Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (14)


Recommended Posts

hop si noi. am avut o saptamana buna si am papat pe rupte, din punctul asta de vedere e ok.acucm acepta relativ usor noutatile, dar sa fie la borcanel nu facute de mine... pisi stiu ce stressant e sa nu pape dar eu am observat ca cu cat eram eu mai inversunata si mai innebunita manca mai rau.siacum cand are o masa proasta ma stressez. dar problema mea e alta, in ciuda faptului ca a mancat f bine a pus pe ea numai 100 gr intr-o saptamana iar in saptamana anterioara deloc. azi am plans de sareau camasile pe mine, cred ca a fost o refulare nervoasa. sa fie de la permanenta ei vioiciune si faptul ca poate o ora sa sara pe burtica si consuma gramezi de calorii?HELP!!Dr zice ca are un coeficient al greutatii de 0,97 pe o scara de la 0,9 la 1,1 dar mie imi vine sa imi iau campii cand o cantaresc. si mai am un bai.de doua nopti se intoarce toata nopatea pe burtica si se trezeste ca nu stie dormi asa si sare automat pe maini si urla in noapte. ati pasit asa cand se straduiau sa faca nani pe burta?ca ea nu pune capul jos nici cum. Lumi bine ca e ok Deni. kori, cum a fost cu cauterizarea? va pup ca avem mosafiri cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor am intrat sa va spun doua lucruri si pana sa se incarce pagina am uitat unul din ele. Mai si voua vi se intampla sa uitati ingrozitor dupa nastere? Ca eu deja am inceput sa ma sperii. Deci primul e ca i-am luat lui Dori scaunel din lemn, care apoi poate fi folosit ca masuta cu scaunel. Si sta foarte bine in el, chiar ii place sa se joace acolo, iar la prima masa a fost super cuminte. Nu cred insa ca o sa il tina cumintenia asta. Al doilea e ca i-am cumparat canita si e incantat sa bea din ea. Bine ca jumatate a fost pe el e partea a doua. Ma bucur insa ca il atrage. Bebe merge din ce in ce mai bine taras, deja face camera de la un capat la celalalt asa ca nici jos nu il pot lasa fara supraveghere. Azi eram in bucatarie si il lasasem cu multe jucarii in jur. Deodata mi s-a parut mie ca il aud prea aproape, el banditul mic, ajunsese langa usa. Carrie al meu a dormit foarte mult pe burtica si ii placea. Mie chiar mi se parea ca doarme mai bine. Insa de cand a fost racit si respira greu nu mai doarme asa. Lumy intr-un final ne-am dus si noi masa de noapte catre 5-6 dimineata. La ultima masa mananca ceea ce a mancat de mult timp adica lapte cu cereale. Dar doar acum nu se mai trezeste deci nu cred ca are legatura cu ce mananca. Eu cred ca tine de fiecare copil in parte. Lumi inca o data iti spun ca ma bucur enorm ca Deni e bine. Felicitari tuturor celor care au o legatura cu numele de Mihai si Gavrila. Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kori, felicitari lui Mihai al tau azi ca e sfintisor.si felicitari si celor care mai au in familie Mihai si Gavril. copilul meu a dormit azi noapte pina la 6 jumate dimineata, a papat si a dormit ...PE BURTICA fara comentarii prima data in viata ei! mai nou in timpul zilei doarme...in carucior.daca o pun in pat paraca o pun pe cuie dar doarme in carutz.o fi si asta o etapa:) astept parerile voastre referitor la problema neluatului in greutate desi a papat f bine. va pupam, duminica placuta. cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am citit povestile de la "Nasterea pe glob"a lui Adita si a lui Danv si tare mult mi-au mers la suflet!!!! Uite ce a mai trecut timpul ....Si bebeii de mai cresc..))) [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puiul meu astazi a facut primul sau drum prin casa. A plecat din sufragerie, a trecut tot holul si a ajuns in camera lui tati pentru ca il atrag aparatele de acolo. Si toate astea tarandu-se. Asa ca de acum ma pot astepta sa il gasesc oriunde daca nu stau cu ochii pe el. Carrie sa stii ca si al meu a avut perioade cand a luat in greutate 500 g intr-o saptamana si apoi pauza. Eu zic sa vezi cat ia pe luna. Cica in perioada asta e bine intre 200 si 500. Desi al meu a luat 700. Poate o fi in perioada de crestere. Eu observ uneori la Dorian ca are falcute bine, ca apoi sa mi se para foarte slab. Plus ca la cat de agitati sunt consuma si multa energie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai,Lumy, cresc,ca altceva n-au de facut... Eu,una,nu ma pot abtine sa nu sar cu gandul peste anii copilariei, chiar daca ma intristez oleaca... Imi inoculez treptat cate putina otrava din asta,ca sa nu mor cand o veni clipa sa-si ia viata in maini... Dar sa ne gandim la ceva mai vesel si mai colorat... Am facut prima achizitie pentru Craciun. Langa patutzul ei,pe acel perete (aflat la oarecare distanta),ma bate gandul sa agat,undeva mai sus, o coroana imensa din crengi naturale de brad,impodobita cu margelele si globurile argintii si rosii pe care le-am cumparat. Plus beculetze. Si as aprinde-o in fiecare seara, dupa ce o voi fi asezat pe Ioana in pat, in suava atmosfera a colindelor cantate de copii... Apoi as face un numar impresionant de poze,din care as selecta pentru pagina ei,cateva -de care danv, care nu a pus la loc nici poza roz,va trebui sa se ocupe... Nu-i asa ca ar fi foarte frumos un album cu toti bebeii nostri bucurandu-se de primul Craciun ?...[pegeam] http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carrie mie pediatra mi-a spus sa ii dau iaurt dupa 7 luni. Probabil la inceput o sa ii fac eu si poate dupa aceea o sa ii dau cumparat. Danv buna idee. Eu sunt cam amortita si inca nu m-am gandit la Craciun. Bine ca ne-ai amintit :)) Si sa ii spui lui danv ca vreau poza roz [:D]Eu nu m-am plictisit sa repet![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carrie,nu ma pronunt asupra varstei,eu o sa-i dau iaurt ceva mai incolo de 6 luni. Dar te sfatuiesc sa ai mare grija cu produsele din comert,fie ca scrie pe ele Danonino sau altceva ( multe contin amidon,lapte praf nu se stie de care...). Uita-te de zece ori pe eticheta si chiar si atunci cand totul pare in regula,gusta tu inainte...Nu zic ca nu exista si produse 100% naturale(eu am descoperit un iaurt si o smantana cu gust autentic - scrie pe ele "produs fabricat in Romania",ca sa nu scriu numele firmei), dar tot mai sigur este sa ii prepari tu si branzica si iaurtul in casa,pana la varsta de 1 an. Daca totusi vrei sa ii dai iaurt din comert, cauta-l pe cel de care ti-am zis (preparat din lapte proaspat de vaca si nu din lapte proaspat plus lapte praf). Branza de vaci,fa-o in casa, dupa retetele date de fete. Cea din comert se face din lapte crud. La fel cu preparatele din carne - in special mezeluri ( care oricum nu se dau copiilor pana la 4-5 ani) Nu va luati dupa eticheta pe care scrie ca sunt destinate copiilor. Orice produs din carne are coloranti (pentru aspect)si conservanti(pentru a rezista),ca sa nu mai pomenim de sare...Si mai costa si o gramada de bani,ca,de,sunt pentru copii...In alimentatia lor nu au ce cauta,la varsta aceasta,sarea, condimentele si zaharul...Gustul lor nu coincide cu al nostru. Si dincolo de riscurile imediate exista riscuri in timp - cine e invatat de mic cu gustul prea sarat sau prea dulce, ulterior va face excese, in detrimentul sanatatii... http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu Danonino sunt patita. Antim la doi ani, se umple de bubite a doua zi dupa ce mananca Danonino, asa ca nu stiu cat de bun ar fi pentru bebei asa mici.Si referitor la mezelurile "pentru copii" am cumparat si eu sunca pentru copii si era toata numai zgarciuri. Asa ca mai bine incercati sa le dati cat mai multe lucruri facute in casa, ca astea din comert... Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...