Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

care sunt principalele analize pentru sarcina?


Recommended Posts

Scumpe [gravi][gravi][gravi], Va rog frumos sa-mi scrieti ce analize trebuie facute,in principal, pentru sarcina.Eu am fost luna trecuta la medicul meu ginecolog, la prima eco,dansul mi-a spus in mare cu ce analize sa ma prezint la dansul peste o luna, insa eu am retinut doar rbw-ul,rh-ul,glicemia si calcemia.Probabil ca mi-a spus mai multe numai ca din cauza emotiilor intrucat a fost pentru prima oara cand mi-am vazut minunea la eco...am uitat.Medicul meu de familie nu e de gasit pana luni, dar as vrea sa stiu la ce trebuie sa ma astept...la ce chinuri voi fi supusa, atat fizic cat si financiar...si inca ceva...in cate zile voi putea sa le duc d-lui doctor ginecolog. Va multumesc mult, [pup][pup][pup] pe burtici, Simoneta si bebe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga simoneta, In general primele analize ptr sarcina sunt: Rh, grup sanguin,hemoleucograma, WDRL, calcemie, potasiu, fier, glicemie,sumar de urina, urocultura si mai sunt unele din sange ptr ficat- nu mai stiu exact cum se numesc. In afara de astea, dr-ii ginecologi mai recomanda niste analize care se fac la Cantacuzino (contra cost~ 2000 000 lei) sau la Babes, si care se numesc " determinarea anticorpilor ptr zoonoze" (ex: listeria, toxoplasma, etc). Cele pe care ti le recomanda dr de familie sunt gratuite. Sper ca ti-am fost de ajutor, Andra-[gravi]insapt 28
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cele pe care le-a mentionat Andra. Cele pentru ficat: GOT si GPT (nu stiu exact de la ce vin - ceva cu transaminaze). Eu ti-as recomanda si analizele speciale: hepatita B, citomegalovirus, toxoplasmoza, rubeola si eventual listeria. La Cantacuzino sunt mai ieftine decat la Babes, dar sa te astepti la vreo 2 milioane pentru ele. Nu se fac gratuit cu nici un fel de trimitere -din pacate! Dar stiu ca sunt importante. Ah. Pe langa sumarul de urina, ai putea face si o urocultura ca sa descoperi din timp o posibila infectie urinara. Si ar mai fi si altele, dar nu e cazul inca. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine toate analizele pt sarcina m-au costat 10 milioane la Medsana.Era sa cad jos si eu si sotul cand am auzit dar deja le facusem si a trebuit sa dam banii. Am mai scris despre asta la Asteptand un ingeras in viata noastra... [pup] Gabi si Simonica de 2 anisori .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...