Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai 2003 (14)


Recommended Posts

Venim la raporul de 6 luni: avem 8,200 kg si 68 cm. Si de maine ne da mama ou. Parpalak o sa scriu si in catalog cand imi trece lenea, da daca ai timp esti invitata mea [:D][:D][:D][:D] Pisi mie mi-a spus sa ii dau cate un sfert pentru inceput, dar nu mai mult de jumatate pe saptamana. Si sa ii dau in zilele fara carne. Declar si eu oficial ca puiul nu se mai trezeste noaptea pentru papa si am ajuns si noi la 5 mese 6, 10, 14, 18, 22. Si-a revenit cu mancatul fructelor, smecheria era sa doarma inainte de masa aia si sa ii dau mai tarziu decat de obicei. Stam si noi bine in fund si mai nou ne-am prins cum e cu mersul taras. Asa mergem noi de mult da pana acum nu stiam ce sa facem cu mainile. Multumim tuturor de urari. Olo calatorie placuta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor va multumesc ca m-ati primit atat de calduros. Voi incerca sa va vad ceva mai des decat de 2 ori pe an. Si voi trimite si poze cu Cezaruka. Nu am nici eu menstruatie, eu asa am auzit ca aprox 6 luni, nu ai daca alaptezi, dar nu-I intotdeauna valabil. Sa vedeti ce am patit azi. Am iesit cu fata in oras si ma “acostat” un reprezentant al unei agentii de modeling, cum ca sa-mi inscriu fata si va aparea un an de zile pe un site, de unde are mari sanse sa fie selectata de un post de televiziune, pt reclame/ publicitate.tatal meu a ras de noi toata ziua :”bine mai dar modeling ca trebuie voua la varsta asta?” Va pup si ne mai vedem P.S. V-as fi trimis niste poze, dar cica sunt prea mari. I-mi spuneti si mie cum se pot trimite poze, rapid si cum?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sint in culmea fericirii. Nici nu va spun ce de treaba am avut azi si cite am rezolvat. Dar cel mai fericita sint ca am gasit fructe organice - pere Bartlet, ca alea de la borcanel, banane, lamii, portocale, mere. Pina si cartofi organici! Din intimplare le-am gasit, mi-au atras atentia lamiile, care erau foarte mici, ca pe vremuri, in Romania! :) Paul cred ca face confuzie intre biberon si lingurita. Cind reusesc sa-l fentez la o mina, lingurita viitoare intra in actiune cu amindoua miinile si-o prinde si nu-i mai da drumul. Si dupa aia e necajit ca nu mai vine papa! :)) Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EEeeeeeii...daca pina acu nu am mai scris la bebelusi de mai...din lipsa de timp care acum este alocat in totalitate puiutzului Remus...eeiii..acu tineti-va bine..ca ma prezint si eu cu stirile..si de acu in colo, spr sa ma pot prezenta mai des: Deci..povestiri de la 5 luni : ….siiii…ce mai face Remus nou acum…..pai..multe…..nu mai sta chiar nimic la loc de el….tot timpul cauta ce sa mai prinda in minutze, sa mai traga si sa mai roada. Pasiunea lui : sa deschida dulapurile tragind de minerele cele argintii si sa loveasca intrerupatoarele. Totul e foarte interesant cu o conditie : sa-I tin si eu companie…altfel totul e taaareee plictisitor. In patutzul lui nu ma ivrea sa stea in timpul zilei se enerveaza. Sta doar citeva minute si gata. Acum manevreaza cu usurinta obiectele, le tine, le studiaza, le gusta chiar si pe cele paroase (sint mai apetisante). Si s-a facut tare smecher stie sa traga de snuruletzul de la soricelul de pe luna ca sa cinte. E foarte atent la absolut orice, raspunde deja la numele lui, reactioneaza cind e strigat si ne cauta din priviri impingindu-si corpusorul in fata ca sa vada mai bine. E taaaaaaaaaaaaareeeeeeeee dulce. #61514; Ii place sa stea la noi in brate cind stam la masa si sa loveasca si el cu minutzele si sa prinda ce gaseste la indemina pe masa. Intr-o seara a pus mina pe punga cu piine si ce I-a facut bietei piini…#61514;)…toata punga a fost uda cind I-a dat Remus drumul…sau mai precis cind I-am luat-o noi. upppsss..ca nu mai e loc...pai atunci mai vin cu citeva raspunsuri :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si continuarea : La baitza se simte deja foarte bine, sigur pe el, isi ridica piciorusele pe marginea vanitzei, nu se mai tzine de Stefi ci e preocupat sa-si prinda slaninutza de pe burtica sau sa suga apa din scutecelul care-l punem in vana, sau sa-si rontzaie degetzelele sau chiar sa se tina de marginea vanitze sau sa ne stropeasca si pe noi. La 5 luni si aproape 2 saptamini am fost la raze la bazin…nerabdatori sa vedem daca puiu poate sta sau nu in fundic. Dar am venit dezamagiti pt ca nucleii nu sint inca formati asa ca il putem lasa sa stea pe fundic doar cit vrea el dar sa nu-l lasam sa se sprijine pe picioruse. Asa ca ni s-a prescris calciu + 5 picaturi de vitamina D. Acum are cam 7kg si ceva si aproximativ 67 cm. E cam greu acum sa-l mai cintarim pt ca nu vrea sa stea linisti nici in cintar asa ca ….putem doar aproxima. Si acu de la 6 luni : ……si uite cum a trecut timpul…puiul nostru drag a implinit ieri jumatate de anisor…6 LUNI …nu-mi vine sa cred….e atit atit de dulce…si ne e atit atit de drag…. …dar de ce mi-a fost frica mai tare n-am scapat. Ieri Remus a facut febra 38.6 la fundulet ceea ce se traduce cu 38.1 dupa cum spunea tanti doctor. Imediat am sunat-o pe d-na doctor si ne-a spus ca vine intr-o ora..adica pe la 6 pm. Asa a si fost dar eu intre timp l-am dezbracat pe puiut de hainutze, l-am lasat doar cu un body si I-am dat o lingurita de nurofen. Pina a ajuns doc. febra scazuse bine iar Remus era la fel de vioi ca intotdeauna….si a venit surpriza neplacuta : Remus are amigdalita. Gitutul e tare rosu si amigdalele mari….saracutzul….ma gindesc cu ciuda ca de o saptamina tot am vrut sa mergem la doctor si tot n-am ajuns. Mi se parea ciudat ca uneori cind ii dadeam papica cu lingurita Remus facea scandal, se ciriia dar in final termina de mincat. Si tocmai faptul ca se intimpla doar uneori m-a indus in eroare. Am crezut ca sint doar niste fitze de-ale lui. Si parca in ultimele zile tusea mai des..dar am crezut ca se ineaca cu saliva. Si uite ca totusi…nu m-am inselat….nu mi se parea…ci bietul puiutz chiar era bolnavior…nu facea fitze. Dar vazind ca maninca bine, am crezut ca este poate doar o parere de-a mea….Of….acum regret ca nu mi-am ascultat instinctele. Invatatura de minte pentru viitor, desi ar fi bine sa nu mai fie cazul. Bietul de el azi de abia si-a mincat marul cu biscuiti. I-a trebuit jumate de ora sa-si termine portia de 2 mere si 3 biscuiti. Legumele cu carnita I le-am dar azi sub forma de supica cu biberonul ca sa-I fie mai usor sa inghita. De abia isi deschide gurita….se vede clar ca il doare. Si cu toate astea e si acum la fel de vioi doar ca uneori se mai miriie. Asa ca de aseara am inceput tratamentul prescris : siropel suspensie de Ospen (5 ml la 8 ore), supozitoare de algocalmin sau paracetamol pt febra, iar in cazul in care le elimina, sirop de paracetamol (2.5ml) si cit timp face febra seara trebuie sa-I dau o pastiluta de fenobarbital impotriva convulsiilor. Azi I-am luat si un siropel STODAL pt tuse pe baza de plante. AAA…daa..si pt ca are scaune mai dese din cauza antibioticului, I-am luat si plicuri de smecta. Incerc sa-I dau lichide mai multe dar nu vrea sa bea ceaiul nici apa. In schimb a baut dintr-o lovitura 100 ml suc de portocala…am ramas surprinsa, am crezut ca n-o sa-I placa. Dar mi-e frica sa nu-I provoace diaree. Ca sa-I reglez scaunul am inceput sa-I dau din nou fulgi de orez in mincarica. Sa vedem cum va fi miine si ce mai trebuie sa facem. Cel mai groaza mi-e sa nu ajungem cumva la injectii. Mi-ar fi tare mila de puiutz#61516;. Sper sa se faca bine. Acum incerc sa-I fac program de masa la 4 ore, asa ca deja ii dau si 210 ml de papica….si Remus nu zice NU….doar cu chestia cu 4 ore nu prea se impaca…cam dupa 3 ore incepe cu miriiala asa ca o ora incercam sa tragem de timp daca avem cu cine…daca nu….ma las induplecata…uneori. Remus stie de apostrofare. Intr-o zi nu reuseam nici cum sa-I pun pampersul pt ca normal, Remus nu statea o clipa. Nu mai puteam si pe un ton mai ridicat I-am spus : “ Remus nu ai de gind sa te linistesti?? Cum crezi ca am sa reusesc sa-ti pun pampersul daca te misti atit? Tu chiar nu vrei sa intelegi o data?? “ . Imediat s-a lasat cuminte pe spate si linistit ma privea de parca ar fi spus : “ mai mami, mai..tu chiar vrei sa spui ca vorbesti serios?? Tu chiar ma certi?? ..ei…bine..naa….daca asa trebuie..am sa stau o secunda linistit “ …. Ei si de atunci m-am prins eu de figura si am mai aplicat-o cind a fost cazul…si chiar a dat rezultate….Nu as fi crezut ca un copil atit de mic stie de cearta. Ieri seara stateam linga el si subliniam cu un marker in retetele pt bebei….normal, lui Remus I-a trebuit markerul. I l-am dat si I-am explicat ca nu-I voie sa-l bage in gurita (pt ca asta era intentia lui evidenta). A stat si m-a ascultat dar in momentul in care mi-am intors capul , zdup cu markerul in gurita pina in git. I-am explicat din nou, dar situatia s-a repetat, asa ca am aplicat ridicarea tonului…dar probabil m-am intors prea brusc spre el si saracul puiutz s-a speriat reactionind printr-un plins suparat. Mi-a parut rau ca l-am speriat, nu asta a fost intentia mea... Fetelor mamici dragi, cam atit pt azi ca nu mai pot de somn si mai venim cu citeva pagini cind mai avem timp (cind imi da Remus o tzira de concediu). Credeti ca e cazul de ceva mai amanuntzit?? :)) Cu drag Ioana & bb Remus mogildeatza mea cea dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parpalak, se simte din scris cat esti de fericita....M-a amuzat copios treaba cu lamaile. Da' sa-ti spun ceva : nu tot ce e mic si scofalcit e si bun... Ah,am uitat,ca sa fie "ca in Romania" trebuie sa fie si un pic murdar... Zen,mama de CezaruKa, hai vino cu poze de fotomodel mic ! Rainbow, sa-ti traiasca puiutzul si sa se insanatoseasca repede,ca multe nazdravanii mai sunt de facut ! http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

POVESTE TRISTA Dragele mele, sunt asa de trista... nu pot scapa nicicum de nodul care mi s-a pus in stomac. Sa va povestesc de ce... Am fost la doctorita de familie sa-mi faca moldaminul si dupa partea nasoala cu intepatul ne-am asezat la o cafelutza ca nu mai venise nimeni dupa mine. Si-mi povesteste ea cum ca a fost la un nounascut zilele trecute si a plecat de acolo ingrozita. Cica traiesc oamenii aia in niste conditii inumane. Sunt din Mehedinti si au venit in Timisoara sa aiba grija de unchiul ei care este preot, si care intre timp a devenit schizofrenic. Stau intr-o camara de lemne minuscula, dorm pe un pat facut de ei din 4 stalpisori, un placaj si ceva carpe si paturi rupte, care nu e mai lat de 1m. Intr-un colt au cladit un camin mic din caramizi in care baga un arzator pe gaz. Intre asta si pat e carutzul fetitei. Butelia de la arzator e afara si furtunul tras prin zid ca nu mai avea loc in camera; mai au un scaun mai inalt pe post de masa si atat. M-am ingrozit. Ea nu prea are lapte si nici nu poate scoate gratuit ca nu are domiciliul in Timisoara. Acu, de doua zile cica si-a gasit tatal fetitei ceva de lucru. O chemase doctorita la ea sa-i dea ceva lapte praf gratuit (ca ea mai face rost de la o prietena de la social). Fetita nu o culca in carucior, ca ar fi prea aproape de sursa de caldura, ci cu ei in pat (imaginati-va 2 adulti si un nounascut pe 1m de "pat"), mai exact cu cate unul din ei, in timp ce celalalt vegheaza sa nu pateasca ceva mititica. Si parca nu mi-ar fi fost destul sa aud povestea, cand sa plec, intra ea pe usa cu fetita in brate. Fetelor, ea era imbracata subtirel dar mititica era intr-un saculetz grosutz (primit de la o fundatie umanitara, ca de altfel si carutzul) si doamne cu cata dragoste isi strangea fetita la piept sa nu-i fie frig. Sunt vreo 2 grade afara dar a venit cu mititica dupa ea ca nu are cu cine s-o lase. Sa va mai spun ca de la trauma (de la nastere) s-a ales cu o semipareza la fata (ochiul drept si jumatate de gura). Mi s-a rupt sufletul. Aveam doar 100.000 lei la mine si i-am pus la fetita. Daca aveam mai multi ii dadeam pe toti. Am luat si reteta de gratuite (Vigantolul, Propifenazona si ser efedrinat) sa i le scot eu de la farmacia unei prietene ca la noi nu se elibereaza gratiute decat in vreo 2 locuri si sunt niste cozi cat toate zilele. Am sa fac tot ce pot sa ajut acesti oameni amarati. Si abia in astfel de momente ne dam seama ca problemele noastre sunt de fapt de neluat in seama, ca neajunsurile noastre, de care ne place sa ne plangem intruna sunt de fapt figuri si nu nevoi. Am ramas cu un nod in stomac si acum ii multumesc lui Dumnezeau ca am tot ce am. Sa dea Dumnezeu sa-si gaseasca si acesti oameni un sprijin pe lume si sa-i poata asigura micutzei lor un viitor sau macar niste conditii umane de trai. Sa-i ajute Dumnezeu! Lumi si [copil]Denisa http://community.webshots.com/user/lumiy http://community.webshots.com/user/denisadinescu http://community.webshots.com/user/bbdemai2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi iarasi puiul meu a spus "amam" ca si acum cateva zile. Si a spus-o jucandu-se si nu plangand. Uneori cand e necajit si plange mai scoate el cate un ma-ma-ma. Acum trebuie sa mai astept sa isi aseze literele corect :)) Si tot astazi stateam intinsa in pat si el a reusit sa treaca in cealalta parte peste mine. Deci adio ramas singurel. In patut de acum ca altfel vom studia parchetul. Parpalak bravo harnicuto!!!! De acum sa inteleg ca te apuci de gatit? Pofta mare la Paul. Zen sa vedem si noi modelul. Rainbow mai arata-ne ceva poze.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumi,[q][q][q] ingrozitor!!! nu stiu ce as putea face de aici...mamicilor din canada daca stiti un mod sigur si ieftin(pt. ca posta canadiana ne taxeaza rau pt. un mic pachet,uneori mai mult decat continutul)dati de stire,am sa fac un pachet pt. acel bebe si familia lui de sarbatori.In ce oras spuneai ca esti Lumi? hai poate bucuram oamenii aia de sarbatori! bai sa fie ce trist! cat are fetita? i-as trimite toate lucrurile lui Robert care nu sunt deloc putine si nici urate,cereale,lapte,nu stiu...ce mi-ar pica in mana! ...la naiba! romania anilor 2000...[q][q][q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...