Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (4)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna mamici cu burtici! Azi ma duc la doctor. Mi-a trimis mama aseara prin fax un prospect de la un medicament de sinuzita, care poate fi luat si in timpul sarcinii. Sunt curioasa ce mai imi spune acum doctora. Oricum, cu gatul sunt mult mai bine, nasul curge in schimb tot timpul ... sunt inconjurata de servetele folosite, de zici c-a nins in casa mea ... ura, a venit iarna! Iar o iau razna! Mai nasol e ca nu pot dormi noaptea, ba nasul, ba tusea, ba stranut ... noroc ca am fost singurica si nu am deranjat pe nimeni, ca deja se vaita sotul ca ultimele nopti nu a putut sa doarma ca faceam : "aaah, aaah, aaah" Nu-l cred nici in ruptul capului! Vrea doar sa se vaite ( ne-a tunat si ne-a adunat ;)) ca sa-l consoleze si pe el cineva! Cred ca-i gelos[:D] Ia uitati fetelor ce am gasit: http://www.iubire.md/ro/news/index.shtml cand am cautat ce-i "colostru". Hi,hi,hi nici eu nu am stiut ce-i ala si vroiam sa stiu ce nu mi-a aparut si mie! Capul meu o ia razna: crede ca facem aici intrecere! [;)] Theuta, saru'mana de sfat! M-am uitat si eu de dimineata si am gasit acea crusta de care vorbesti ... am dat-o ferita jos cu gandul: "un nou joc! un nou joc!" Usor, usor dau in mintea copiilor! Or fi hormonii! Apropos, si voi bociti de la orice prostioara. Deja inaintea sarcinii eram eu o sensibila - vai, ce dragut suna! - dar acum sunt groaznica. Si cica o sa fie si mai nasol! Cum mai nasol? O sa bocesc non-stop? Camera copilului: si pe mine ma bat toti la cap ca nu-i bine sa te grabesti cu lucrusoarele copilului. Prostii! Eu vreau sa incep asa cu ianuarie, dar ptr. ca nu putem sa ne permitem sa cumparam totul de o data. Dar in cinci luni trebuie sa reusim. Noi avem trei camere, folosim insa ca dormitor, dormitorul cel mic, cel mare fiind birou. Asa ca ne-am gandit sa ne mutam cu patul in cel mare, pe cel mic il facem birou si copilul doarme primele 6 luni cu noi in camera. Ii luam doar un patut si masa ptr. infasat ... eu cred ca ajunge. Dormitorul e foarte mare (ca. 20 mp) si o sa mearga. Si mai incolo mai vedem noi ... cine stie unde ne mai duce viata! :) Gata, ca nu o mai prind pe tanti doctora. Va pupic dulce si poate va mai cical azi putin! O zi minunata!!!! Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca nu vad crusta aia. Irinusha,ce medicament contra sinuzitei,ca poate ii spun si eu tatalui meu? Anul trecut i-am luat din Johanesburg niste picaturi contra sinuzitei, din gama A.Vogel,naturiste, si zice ca i-au fost tare bune, da' le-a terminat, si aici nu gasesc,vorba lui, aici n-au sinuzita,haha. Da' m-am uitat si pe site-ul Vogel danez si nu produc in Dk, din pacate,de ce, nu stiu. Cat despre lucrusoare pt copil, intrebam si eu pe o amica de aici,care are deja un copil si azi il naste pe-al doilea, ea cand a inceput sa cumpere diverse pt el, ca de ex hainute, si a zis ca de la inceput, ea chiar habar n-avea de superstii, dupa cum am vazut. Gata, sanatate Irinusha, si restul fetelor, sa va fie bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burticilor va multzumesc mult ptr. urari si sper sa mi se implineasca urarile voastre.
Maine ma duc si eu la doctor imi vor face analizele ca de maine am carnet de gravida[;)]
De abia astept sa vad cum sa mai skimbat sufletzelul meu asa ca maine intru sa va anuntz si poate o sa am si o noua pozica. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (12 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piatra lunii, medicamentul pe care l-a luat mama e : Gelomyrtol Forte si e ptr. bronsita si sinuzita. Cica ar fi din uleiul Myrtol. Nu stiu daca asa ii spune si pe romaneste. Ea mi-a dat de la ea alt medicament, tot din uleiuri. Asta e ptr. bronsita si tuse ... merge si ptr. gravide fiind doar din plante. Ii spune: Bronchipret TP. Incerc si asa, poate ajuta sa scap mai repede de mucoasa asta in plus :) Am mai stat cu ea de vorba si mai m-a linistit ca nu am luat in greutate si ca nu se vede burta. Si tot asa mi-a spus ca o sarcina este o chestie normala si sa nu intru asa in panica. Ca bb-le, si daca eu sunt anemica, are tot ce-i trebuie si ca sa ma pun singurica pe picioare sa beau un pahar de vin rosu pe zi. Am facut ochi mari si a inceput sa rada ... ca un pahar de vin nu face la nimeni rau, sa nu ma imbat. Asa ca am trecut pe la un magazin si mi-am luat o sticla de vin romanesc ... mh, am o pofta! Asa ca in seara asta "sarbatoresc" cu sotiorul meu. Tot asa ca se cam exagereaza cu tot ... se poate manca de toate si daca mama e grav bolnava, se pot lua si medicamente, insa cu prescriptia doctorului. Sa ma simt bine ca-i cea mai frumoasa experienta. Asa ca o sa fiu mai "normala" ... incerc barem. Oricum eu nu prea m-am zapacit cu mancarea, am mancat de ce am avut pofta. Si apropos, va inchipuiti ca tocmai acum, la sfarsitul saptamanii 14 au inceput starile de voma? Pana acum am avut doar greturi, dar nu am simtit ca trebuie sa vomit. Insa acum era cat pe aici de cateva ori ... Si nu mai cred ca e de la tuse ca ma apuca si cand nu am tusit ... plus ca nu prea am pofta de nimic. Doctorita a inceput sa rada cand i-am spus si cica sa nu ma iau dupa "carti". Na, ca m-am bucurat prea devreme!!! Va pupic si sa auzim numai de bine! Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toate "burticutzele"! si ma bucur ca v-am intilnit! [flo] Am ezitat un pic...dar mi-am facut "curaj" intr-un final. Va urmaresc de citeva zile si v-am citit toate mesajele. Si eu sint in aceeasi "situatie" fericita ca si voi: mai precis saptamina 12 de la UM, DPN : 25 mai. Cred ca sint o gravidutza norocoasa pentru ca mie nu mi-a fost foarte rau pina acum si cred ca ma in scriu in media senzatiilor pe care si voi le incercati. Eu ma bucur foarte mult ca v-am cunoscut (chiar si asa)! Va doresc sa fiti sanatoase si voi si bebeii vostri! Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Anka! Sarcina usoara!!! Eryka, LA MULTI ANI si din partea mea! Sa ti se impineasca toate dorintele!!! [cheers][s] Fetelor, am pus o pozica la paginuta! Puteti sa-l vedeti acolo pe pruncusorul meu.I se vede nasucul! In rest sunt necajita cu temperatura asta care urca spre seara,desi nu mult... V-am pupat Laura si iubirea mica din burtica (14 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] Eyka si din partea mea !! Sa-ti dea Dumnezeu tot ce-ti doresti si un bebe sanatos si frumos !!!! Bun venit draga Anka in randul nostru ! ma bucur ca nu ti-a fost rau pana acum. Si eu m-am numarat printre cele care nu le-a fost rau. Eu m-am simtit absolut normal, ca nici nu-mi venea sa cred ca sunt insarcinata. Iata, acum am ajuns in sapt. a 17-a de sarcina si multumesc bunului Dumnezeu ca sunt sanatoasa si nu mi-e rau. Laura, nu am gasit poza ta cu bebe, ca tare eram curioasa... va pupic pe toate, sa aveti un week-end placut, iar pentru cele care poarta numele Sf.Mihai si Gavril: LA MULTI ANI !!! Eu daca o sa am baiat o sa-i pun numele MIHAI. CRIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ufffffffff, cand citesc mesajele voastre imi vin o multime de lucruri sa va spun si cand ajung la sfarsit nu mai stiu ce voiam sa spun si cui. Eryka [cheers]. La multi ani! sa te ajute Dumnezeu sa ai un copilas sanatos, sarcina fara probleme si nastere usoara! Tot ce iti doresti tu sa ti se indeplineasca. Anca, [hia]. Bun sosit in randul nostru. Numai bine tie si lui bebe, sarcina si nastere usoara! Irinusha, abia citind mesajul Madutzei, am realizat (nu stiu cum nu mi-am adus aminte mai devreme, ca eu mereu aveam probleme cu gatul pana acum catva timp) ca mai sunt si alte remedii. Unul cu cartofi cum a zis Madutza, altul cu sare incinsa bine si invelita intr-o esarfa sau ceva asemanator pusa la gat (este extraordinara, dar vorbesti putin cam ragusti dupa aia vreo zi :-))) si, daca nu ma insel malai pus la gat. Stiu ca ti-e mai bine cu gatul si ma bucur, da daca mai ai probleme si uitoaca de mine nu-si aduce aminte, dam inapoi si citim aici :0)) Hai ca va mai plictisesc cu un mesaj, ca mi-e ca scriu prea mult si il pierd pe asta Pupicei Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...