Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (15)


vilma

Recommended Posts

Buna ziua burtici! (eu tot asa va zic)! Georgy, vopsitul parului nu afecteaza in mare masura sarcina, cu conditia sa nu fie asa se des, iar daca folosesti vopsea cu amoniac sa stai intr-un spatiu f. bina aerisit! Ramona, nu intra in panica, pastreaza-ti calmul si odihneste-te ca bb conteaza cel mai mult acum! Cris, sotul meu vine ca de-abia astepta sa se faca si cu taticii![bis] Poate ajung si eu de la 16.30, mi-am mutat orele cere le aveam cu studentii de la 16.-18, le tin de la 14-16. Oare e vreo problema daca intarzii si vin de la 17.00? Mai vorbim! Va pup, Corina si bb Bogdan (28 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna burtici frumoase, Ramona ai grija de tine, las-o mai moale cu serviciul ca nu-ti ridica nimeni statuie.BB este cel mai important acum. Multumesc de incurajari fetelor, cred ca tot pe nastere normala merg. Eu o sa plec mai devreme de la birou, merg la control si o sa revin pe seara cu amanunte. Pupici, Layla
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele. Am fost plecata din Bucuresti 6 zile si iata ca ati si umplut un capitol. In primul rind tin sa spun [s] tuturor scorpioancelor care si-au sarbatorit saptamina asta ziua de nastere. Si am si eu o intrebare pentru ele... Avind in vedere ca miine(6) este ziua mea...Voi ce ati facut la serviciu, ati pregatit ceva? Eu ma simt cam obosita si parca nu am chef de balamuc si la serviciu si acasa simbata(este si sotul meu Gabriel). Dar mai am un pic si plec acasa si nu stiu ce sa fac! Multa sanatate fetelor care nu s-au simtit prea bine, si sa aveti grija de voi si de bebei.Va pupic. Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Cred ca suntem cam adormite la ora asta. Am extras pt voi din prospectul unei creme Garmastandespre care am aflat la cursul pt burtici ca este superrrrr. Crema se gaseste in farmacii si costa aprox 150.000lei. Cred ca crema aceasta va rezolva multe din problemele pe care le vom avea mai incolo. Sper sa va ajute. Garmastan ¡V crema cu guaiazulena pentru mameleoane, fara continut de grasimi „h Garmastan pastreaaza pielea mameleoanelor si a areolelor suple si elastice, prevenind aparitia eroziunilor, contribuind astfel la protejarea pielii, extrem de sensibile a acestei regiuni „h Garmastan isi modifica consistenta la temperatura corpului si, de aceea este foarte economica si usor de aplicat pe pielea sensibila. „h Garmastan este inodora, nu contine grasimi si, de aceea este usor de indepartat de pe tesuturi prin spalare. „h Garmastan nu contine uleiuri aromatice, coloranti si alcool. Recomandari pentru utilizare Se aplica usor pe mameleoane si areole inainte si dupa fiecare alaptare. Nu este necesara indepartarea unguentului prin spalare inainte de alaptare. Aplicarea se repeta de cate ori este necesar. Pentru mameleoanele sensibile se poate folosi o compresa sterila pe care s-a aplicat un strat subtire de crema. Pentru mameleoanele foarte sensibile se poate folosi inaintea perioadei de alaptare. Se poate aplica dupa dus, incepand cu luna a 8 a de sarcina pentru a pregati mameleoanele pentru actiunea mecanica ce se va exercita asupra lor in timpul alaptarii. Va doresc o dupa amiaza placuta si odihnitoare. Otilica 31 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara burticutzelor Am dormit aseara super, bebitzei i sa facut mila de mine si ma lasat sa dorm. Georgy doctorul meu mi-a dat liber la vopsit inca nu mam vopsit dar prin luna a8a o voi face si eu ca de trebuie sa ma pregatesc ptr marele eveniment. Adriana merci acum am inteles de ce toata lumea dezabroba patutzul de lemn.Cu siguranta nu voi cumpara patutz de lemn. In rest noi sunt bine peste 3 zile o sa ne ducem si noi la control si cu ocazia asta il voi intreba pe domn dr. de vaccin. anita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, burticute dragi!! Va sarut pe toate si sa stiti ca v-am dus dorul!!! Am revenit acasa ieri pe la ora 13 si ,dupa ce m-am dezbracat, am intrat imediat pe forum sa vad ce mai faceti. Din pacate nu am putut sa mai stau sa va raspund, fiindca m-a obosit drumul si trebuia sa ma intind urgent. Noi suntem acum bine; am facut "tratament litic cu diazepam" (injectii la 6 ore cu scobutil, papaverina si inca ceva) si ma simt mult mai bine: burtica este mult mai relaxata si pot sa respir mai lejer. Concluzie: era absolut necesar sa ma internez. Am repetat analizele si am facut si eco, dar bebitu meu nu ne lasa sa vedem ce e, a stat cu funduletu la nenea doctoru'. Colul este la fel, scurt, dar bebita este perfect, totul e normal, iar pe foaia de iesire ne-a trecut 29 sapt. (iar eu de azi intru in 28, conform calculelor de pana acum). Mi-a dat in continuare Utrogestan (4/zi) si Scobutil (2/zi) si sa nu fac efort (sunt in concediu medical 7 zile, dupa care mai prelungesc cu 7; prenatal se acorda numai din sapt.33, asa ca imi raman 2 sapt. in care poate voi merge la serviciu). Doctorita mea este super!! Cel putin asta este impresia de acum: bun profesionist (parerea ei solicitata, petrece mult timp in spital, mamici multumite etc.), un om serios si de cuvant, atenta si intelegatoare in acelasi timp, complet dezinteresata de "cadouri". Mai mult, cam 90% dintre gravidute, si nu numai (erau unele paciente vechi care veneau la consultatie si pt. alte probleme "de jos") erau pacientele ei. Ceilalti medici daca aveau cel mult 2 gravidute, era mare lucru!!! Spitalul se prezinta bine, mancare buna si putina, curat, asistente amabile etc. Am vazut cum e cu nasterea (si naturala si cezariana) si sa nu va fie frica (de altfel, noi suntem niste mamici curajoase si stim ce ne asteapta in fiecare zi). Imi pare rau, dar am vazut si gravidute fff fricoase si scarbite de sarcina si de nasterea in sine (desi cele in travaliu sunt tratate cu toate atentia) si , sincer, nu-mi venea sa cred! In perioada cat am stat in spital m-am tot gandit la Ioana cu Arturicii ei si gandul la ea m-a incurajat f mult. Hello, Ioana, sper ca esti bine, abia astept sa te cunosc! Ramona: te rog fffff mult sa stai linistita in pat, chiar plictiseste-te in pat, ia-ti urgent un medical si da-l incolo de servici, ca fac minuni cateva zile de odihna! M-am intristat ca nu te-am gasit ff bine, dar ia masuri ca de-acum inainte sa fie OK. Si repet: stai acasa!!! Anabordea, la multi ani, multa sanatate, sarcina usoara si bebic sanatos si voios! Apropo de listuta, am sa postez si eu mai tarziu lista cu ce-mi trebuie mie la Elias. Acum am constatat ca depinde de fiecare spital. Va pupicesc si va multumesc mult de tot ca mi-ati fost alaturi. Va propun ceva: haideti la o pizza la Tip-Top sambata sau duminica sa stam de vorba! Pupicei si la bebei si o intru si mai tarziu, Lia[gravi]28
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, ANA LA MULTI ANI! un BB sanatos si frumos! LIA bine ai venit, ma bucur ca esti OK! Ti-am dus lipsa. Ramona ai grija de tine, urmeaza sfatul Liei ca stie ce zice. Adriana ti-am trimis aseara un PM, l-ai primit? m-am zapacit si nu stiu daca l-am trimis pt. ca mi s-a sters. eu sunt f. obosita, m-am trezit peste noapte si nu am mai putut adormi. am fost ieri la control. BB este OK s-a intors, este cu capul in jos, dar dr. m-a dezamagit total spunandu-mi ca daca nasc de Sarbatori(intre Craciun si Rev) nu ma poate ajuta. nici macar nu mi-a zis ca ma trimite la altcineva. ma gandesc sa-mi schimb doctorul. nu o fi totusi prea tirziu? Ftelor care sunteti ca mine (Diana, Georgy) doctorii vostri ce v-au spus , sunt in Buc de Sarbatori? o zi minunata tuturor. Layla-cu BB " Dulci" 31 - saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! La multi, multi ani Anabordea si un bebelus sanatos! As avea si eu o intrebare: de vreo luna am insomnii dar pe langa acestea am si dureri articulare care ma chinuie pana reusesc in cele din urma sa adorm. Ieri mi-am luat de la farmacie Fastum Gel iar pe prospect scria ca trebuie folosit cu precautie de catre femeile insarcinate. Ar putea sa-mi explice cineva cum poate sa afecteze sarcina un unguent care din cate imi dau eu seama nu ajunge in circulatia sanguina. Va multumesc, Alexandra [grasa]si bebe de 27 saptamani[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi burtici, Sa stiti ca eu capat din zi in zi dimensiuni tot mai mari.Azi de dimineata m-am trezit si cand m-am ridicat din pat am avut senzatia ca burtica este mai mare si mai grea decat ieri. Am luat repede cemntimetrul si mi-am masurat-o. Si ce credeti: a crescut cu 2 cm in 24 de ore!!! Bebe da din picioruse mai sus decat de obicei, adica pe linia stomac-ficat. Anabordea, la multi ani, sa fii sanatoasa si sa ai un bebe sanatos si mancacios! Lia, bine ai venit! Chiar ne era dor de tine si abia asteptam sa apari pe forum. Ramona,te asteptam cu vesti de la echo tridimensional. Va pupic si va astept sa sporovaim, Andra-[gravi]in sapt 29 & bebe burticos Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu la Tip Top daca va intilniti, ca-i aproape. Anabordea, la multi ani si un bb sanatos. Layla, eu i-am cerut nr. de mobil al dr. sa-l sun in caz de urgenta, a zis ca are doar beeper si daca e ceva urgent vin la camera de garda si ii spun medicului de acolo sa-l cheme. Ce-i drept nu l-am intrebat daca ma apuca de sarbatori daca vine, dar cine m-a trimis la el de aia m-a trimis pt. ca acum 2 ani cind am ramas insarcinata trebuia sa nasc in noaptea de revelion si a zis ca el ar veni fara sa faca figuri. Din pacate atunci n-a mai fost cazul. Dar peste vreo 2 saptamini ma duc din nou la el si o sa-l intreb, daca nu uit. Pe mine m-a apucat febra bagajelor pt. spital, duminica fac 31 saptamini si am citit la mamici de nov-dec, sint fete cu 2-3 saptamini mai avansate decit mine si deja se pregatesc sufleteste. Nu ca nu m-as simti bine, ca ma simt f. bine, dorm si noaptea f. bine intre cele 2-3-4 ture la pipi, am sub cap vreo 4 perne ca altfel simt ca ma sufoc, ma stradui sa nu ma zbintui prea mult cu curatenia, merg pe deviza incet dar sigur. Pupici, Diana - sapt. 31. Diana si bebelushul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...