Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (15)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna burticutelor, Desi satu acasa si am promis sa scriu mai mult, cred ca tocmai din acest motiv nu am prea scris(ca nu fac nimik si nu prea am ce sa comentez) . Am citit mesajul tau Lia, te rog sa nu disperi si sa faci cum ti-a spus medicul. Ia-ti liber si stai pana luni NUMAI in pat (te ridici sa te duci la baie sau sa mananci si atat). Chiar daca nu se mai poate face cerclaj nu e nici o problema, va trebui sa stai cuminte cat mai mult in patut. Cum ti-au mai spus fetele, daca era f. grav te interna de acum... Si luni probabil ca iti vor face si niste analize si iti vor da bulinutze pt. relaxarea muschilor si mai ales, fiind in spital sub supravegherea lor vei sta cuminte in pat (cred ca sunt putine cele care asculta intocmai sfatul de a sta in pat...si acolo oricum nu ai ce face) Prenatal inca nu poti sa iti iei dar in urma internarii probabil ca ti se va da concediu medical pana vei putea sa iei prenatal. Sfatul meu este, daca ai sefi intelegatori, sa le expui problema chiar de astazi si sa vedeti daca ai cum sa preiei o parte din sarcinile de serviciu pentru a le face acasa (asta iti va ridica putin moralul mai incolo) Va pup pe toate, Didi 25 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, dragi burticutze! Harnicie mare pe capul nostru...al 15-lea capitol!!! Lia, eu nu-ti pot da sfaturi in ce te priveste pt. ca eu nu am aceste probleme, nu le-am avut si nu sunt in masura sa emit pareri. Un lucru INSA il pot face: sa-ti spun ca panica nu te ajuta la nimic, incearca sa fii cat mai linistita si sa gandesti pozitiv, mult nu mai este, daca va trebui sa te internezi, e spre binele tau si al copilului si cu siguranta vei trece cu bine peste asta! Poate si medicul care te-a consultat ti-a creat o "psihoza" (alt cuvant nu am gasit, poate nu e cel mai potrivit), cum spunea si Andruska, si ea a avut aceleasi probleme, si totul a decurs normal pana la sfarsit...Multe femei au colul scurt si practic riscurile sunt mai mari, insa nu de netrecut, si trebuie sa o iei ca pe o stare de fapt normala, sa fii mai grijulie cu tine, cei din jur trebuie sa te protejeze mai mult, etc...DAr inainte de toate tu trebuie sa fii OPTIMISTA!!! Panica este pentru cei slabi. Tu esti tare si nu trebuie sa-ti faci probleme! Sper ca nu am fost dura, nu asta a fost intentia, doresc doar sa stii ca suntem alaturi de tine si m-as bucura sa ne spui : "asta e, trec si peste asta! Si bine!" Andruska, o intrebai pe Lia dc. te ia in Prisma, acelasi lucru as fi intrebat si eu, dar...in noile conditii, saracutza poate numai la excursii nu se gandeste. Ce sa spun? Poate ar fi bine sa vada si parerea medicului, daca e OK sa faca acest efort, pentru ca este... Vedem... Altfel eu sunt "viteaza" (nu stiu dc. nu si inconstienta...[:D]), fac drumuri de parca nu as fi gravida, uneori ma preseaza jos in pelvis si atunci spun "hop, nu e bine..." La ultimul control (15 oct?) eram bine, sper ca nu s-a schimbat nimic in rau de atunci...Pentru ca pratic scurtarea colului si deschiderea lui se poat face pe "nesimtite" si in scurt timp...Si eu pot sa fiu in situatia Liei, cine stie...pana la urm. control, de pe 7 noe. stau linistita...imi spun ca la mine e OK... Picioare eu simt mai mult in partea de sus, ba spre ficat, ba spre splina, ba spre stomac...Uneori are si mila de mine![:D][:D][:D]. Dar atat timp cat e vioi, sunt si eu linistita! Inca imi mai incape burta sub birou, asha ca am o pozitie semi-orizontala, cat mai mult "lungita", pt. ca dc. stau drept, il incomodez rau pe micut! Va mai astept la taclale, Lia, sper ca ti-ai revenit! Tinem pumnii! Pupici, Ra (sapt. 28)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mii de scuze ca ma "bag" si eu in sectiunea voastra. Eu sunt mamica de martie 2004, insa nu am cu cine ma consulta intr-o problema (deoarece burticutele de martie-aprilie nu au inca experienta voastra). Sunt gravida in 21s, sambata implinesc 22, si de vreo 3 zile nu prea il mai simt pe bb miscand. Pana luni il simteam zilnic, cu lovituri si toate cele, dar luni mi s-a parut ca si-a modificat cumva pozitia si de atunci loviturile aproape nu le mai simt: uneori le simt dc pun mana pe burtica, uneori parca as simti ceva miscare in interior, spre spate. E cazul sa imi fac probleme, sau si bb are toane? Am fost la control acum o sapt. si totul era in regula. Va multumesc si va doresc sarcina usoara. Oani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia - te-ai mai linistit ? Sper ca DA ptr ca, asa cum spunea si Ramona, este important sa iti pastrezi OPTIMISMUL si sa fi pozitiva... Eu sunt convinsa ca se va rezolva spre bine - important este sa stai in pat NUMAI in pat si sa nu faci lucruri nebunesti. Nu mai este mult si vine si bb - eu stii ce faceam cu Andrei - avand risc de avort spontan de la 3.5 luni[bang] - vorbeam cu el in fiecare zi, il mangaiam prin burtica si il rugam (atat pe el cat si pe El - intelegi tu ce vreau sa spun, nu ?) sa stea acolo cat mai mult - sa creasca mare si sanatos, voinic si frumusel si sa stea in casutza lui pana este momentul optim sa vina pe lume - mami il iubeste si vrea sa il cunoasca, sa il tina in brate, sa il pupe si ar face orice sa se intample acest lucru. Sunt convinsa ca m-a auzit, ptr ca, contrar tuturor problemelor care le-am avut cand am fost insarcinata - si au fost MULTE, crede-ma - am reusit sa duc sarcina pana la sapt 37 cand am nascut intr-o frumoasa zi de toamna, un ingeras de 3.750 kg si de 53 cm pe numele lui Andrei Teodor pe care il cunosti [:D]. Ai credinta si speranta si sunt convinsa ca totul o sa fie bine !!! Suntem aici si daca te putem ajuta cu ceva, spune-ne si ne executam, OKEYDOKEY ? Multi pupici la burtici si bb sa stai acolo la mami in burtica, ca afara este frig si urat sa stii [:0] Andra cu burtica de 26 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ptr OANI - este normal, mai ales daca il simti cand pui mana pe burtica nu trebuie sa iti faci griji. Nu cred ca trebuie sa iti faci griji - are si el perioadele lui - daca ai fost si la dr si este totul OK eu zic sa stai linistita. Sarcina usoara si tie !!! Adriana unde esti ? Poate nu iti merge netul ? Lidia si Andra - unde sunteti ? Pupici si te sun mai tarziu, OK ? Andra cu burtica de 26 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Oani, Eu merg la ursuri pt graidute si de aolo a aflat ca trebuie sa-l simti pe bb la orele la care stii tu a misca de el putin 5 ori intr-o ora. De e: daa tu stii a seara la ora 22.00 dupa e te asei la oriontala bb trebuie sa iste ii numeri miscarile. Daca nu il mai simti deloc cel mult 4 zile, e cazul sa mergi la un control. Daca-l simti in fiecare zi dar usor, nu e cazul sa intri in panica. Sper ca nu te-am incurcat mai tare. Fiecare bb are zile in care e mai jucaus si zile in care e mai lenes! (are si el personalitate, ce crezi?) Iti doresc sarcina usoara si multa sanatate tie si bb-icului! Corina si bb Bogdan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris, Didica, Ramona si toate fetele: MULTUMESC MULT! Nu stiu ce m-as face fara voi! Incep sa-mi revin. Astept acum sa-mi aduca o colega adeverinta pt. spital, dupa care ma duc sa ma invoiesc (sa vad daca am succes). Imi pare tare rau, dar nu prea cred ca o sa merg la Prisma. Ramona, vroiam sa te cunosc si sa te vad (doar ne-am auzit la tel). Poate facem o intrunire undeva mai aproape de Favorit (la Tip-Top, la Pardon-Cafe sau oriunde propuneti voi) ca vreau si eu sa va vad si sa ne simtim bine impreuna. Pupici, aveti grija de voi si de bebici si Doamne-Doamne sa va dea multa sanatate! (mai intru pe forum dupa 22,00) Lia, 27 sapt (de azi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Oani nu ai de ce sa-ti faci probleme mai ales daca ai fost la control saptamana trecuta. are si el nevoie de un pic de odihna ca se satura saracutul sda tot dea din maini si picioare si in cate o zi - doua e mai cumintel si incepe el din nou fii fara grija. Nu toate miscarile pe care le face le si simti. De ex. eu acum am 27 de sapt. si stau intinsa in pat si ma uit la burtica si vad clar cum misca si se face toata valuri valuri dar eu nu-l simt cum misca. Pupici si o zi minunata Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...