Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (15)


vilma

Recommended Posts

Buna dimineata dragi burticute, Am vazut si eu in magazinele speciale pt. bb sterilizator pentru tetine, adevarul e ca m-am cam uitat ca boul la poarta noua pt ca nu mai auzisem de asa ceva pana atunci.Eu cred ca raman tot la vechea metoda cu fierberea si cred eu cea mai ieftina metoda. Acum in ultima vreme a crescut mult burtica mea si noaptea fara perna sub burtica nu pot dormi. Cel mai rau e cand trebuie sa ma intorc de pe o parte pe alta ca trebuie sa iau si perna cu mine , altfel il simt pe bb si toate matele cum se muta de pe o parte pe alta. Vilma "La Multi ani!" sa fii fericita si toate dorintele tale sa devina realitate cat mai curand. [cheers] [papica][flo][pahar] Cori unde esti? Sper ca esti bine. De joi nu am mai auzit nimic despre tine.Ieri te-am asteptat la cursuri si m-ai pus pe ganduri cand am vazut ca nu vii. Va pup si va doresc o zi minunata. O [gravi] in 28 de saptamani. Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cori, scuze dar abia acum am vazut mesajul tau de ieri. Da maine se face cursul cu taticii , ei trebuie sa vina la 6. Maine de la 4:30 vine o tipa psiholoaga care ne invata tehnici de relaxare. Asa ca ne-a rugat daca putem merge maiine mai repede. Cred ca maiine v-a fi o zi foarte lunga. va pup si o zi minunata Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neatza burticoaselor! La multi ani Vilma, sa fii sanatoasa si tot ce doresti sa se implineasca[papica] SA stiti ca citesc tot, insa cu talentul la scris nu prea stau bine,si cu lenea si mai bine[olala]. Noi suntem bine , burtica mare si bebita ff activa.Am fost la medic si mi-a zis sa nu prea manc branzeturi si alimente sarate , pt ca mi-au iesit proteinele prea mari,dar nu am tensiune mare .. Am mai discutat cu medicul despre cezariana , dar inca nu s-a pronuntat , a zis ca peste o luna o sa-m faca radiografie??? ati mai auzit asha ceva? , fiindca prima nastere a fost cezariana, si putin prematur , la 37 saptamani. Fabi, Octavia si bebita sapt 27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata tuturor burticutelor…. Vilma, LA MULTI ANI ! Sa ai parte de tot ce este mai bun si mai frumos pe lume, SANATATE, FERICIRE SI NUMAI BUCURII alaturi de toti cei dragi !!! [cheers] [cina2] [bere] [berica] [papica] [s] [pahar] [cheers] [cina2] [bere] [berica] [papica] [s] [pahar] [cheers] [cina2] [bere] [berica] [papica] [s] [pahar]………. [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] Sa papi tort si pentru noi ! DARAEL Fetelor, Se pare ca medicii nu prea mai citesc cartile de specialitate, asa ca va voi scrie ce am gasit pe tema vaccinarii antitetanice: La noi in tara, imunizarea activa antitetanica la copii peste 14 ani si la adulti se face in felul urmator: primovaccinarea se face cu ATPA in 2 doze de 0,5 ml im. (intramuscular) la 4 saptamani interval; revaccinarea I se face dupa 1 an cu 0,5 ml ATPA im. Revaccinarea II se face la 5 ani de la prima vaccinare tot cu 0,5 ml ATPA im. Se recomanda sa se faca periodic la interval de 10 ani o doza de rapel la toate persoanele si o doza de rapel in cazul unei plagi tetanigene. Se recomanda de asemenea o doza de rapel inaintea operatiilor pe abdomen. Gravidele depistate ca nevaccinate vor face revaccinarea antitetanica. In acest caz, prima doza de ATPA se face la 7 luni jumatate a primei graviditati cu 0,5 ml im. Revaccinarea cu ocazia unei sarcini ulterioare se face doar daca au trecut peste 10 ani de la ultima revaccinare primita. ATPA = anatoxina tetanica purificata si absorbita. (BOLI INFECTIOASE – VOL II M. VOICULESCU, 1990, pag 581) Roxana_G, toata stima pentru dr. tau ! Faptul vrea sa iti dea vaccin DT (acesta este pentru profilaxia celor 2 boli, difteria si tetanosul, dupa cum ii arata si numele), inseamna ca este din categoria celor care se si ocupa de tratamenul pacientilor si nu a decazut la stadiul de scrib pentru retete compensate !!! otilica, bine ai venit ! Nu-ti face griji despre jocurile lui bb. Are si el personalitatea lui, asa ca o sa te „atentioneze” doar cand vrea el, hotomanul !!! Parca mai vroiam sa scriu ceva despre sterilizare, dar vad ca s-a cam scris tot ce vroiam sa va spun si eu. Pupici la burtici, DARAEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris, sunt bine, bb este bine si el si f. vesel si zburdalnic. ieri nu am putut veni ca s externat-o p-e prietena mea care a nascut sapt trecuta si neavand cine s-o duca acasa (neavand masina) a trebuit sa merg eu sa o duc. Eu maine am cursuri cu studentii de la 16-18, dar ma voi intelege cu ei sa tinem mai repede (cred ca de la 12) si atunci voi putea veni. La 16.30 ziceai ca trebuie sa mergem noi si taticii de la ora 18.00? Multumesc de grija si informatii! te pup!!![pup] Corina [grasa]si bb Bogdan (28 sapt) PS: Cris, acum imi tot vine sa zic 27 sapt!!!![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vilma La Multi Ani ! [cor][bum][s][s][s] sa fi fericita, sanatoasa, sa iti traiasca Ancuta (asa o cheama pe fetita ta, nu?) si bb-ta din burtica - sa ai nastere usoara si sa fiti bine amandoi !!!! Fabi - ma uitam ce ai scris referitor la prima nastere si este identica cu a mea: cezariana la 37 de saptamani [si-eu]Acum poti naste normal - sau vrei sa nasti normal ? La mine nu s-a putut pronunta in nici un fel, asa ca mai vedem la momentul cu pricina. Adriana - unde esti ? Te exploateaza colegii ? Pai ei nu vad ca ai un bb acolo ? Apropos de sterilizare - eu i le fierbeam si biberoanele si tetinele timp de 20 minute, lasam sa se raceasca apa si le puneam in tifon pana le foloseam - oricum le foloseam repede !!! Andrei a crescut OK si nu am avut probleme cu el. Asa am sa fac si acum - sper totusi sa il alaptez cat mai mult, de biberoane sa avem nevoie cat mai tarziu. Pupici si haideti la vorbe, Andra cu burtica de 27 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, Abia acum reusesc si eu sa intru pe net, la servici. Ieri nu am mai dat nici un semn de viata pt. ca acasa, dupa amiaza nu mi-a mers internetul, apoi am plecat la dentist, apoi am fost intr-o vizita si am ajuns acasa pe la ora 10, franta de oboseala. M-am aruncat direct in pat. Ma indispune teribil vremea asta. E asa de gri, de apasatoare[bang]. Si bb cred ca doarme mai mult pt. ca nu a mai fost asa de saltaret in ultimele ore. La servici, dupa o luna de concediu, nu mi s-a parut asa de greu. Colegii sunt draguti si ma cocolosesc cu totii. Deocamdata nu am f. multe ore, dar de vineri incept o perioada f. incarcata. Oricum azi am vazut ca de pe 4 dec pot sa-mi iau din nou concediu de odihna, 2 saptamani pt. ca apoi intru in vacanta de iarna, iar de la 1 ian in prenatal. Asa ca trebuie sa ma mobilizez pt. ca doar o luna mai am de tras. In rest noi suntem bine, sanatosi. De saptamana asta vom incepe achizitiile pt. camera lui Rares. Primul lucru: parchetul laminat. Abia astept sa vad toata camera aranjata, gata sa-si primeasca noul locatar[:D]. Va pup si va urez o zi usoara, voua si bebicilor vostri! Adriana [gravi]in 26 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de vaccin: eu cand eram insarcinata cu Andrei, am facut pe la 8 luni, un vaccin dar nu stiu daca este acesta despre care se vorbeste. Noi ne simtim f obositi si cred ca o sa plecam mai devreme acasa astazi iar maine vom sta la caldurica acasa. Pup, Andra cu burtica de 27 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua dragi burtici, Duminica am ajuns si eu in Prisma, mai incet, mai taras, dar am ajuns...Sunt destul de...piperate, sa spun, preturile! Cel putin pentru noi... Am vazut un patut care sa leagana, vibreaza, canta, etc, la 6.5mil! Sotul meu a fost foarte incantat...Vom vedea noi... Carucioarele mi se par cam scumpe... Otilica, BB se misca cand vrea el! Cea mai mica vibratie pe care o simti este el! Eu nu l-am simtit 2 zile si am dat fuga la dr., am facut echo si BB era bine, dormea! Si un stetoscop te poate scoate din criza acum! Macar sa-i auzi inimioara. Relaxeaza-te ca este OK!!! Pupici, Georgy (31 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...