Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (4)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Irinusha, si sotul meu zicea sa luam patutul lui bebe la noi in camera, desi am avea o camera separata care si asa sta goala. Lui ii e teama ca la cat o sa fiu de obosita atunci, tot fugind din dormitorul nostru in al lui bebe si inapoi, sa nu cad, sa ma lovesc, sau alte alea... Ce sotz dragutz, nu-i asa?...[;)] Da eu ma gandesc, daca se invata cu noi, n-o sa avem "cantari" mari cand o mai creste, ca sa il mutam in camera lui? Voi ce ziceati fetele, cum e mai bine, unde sa stea bebe? Eu am luat chiar acum cateva saptamani niste sosetele ca erau asa mici si gingase, nu m-am putut abtine. Si nu am de gand sa fiu superstitioasa tocmai cand e vorba de bebe. Cand o sa ies din spital cu bebe si o sa fiu si eu si sotul intr-o continua alergatura pentru ebbe si stres ca e primul copil si vom fi singuri si va trebui sa ne descurcam, asta ar mai lipsi sa trebuiasca sa mai alergam si dupa lucruri... Dar probabil o sa incepem sa cumparam mai prin martie incolo... Laura aseara am avut si eu dureri in partea dreapta jos, dar nu m-au tinut mult. Ca sa vezi daca e de la apendice (desi nu intotdeauna da rezultate, da asa te pune si doctorul sa faci ca sa vada daca sunt probleme cu apendicele), intinde-te in pat si incearca sa ridici piciorul drept. Daca te doare, atunci poate fi de la apendice. Mie mi se pare ca doctorii, stiind ca la sarcina multe manifestari sunt normale desi sunt ciudate, uneori nici nu mai dau atentie la chestii din astea. Dar ce, e exclus ca o graviduta sa aiba o criza de apendicita? Eu sper totusi sa nu fie nimic. (Durere in partea dreapta si febra sunt doua dintre simptome, dar febra ta nu e mare). Te rog sa nu te superi pe mine sa ma crezi panicarda, e drept ca organismele noastre reactioneaza diferit acum, asa ca e posibil sa fie totul absolut normal. Laura tine-ne la curent. Cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele tot io... Voiam sa va intreb cum se comporta sotii vostri cu voi, sunt vizibil marcati de faptul ca vor fi tatici? Al meu nu s-a aratat foarte emotionat pana acum, dar stiam ca se bucura mult. Dar aseara i-am zis ca mie mi se pare ca totusi se vede un pic de butica si s-a uitat cu atata dragoste la burtica mea si a pus mana pe ea si a stat asa mult timp. Si pe urma mai tarziu i-am povestit ca citisem pe aici pe website povestea unei fete care a avut tripleti si ii crestea burtica mai repede decat normal la o sarcina. Si i-am spus ca poate imi creste si mie cam repede (desi sincer, poate sa fie doar imaginatia mea, ca abia astept sa se vada) si iar a avut expresia aia asa de tandra pe chip (el isi doreste sa fie gemeni din prima, dar o sa fie multumit si cu unul :-))...Mi-e tare drag cand il simt asa, abia astept sa fac ecograf (dar mai e pana atunci ;-(( abia in saptamana 18) sa vedem bebele, cred ca atunci o sa realizeze mai mult ca e bebele lui acolo, cu manute, picioruse... Va pupic, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, cum iti mai merge? Ce a zis doctorul? Sper sa fii mai bine si nu-ti mai face griji, te rog! Anca, bine ai venit printre noi! Tine-o tot asa, fara probleme! Un bebe sanatos sa fie! Acris, hi,hi si eu tot Mihai vreau sa-i spun in caz ca-i baiat (ce-mi spun toti ca ar fi). Pe tata il cheama Mihail si a fost tare trist ca nu a avut si el un baiat sa-i poarta numele mai departe ... parca ar fi si cine stie ce nume, de parca se vede daca lipseste un Popescu sau nu [:D] Asa ca mi-a spus ca daca fac baiat si-i pun numele Mihai, ii lasa lui tot ce are el. Na? Cum naiba sa nu o fac ? [;)] Irinel - si Madutza, scuze ca am uitat! - saru'mana ptr. leacuri. Sunt de fel cam puturoasa, prefer sa ma vait si sa nu fac nimic ... recunosc, recunosc, sunt groaznica. Dar de data asta chiar am facut tot ce trebuia. Am incercat si cu caldura pe piept, dar m-a apucat o tuse, de nu mai stiam de mine. Tot asa dupa lamaie ... asa ca am dat-o numai pe ceai. Acum e doar un guturai de toata frumusetea, sper sa ma tina servetele si v-a trece el ... mai greu, dar o sa treaca. Azi am dormit putin, dar azi noapte am stat cu ochii pe pereti, deci am avut voie! Mai nasol e ca atunci cand ma apuca tusea sau stranut in sir, ma doare burta, acolo unde-i uterul. La abdomen am facut si febra musculara. Sper ca nu-l dau pe "ala mic" cu capul de "pereti" ... Doctorita mi-a spus sa-l protejez tinand mana acolo, sau sa ma incordez putin. Na, sper sa fie bine! Cat despre copil in camera parintilor am auzit ca in primele luni e chiar mai bine, fiind el/ea mai linistita. In ultimele luni bb-lul s-a obijnuit cu vocile/galagia parintilor si auzandu-le in continuare se simte in siguranta si nu plange asa mult. Nu stiu daca e adevarat, dar la noi ar fi si problema locului. Nu prea as vrea sa dorm cu computerul in camera fiind foarte galagios si nici in sufragerie nu vreau sa-l tin ... Asa ca am ales solutia asta, spunandu-se ca-i buna si ptr. bebe. Plus de asta nu mai stau eu sa fac drumuri intre dormitorul ns si a lui "ala mic" ... pe tatic s-ar putea sa-l deranjeze ca il aude cand plange, dar poate asa se mai scoala si el ;) Si sotiorul meu s-a bucurat enorm. Cand eram eu disperata ca nu mai raman, facea pe durul ca sa ma incurajeze si sa nu vad eu ca e si el trist. El a fost si cel care isi facea planuri cu copii cand eu nici macar nu ma simteam destul de coapta - copii am vrut mereu, dar parca nu eram niciodata pregatita. Apropos, nici acum nu ma simt prea "intreaga", dar daca mai astept, nici la 50 nu o sa fiu destul de "matura la minte", asa ca am zis ca acum e timpul. Noi am avut o mare problema in familie cand tocmai asteptam eu sa stiu daca am ramas sau nu. Si cand am vazut ca intarzie ciclu am facut test-ul ca sa-l inveselesc putin pe Bobitza al meu ... si am si reusit! S-a bucurat mult! Imi vorbeste la plural, imi pupa burtoiu - de fapt sunculitele, dar nu mai conteaza ;) - si are grija de mine cum poate. Miercurea viitoare am urmatorul control la care vine si sotiorul meu ... si-a luat liber si de abia asteapta. Eu i-am propus ptr. ca il vedeam cum se chinuie sa descifreze ceva pe poze si e altfel in live ... sa se bucure si el cu mine. De abia astept!!! Voi va luati sotii cu voi? Aoleu, iar m-a uitat Dumnezeu scriind aici ... sorry! Sper ca nu v-am plictisit prea rau! :) Va pupic dulce pe burtici si va doresc week-end minunat si multa, multa sanatate!!! Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Irinusha, esti criminala! M-ai facut sa rad cu pupatul pe sunculite... Cum sa ne plictisesti? Nu de-aia intram pe forum, sa mai citim si noi una alta... Eu il iau pe al meu sot cu mine la toate controalele si o sa il iau si la ecograf da din pacate mai dureaza vreo 7-8 saptmani pana atunci.[V] Noi alegem mereu sa ne ducem sambata la doctor ca in felul asta nu trebuie sa ne luam liber si putem merge amandoi. Si eu ii prezint burtica lu' sotu la pupat dimineata mai ales, cand se trezeste. Si e musai sa pupe de doua ori (ca daca sunt 2???[;)]) Uffffffffff, doar greturile astea de-ar trece o data, ca toata ziua ma chinuie... Acu ma bucur ca vine weekendul si e mai usor ca mai dorm cand vreau, mananc ce imi vine atunci, da cand sunt la serviciu e mai nasol... Desi poate daca as sta acasa m-as gandi si mai rau la greturile mele si ar fi si mai rau... Pupicei la toate, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burticilor[pup]
In primul rand Bine ai venit Anka si vreau sa-tzi spun ca si eu am DPN tot pe 25 Mai asa ca sa vedem care din noi e mai rapida [;)].
Bunn.. acum sa va dau vestea cea buna fetelor.Daca va aduce-tzi aminte ca saptamana trecuta eram tare suparata din cauza la ce mi se intamplase ,ei bine va spun ca m-am linistit [bis] totul e ok.Azi am fost la control l-am vazut pe bebe cum dadea din manutze iam vazut piciorusele si i-am vazut atat de clar cum i batea inimioara [bis].Am si o noua poza ptr, cine vrea sa vada ,vreau sa va spun ca sa dublat acum are 40 mm.
Eu da ma duc mereu cu sotzul la controlae de aceea am si ales zilele de sambata ca sa poata venii si el cu mine.Insa inauntru cand imi face ecografie deocamdata nu poate intra ptr. ca inca mi-o face intravaginal.Insa nu e nici o pierdere ptr. el ca noi avem si caseta video care e cu fiecare eco in parte deci e cam acelasi lucru numai ca nu vede in acelasi moment.
Altceva-da eu m-am gandit ca in prima parte bebele sa doarma cu noi in camera asa ca patutzul il voi pune langa mine pe partea unde dorm eu .Asa voi mai putea baga si cate o mana printre gratiile de la pat si-l voi putea mangaia pe bebe oricand.Insa daca va plange voi fugii din camera cu bebel in bratze ca doar sotzul munceste si ar fi greu ptr. el sa se mai scoale dimineatza.Ei nu ca sunt o sotzie buna??
MMhh sper ca nu am mai uitat sa scriu ceva .
Aaa gata mi-am mai adus aminte de ceva. Sotzul cum se comporta??.Vorbeste cu burtica ,imi face masaj seara ,nu ma lasa sa-mi tzin nici geanta pe umar cand mergem pe strada ,ma mangaie pe burtica ,ce s afaca si el incearca sa faca fatza saracutul si el cum poate.
Va multzumesc inca odata ptr. urari si va doresc si eu voua sarcina usoara .
Acum v-am pupacit si mai vorbim. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (12 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bun gasit tuturor, bine ai venit anca! iti doresc o sarcina usoara si multa sanatate! nu am intrat de joi pe forum, greata nu m-a lasat sa fac nimic, am lancezit tot weekendul. greata asta ma innebuneste, mai rau e ca nu pot sa mananc mare lucru, m-am ingrasat doar juma de kg si nu se vede nici o schimbare. am descoperit in schimb un remediu impotriva durerilor de cap: un ceai banal de tei cu lamaie si miere. sa stiti ca functioneaza! va doresc o saptamana usoara! cindy (8 sapt., DPN 15 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici [gravi] si bb-ici, Cum va simtiti la acest inceput de saptamana? Voi mai beti cafea? Io inca beau, nu pot sa ma dezvat, dar o ceasca pe zi dimineata. Noutati nu prea am, ca ma simt in continuare bine. M-am vopsit insa si sunt foarte furioasa ca nu imi place deloc, da' acum ce sa mai fac.... Erika, in carte spune ca la 12 saptamani BB trebuie sa aiba mai mult, l-ai intrebat cumva pe dr. de ce? Sotul meu s-a schimbat si el foarte mult. In primul rand face foarte multa treaba, din proprie initiativa si farasa comenteze, este foarte tandru si nu ii vine sa creada ca o sa aiba BB. Dintre prietenii si colegii nostri noi sunte primii, si multora li se pare devreme sa ai un copil la 25-26 de ani. Dar noi credem ca este important ca l-am facut in momentul in care ni-l doream si cand am simtit. Referitor la greutate, depinde cat de [consti] sunt. Cam intre 2 si 4 kg se vad la cantar, dar eu in general iau in greutate destul de rapid. Cam asta este...Va pupicesc, Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna [gravi] frumoase !!! Sunt asa fericita fetelor !!!! Saptamana trecuta, pe 6 nov. am simtit ceva in burtica, ca o zvacnitura puternica. Eram la birou, pe scaun si citeam ce mai scriati pe forum si o data am simtit ceva in burtica...Mi-am intrebat colega, care are 40 de ani, si a trecut prin asa ceva, cum este cand misca bebe. Povestindu-mi senzatiile nu puteam sa zic ca le compar cu ale mele. Bun, am considerat ca mi s-a parut si am lasat-o asa. Aseara, in timp ce sotul meu vorbea cu burtica, dupa vreo 10 min, cand incepusem si noi sa ne sarutam...hop minune: a miscat asa de tare bebe ca a observat si sotul meu...eram intinsa pe spate si se umflase burtica mea, mai mult intr-o parte si vedea clar cum misca...Sotul meu a inceput sa rada spunind ca nu-l lasa pe tati sa o sarute pe mami... Acum dr. meu mi-a zis ca va misca bebe pe la 4 luni si jumatate, iar eu am 17 saptamani, dar discutind cu alte fete care au avut bebei zice ca poate fi si mai devreme . va pupic pe toate si va doresc toata fericirea din lume, ca eu sunt in al noualea cer ! Cris - 17 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...