ai de schimbat 3 mijloace de transport in comun pana la destinatie, tot un singur billet platesti. Platesti la primul, apoi ceri transfer si pe baza lui te poti urca in celelalte mijloace de transport. Transferul iti va fi refuzat de catre sofer doar daca sa zicem te dai jos din autobuzul nr 24, ai treaba prin apropiere si apoi vrei sa iei din nou autobuzul 24 in aceeasi directie sau in sens opus. Dar astea o sa le intelegi rapid odata ajunsa aici si mergand cu TTC-ul (echivalentul RATB-ului sau Metrorex-ului din Bucuresti). Diferenta fata de Bucuresti aici este ca metroul si transportul de suprafata sunt una si aceeasi companie. Biletul de metrou sau autobus arata la fel. Daca ai 10 calatorii pe sapt (adica daca te duci la servici si te intorci o data pe zi, de 5 ori pe sapt.) te costa un pic mai ieftin sa mergi cu bilete decat sa-ti iei abonament. Biletele te costa 1.9 x 2bilete/zi x 22zile lucratoare/luna = 83 cad. Abonamentul pe o luna e minim 90cad (nu stiu sigur ca nu mi-am luat niciodata, dar e mai scump un pic). Daca in drumul tau spre casa de la servici ai de luat pe cel mic de la gradinita, atunci iti mai trebuie un al treilea billet pe zi, deci e mai ieftin sa folosesti abonament. Plus ca-ti trebuie billet si pentru cel mic. Pt. Elevi cred ca exista reducere la costul biletelor, nu sunt sigura. Pt pensionari e sigur reducere, dar nu stiu daca si pentru elevi. Referitor la chirie: noi spre exemplu stam in zona de S-E a orasului, o zona cu multi imigranti, dar asta nu inseamna ca si chiria e mica. Noi platim 900cad/luna la care adaugam parcarea 40cad/luna. Toate cheltuielile sunt incluse in chirie (intretinerea adica). Dar daca veniti in blocul nostru, acum poti inchiria un apartament cu 1 dormitor cu 760cad si un junior (tot un bedroom, dar cu livingul ceva mai mic) cu 730cad/luna. Au scazut chiriile in ultimul an pentru ca a scazut si cererea, dar noi nu putem sa ne scadem chiria pentru ca asa am apucat sa inchiriem acum un an jumate cand am venit noi. In blocul nostru sunt locuri libere, sunt o gramada de romani, daca asta ti se pare un avantaj, poti veni aici. Si administratora (superintendenta cum se spune pe aici) este tot romanca. Iti pot face cunostinta cu o gramada de romani care dincolo de barfele din comunitate cum ca nu te incurca cu romani, sunt oameni de treaba care te ajuta cum vor putea. Trebuie doar sa mearga cineva cu tine la administratora sa te recomande. Unii au intampinat aici dificultati la venire atunci cand au vrut sa inchirieze un apartament in Canada pentru ca nu au avut pe nimeni sa-i recomande. Aici sistemul recomandarilor functoneaza din plin. De-aia daca aveti pe cineva la care o sa trageti cand veniti in Canada rugati-i sa mearga cu voi cand va inchiriati si cand va deschideti cont la banca. Va fi mult mai usor pentru voi. Prin Toronto, chiriile sub 700cad pentru 1 bedroom sunt deja mici, adica cu cat chiria e mai mica cu atat apartamentul arata mai nasol. Asa-i partea buna aici e ca mobila din casa ti-o faci rost de regula din spatele blocurilor sau de pe la casele unde e scoasa afara. Nu e cine-stie-ce, dar este utilizabila mai ales daca vrei sa nu chletuiesti bani si pe mobila. In timp, cand va veti permite si va veti intzeleni mai bine in societate o sa ti-o poti schimba usor. Mai exista si “garaj-sale” adica ceea ce o sa vedeti voi din cand in cand in fata casei oamenilor. Ii vezi ca-si scot afara lucrurile de care nu mai au nevoie si le vand la preturi modice. Poti gasi la garaj-sale-uri ce vrei si ce nu vrei. De regula romanii de la noi din bloc s-au tot ajutata unii pe altii si cand era vorba sa vina cineva faceau rost de o saltea de una de alta ca sa aiba noii veniti pe ce sa puna capul. Daca mai ai alte intrebari sau rugaminti apeleaza cu incredere la noi si facem ce putem sa te ajutam. Si no iam fost ajutati la randul nostru de altii si tare bine ne-a prins. Bafta multa "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...