Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (15)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Misa, la multi ani, sa fi sanatoasa si bb la fel. Am venit acum de la dr., mi-a facut echo 2D, mi-a scris 3 lulele pe o hirtiuta, mi-a confirmat ca e baiat si atit. Sotul nu are voie in sala de nasteri ca cica e comuna cu sala de travaliu, sint despartite printr-o perdeluta. M-a mai chemat peste o luna, cind cica n-o sa-mi faca echo, mi-a dat doar sa repet niste analize pina atunci. A, bb nu s-a intors cu capul in jos, cica era cu piciorutele la cap, cred ca-si rodea unghiile de la picioare, si era cu fundul in jos. Eu cred ca n-o sa am rabdare pina imi mai face el echo si ma mai duc o data la Sanador peste 3-4 saptamini sa-mi spuna mai multe. Si nici greutatea bb-lusului nu mi-a spus-o, nu stiu daca cu echograful asta o poate determina, nici eu nu l-am intrebat ca m-am fisticit. Oricum sotul meu a zis ca dr. a cascat intr-una, eu nu l-am vazut ca ma uitam la ecran. Credeti ca sint prea dese echografiile la 3-4 saptamini ? Sper ca nu ca de abia astept sa ma duc. Pupici. Diana si bebelushul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! am si eu o intrebare ...ca de obicei (atunci cand s-a deschis subiectul de mamici ian-feb 2004, speram sa fiu si insarcinata, dar a iesit negativ testul, si ma conversam cu voi despre semne prevestitoare)! cand ati ramas insarcinate aveati niste dureri de burtica, asa jos ca la ciclu? pe mine m-au luat astazi niste dureri de burtica si nu stiu ce poate sa fie...oricum, bebe sa zicem ca ar fi conceput de vreo saptamana, pot sa apara asa repede astfel de semne prevestitoare? in ultimul timp muncim din greu, si ne dorim atat de mult un pui va multumesc si tineti-mi pumnii va pup si va citesc mereu nicole
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rain, eu am ramas insarcinata in aprilie urmatoarea menstruatie trebuind sa fie in jur de 1 Mai. pe mine ma durea burta,aveam simptomele clasice de ciclu si asteptam sa-mi vina. cind sotul meu a cumparat primul test de sarcina m-am suparat pe el (nu vroiam sa fiu dezamagita de un rezultat negativ),i-am zis ca trebuia sa mai asteptam, ca pe mine ma doare burta si sigur va fi negativ. a iesit pozitiv, dar eu tot nu am crezut, a 2-a zi mi-am luat alt test, alta marca care a iesit tot pozitiv. burta parca ma durea in continuare si am mai umblat cu tampoanele in geanta vreo saptamana pina am fost la dr. nici acum nu stiu daca chiar ma durea burta sau era doar in capul meu. iti doresc mult succes si iti tin pumnii! Diana b tu esti tot in 30 saptamani cu citeva zile inaintea mea? eu azi am facut 30 saptamini (LMP 03.04). eu am facut pina acum vreo 5 ECO dintre care cea de morfologie la Sanador (dr.Herghelegiu). tu la cine ai fost la Sanador? nu cred ca eco la 3-4 saptamini sunt prea dese. eu merg saptamina viitoare la ECO normal, tot asa sa vad printre altele daca s-a intors.dupa cum ma bizticane nu cred ca s-a intors. Adriana te astept in seara asta cu ultimele noutati de la ECO. Layla- cu BB " Dulci" 30 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Layla, eu duminica fac 30 saptamini, adica de luni intru in saptamina 31. Daca LMP este ce cred eu, la mine a fost tot pe 3.04, dar la mine ovulatia a fost dupa 18 zile, adica pe 20.04. Stiu pt. ca am monitorizat-o cu 3 metode. Asa ca de aia probabil "pregnantza" ta este mai mare cu 4 zile. La Sanador am fost la dr. Meclea. M-a intrebat secretara cind m-am programat daca am vreo preferinta, dar pt. ca n-am stiut cine lucreaza acolo, am zis ca nu. Diana si bebelushul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, tu cind trebuie sa nasti? la mine dupa data ultimei menstruatii (LMP) data nasterii este 08.01, iar dupa ultimele masuratori (femur, etc) 06.01. eu nu stiu exact cind am avut ovulatia, tind sa cred ca tot spre sfarsitul perioadei, respectiv 21.04. eu (sau mai precis dr.)am calculat tot timpul dupa prima zi a ultimei menstruatii, adica 03.04. Eu cred ca o sa nasc de Sarbatori. Am devenit fixista cu ideea asta, iar dr. mea nu a exclus posibilitatea sa nasc in preajma Revelionului. Layla
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca revin si eu dupa o lunga absenta. Am o mare mare rugaminte la voi: da-ti un sfat ce sa ma fac cu edemele? de vreo 2-3 zile am capatat niste edeme ingrozitoare la glezne si nu mai pot incalta nimic. Pana si mersul este dureros. Cum trebuie sa mai merg la serviciu o perioada (deci statul cu picioarele in sus cam pica), ma gandeam poate stiti ceva care sa usureze senzatia. Ah, e ceva grav faptul ca mi-au aparut brusc? Inteleg ca sunt specifice sarcinii, dar luni cand am fost la control nu aveam nimic. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, si eu am. dar nu ma ingijorez pe tema asta. eu ma incalt inca cu pantofi, cred ca ghetele sau cizmele nici nu ma mai incap. si pe mine m-a surprins aparitia lor cu atit mai mult cu cat eu nu maninc sarat.mi-au aparut chiar si in weekend cind am stat acasa mai mult in pat. nu stiu nici un remediu, poate ne ajuta celelalte fete. Layla
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Am venit acasa de la ecografie si ma grabesc sa va povestesc cum a fost. Dupa ce am facut ecografia tridimensionala asta obisnuita mi s-a parut ceva f. primitiv. Nici bb nu era intr-o pozitie prea buna pt. a fi vazut bine: statea cu fata intoarsa catre coloana mea vertebrala, cu manutele si picioarele sub el. Asa ca nu s-a vazut mare lucru. Ne-a confirmat ca e baietel si ne-a pozat cocoselul, i-a masurat capsorul si femurul. Mi-a zis ca sunt in 26 de saptamani si 2 zile si cam atat. S-a chinuit din greu sa-mi vada fibromul depistat la 3D dar nu s-a vazut absolut nimic!!! Nu cred ca el nu mai era acolo, dar aparatul nu l-a vizualizat. Ce m-a cam deranjat a fost ca medicul, in incercarea lui de a-l vedea, m-a apasat f. tare pe burtica. Parca si acum ma cam doare. Nici lui bb nu i-a convenit ca l-am deranjat, a dat tot timpul din picioare. A fost chiar o faza haioasa cand medicul pt. a scrie pe o hartie datele a lasat pe burta mea chestia aia care o plimba pe abdomen si Rares a dat doua suturi de era sa cada de pe burta [:D]. Oricum, una peste alta Rares e OK. M-am hotarat sa nu mai fac nici o ecografie pana aproape de nastere cand voi face din nou o tridimensioanala, probabil la Pop (daca nu ma razgandesc intre timp[;)]). Rain, stiu ca si pe mine m-a cam durut burtica dupa ce am ramas gravida, dar parca nu la o saptamana asa de mica. sa dea Dumnezeu sa fie un bb in burtica ta! Asteptam rezultatul testului [berica]. Diana si eu am facut pana acum 5 ecografii si sunt in saptamana 26. Nu cred ca sunt prea dese la 4 saptamani. Stiu medici care la fiecare control fac ecografie, deci tot la 3-4 saptamani. Si eu am fost pana acum nerabdatoare, dar acum chiar mi-a trecut. O sa-l las pe bb linistit pana la sfarsit. Layla, cum facem sambata: la Banc Post sau la tramvaiul 41? Va pup si va urez o seara frumoasa sau chiar noapte buna[pup]! Adriana [gravi]in 26 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...