Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Situatie de c....


Recommended Posts

[bang][bang]Fetelor am nevoie de ajutor. Sa va explic pe scurt ce si cum. Noi vrem sa ne casatorim. Nu avem nici o idee de nasi , nu avem nic o preferinta. Tatal lui a venit cu o propunere care ni se pare o.k.Acum noi trebuie sa dam raspunsul pana de Craciun si sa ne intalnim la Craciun. Faza e ca el inca nu m-a cerut de nevasta de la ai mei nici ai lui cu ai mei nu s-au cunoscut inca , asta din cauza distantei si a diferitelor motive care au facut ca aceasta intalnire sa nu aiba loc. Al meu asteapta un moment prielnic sa ma ceara . Acum ai mei nu or sa vina la ai lui ca sa vada nasii, dar noi ne intalnim cu ei la ai lui. Faza e ca partintii mei se vor supara . Ce sa fac cum sa pun problema ca ai mei sa nu se supere.AJUTORRRRRR! PlSSSSSSS[q][q][q][q][q] aura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai...canuta-om -sucit, bine v-ati gindit voi sa cautati nasi si al tau inca nu te-a cerut de nevasta??!! Uite care-i parerea mea: pina la Craciun mai e ceva vreme. Gasiti voi un week-end si mergeti la parintii tai (sau invita-i la voi) si faceti "cererea in casatorie" asa, cum se cuvine mai intii, apoi cadeti de acord cu parintii (ai lui si ai tai) la o intilnire la masa. Stii ce? Poti comasa cele doua evenimente ("cererea" si "cunoasterea") intr-o zi. Si vorbiti si de nasi si de toate cele, poate au si ai tai vreo preferinta. Eu va urez succes si "casa de piatra", Camelia. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu intra in panica, sa stii ca se mai intampla si faze mai nasoale [bang] Pe mine m-a cerut singur singurel, la ziua mea pur si simplu a inceput sa "tina un discurs" in fata parintilor mei si gata (asta pt ca ai lui au zic ca nu vad ce rost are sa vina si ei la noi - deh oameni mai ciudati). Apoi mamele s-au cunoscut cu 3 saptamani inainte de nunta si tati s-au cunoscut in ziua nuntii si nu a mai patit nimeni nimica. Normal ca si la ai mei le-ar fi placut sa se cunoasca mai din timp, dar asa a fost sa fie, plus ca socrii sunt niste firi mai retrase, mai ciudatei cum iti spun, cu toate ca au fiecare cate o facultate terminata si socru are si doctorat, sunt umblati prin lume... dar normal ca nu asta face un om, nu?! Si suntem acuma foarte bine cu totii, socrii dupa nunta au ramas indragostiti de ai mei, nu iti spun ca soacra mea o suna pe mama acuma si se tot converseaza, ca deh copiii sunt departe si isi tin de urat... Oricum si tu pana la Craciun mai ai timp, cel mai bine vorbeste cu prietenul tau, stabiliti o zi cand sa vina sa te ceara impreuna cu parintii lui (cel putin asa e normal - dar cum ziceam mai sunt si altfel de cazuri[bang]). Sau ai tai ii pot invita intr-o zi la masa pe ai lui... ai mei de exemplu ziceau cum sa ii invitam la masa e ca si cum am zice "hai sa ne cereti fata", ai mei au suferit mult ca nu au venit cu totii sa ma ceara, dar acuma le-a trecum. Vorbeste cu prietenul tau si stabiliti o zi sa te ceara, nu e mare lucru mai ales ca asta va doriti, vine cu un buchet de flori pentru tine si mama ta, o cutie de bomboane, o sticla de vin si gata nu trebuie mare agitatie, voi sa fiti sanatosi si sa va iubiti mult. Numai bine, Katink Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cum e ,el saracul vrea sa vina sa ma ceara numai ca nu are timp fizic perioada asta. Si oricum daca le spunem alor lui sa vina la mine nu o s-o faca. Ai mei i-au invitat de nu stiu cate ori pana acum si de fiecare data au spus da venim si in ultimul moment anunta ca nu mai pot veni din x motive. Ai mei s-au cam sucarit pe faza asta e drept. Acum nu ii pot chema pe i mei incoace pt ca ei spun ca au si ei mandria lor si ca nu merg parintii de fata la baiat. Stii cum e ai lui sunt dint-ro patura sociala mult mai sus decat a mea si pt ai mei a reprezentat un efort financiar fiecare pregatire iar ei cum nu au veni....la ei nu se simt chestiile astea pt ca eio le fac in fiecare sambata ai mei nu isi permit dintr-o pensie si un salariu mizer. aura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te mai stresa din cauza asta. E greu cand unii vor, iar pe ceilalti ii doare undeva. Daca tu si prietenul tau va iubiti si va veti casatori, cel tarziu la nuta tot se vor cunoaste. La mine nici acolo nu a fost sa fie (distanta de vreo 1600km), si nici in ziua de azi nu s-au cunoscut. Mofturi si mandrii din cele doua parti; intre timp soacra mea a murit, asa ca nici o sansa sa se mai cunoasca mama mea cu socrul meu acum. Sa nu-ti mai povestesc ca mama mea nu si-a cunoscut viitorul ginere decat cu o saptamana inaintea nuntii. De trei ani ne-am obisnuit cu ideea ca cele doua familii nu se vor vedea niciodata, deci niciodata nu voi putea spune ca am o familie numeroasa, dar nu pot schimba nimic. Eu ma inteleg foarte bine cu sotul meu, discutam din cand in cand pe tema asta si ata, nimic mai mult. Daca vrei neaparat sa te ceara de la parinti, vorbeste cu prietenii tai si ajungeti la o intelegere, cat despre faptul ca parintii sunt din categorii sociale diferite, nu ar trebui sa pui la suflet pentru ca iubirea nu tine cont de asta. Cred ca singura solutie e sa vorbesti cu prietenul tau descis despre ce te framanta si ai sa vezi ca situatia nu e atat ne neagra. noi am reusit sa trecem peste niste clisee si traditii si nu a fost nici o tragedie. Mult succes si casa de piatra. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia-l fuguta de manuta si du-l repede la ai tai sa te ceara! Trebuie sa-si gaseasca timp sa te ceara daca vrea sa se insoare cu tine, nu? O fi ocupat, dar o data-n viata merge-n petzit! Sa stii ca au mai fost cazuri asemanatoare. Pe mine m-a cerut de nevasta de la mine, nu de la ai mei. Parintii nostrii s-au cunoscut in ziua nuntii. Maica-mea nu scapa ocazia sa-i aminteasa lui gineresu' ca nu ma cerut de nevasta! Bafta si casa de piatra [flo] Iulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca deja planuirea nuntii, este de fapt o cerere tacita in casatorie a lui...sau a ta...nu stiu cine a inceput sa vorbeasca de asta primul. Este un pas firesc inainte, care nu a mai avut nevoie de vreo "ceremonie" speciala...Mie mi s-ar fi parut jenant ca el sa vina acasa la ai mei si sa-mi ceara mana de la tata. In fond a fost decizia mea, ai mei au trebuit sa accepte. Noroc ca n-au avut nimic de obiectat impotriva casatoriei si a lipsei de formalitati. Ma stiau o non-conformista, care uraste formalitatile... Oricum, sotiorul m-a cerut in casatorie cam a 3-4 zi dupa ce ne-am cunoscut, dar n-am crezut si cred ca nici el nu a crezut ceea ce a spus...dar uite ca a stiut el ce-a stiut :) Tu iti doresti ca el sa vina sa te ceara de la ai tai? Daca nu, vorbeste cu ai tai si explica-le ca ti se pare desuet si asa il scapi si pe el de un moment de care sunt sigura ca nu-i usor...daca vrei sa le faci pe plac alor tai...eu zic ca trebuie sa separi cel putin in 2 intalniri toata povestea: una in 4, numai parintii tai si voi doi, cand va avea loc si "cererea oficiala", iar apoi, una in 8, parintii vostri la un loc, nasii si bineinteles voi! Cel mai bine ar fi la un restaurant, daca va permiteti, sau daca parintii lui sau nasii isi permit. Spiritele vor fi mai domolite si nu lasa loc la reactii cel putin ciudate din partea cuiva...Sper. Daca varianta restaurantului nu merge, am inteles ca ai tai nu prea agreeaza sa mearga la ai lui, asa ca organizeaza acasa o masa intr-un weekend, cu aceleasi 8 persoane... Parintii mei cu ai lui s-au cunoscut cu vreo 2-3 zile inainte de casatorie. Asta si din cauza distantei, ai mei in Romania, ai lui in Austria. Mi-am dorit sa treaca asa de repede acest moment...dupa cum ziceam, nu-mi plac deloc formalitatile....sa vezi ce discutii de complezenta vor fi... Daca nu se poate si ai tai se supara...lasa-i, o sa le treaca...trebuie sa constientizeze ca astea sunt absolut probleme minore si sunt lucururi mult mai importante, ca venirea unui copil, fericirea ta si relatia ta directa cu ei. Eu zic ca nu sunt importanti cuscri pentru ai tai, ei se vor vedea poate 1-2 ori pe an, sau nici macar atat, importanta este relatia lor cu tine, caci tu esti cea mai importanta persoana din viata lor! Eu zic ca daca le explici asa, o sa inteleaga. Numai bine, casa de piatra si sa dea Domnul sa aveti parte numai de bucurii. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...