Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (14)


Recommended Posts

carrie,tu esti necajita ca Alexia a luat numai 500g si eu sunt necajita ca Robi a luat prea mult intr-o luna 800g.!!![:D] fetelor la noi este extraordinar de cald pt. perioada asta.sunt 17°!!!nu a vazut montrealul caldura ca astazi de cand este el mtl![:D] parpalak,i-am dat si cereale de la heinz(orez si orz) dar cand da de gust,le scuipa! in schimb,cu cele de la milupa e invers:cand le simte deschide gurita ca o vrabiuta infometata![:D] Am incercat si nestle si la fel.Nu-i prea convin...asa ca ramanem pe milupa(cereale) si heinz(borcanele). Astazi obrajorii lui Robi sunt frumusei foc! Se vad ceva urme dar pic de asprime sau eczema! Cred ca ovazul ala e de vina...Aseara a papat mar din borcanel,deci marul e ok.Ne ramane sa vedem daca fasolica contribuie si ea la necazul nostru.Incet,incet iesim noi la capat! adita,nu ca sunt eu aici si am participat la sarbatoarea halloweenului...dar sincer, este tare frumos si ceva nou pt. noi!pt. copii nu-ti spun ce distractie este! am sa incerc sa-mi fac timp sa pun ceva poze cu Maia de la hallow. sa vezi ce motanel dragut a fost fetita mea[;)] hihihi parpalak,daca stiam veneam la toronto sa capatam borcanele de papica si osisoare pt. catelusul vecinului[:D][:D] am ratat! data viitoare! Aalina,atunci cand vei manca ciorba aia de burta sa iei o lingura si pt. mine.am incercat si eu sa fac dar mi-a iesit o ciulama...bei,noroc ca nu am fost aici cu voi cand eram gravida ca nu stiu ce faceam!!! tare-s pofticioasa[pofta][pofta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor! Am avut doua zile tare grele, ieri dupa vaccin copila mea a devenit un bb plangacios si somnoros si tare sensibil la orice atingere. Noroc ca a dormit mult in cursul zile ca in timpul cat a stat treaza a plans aproape non stop, si in pat si in brate si in carucior, orice miscare era motiv de plans. apoi a facut febra desi am bagat la greu Calpol cum am venit de la doctor. Cu Calpol cu tot a facut pana la 38,6. Noaptea a dormit bine dar s-a sculat dimineata tot cu febra. In cursul zilei, incet incet si-a revenit, ba chiar acum seara a si ras putin si a topait in jumper. Fetelor, noi avem doi dintisori, rectific, nu vazusem bine, asa ca rog pe cine intra la catalog sa modifice si la mine si ii multumesc. Acum va las ca sunt si in conferinta si s-a sculat si Ilinca... sa vad cum ma impart. Pupici si felicitari sarbatoritilor, Mircea azi si Denisa maine, sa fie sanatosi si sa-si bucure parintii. http://community.webshots.com/user/danaf123
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor azi m-am vazut si eu cu un proces verbal si cu o dovada de la politie!! Am primit si asigurarea facuta peste noapte ..Nu-mi ramine decit de alergat cu masina la reparat! Ange , Francesca bea suculet , ceai din canuta normala . I-am cumparat o canita mica de bebei cu fel de fel de briz-brizuri pe ea si de cte ori o vede deschide gurita..)))Mai curge si pe ea dar nu foarte mult ca am grija sa-i dau cite putin. Canita Gobelet nu o agreaza ...Musca din ea si o muta dintr-o parte in alta fara sa suga nici macar o picatura! Iar eu n am supapa la ea! O sa mai caut prin gentile cu care am venit din Canada ..poate mi-o fi cazut!! Azi am papat supica cu putina carnita de pui si vreau sa vaspun ca nu s-a mai strimbat ca prima data ! Mi-am luat si eu o piatra de pe inima ca ma ingrijora faptul ca imi refuza aproape totul! Se pare ca s-a acomodat cu gusturile. Danv ati inceput diversificarea? Parpalak nu te mai uita dupa paraziti !!! Nu de alta da te vei stresa din cauza lor[:D][:D] Cum mai stai cu lapticul? Aalina cum faci tiramisu? Vreau si eu sa incerc ... [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor! se pare ca Ilinca si-a revenit, e iar vesela si activa, doar cand o ating acolo la intepatura se schimba la fata si plange daca apas mai tare. Am inceput sa-i dau mai mult san ca fara sa-mi dau seama o luasem usurel spre intarcare. Ii mai dadeam doar dimineata, seara si, eventual, noaptea. ziua nu, si am aflat ieri la doctor ca tre sa manance macar 500 ml lapte pe zi si ca tot laptele e mai imortant. Asa ca, desi doctora mi-a dat pentru prima data laptele praf gratuit, (ca pana acum nu am cerut), am hotarat sa nu renunt la alaptare, inca. In alta ordine de idei, am intrat in vacanta o saptamana si tare bine imi pare, nu va trebui sa ma mai scol devreme. Doar maine, ca-mi vin socrii in vizita si casa mea e..., asa ca tre sa ma scol devreme sa indrept ce se mai poate. Ce nu pot sa sufar vizitele anuntate in ultima clipa. altfel, nu pot sa ma plang, vin foarte rar. Lumy, de ce mama te grabesti asa sa ai copil mare, care bea cu canita si face la olita. Nu stii ca asta e cea mai frumoasa perioada? lasa sa suga cu biberonul atat cat mai e sugar, ca o sa bea cu cana toata viata, biberonul nu se mai intoarce. Doamne, ce as vrea sa opresc timpul in loc! Nu vi s-a parut ca a trecut repede prima jumatate de an? Tot asa vor trece si urmatoarele si ei vor creste pe nesimtite, si noi la fel vom imbatrani. vai, ce frica mi-e de moarte!!!!! Scuzati-ma, Frank Sinatra e de vina si "My Way" pe care il canta calculatorul meu acum. Nici nu am cuvinte sa descriu melodia asta, e mai presus de cuvinte... http://community.webshots.com/user/danaf123
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bebelusha28,conferinat o deschizi tu sau astepti sa fi invitata de cea care a deschiso.nu poti intra in conferinta neinvitata... lumy,ma bucur daca ai reusit sa "rezolvi" problema cu tamponarea.cred ca-ti vine tare greu singurica!!!pupic dulce de la mtl[;)] si Robi se joaca cu canita cu supapa,nu stie sa traga din ea.oricum supapa aia e o porcarie!nici Maia la 5 ani nu trage cu placere din cana aia...lasa supapa pierduta si lasa sa-i vina picaturile avalansa ca-i mai bine;altfel se enerveaza cupilu[:D] v-am pupat, ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumy, am inceput, in sfarsit, sa testam gusturi noi... Ce surpriza placuta! In linguritza (cu care ii dadeam Vigantol seara, inainte de tzitzi, si cu care am exersat de cateva ori, fara sa contina nimic) Ioana a descoperit prima picatura de suc de mar. Apoi inca una, si inca una... Ar fi baut toata canitza cu suc, daca nu as fi zis: stop! Prea bun ca sa scuipe ceva, cat despre strambatura, a fost doar mirare... Fara nici o exagerare, isi lingea buzitzele si se intindea dupa linguritza...Din brate de la tati a trecut apoi in brate la mami, pentru tzatzica de ora 9.00... Dupa pofta cu care ma privea mancand si dupa cum deschidea gura (ca un puisor) cand vedea linguritza/canitza apropiindu-i-se de buze, chiar sosise momentul... Dupa suc de mar urmeaza cereale (orez) si suc de morcov... De la 6 luni vom papa cereale (orez), banana, supica de zarzavat, piureuri de legume si fructe ... De la 7 luni, vom introduce alte cereale (orz, ovaz), citrice, branzica, iaurt, supica de carne ... De la 8 luni, cereale (grau) carnita (vita, pui, peste) si galbenus de ou... Ma trezeste fetita mea, acum doua zile, pe la 5.00. Ma duc, ca doar nu-i refuz niciodata tzatzica ... Dau sa ma aplec ca s-o ridic din patut, cand aud: ... ma-ma! Atat si nimic mai mult. Ma-ma ! Gata, de acum stie cum sa ma strige cand pofteste ceva ... Lasand gluma la o parte, m-a cam emotionat... http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, noi cam tragem chiulul de la scris ca suntem intr-o pasa tare proasta de cateva zile. Chiar si azi suntem asteptati la nasii ei in vizita de la ora 3 dar dupa cum se vede e aproape 6 si noi suntem tot acasa. N-a vrut sa pape pireutzul, a baut putina supica si apoi da-i la plans, mai bine zis urlat si le-am luat pe rand: apa, ceai, laptic, masaj, plimbat, nimic nu parea s-o linisteasca. Dupa vreo ora am reusit s-o conving sa bea lapticul (180ml) si a adormit. Acu asteptam sa se trezeasca, speram cu o dispozitie mai buna si sa plecam. Sper ca voi sunteti bine. Lumy, bine ca ai rezolvat si atat. Acum macar esti acoperita dar mai ai de umblat pana sa-ti vezi masina gata. Bafta si rabdare. Carrie, daca e asa de activa de ce te miri ca nu se depune grasime? Bucurate ca e sanatoasa si cuminte, asta-i mult mai important decat sunculitzele. Bebelusha28, adauga-ma si pe mine in lista ca eu sunt mai toata ziua on-line si mai putem sta la taifas: lumiyd@yahoo.com, lumiyd@hotmail.com. Dana_d, ma bucur ca Ilincuta si-a revenit dupa vaccin si e ok. Ai dreptate, parca ieri eram cu burtile mari si acum uita-i la juma de an. Sa ni-i tina Dumnezeu sanatosi si cuminti ca noi oricum imbatranim [bang]. Multumim de urari. [pup] Pisi, nici Denisa nu a primit cu placere alte fructe decat banana cu care am inceput dar putin cate putin i-am tot pus in banana mar si para pana am ajuns sa le combin in cantitati egale. Eu ii dau galbenusul cu piure de cartof numai si tare-i place. Am inceput cu 1/4, peste 2 zile 1/2 si tot asa pana la 1 galbenus intreg. La combinatii de fructe si eu sunt in pana de idei. Asteptam raspunsul mamicilor mai inventive. Spune si mie ce cereala ii pui in supica si de la ce firma? Lumi si [copil]Denisa http://community.webshots.com/user/lumiy http://community.webshots.com/user/denisadinescu http://community.webshots.com/user/bbdemai2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumi, nu sunt dintosorii pe vine?leagat de pireuri de fructe eu dimi ii dau banana-facut de mine cu mere si mango la borcanel de Nestle+putina faina de cereale.ii plac tare mult dar nu-i mai place branzica mea de vaci.faina folosesc de Milupa cu orez si porumb si am luat si Bebelac cu orez si banane dar mi-e ciuda ca am observat acasa ca are zahar si asa ca il dau combinat cu cealalta faina pina terminam cutia.Thea bea ceaiul de musetel neindulcit si tare ii place. dana, bine ca ati scapat de problemele vaccinului. Kori, ce faceti,mai e mucos Stef? noi am continuat cu buna dispozitie la maxim in ciuda vremii execrabile.s-a trezit la 8 dimi plina de veselie, a mai dormit putin la plimbare la amiaza si gata pina la 6 seara. a povestit toata ziua, in toate pozitiile si a ras la toata lumea de am crezut ca nu mai scapa nepapata.dar acu a apucat sa pape umpic de lapte, vreo 100 ml si a adormit tun asa ca banuiesc ca il ia ca somn de noapte deci vom fi super matinale[bang][bang] va pupam si noapte frumoasa si linistita cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca dupa atata timp de cand nu "v-am vazut" suntetzi tot atat de active, poate chiar mai active decat eratzi, multe dintre voi de pe vremea cand eram cu burtici. Eu, am "disparut", e adevarat, dar iata-ma din nou printre voi. Copilasul meu, Cezaruka, are 5 luni si jumate, 7,300 kg, si 69 cm. Este foarte vorbareatza dimineatza cand se trezeshte, rade, cand ne jucam cu ea, ii curg balutzele ceva de sperit, de multe ori i-mi roade chiar si degetul, daca o tin in bratze , si are acces la el, altfel roade, orice textile prinde, si normal si degetzelele ei. Suge inca de la mami, si am incept si diversificarea. Ceea ce este ciudat este faptul ca pana acum vreo doua sapt, manca foarte bine piureuri de fructe, in diferite combinatii, cu biscuiti, insa acum prefera sanul, cand e de mancat cu linguritz, merge una , doua, ...pe la a 5-a a 6-a, incepe sa scuipe se agita si incepe sa planga. (Manca aproape 2 fructe +un biscuite, razuite, tot). Supa de legume nici o gura nu merge, o scuipa din prima, iar piureuri de morcovi, cartofi si altele, nici vorba, le scuipa din prima, desi am incerca in multe randuri sa i le dau. Poate are cineva vreo idee cum sa i le mai dau. Lumy- amestecuri de fructe: mar+para+biscuite, banana+biscuite+branzica calcica sau de vaca, mar+suc de morcov+biscuite, mar+legume firte(morcov)+biscuite, para+piersica+biscuite, - toate razuite, iar daca amestecul este prea consistent se poate subtia cu ceai sau suc de struguri, sau cel mai bine supica de legume, (eu am pus in congelator in pungutza de gheatza, si scot cate un cub sau doau cand am nevoie). Crestere mare sanatate la toate si mai ales la puiutzii vostri. Dina P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...