Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intre tata si sot


Recommended Posts

Ati fost puse in situatia de alege intre parinte si sot? Nu am crezut ca voi fi pusa in aceasta situatie, mai ales ca alegerea se va face in defavoarea parintelui. Si ma mustra constiinta pentru ca este singur si bolnav. Ma intreb tot timpul:daca se va intampla sa-i fie rau si nu va fi nimeni langa el? Am locuit mereu cu parintii, apoi de la moartea mamei chiar daca m-am mutat tatal a fost alaturi de noi. Dar de ceva timp exista discutii extrem de dure intre el si sotul meu. Tatal meu nu misca nici un pai in casa. Orice ar face sotul meu nu este bine. Si pentru ca nu este tatal biologic al fiicei mele, in opinia tatalui meu, nu are voie sa o certe, sa ridice tonul la ea. I-am explicat de multe ori ca nu este treaba lui, ca sunt lucruri ce nu-l privesc pe el,ca eu am viata mea, familia mea. Dar se pare ca nu intelege. Mai mult am impresia ca, stiind ce cred eu despre boala lui, pune in aplicare un mic santaj. Si ma tot intreb ce sa fac, cum sa procedez? Sa-l las sa se mute la sute km distanta? Dar imi revin intrebarile de genul: va avea ce manca? Ii va fi rau? Cum se va descurca cu celelalte treburi ale casei, in contextul in care nu a fost pus in situatia de a se descurca singur nici in vremurile bune? Imi cer scuze, celor ce vor citi acest subiect,daca le-am plictisit, dar am simtit ca trebuie sa scriu aceasta problema a mea. Ma intereseaza opinia voastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
MirelaV, Am incercat sa-i fac sa comunice si o perioada a mers bine.Era liniste in casa. Dar in ultima vreme parca au nu mai sunt ei, si totul a plecat de la politica, si incet,incet au iesit la suprafata toate nemultumirile, dar, tatal meu nu vrea sa inteleaga ce i se spune. Toata viata lui a fost obisnuit ca toata lumea sa i se supuna, sa faca ce spune el, iar in momentul de fata, sotul meu, care are si el o varsta, evident, ca nu este de acord cu asa ceva. Si de aici multe, foarte multe discutii, incat uneori nici nu-mi vine sa merg acasa. Imi pare rau ca atunci cand am gasit un om cu care ma inteleg bine,pe care-l iubesc si ma iubeste,care-mi iubeste copilul ca pe propriul copil, nu pot fi complet fericita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca-ti e tare greu. Daca ai incercat si pana acum sa-i faci sa inteleaga, mai fa o ultima incercare. Spune-i tatalui tau, sa mai lase de la el, sa se gandeasca la linistea ta si la binele nepoatei, care trebuie sa cresca intr-o atmosfera de buna intelegere si nu intr-una de certuri si tensiuni. Spune-i ca-l iubesti si pe el, dar ca acum in sfarsit ai gasit si tu persoana care sa te faca fericita, care sa te iubeasca pe tine si copilul tau, si ca trebuie sa depuna un efort suplimentar ca sa se inteleaga cu ginerele, ca sa-ti intregeasca fericirea, si astfel veti putea fi impreuna si fericiti. Mai roaga-l si pe sotul tau sa fie mai ingaduitor, tocmai pentru ca este batran si bolnav. Nu stiu ce sa mai zic, nu am fost pusa in asa o situatie, sotul si tatal meu se inteleg f. bine. Iti doresc sa reusesti sa rezolvi problema fara a fi in defavoarea unuia sau a celuilalt. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 2 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mami, complicata problema ta. Acum ma gandesc daca nu se poate muta, undeva aproape, in alt bloc, apartament, casa ca sa-l poti supraveghea, eventual sa-i cauti o menajera care sa-l ajute cu treburile. Zic si eu. La solutia asta m-am gandit pentru socrul meu in caz ca pateste ceva soacra mea (Doamne fereste!).Si cred ca la fel as face si pentru ai mei. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oricum ar fi, orice ai alege, mai intai trebuie sa discuti cu fiecare in parte...sotul meu e de parere ca fiecare cuplu trebuie sa locuiasca singur..si eu il aprob,dar inteleg ca in situatia data tatal tau ar fi complet singur si neajutorat...cineva care sa il ajute ar fi o solutie, mutatul vostru aproape de el ,alta ,vizitele dese ...ca sa mergeti inainte cel mai normal e sa aveti o viata de cuplu...deci voi doi si copilul...puteti sa il implicati si pe tatal tau zilnic in activitati cu copilul, mici responsabilitati ,dar case separate...cel putin eu asa cred sincer...pupici Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...