Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (15)


vilma

Recommended Posts

Mai mai dar tare "scriitoare" mai sunteti! :-) Va urmaresc zilnic, dar eu sunt mai lenesa, asa ca ma mai bag si eu cand si cand :-) Misa [s] sa fii sanatoasa si tu si bebita! Mai am si eu putin - pe 6 feb fac 33!! dar pe bebe il pacalesc si-l fac la 32! Layla si Georgy - noi suntem pe-aproape cu termenele ..al meu initial era 18 ianuarie, dar de intrat in 38 sapt voi intra ..pe 28 decembrie! Si daca mai fac si cezariana - ne luam la intrecere care naste prima ?! Diana_b - cu edemele nu e de glumit! Si eu m-am speriat zdravan in week-endul trecut..eram groaznic de umflata la picioare..verigheta nu o mai port...mi-am dat seama ca am tot mancat acrituri . Asa ca m-am scos din portia de muraturi, am redus mezelurile (foarte periculoase), maninc cat se poate de nesarat si beau mult LAPTE (zice ca asta ajuta). Cand ajungi acasa incearca sa te relaxezi cu picioarele ridicate "pe pereti" :-) Important e sa nu-ti creasca tensiunea (eu aveam 12 cu 8..nu era grozava, dar nici prea rea). Pericolul preeclampsiei este mare din cauza rinichilor care nu functioneaza tocmai bine in ultimele 2 luni. Sora mea e patita, a nascut la 8 luni si nepotelul a fost prematur (2 kg) ..am avut emotii..asa ca sunt prevazatoare. Chestia este ca am citit ca si starea aste e ..ereditara!! Daca a mai patit mama, sora asa ceva..sunt sanse ca si tu sa faci la fel! Dar sper sa fie bine... incaltari trebuie sa-mi gasesc si eu caci oricum piciorul a mai crescut ceva de la sarcina! Week-end plactut va doresc si plimbare placuta bucurestencelor dornice de cumparaturi! Asteptam sa ne ziceti de produse si preturi pentru bebeii nostri. Poate dam si noi o fuga la Bucuresti...ca Metro si Billa nu ne ajuta deloc pe-aici! [pup] Lavv si bebitza Alex in sapt 29-a
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Andra, Mi-a placut omul. Foarte degajat, vorbaret, iti raspunde la toate intrebarile. La prima ecografie a fost OK, bb era mic, nu aveam cu ce compara. Insa ieri, dupa ce am facut acum o luna ecografia tridimensionala nu am fost multumita din mai multe motive: in primul rand ecograful nu mai poate surprinde bine pe bb, adica imaginea era f. neclara, mi-a masurat grasit diametrul biparietal (a iesit mai mic decat la Iosup) si s-a chinuit din greu sa-mi vada fibromul. Ce m-a deranjat a fost ca m-a apasat f. tare pe burtica si aseara am avut din nou dureri jos. Nu a vazut nici un fibrom, desi eu sunt convinsa ca nu a disparut asa, peste noapte. In plus nici macar greutatea lui bb nu a reusit sa o identifice. La sfarsit, cand imi scria pe hartiuta rezultatul a trecut greutatea dintr-un disc (din acela dupa care calculeaza DPN), deci cat ar trebui sa fie, nu cat este!!! In concluzie, aparatul are limitele lui, poate si doctorul a tratat cu superficialitate (eu nefiind pacienta lui) si pana la sfarsit nu voi mai face ecografie normala, ci doar una tridimensionala, Nu merita sa mai arunc banii si sa-l stresez pe bb, care aseara era f. nemultumit de ce i se intampla [haibat]. Eu am platit doar ecografia, 200 000 de lei. [pup][pup][pup] Adriana [gravi]in 26 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra - dr mi s-a parut super OK insa aparatul intr-adevar lasa de dorit, poate unde, vorba Adrianei, am facut una 3D si am fost putin dezamagite, insa tot ce conteaza este ca bb este OK. In rest nu am nimic de adaugat fata de ce a spus Adriana. Mie mi-a placut ca am stat de vorba cu el despre nastere si mai ales despre cezariana. Mi-a spus ca este mult mai bine ca cezariana sa nu fie facuta la cerere - a avut el odata o pacienta care a vrut o anumita zodie - si a avut mari probleme dupa ptr ca nu elimina lohiile (a ajuns de i-a facut si dilatatie manuala [bang] +ca a stat in spital vreo 2 saptamani). Este bine ca totusi nasterea sa inceapa pe cai naturale - exista o portiune undeva dupa col, care se cheama segment inferior (exact partea pe unde se elimina lohiile) si care trebuie sa se inmoaie - proces care se efectueaza cand se declanseaza nasterea. La mine depinde si de cum se va prezenta cicatricea exterioara Lidia - unde esti ? Sper doar ca esti ok si tu bb Mitzi. Daca ai timp, da-ne si noua de stire, OK ? Lavv - de ce faci cezariana ? Apropos de edeme - eu chiar edeme nu am facut insa mi s-au umflat picioarele. Pe mine ma mai maseaza Daniel cu o crema de la AVON - menta + rosmarin - si este tare buna. Eu cu Andrei purtam 37, dupa nastere am purtat 38, iar acum port 39. Oare asa sa ramana ? Sa traiesc pe picior mare ? As vrea totusi sa raman la 38. Pupam, Andra cu burtica de 26 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi suntem cam lenesi la scris...Mi-e somnic rau, am senzatia ca nu-mi ajunge somnul... Adriana, am discutat cu Andruska si ramane in picioare ora 9:30, la Tip-Top in fata! Abia astept sa ne cunoastem! Eu pana acum nu mi-am facut decat echo normale, asa ca dc. pentru cele care au trecut de la 3D la una normala a fost o "dezamagire", pentru mine cu siguranta va fi ceva fascinant! Eu merg pe 6 la Echo 3D, abia astept! Tot pe 6 imi fac si analizele de sange (oare nu e prea devreme???, mie asha mi-a spus sa mi le fac), azi merg la dr. de fam. sa-mi faca trimiterea pt. ele la Sanador! In rest, simt oaresce miscari de cercetas prin burtica, ba pe la vezica, ba la ficat...Oare cum o sta bb-ul acolo asha inghesuit? He, he...inca are loc![:D] Si nu am chef de nimic...Ba da, de plecat de la birou, de plimbat prin parc, ca e suuuper afara! Pupicei, Ramona (aproape sapt. 29)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Ven: fata frumoasa, am citit mesajul tau despre echo3D. Si pot sa spun ca ai avut norocul sa dai de un super profesionist care si-a facut cu onoare datoria si a facut doar ce a fost necesar. Am mai abordat acest subiect in alt forum, cu mamici de martie-aprilie 2004 prin paginile 5-7 unde am vazut ca in Bucuresti se foloseste metoda in mod curent, desi detalii nu da decat referitor la suprafata lui bb si / sau a organelor sale. Stii, ma gandesc ca este intr-adevar super din punct de vedere „comercial”, dar informatii utile nu aduce decat foarte rar… exact cum ai aflat si tu, in cazul unor malformatii. Parca nu stiu cum, dar folosirea curenta este o fortare pentru ca mamicile sa scoata ceva mai mult din buzunar, chiar daca in viitor vor avea un filmulet cu bb la diverse varste gestationare (evident, pentru asa ceva, metoda este imbatabila) !!! Inca o data, jos palaria in fata scolii de echografie clujene ! Multumim pentru sfaturi, Misa. Intr-adevar, de multe ori ne gandim prea mult la frumusete si uitam utilitatea hainutelor pentru bb. Chiar te asteptam sa revii. Ra, morfologia fetala se vede si cu echo2D, dar detaliile sunt mai mici (ai sectiuni si nu poze spatiale a lui bb), suficiente insa pentru a vedea daca bb este OK. Adriana, nu trebuie sa te sperii de nasterea naturala. La 90% din nasteri totul este super si bb iese fara stricaciuni, asa ca nu trebuie reparat nimic. Iar in celelalte cazuri, daca dr. este serios si are un pic de rabdare, poate sa faca in asa fel incat sa nici nu iti dai seama dupa aceea. E clar, nu vorbim de cazurile in care nasti cu carpaci sau plictisiti sau…. Despre durerea in aceste cazuri, daca este anestezia facuta cum trebuie, simti (evident ca simti) dar nu doare ! Pupici la burtici, DARAEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, Se vede treaba ca azi ori ati avut mult de lucru, ori ati fost somnoroase rau de tot. Pai doar o paginuta [bang]??? Am asteptata toata ziua sa veniti la sporovaiala [grup]. DAREL, multumesc mult pentru incurajare. Stiu ca asa stau lucrurile cu nasterea naturala, dar am intalnit atat de multe cazuri (de grevidutze) care ridica in slavi cezariana incat mai cad si in partea cealalta. Sper insa ca totul sa fie OK si o sa nasc asa cum va trebui si se va putea atunci, la momentul cand se hotaraste bb sa vine. Pt. fetele care merg la Prisma, ramane cum am stabilit: Layla, 9.20 la Banc Post (langa Mega Image), Ramona + Andruska la 9.30 la Tip Top in Dr. Taberei. La multi ani, Misa! [bum][bis][cri][harp][cheers][disco][bere] [berica][flo][olala][papica][s][s][s] Sa fii sanatoasa, sa ai o nastere usoara si un bb sanatos, cumintel si mancacios! Adriana[gravi]in 26 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara burticute, am avut o zi groaznica la birou nu am putut intra pe forum, observ si eu ca s-a scris f. putin azi. Adriana ne vedem la 9.20 la Banc Post (Mega Image). noi ne pregatim sa plecam la o petrecere. la cat sunt de obosita nu cred ca o sa stam prea mult. o seara minunata! Layla
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, asa e. Busteni sunt si picioarele mele si incerc si eu sa ma obisnuiesc cu ideea. Iar Layla are perfecta dreptate: verdictul doctorului de azi a fost repaus la pat. Altceva nimic. Urmeaza sa im irefac sumarul de urina sa nu fie totusi ceva mai grav. Dar se pare ca la prima vedere sunt edeme normale. Cris, eu cred ca BB sughite atunci cand miscarea este mai usoara (de regula boxeaza) si mai ales ritmica. Si cum sta cu capul in jos, o simt undeva in abdomenul inferior. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, Voi, nu aveti senzatia ca burtica creste de la o zi la alta? Sora mea care ma vede o data pe saptamana, se minuneaza mereu! Oricum asta este si parerea mea! Creste BB... Fetelor, petrecere frumoasa in Prisma si asteptam vesti! Week-end placut, Pupici, Georgy (30 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Misa, [s] si din parea noastra. Duminica o sa fim alaturi de tine, cu [alcool] , [bere] , [papica]… [cheers] !!!! Sa ai parte de multa sanatate si de un bb2 sanatos si voinic. O sa te asteptam chiar si dupa ce nasti daca pana atunci nu o sa mai reusesti sa rezolvi cu netul… Diana_b, si noi facem echo la 4 saptamani, dar nu pot sa spun ca este prea des. Daca ajuta in urmarirea sarcinii, de ce nu ? Rain, iti doresc sa fie intr-un ceas bun, si sa ai parte de un bb asa cum iti doresti. Fetelor, simpatica chestia cu cuierul [cool] !! Eu nu am nevoie, dar stiu de la spital ca multe burtici au fost ajutate de dormitul pe stanga cand bb apasa pe aorta. In schimb, pe partea dreapta bb apasa pe vena cava inferioara si sangele vine mai greu inapoi din picioare si are tendinta de a sta mai mult prin picioare… Si, ca sa va bucurati, puteti sa va puneti barbateii sa va maseze picioarele… e super si daca e facut asa cum trebuie, se dezumfla vizibil. Atentie oricum cu aceste edeme, sa nu fie si ceva probleme cu tensiunea sau rinichii… ad_risnov, burtica dulce, chiar sa stii ca te sustin pentru asterea naturala, Doamne da sa poti sa o faci, caci, orice ar zice unii si altii, cezariana este O OPERATIE, si chiar tata chirurgilor tot cu bisturiul si foarfeca taie si nu numai pielea, lasand pe deasupra o cicatrice… nu vorbesc de cea exterioara unde in general profesionistii fac cusatura estetica ! O gramada (neorganizata) de [pup] tuturor, DARAEL & bb. nazdravan (23 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...