Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (14)


Recommended Posts

CATALOG 2003 clasa - " BEBEI DE MAI " 15 aprilie - Tamara si bb Maria-Daria si Catalin-George 27 aprilie - GetaSfia si bb Anca Mihaela 28 aprilie - Dana d si bb Ana Ilinca. 7800 g la 6 luni. Stam in fundulet bine, topaim in jumper si tare ne place, papam ca disperatele ca abia poate mami sa nimereasca gurita ca noi bagam inainte, capul in castron sa ne luam singuri.Mancam inca laptic de la mami dar mai putin in timpul zilei, supica de legume cu carnita de pui, branza facuta cu calciu, galbenus de ou, ficatel, fructe pasate cu sau fara biscuite, suc de portocale si mere. Nu refuzam nimic. Incercam sa mergem in patru labe, deocamdata nu ridicam bine bazinul de pe pat si ne deplasam in spate ca racul. Vorbim muult si tare, cantam, tipam, radem in hohote. Avem doi dintisori care mai mult se simt decat se vad. 1 mai - Daiopri si bb Cristian la 6 luni avea 9,130kg si 73cm, si 2 dintisori. Acum papam cereale, legume si fructe.Circula prin tot patul cu fundul in sus, dar nu poate ridica capul. Stam singurel in fundulet pentru cateva minute, si chiar si putin in picioare. Se trezeste noaptea dupa tzitzi, dupa parerea mea de prea multe ori. Normal ca rade, ca doare are de aratat danturica:) 1 mai - Alycia si bb Mircea - Cristian Suntem nascuti la 7 luni cu 2.250gr si 46 cm dar am recuperat repede si bine. Acum stam destul de bine in fundulet, avem un dintisor ratacit si minuscul prin gurita da...creste el mare si in rest papam ou, carne, cereale, legume si ne mai strambam la lapte. Ziua sunt cuminte si zambaret iar noaptea dorm beton. Nu de alta dar mai trebuie sa o las si pe mami sa-si faca de cap pe chat. 2 mai - Lumi si bb Denisa Cristina Avem 7,700 kg si 65 cm (la 6 luni). Papam cam tot ce ne da mami: laptic Vitalact, fructe (mere, pere, banane), legume, Crema de Orez Puiut de la Knorr, piept de pui, ficatel de pui, galbenus, branzica si am probat si niste borcanele de la hipp (nu-s rele deloc). Facem kk la olita (cand are mami timp de stat), avem 2 dintisori jos, stam pana la 5 sec in picioare fara sprijin si ne place grozav in rotobil. Ne place sa tzipam, cel mai des dupa mami "aida aida" si "dai dai dai" dar am scapat de cateva ori si "ta-ta-ta" [;)]. Incep sa nu ne mai placa fetzele necunoscute. Nu ne trezim noaptea decat in cazuri exceptionale. 4 mai - Rainbow si bb Remus.Mogildeatza mea e asa un miscacios incit nu pot sa il mai cintaresc..si ca urmare pot doar aproxima greutatea: peste 7 kg...67 cm si e un super activ baby. E un dulce zimbicios, are preferinte pt anumite persoane, mai ales bunicul, papa tare bine, acum doarme mai bine noaptea, ziua nu prea, incearca sa spuna ma-ma...dar iese " ba-ba, boa-boa...", tzipa de ne sparge timpanele mai ales cind incercam sa vorbim si noi ca doi sotzi normali...de zici ca-i balamuc la noi in casa, vrea sa stea in fundic dar doctoru ne-a spus ca nu-s formati nucleii, afacut de 2 ori pipi la olita. inca nu avem dintzisori. Supararea cea mai mare e ca puiutzul s-a imbolnavit. Are o minunata de amigdalita si de ieri am inceput tratamentul...asta in loc de "La multi ani Remus " de jumatate de anisor. 4 mai - Aalina si bb Dorian 8.200 gr si 68 cm la 6 luni Mancam fructe (mere, pere, banana, portocala suc sau din borcanele), legume, branzica, ou, piept de pui. Stam bine in fundulet si mergem taras. Ba mergem si cu premergatorul cat ne lasa mami. Radem cu preferinta la copii si la unele tipe. La unii domni ne pocneste plansul. Ultima realizare este ca dormim de la 18 la 6 cu o pauza de masa la 22. Inca nu avem dintisori. 6 mai - Lumy si bb Francesca. 7600g la 6 luni fara o saptamina. Bem suc de morcov din canita. 7 mai - Alinaluchian si bb Ioana 13 mai - pisi_ella si bb Emma-Andreea: papam lapte de la mami, supica(cand avem chef), branzica( cand are mami chef sa ne faca :)), piure de fructe ( fara sa exageram), cereale. Avem 7 kg si vreo 50 de grame. Si am fost racita :(, dar acum suntem bine... 13 mai - ange si bb Robert Mihail. 7,450 kg. si 66 de cm la 5 luni jumate. Papam cereale(orez,orz si ovaz),legume(morcov,cartof dulce si dovleacel).Fara suc ,fara carnita,fara dintisori! 14 mai - Zen si bb Alexanda Cezara 15 mai - DanaMario si bb Joshua - 8160 gr si 68 cm la 5 luni ; Papam doar cereale si piure de legume 15 mai - Byl si bb Ana 6.6kg, mincam tot ce ne da mami dar in cantitati mici. Dormim toata noaptea dar plingem rau de tot inainte de somn! Nu avem nici un dintisor. Ne place mult sa ne plimbam in masinile vechi ale lui tati si ne uitam chiar o jumatate de ora la pestii din acvariu fara sa ne plictisim! 15 mai - Bobita si bb Maria Andreea 15 mai 2000 (3 ani si 5 luni). 16 mai - bebelusa28 si bb Corina.Are 7,5kg,68cm,dormim toata noaptea,nu avem dintisori dar ne cam sacaie sa iasa,am inceput sa ne intoarcem de pe burta pe spate si invers,si am reusit performanta de a cadea din pat!Ne uitam la televizor de parca asa ceva n-am mai vazut ,papam piure de legume cu carnita de manzat cam 250 gr pe zi,putin mar,para,radem in hohote cu sughituri si ne place tare la baita! 16 mai - radones si bb Andrei 18 mai - danv si bb Ioana (la 5 luni = 67 cm si 8,300 kg; doar tzatzica; doar "ma-ma") 18 mai - Rramona si bb Alexia 20 mai - parpalak si bb Paul 6880g si 65 cm la 5 luni. Papam de toate (borcanele Heinz si legume organice) mai putin carne, si lapte (Enfamil si 30ml/zi lapte de mama) dupa fiecare masa. Rontaim tot ce prindem si dormim toata noaptea. Ridem la toata lumea! Stam in fundulet sprijiniti, in jumper, in tarc si in patut. In patul mare deja darimam toate pernele puse de jur imprejur, cit despre plapuma, ne strecuram pe sub. 20 mai - Andremar si bb Nicholas 21 mai - adita si bb Elena. 7250g si 66 cm la 5 luni. Nu vrea sa stea in fundulet, in schimb ii place sa stea in picioare si sa faca genoflexiuni. DAca o pun in patut pe spate se intoarce pe burtica, isi baga picioarele printre gratiile patutului si impinge in perete pana pleaca cu patul. Incearca sa mearga de-a busilea pana cade in frunte.Nu vrea sa manance decat cu biberonul si nu mare lucru in afara de lapte. 24 mai - Alda si bb Daria 27 mai - oLo si bb Anais Clara 68 cm si 6500 g la 4 luni. Sade in fundulet sprijinita inte perne. Doarme non stop, de la 23:00 la 7:30. Papa o masa de legume la pranz. In rest, 4 biberoane pe zi de cate 180 ml. Cel de seara e cu cereale. 29 mai - emma24 si bb Jason Dennis 30 mai - carrie si bb Theodora Alexia -tocmai am implinit 5 luni, avem 6,600 kg (nu e prea mult desi arata rotunjoara) si 67 cm,nu avem deloc stare, suntem ff vesele, vioaie, energice.Theodora sta in fundulet destul de bine,pe burtica sta cu mainile intinse si in genunchi si are tendinte de inaintare, rade non stop, povesteste cu toate obiectele pe care le vede, raspunde la nume cu un zambet larg,cateodata doarme toata noaptea(cateodata nu:)), nu are inca dintisori,dar ii asteptam.i s-a schimbat parutul si ochii si-au definitivat cred culoarea-sunt aproape negri. 31 mai - Korinna si bb Stefan-Azi implinim 5 luni.Avem 9kg si 67 cm.Doarme tota noaptea de vreo saptamana.E vesel mereu si foarte greu il faci sa planga,ceea ce nu e valabil si pentru straini,care numai cat ii vede lasa buza de jos.Papa mar,banana,iaurtzel danonino,supica-cere nu-i prea mai place si foarte greu o accepta.ma gendesc sa o fac sa semene cat mai mult cu supa noastra,decat cea de acum care e fara nici un gust.Si papa si laptic Bebelac cu fainos de orez.Sta sprijinit de perne in fundulet,se intoarce pe burtica singur si inapoi.Nu are nici un dintzisor. 31 mai - Caterina si Antonia (9 ani) [foto] http://community.webshots.com/user/bbdemai2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, buna! va scriu in mare graba ca tocmai am venit de la vaccin si de la cantar. Avem 7,8 kg, surprinzator de mult. credeam ca acum cu diversificarea nu a mai luat asa mult ca i-am dat mai putine fainoase si dulciuri adica lapte, cereale, biscuiti. Parpalak, am intrebat doctora, si 200 gr pe luna e normal la varsta asta, important e sa nu scada. Asa ca lasa copilu-n pace, nu-l indopa daca nu vrea. si stai si tu linistita, nu te mai stresa. Acum va pup ca tre sa plec pe la piata si pe urma sa o iau pe Alexa de la scoala ca m-a chemat doamna pentru ceva reclamatii[bang] http://community.webshots.com/user/danaf123
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IIHI...dana..tu-ti faci griji pentru 7,800..dar eu cu cele 9 kg..ce sa mai zic si e cel mai mic de aici..... dar nu ma stresez..l-am masurat ,are 68 cm..o fi mult??putin? Eu zic ca seamana si cu parintii mah.ca daca-l vedetzi pe tasu nu va mai miratzi de feciorusu...ca taticiu e cat usa... Hai va las ca ma duc la o plimbarica pe afara cu Dolofanul. PS:Azi am papat prima oara para..sa vedem ce-o iesi...[indecent][consti] KORINNA mamika x 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Korinna nu te mai stresa atita ...Lasa copilul! Ca sa te incurajez ..Am vazut copil de patru luni de 9 kg! Asa ca stai linistita! LA multi ani pentru Stefi! Noi ieri ne-am cintarit si avem 7 600 kg.Am baut azi si suculet de morcovel ! Tot din canita! V-am pupat! [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi ieri am mancat cereale de ovaz in amestec cu mar si fasolica verde de la borcanas si astazi avem cateva bubite pe obrajor...mama ei de treaba![bang] am fost si la cantar.avem 7,450 kg. si 66 de cm.lungan ca taicasu si burtos ca maicasa![:D] kori,ti-am felicitat barbatelul la "aniversarile de astazi" din catalog dar nu vad sub. bb de mai 13![:(!] ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani! Stefu! :) Daca mai e cineva care nu mai vede subiectul Bebei de mai (13), care a fost inchis, aveti grija sa selectati "Toate subiectele" in partea din dreapta sus. DanaMario, nu mai fii necajita, au ramas pozele mele, si in fond, putem sa ne mai intilnim, sa le mai facem! :) Data viitoare o sa fiu cu ochii pe aparatul tau, sa nu mai fie setarea "macro" :) Abia astept sa-i fac poze cu costumasul cel nou, cu masina aplicata pe piept si cu ghetutele in forma de masinuta! :) (Sint, de fapt, in forma de ghetute, dar au desenate rotite pe lateral iar botul seamana cu un bot de masina) :) Daiopri, asteptam poze cu dantura!!! :) ange, dar macar ai depistat care-a fost "inculpatul"? Marul, ovazul sau fasolica? Numai fasolica a fost de la borcanel? De la ce firma e borcanelul? Fetelor, daca primiti un e-mail cu subiectul "About our private photos" sa-l stergeti imediat, ca e virus. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...