Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (14)


Recommended Posts

pisi,cand introduci un aliment nou,Emmma trebuie sa fie cat se poate de vesela si in nici un caz flamanda.daca e suparici si plangacioasa nici sa nu te gandesti sa-i dai sa pape ceva nou(un gust nou).Papatul cu lingurita trebuie sa fie o placere,nu o "tortura".Las-o cateva zile sa uite de "raceala" linguritei si dai caldurica tzatzici.[:D]Nu este nici o nenorocire daca face 6 luni si inca nu papa tot ce papa un bb de varsta ei.Ai rabdare!Multa rabdareee... Robi cand papa cu lingurita o priveste zambaret pe mami care tine in gura niste ineluse pt. dentitie si care le tot balangane pana o apuca ametelile.Printre dinti,mami scoate si n zgomote ciudate numai si numai pt. buna dispozitie a baietelului[:o)] Cu statul in fund nu cred ca exista vre-o norma de ore pe zi.Cred ca ,atata timp cat este dorinta ei si nu plange nu vad de ce sa o cronometrezi[:D] Bravo!Robi nu sta in fundulet.Numai intre perne si atunci cade in nas.Chiar astazi i-am luat o perna in forma de colac in care-l pun sa stea si el in fundulet sa vada lumea altfel[:)] Lumy,si Robi rade in hohote cand se scamatoreste Maia in fatza lui,rade la babe prin magazine in schimb la straini dupa ce-i fixeaza putin,se incrunta,pune buza si apoi wouaa,wouaaaa...chiar la-m avut intr-o seara cu mine la un curs si-ti imaginezi ca au sarit toate colegele ,plus profa pe el si a dat un recitallll,amama,mamaaaa...[:D] bebelusha28,ce vitamine-i dai bb? si noi facem intoarceri spectaculoase de pe spate pe burta dar cand e vorba sa revenim pe spate...urlam!!! mai dar urlam nu gluma! stam acolo cu capul in cearceaf suparati pana apare mami sa ne ajute[:D] danv, si sa ne intoarcem la fasolica... fasolica a fost verde din borcanelul heinz.bubitele sunt mici,rosii si aspre la pipait.i-au aparut in jur de 10 pe fiecare obrajor.o sa radeti ca le stiu numarul dar sunt tareee fericita ca nu sunt 20 si nu s-au unit sa formeze eczema si sa dea in puseu...pe piept pana la putzica sunt la fel dar mult mai multe decat 10[bang] am oprit fasolica, marul,para crude si probabil am sa i le reintroduc dupa 7 luni.in nici un caz nu i le dau cel putin o luna!Daca crezi ca bb are vre-o intoleranta la un anumit aliment timp de (min) 2 sapt. trebuie eliminat din alimentatie.Asta o spun pediatrii,nu eu! cu treaba aia numita ciclu si care au si baietii de pe aici acasa[zz]se pare ca numai eu sunt "codasa"!!! oare-i normal mai fetelor sa nu-mi vina pana la ora asta?! are vre-o legatura cu [sex]sau cu[mamica] sa merg la ginecol. sau sa stau calma si sa astept? eheehehe si astazi a dat primul [*] din viatza bb meu!l-am pus la geam sa vada dar nu stiu cat se ce a priceput el.cert e ca batea in geam cu manutele!![:D] fetelor,din intamplare si nu numai,aveti cumva salvate subiectele "bebelusi de mai" cap. 5 si 6? daca da,rog mult sa mi le puneti si mie pe mail ange_maiarobi@yahoo.ca pupici la mamici si bebici ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pisi, si eu cam tot asa ma lupt cu Elena. Numai ca la mine n-a vrut sa manance de la bun inceput. M-a sfatuit Dana s-o infasor in ceva cand ii dau sa pape, ca sa nu mai poata da din maini si din picioare. Da' nici asa n-am avut vreun rezultat. Se unduia ca un sarpe, se impingea in cap si in picioare si chiar daca reuseam sa ii bag ceva in gurita, scuipa imediat. asa ca am zis sa n-o mai stresez asa. nu vreau sa ajunga sa-i fie frica de masa. Am obsevat ca ii place daca ii bag papa in gurita cu degetul meu. Nu stiu cat e de bine, dar e singurl mod in care mananca ceva(o lingurita, maxim doua). Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Korinna,succes ! Pisi Ella, ce bine ca vrea taztzica ! Bucura-te si lasa stresul deoparte, ca ramai si fara laptic ! Da-i la fiecare masa intai lapticul si,intre mese, cand e cel mai bine dispusa, incearca si altceva. Daca nu e amatoare, nu insista, nu poti invinge rezistenta subconstienta a unui copil,deci "ori eu,ori ea" nu functioneaza la varsta aceasta, iar atunci cand functioneaza,atrage dupa sine ( fara ca parintele sa realizeze )o multime de frustrari... Nu stiu ce fel de linguritza folosesti, daca este de inox e foarte posibil sa nu-i placa - o linguritza de plastic, colorata,care are mai degraba aspectul unei jucarii decat al unui instrument de mancat, ar avea mai multe sanse sa o atraga...,pentru ei,totul este un joc... Un joc "serios"... Daca atunci cand deschide guritza sa rada, tu ii suprimi hohotul de ras cu mancare, copila nu prea te mai gaseste amuzanta,mai ales ca-ti "simte" si iritarea, asa incat toate metodele de a o distra devin in scurt timp inutile - e ca un cerc vicios... Trebuie sa o faci sa ajunga sa pofteasca la continutul canitzei,pe care,vazand-o,sa o asocieze de fiecare data cu hrana si nu cu altceva din gama atat de larga a greselilor parintesti ( ex, daca mananci, stau in cap...) E adevarat ca nu mai poti da inapoi si ca lapticul nu mai acopera necesarul, dar nu te grabi s-o hranesti efectiv decat cu ceea ce-i place,si vad ca la fructe,branzica,nu zice nu... Incearca,in cazul acesta, sa combini tot ce a inceput sa refuze cu fructe, branzica si cu...laptic de la tine... Eu as mai incerca sa mananc ceva in fata ei,sa vad daca pofteste... I-as da sa studieze canitza si linguritza (goale), i-as pune ceva mancarica pe degetele,ca tot in gura ar ajunge, as lasa-o sa-mi linga si din palma,daca asa ar descoperi ca papica aia e buna si tine de foame. Dar nu as recurge la giumbuslucuri (acum) sau la promisiuni(cand va fi mai mare )... M-as bucura nespus,Pisi, ca ceva din cele scrise aici sa-ti fie de folos ! http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bai, naspa rau cu morcovii astia! Cica contin nitratzi. Am fost azi la doctor si cica sa nu-i mai dam morcovi decat de la borcanel... Anaie in continuare in plina forma, mereu cu gura la urechi, mereu vesele. N-a mai crescut in inaltzime (deja e prea lunga... 68 cm) iar greutatea e de 7200g. 'Pas mal!' cum se zice pe aici. Alta veste ! maine dimineatza plec pt o saptamana in Ro!!! Am prins o ocazie de ultima ora, niste bilete de avion super ieftine si profit si de WE lung care e in Frantza acum (am mai luat si cateva zile de concediu). Din pacate, pe Anais n-o pot lua cu mine, neavand pasaport. Asa ca o iau numai pe Emma, iar Anais ramane cu soacra-mea aici. Ma cam doare sufletul sa stau departe de ea o saptamana, dar si de mama si de tata mi-e foarte dor. Pupici, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisi_ella nu te supara! Si a mea a tot refuzat si incetul cu incetul a inceput sa pape! Nu am fortat-o si nici nu o fortez! Ii dau doar cei place si din cind in cind mai incerc sa-i dau si ce nu-i place! Banana nu-i place si din cind in cind ii mai dau sa guste! Olo calatorie placuta si distractie multa pe meleagurile romanesti! Ange nu-ti face probleme cu ciclu ...O sa vina el !Profita de lunile astea ca nu mai ai si grija lui! Mie mi-a venit dupa sase saptamini de la nastere cu toate ca inca mai alaptez! Francesca sta bine in poponeata si pe deasupra a si inceput sa se legene . Un fel de plecaciuni dupa care se da pe spate destul de tare si loveste perna de la canapea! Mai papa inca noaptea ! Azi am fost cu francesca la coafor! A stat cumintica galusca si nu a uitat sa chiue , sa tipe si sa rida la toata lumea! Toata lumea se juca cu ea si cit am stat pe-acolo productia salonului de frumusete a mai scazut! Parul meu a inceput sa-si revina, nu mai cade ca la nebuni si am vrut sa-l mai aranjez un pic ..Virfurile , citeva suvite , bretonul ... V-am pupat ! [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by danv Nu stiu ce fel de linguritza folosesti, daca este de inox e foarte posibil sa nu-i placa - o linguritza de plastic, colorata,care are mai degraba aspectul unei jucarii decat al unui instrument de mancat, ar avea mai multe sanse sa o atraga...,pentru ei,totul este un joc...
Eu am incercat si cu lingurite colorate, din plastic si cu una cu un maner in forma de capsuna. Pot sa spun ca asta cu capsuna a tras-o atat de mult incat se repezea cu gura la maner si nicidecum la continutul linguritei. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adita, ideea era ca linguritza de inox nu este cea mai agreata de bebei,nu ca linguritza de plastic ar garanta reusita alimentarii. Evident ca aspectul nu o face mai utila,ci doar mai placuta - iar asta in conditiile in care bebeul accepta sa-i fie introdusa in guritza, cu sau fara continut... Pisi,nu cumva seamana cu tine - cand erai mica si capricioasa ? http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...