Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Al 2-lea bb. in CIC si dupa?!


Cretoiu A.

Recommended Posts

La mine e un pic mai complicat-am CIC paina in 20 mai 2004 cu Sebi- si tocmai am aflat de o noua sarcina:al doilea bb, s-ar naste in jur de 16 iunie 2004.Am avut si contracul de asigurare suplimentara (platit pe 6 luni) care s-a anulat cu ordonantele 19 si 23. Exista vreo sansa sa mai iau CIC si pt. al doilea copil.Ma pot angaja pt. o luna sau se poate lua prenatal ca sa se cumuleze cele 10 luni?! Ce ma sfatuiti sa fac ,sau ce posibilitate legala este pentru a pute beneficia si pt, al doiule bb. de CIC? Multumesc mult pt. sfaturi si va doresc multa sanatate. Anto ACretoiu Un an nou plin de sanatate si impliniri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu este nici o problema. Peroiada cand ai fost in CIC reprezinta perioada asimilata perioadelor contributive, prin urmare nu mai trebuie sa mai efectuezi nici o zi de munca. Conditia cu 10 luni din ultimele 12 luni este indeplinita. Oricum, nu strica sa iei si concediul prenatal, in continuarea CIC pt primul copil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Liviu.Mi-ai luat o piatra de pe inima. Daca poti te rog sa-mi mai raspunzi la cateva intrebari: -firma la care am lucrat si-a inchis p.de lucru din Sibiu(unde am lucrat) si eu primesc banii acum de la sediul principal din Galati, exista vreo posibilitate ca la cel de-al doilea bb. sa primesc banii prin CJAS Sibiu(mi-e tema ca fabrica avand dificultati, sa nu poata(sau vrea) sa-mi mai trimita banii de acolo)? Te intreb acest lucru deoarece pe adeverintele pentru medicul de familie pe care mi le-au trimis acum trei luni, la viza CAS, este mentionat ca "firma are datorii in curs de recuperare/ figureaza cu restante la plata asigurarilor sociale." Daca ei imi refuza plata celui de-al doilea CIC, ce cai legale am de a-i contesta? Multumesc mult de tot. ACretoiu Un an nou plin de sanatate si impliniri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Liviu.Mi-ai luat o piatra de pe inima. Daca poti te rog sa-mi mai raspunzi la cateva intrebari: -firma la care am lucrat si-a inchis p.de lucru din Sibiu(unde am lucrat) si eu primesc banii acum de la sediul principal din Galati, exista vreo posibilitate ca la cel de-al doilea bb. sa primesc banii prin CJAS Sibiu(mi-e tema ca fabrica avand dificultati, sa nu poata(sau vrea) sa-mi mai trimita banii de acolo)? Te intreb acest lucru deoarece pe adeverintele pentru medicul de familie pe care mi le-au trimis acum trei luni, la viza CAS, este mentionat ca "firma are datorii in curs de recuperare/ figureaza cu restante la plata asigurarilor sociale." Daca ei imi refuza plata celui de-al doilea CIC, ce cai legale am de a-i contesta? Multumesc mult de tot. ACretoiu Un an nou plin de sanatate si impliniri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...