Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (15)


vilma

Recommended Posts

Andruska, dr mi-a recomandat nastere normala, dar parca mi-e frica, ce sa zic, ca am indurat cu Octavi 48 ore de travaliu fiindca un medic tampit nu a binevoit sa-mi faca cezariana cand ea a vazut ca nu ma dilatasem in 12 ore decat 1 cm!!!!Si eu sunt pt nastere naturala , numai sa fie ok! Apropo de noi, daca nu ma insel ai scris mai demult ca va sarbatoriti casatoria de 5 ani in 25 aprilie 2004, iar noi in 24 aprilie 2004 , si copiii nostri sunt de aceeasi varsta aprox, ce coincidentza[olala] Tu ce vei face, cezariana sau nastere naturala? FAbi, Octavia si bebita sapt 27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fabi - chiar ca ce coincidente[;)] Ai dreptate ca pe 25 aprilie la anul, fam Cruceanu implineste 5 ani de casnicie, nici nu imi vine sa cred pe cuvant. Noi pe 24 aprilie, ne-am casatorit civil iar pe 25 religios. Deci intr-un fel putem spune ca data este aceeasi. Octavia cati ani are ? Apropos de alte coincidenta - eu m-am chinuit 30 de ore dupa care m-au taiat. Tu cum ti-ai revenit dupa cezariana ? Eu ff greu si de asta imi teama si acum. Sper insa sa fie altfel adica BINE. Eu nu stiu inca cum voi naste, insa vom vedea. Dr mi-a recomandata cezariana insa vom vedea cum se prezinta si cicatricea si daca voi avea travaliu, daca ma dilat, etc. Tu cati ani ai ? Eu am implinit anul acesta 29. Te pup si ai grija de voi, Andra cu burtica de 27 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andruska, eu de revenit mi-am revenit bine, am avut ceva scurgeri pe langa operatie dar nu prea grave si dupa 10 zile de stat in spital mi-am revenit, mai greu a fost ca am facut ragade la san si am suferit tare mult pe chestia asta, dar a trecut, si ceva mai incolo si mastita:( Eu voi implini luna aceasta 31[:D] Pupici si aveti grija de voi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fabi sa fi fericita si sanatoasa [cool]. Cand este ziua ta ? Noi maine nu o sa venim la serviciu [^] asa ca ne "vedem" abia joi. Sa fiti cuminti si sa aveti grija de [copil] miscaciosi. Oare ce o face Lia ? Sper din tot sufletul ca bine. Pupici la burtici, Andra cu burtica de 27 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vilma LA MULTI ANI SI TOT CE I-TI DORESTI [bis][alcool][cheers][pahar] Ramaona merci de raspuns, pana la urma tot nu stiu ce fel de patut trebuie sa iau,e oricum mai e pana in decembrie. Bebita mea nu ma lasat deloc sa dorm aseara[bang][bang][bang]orice pozitie luam nui convenea a fost super agitata. Va pupicesc pe toate buricutzele, ma duc sa fac nani ca mi se inchid ochii. anita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, burticutzelor! Odata cu inceperea serviciului am tot mai putin timp sa stau pe forum. In plus parca am inceput sa ma simt deja un pic obosita. Azi am dormit dupa amiaza, cum am ajuns acasa si nici acum nu ma simt prea in forma. O sa ma culc devreme, cu siguranta. Rares a facut asta sara niste miscari de am ramas uimita, parca voia sa sape un tunel [haibat]. Cred ca s-a intors efectiv in burtica pt. ca nu se mai oprea din miscare, iar burta mea se ducea in toate partile. Am ramas uimita de spectacol[olala]!!! Despre vaccinul antitetanos stiu ca o prietena de-a mea l-a facut anul trecut cu o luna inainte de a naste. Ea era programata pt. cezariana. Nici eu nu am reusit sa intreb pe dr. mea de familie despre el. Promit sa o fac maine si sa va spun ce-am aflat. Ane, despre patutul de lemn stiu ca singurul dezavantaj este faptul ca bb se poate lovi mai usor, atunci cand incepe sa se ridice si cade pe spate, ca-si poate baga manutele si piciorusele printre zabrele. Se folosesc de regula niste aparatori moi ca sa atenueze socul loviturii. Patuturile cu plasa textila nu au acest dezavantaj. In plus sunt f. comode, usoare, usor de deplasat si se strang intr-o gentuta. Deci, patutul te poate insoti oriunde: in vacanta, la parinti, etc. Cred ca un pat textil este mai putin rezistent decat un patut de lemn. Asa ca sunt si ++ si --. Otilica, bine ai venit printre noi [flo]! E o mare bucurie sa vedem ca suntem din ce in ce mai multe si mai active. Sa ai parte de o sarcina usoara si un bb sanatos!!! Lia, ce mai faci? Ai iesit din spital? Sper sa revii cat mai repede pe forum si sa ne spui ce faci. Sunt sigura ca totul e OK. Azi am aflat de sotia unui fost coleg, gravida in 7 luni, ca s-a dus la dr. Cristian de la Elias. Era tare incantata de ea si de spital. Pupici pe burtici si noapte buna!!! Adriana [gravi]in 26 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, azi m-am dedat la cheltuieli. Am mers in Carefour doar, doar mi-oi gasi niste ghetute care sa ma incapa, n-am gasit, am mers sa vedem niste preturi la carucioare si patuturi si ce sa vezi, am nimerit la rafturile cu lucruri pt. bb-i. Asa ca am luat cadita, portbb, sac de dormit, bonetele, sotul meu i-a ales un costumas f. dragut. Am vazut si sterilizator pt. biberoane pt. microunde, dar parca am inteles ca nu trebuie sa pun in el biberoane de sticla ? sau am inteles eu gresit ? N-am stiu daca sa iau biberoane de sticla sau de plastic. Carucioarele si patuturile nu mi-au placut, nici nu erau prea multe, oricum vorba cuiva de pe lista, carucior o sa iau prin martie cind o fi primavara. Nici asternuturi de pat nu mi-au placut, or fi ele din bumbac, dar sint cam aspre la pipait, cred ca lui bb n-o sa-i placa. Saltelute erau de mai multe feluri, dar mi se par cam tari. Credeti ca o avea ceva daca iau o paturica de a mea, o indoi in mai multe si o invelesc intr-un cerceaf ? Si uite asa am stat vreo 2 ore numai la raionul de bb-lusi minunindu-ne de toate hainutele alea mici si de toate obiectelele de care are nevoie bb. Spuneti-mi va rog unde este magazinul Cora ? Am inteles ca au preturi mai rezonabile. Pupicei, ma duc sa ma rostogolesc in pat. Diana si bebelushul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, Bravo tie! Vad ca ai spart gheata la cumparaturi. Sa le poarte sanatos bebeul tau si la mai multe[bis]! Nici noi nu vrem sa luam inainte de martie carut pt. ca la inceput nu stiu cat il voi scoate pe bb afara si oricum poate fi tinut si in brate in prima luna. Cora se gaseste undeva in zona Pantelimon. Poate te uiti pe www.cora.ro Si eu am auzit ca acolo gasesti o gramada de lucrusoare, la preturi mai rezonabile. Loris Company care are stand in Prisma are si in Cora un magazin mare. Pentru lenjerii eu m-am gandit sa iau material la metru. Am o croitoreasa f. buna care poate face sigur lenjerii pt. patutul lui bb. Pot alege ce imprimeuri imi plac si oricum costa mai putin decat una luata de-a gata. Pentru pilota sau sac de dormit se gaseste in comert un material ca o vata care se cumpara la metru. asa ca si asta mi se pare o varianta buna. Despe salteluta stiu ca este buna una cat mai tare sau care sa nu faca gropi. Cele de iarba am inteles ca nu sunt f. bune. Stiu ca sunt bune cele tip Relaxa sau unele tip sandwich cu iarba de nuca de cocos. Se gasesc pe www.babycomfort.ro In primele luni este suficienta o paturica pusa pe kit-ul de la patutul textil. Daca ai patut de lemn cred ca e obligatorie salteluta. Mai vorbim. Poate au si alte fete idei sau experienta in achizitiile pentru bb nostri scumpi di dragi. Asteptam pareri noi. [pup][pup][pup] Adriana [gravi]in 26 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragelor, Stiti, am stat si m-am gandit la o dilema pe care o am eu de cand am aflat ca sunt insarcinata! De ce nu am voie sa ma vopsesc? Nu vreau sa ma cunoasca BB asa nevopsita, nearanjata...Am inteles ca din luna a 6-a, nu mai este chiar un pericol... Voi ce faceti, va vopsiti? A doua intrebare, este: Ce sunt sterilizatoarele ptr. biberoane? Este musai sa ai asa ceva in casa cand vine BB? Care dintre voi poate face o listuta cu tot ce este absolut necesar sa existe in casa cand vine BB? cate biberoane? Sticla sau plastic? Pat textil sau lemn? Hainute pentru dupa ce se naste pentru spital, sau primeste de acolo? Unele dintre voi aveti experienta... Va rog spuneti-ne sistematic ce trebuie cand apare pe lume BB, din momentul in care va plange prima oara? Pampers sau alceva? Stiti voi... Please.... Pupici, Georgy (31 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Fabi si Andruska, dupa ce am aflat de experienta voastra la nastere (travaliu de 48, respectiv 30 dupa care cezariana) mi-a pierit iar curajul pt. nastere normala. nu era mai bine sa faci cezariana din prima. Fabi tu ai nascut in Romania? nu stiu ce sa mai cred, dar in cazul meu prima nastere la 29 ani ce sanse am sa ma dilat suficient pt. a naste normal? sa ma bazez pe faptul ca blondele CICA nasc mai usor... Georgy in leg. cu vopsitul s-a mai discutat pe tema asta, eu sunt pentru (am o prietena care s-a vopsit cu o saptamana inainte de nastere) Depinde de tine cum crezi ca este mai bine. Lia sper ca totul este OK, asteptam vesti de la tine azi mergem si noi la control, o sa revenim cu amanunte, o zi frumoasa la toate burticutele Layla -cu BB "Dulci" 30 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...