Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (15)


vilma

Recommended Posts

Buna dimineata! Iata ce-am extras pentru voi de pa parinti.com: Ce mi-am dus cu mine la maternitate ? mamaluieric : "Este o intrebare pe care am inceput sa mi-o pun pe la inceputul lunii a 7-a de sarcina. Am intrebat medicul meu si mi-a spus ca cel mai bine ar fi daca as face o vizita spitalului inainte de nastere sa vad cam ce conditii sunt, sa vorbesc cu o moasa si cu asistentele, ele stiu mai bine. Prin urmare, am renuntat la ideea de nastere in apa si vorbind si cu alte mamici, cam aceste lucruri am fost sfatuita sa le iau cu mine: Pentru nastere: - 2 tricouri largi, din bumbac - papuci de casa comozi, care nu aluneca - ceva mic si dulce, de exemplu ciocolata, glucoza - mareste energia - daca ar fi fost iarna, mi-ar fi terbuit si sosete care nu aluneca - daca nu altundeva, dar pe scari poate sa-ti fie frig. Am mai vazut ca alte fete au cerut muzica linistitoare (un casetofon mic cu baterii) sau animalul de plus preferat. Pentru mine: - 3-6 camasi de noapte care se deschid mult in fata (m-am gandit la alaptat) - 6 chiloti largi si comozi - 2 sutiene din bumbac (speciale pentru alaptat) cu 1-2 numere mai mari - tampoane pt. sani - pentru igiena: - sapun, periuta de dinti, pasta de dinti, sampon, crema de fata si de corp, piaptan, perie de cap - 2-3 prosoape de maini - halat de baie, papuci de baie - tampoane sau vata. Tampoanele de genul celor OB, m-am gandit ca nu sunt potrivite de asta data. Eu am dus doar un pachet, dar alte fete au avut nevoie si de 8/zi. Spitalul mi-a asigurat necesarul. - aparat de ras nou - capot - carti usoare de citit, cuvinte incrucisate, un carnetel si pix - monezi sau cartele de telefon (de obicei nu e permis cu telefonul celular) - ceea ce nu mi-am dus a fost ulei pentru masaj. Mi-a dat putin moasa. Noua ne-a dat spitalul, dar altfel as fi avut nevoie pentru bebe in spital de: - 1 camasuta si 1 pantalonas de bumbac sau 1 body (se schimba zilnic) - 1 salopeta cu ciorapi (strampler) (se schimba zilnic) - 1 caciulita de bumbac - 1 pachet mare de scutece pt. nou nascuti - 1 perie de par foarte moale Pentru drumul spre casa, am avut nevoie de haine comode pentru mine si pentru bebe de un scaun de copii pentru masina, dar puteam sa il duc si intr-o sacosa cu saltea, speciala pentru masina sau carucior. Iarna as fi dus si o paturica pentru bebe. Hartii necesare: - carnetul de gravida (foaie de observatie cu toate consultatiile din perioada graviditatii) - cartea de identitate (buletinul) sau pasaportul (pentru strainatate) - certificatul de casatorie pentru ca sunt casatorita, altfel mi-ar fi trebuit certificatul de nastere al meu - dovada de la asigurarea de sanatate Si am fost sfatuita sa ma gandesc sa aiba si sotul sau persoana care ma va insoti la maternitate ceva de mancare si de baut fie ca asteapta afara, fie ca este cu mine. Mai ales barbatii sunt mai emotionati si pot uita sa manance. Nastere usoara!" Nu stiu daca tot ce scrie e absolut necesar. Depinde de maternitate...Si de faptul ca unele lucruri ti le poate aduce taticul mai tirziu. Mi se pare aiurea sa ai 3-6 camasi de noapte cind pleci la spital sa nasti... [pup][pup][pup]Misuca(28)& Stef(4,9 ani) Ps. Va doresc o zi minunata!!!Si BB-ul meu e tare activ, dar ma lasa sa dorm noaptea. Misa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor! Georgy referitor la vopsit, pot sa-ti spun ca eu m-am vopsit de 2 ori de cand sunt insarcinata: odata chiar pe la 6 saptamani si o data la 28 de saptamani (acum am 31 de saptamani). Din cele citite prin carti pot sa-ti spun ca in general daca te vopsesti trebuie sa o faci in spatiu larg, ca sa nu inhalezi prea multe chimicale si se recomanda mai mult suvitele, pt ca pielea capului sa nu intre in contact cu vopseaua. Nu stiu daca ma voi mai vopsi pana cand nasc, dar oricum nu e foarte bine sa abuzezi. Fetelor spuneti-mi cam cand sa incep sa fac cumparaturi pt BB. Cand ar fi cel mai potrivit? Sunt unele pareri care spun (din superstitie) ca in afara de ce duci la spital sa nu cumperi nimic. Voi cum procedati? Va sarut, Otilica 31 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata, burtici nu prea mici! Ce mai faceti voi si colocatarii vostri? Noi suntem bine, tare zburdalnici. Doar azi de dimineata am avut o repriza de nervi si injuraturi ptr ca am ajuns la serviciu si am constatat ca nu functiona niciunul din cele doua lifturi, iar biroul meu este la etajul 6, asa ca va dati seama.... A trebuit sa urc pe scari, normal ca am facut vreo juma' de ora, dar tot am obosit si m-am enervat. Georgy, din discutiile care au mai fost pe forum, am extras si eu concluzia ca te poti vopsi linistita in timpul sarcinii, numai sa nu inhalezi vaporii aceia de la vopsea.Mai multe detalii nu pot sa-ti dau pentru ca eu nu ma vopsesc. Otilica, eu cred ca tu poti sa te apuci de cumparaturi atunci cand simti ca este cazul. la urma urmei nu conteaza cat de devreme ai pregatit lucrusoarele ptr bebe, ci conteaza doar sa nu te prinda bebe fara ele. Andruska astazi iar ne face sa fim "invidioase" ca ea sta acasica la odihna!!!! Va pup si va astept cu vesti noi, Andra-[gravi]in 28 de saptamani & bebe burticos Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, viitoare mamici! (ce frumos suna!)[flo] Vad ca sunteti active de dimineata. As vrea sa stiu cand e bine sa ne facem analizele? Le-ati facut de curand? Eu am intrat in sapt 30 si ma gandesc sa le fac....si mai apoi in luna 8-a, nu? Georgy: Apropo de vopsit: eu m-am vopsit de 3 ori pana acum cu colorant Londa fara amoniac (la pliculet, nici nu sunt scumpe) si nu cred ca e vreo problema. M-a si tinut cate 2 luni (depinde cat de des te speli pe cap). Iar apropo de arsuri (eu am atunci cand mananc fasole, varza sau mezeluri) le combat foarte bine cu MAALOX. O pastila se topeste in gura, are si gust bun si iti trec rapid arsurile...nu are contraindicatii in sarcina...e 2000 lei pastila sau vreo 90 mii cutia. Scrieti in continuare sunteti monitorizate :-)) Lavv si bebitza Alex in sapt 30-a
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna burticoaselor! va pup![hop] vin si eu cu un sfat pt. fetele care vor sa se vopseasca. puteti folosi "henna". este din plante, nu face rau, atata doar ca trebuie sa stati ceva mai mult cu ea pe cap (aprox. 2-3 ore). nu este foarte scumpa si se gaseste in toate supermarket-urile si chiar si in farmacii. exista nuante de la negru la blond. eu folosesc de doi ani henna si sunt ft. multumita. intareste radacina parului, nu mai cade atat de mult, e chiar buna. mai stiti ceva de lia? sper sa fie bine. aveti grija de burtici! [loveyou]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

layla, nu trebuie sa te descurajezi cu nasterea naturala, fiindca daca ai un medic bun nu ti-i se paote intampla ce mi-i s-a intamplat mie, sa-ti spun pe scurt.Am nascut in Ro, la Cluj NApoca , cu un dr care nu m-a ajutat deloc si nu am colaborat din cauza ca ea nu a mai dat pe la spital decat sambata seara, eu fiind de vineri dimineatza de la ora 3 internata cu membrane rupte,si nimeni nu avrut sa intervina, cand auzea la cine sunt(zsigmond) sper ca am scris corect; sper sa nu dati de ea, cele din cluj, desi am auzit si pareri bune despre ea, ma rog.Asa ca stai cuminte si nu te ingrijora, ca e mult mult mai bine cu nastere naturala, operatia te tot deranjeaza o viata intreaga, pe cand nasterea normala ma indoiesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, dragi buricutze! Ieri am intrat de dim. pe forum si nu am apucat sa scriu mare lucru...Spre pranz m-au luat niste dureri puternice si bruste in abdomen, senzatii de lipsa de aer, etc..., si la insistenta unei colege l-am sunat pe medic. Si uite cum m-am prezentat de urgenta la dr., mai repede decat imi propusesesm... Concluzia e ca am colul deja deschis, mi-a spus sa nu ma ingrijorez f. tare dar ca situatia nu e tocmai roz...senzatiile pe care le-am avut, necunoscute mie pana cum (nu picioare sau alte alea ci dureri violente, parca cineva din interior vroia sa-mi rupa-smulga organele..ceva f. straniu...)erau contractii dureroase nu prea normale in aceasta perioada...ar trebui repaus la pat...insa fata acum e la serviciu (fetelor, nu e chiar inconstienta!!!) si incearca sa-si mai rezolve din treburi... Sper sa nu trebuiasca sa ma internez, inca nu am predat munca mea...sunt lucruri ce doar eu le fac, e ca naiba... Deocamdata iau no-spa si scobutil ca tratament, si ovule de Meclozol -preventiv, pt. ca fiind deschis colul, flora specifica vaginului poate acum intra in uter si nu e tocmai bine! Mai am niste lucrusoare pt. spital de luat, prefer sa am bagajul langa usa, nu stiu dc. la un moment dat nu-mi recomanda internare...Fetele care stau in spital stiu... Dar incerc sa ma menajez cat mai mult si poate totusi trec cu bine peste asta, se poate intampla oricui...Maine fac echo 3D si vad atunci cu exactitate cum stau lucrurile! S-ar putea sa nu mai scriu prea des, am multe de facut la birou si incerc sa termin anumite lucruri... Mai vorbim, aveti grija de voi, Ramona (sapt. 29)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona,ai mare grija de tine si nu te panica foarte, foarte tare. Eu am o prietena care a patit ca tine, aproximativ in aceeasi perioada si a trebuit sa stea numai in pat pana la nastere. Acum are un baietel dragut pe care il duce deja la gradinita ptr ca are 5 ani. E sanatos tun, iar nasterea a decurs normal. Te pup si sa stii ca totusi asteptam vesti de la tine, Andra-[gravi]in 28 de saptamani & bebe burticos Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragi burticoase[:D], Nu mai pot spune burtici pt. ca la mine de 2-3 zile burta a crescut f. mult si abia ma misc. Am fost la medicul de familie ieri si pana acum am pus pe mine 10 kg. si m-a cam certat a zis ca e cam mult ca de acum o sa pun mai mult pe mine.Dar ce mai conteaza lasa ca dupa le dau eu jos.Am intrebat despre vacinul anti tetanos si mi-a spus ca se face la 32 de saptamani. Layla sa nu te sperie de pe acum nasterea normala. Sunt persoane si persoane. Depinde foarte mult de cum percepe acea persana durerea. Unele persoane sunt mai sensilbile iar altele sunt mai tari si suporta mai bine durerea. Operatia cezariana are mult mai multe riscuri decat o nastere normala. Tine minte fiecare nastere e diferita !!!!! Georgy nu cred ca vopsitul pe par are vreo legatura cu sarcina. Am citit un articol care este chiar pe prima pagina a site-ului desprecopii.com . Nu s-a dovedit ca toxinele din vopsea sa afecteze fatul. E drept ca pentru orice siguranta nici eu nu m-am mai vopsit asa des . Misa cred ca listuta e binevenita si-ti multumim mult. Va pup si va doresc o zi minunata. Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona ai grija de tine.In orice caz contractiile dureroase nu sunt bune. Sa dea Domnu' ca totul sa fie bine si-ti tin pumnii. Cu serviciullas-o mai moale ca deja sarcina inainteaza si nu mai dam randament 100%. Va pup si o zi buna PS: Cori sotul tau vine azi la curs?Al meu nu cred ca poate asa ca voi fi singura..Poate mai prind o serie si atunci o sa vina si el. Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...