Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Legarea trompelor


Kiara

Recommended Posts

Una din metodele contraceptive ar fi si legarea trompelor. Urmeaza sa fac cezariana si incep sa ma gandesc la varianta legarii trompelor pentru a evita o sarcina ulterioara (asta pentru ca sotul evident ca nici nu vrea sa auda de vasectomie...hm...oare de ce oare? are vreun gand???). In fine, nu m-am hotarat, dar as vrea sa aflu , daca stiti, cam care ar fi implicatiile, si bune si rele ale acestei operatii. Este o metoda contraceptiva sigura 100%? (am citit intr-o carte ca ar putea fi reversibila...oare?...tot acolo zicea ca se poate avea o sarcina chiar si cu tromplele legate...iarasi, oare???) Are urmari negative asupra sanatatii mele? (ma ingrAS, imi creste par aiurea, am dureri de nu stiuce, etc...???) Astept opiniile voatre pentru a afla cat mai multe despre subiect. Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uite aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=9116 s-a mai discutat. Despre reversibilitate am inteles ca e posibil doar daca legarea se face intr-un anumit fel (tot pe forum am aflat si eu dar nu mai gasesc topicul respectiv) trebuie sa vb cu medicul. Despre posibilitatea unei sarcini, am citit ca ar putea creste procentajul unei extrauterine, dar cazurile sint f rare. Eu deocamdata ma simt ok, am deja 2 ani si vreo 3 luni de cind am facut-o, am slabit (m-am mai laudat si in alte mesaje cu asta[:D]) destul de mult, nu mi-a crescut par in plus si nici alt fel de dureri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kiara draga, Eu am nascut cu cezariana acum 5 luni.Si tot atunci mi-am legat si trompele.Am vb cu mai multi medici inainte si clar a fost un raspuns:nu are efecte negative asupra organismului.Nu te ingrasi,nu creste par aiurea.Pentru ca nu are aface cu nimik hormonal.De ramas insarcinata sub nici o forma,ca nu mai aui pe unde cobori ovulele.Dar clar e ireversibil..cel putin la noi in tara. Daca nu mai ai de gand sa faci alti bb ,leaga trompele. Avea legate trompele chiar nevasta med care m-a operat.Asta cu ingrasatul e ca efectul razelor de luna asupra galosilor de guma.Stai fara griji. Si inca ceva:cand am vrut eu sa-mi leg trompele au sarit cu sutele pe mine,ca o sa mai am aceeasi viata sexuala,ca nu o sa mai simt nimik.Eronat.Am aceleasi placeri.Si ma simt la fel de femeie implinita ca si inainte. asa ca daca te hotarasti,iti spun eu din experienta proprie ca sunt vrajeli toate astea. KORINNA mamika x 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri. Eu mai am cateva luni pana sa nasc (asta daca totul e ok cu cerclajul), asa ca mai am timp de meditatie, dar inclin sa cred ca asta va fi solutia, ca la varsta mea si 2 copii nu vad de ce as mai avea nevoie de o sarcina. Daca as mai si slabi ar fi chiar perfect. Numai bine tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kiara, legarea trompelor ar trebui teoretic sa fie o metoda contraceptiva cu rata de succes 100% (daca se face cum trebuie). Nu are efecte secundare de tip hormonal (obezitate, pilozitate, etc.) Despre reversibilitate, aceasta se poate realiza tot chirurgical din cate stiu eu. Daca se face operatia de refacere a permeabilitatii trompelor in Romania ? De ce nu ? Totusi, refacerea permeabilitatii trompelor este destul de dificila si nu da rezultate intotdeauna. Oricum, sa stii ca este posibila aparitia unei sarcini extrauterine. Incidenta nu o stiu si nici de ce apare, dar la aceste intrebari sigur poate sa iti raspunda dr. tau. Am totusi o intrebare: daca nu ma inseala memoria, tu ai cerclaj si atunci, de ce nu nasti pe cale naturala (bb. oricum o sa vrea sa iasa destul de repede dupa scoaterea firului) si apoi sa iei anticonceptionale de ultima generatie cu doze mici de hormoni ? Stii, o cezariana inseamna o operatie de fapt cu destul de multe riscuri, chiar daca este facuta de profesionisti… Voi incheia aici, dar nu inainte de a-ti spune ca nu ai motiv sa te superi pe sotiorul tau. Chiar daca nu are „vreun gand”, vasectomia este in general ireversibila si este corelata cu un atac la „barbatia” lor !!! Sarcina usoara si numai bine lui bb. DARAEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legare trompelor este considerata o metoda ireversibila si-n cazul in care totusi va doriti o alta sarcina,operatia este extrem de dificila(daca nu imposibila) si costisitoare! Apoi,nici aceasta interventie nu este 100% efectiva;exista o rata de 1-5% in care femeia poate totusi ramane insarcinata,de multe ori sarcina fiind extrauterina. E o chestie destul de serioasa si tre' sa luati in considerare si varsta pe care-o aveti cand vreti sa recurgeti la aceasta metoda,la posibilitatea unui divort si-a unui nou partener cu care va veti dori copii.. Legarea trompelor nu are in pricipiu efecte secundare si nici nu afecteaza libidoul.Totusi poate interveni o modificare a circulatiei sanguine la nivelul ovarelor care sa provoace menstruatii neregulate sau sindrom premenstrual accentuat.Dar rata acestor cazuri este foarte mica. [gravi]Irina & Vevemica & margica din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura,nici eu nu m-as fi gandit la asta acum cativa ani.Insa la anul voi avea deja doi copii,cati mi-am dorit,uterul taiat de 3 ori plus o intoleranta la anticonceptionale.Ideea steriletului nu ma incanta deloc,prezervativele nu prezinta o siguranta destul de mare,asa ca...asta e! [gravi]Irina & Vevemica & margica din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...