Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (4)


vilma

Recommended Posts

Multumesc pt urari! Acris, felicitari cred ca e minunat sentimentul. Si eu sint foarte nerabdatoare. La fel ca Irinusha si cintarul meu sta pe loc de 3 luni ba chiar are tendinta sa mai coboare si sint sigura ca la cit maninc daca nu eram gravidutza ma faceam “butoias”. Fetelor! Eu ma tot gindesc la o chestie: voi v-ati anuntat sefii? Mi-e mie cam teama sa-i spun si tot amin momentul. Ideea e ca eu m-am mutat de curind cu serviciul si... dragul de el (sefu’) ...a angajat doi si nu una [:)] . Sper sa fie bine si sa nu se supere ca asa repede i-am facut surprizica. Acum ma gindeam voi cum i-ati spus si daca nu inca, cum va ginditi sa-l anuntati? Credeti ca acum ar fi timpul sa-i anuntam sau pe la 4 luni? Numai bine la mamici si la bebici! Anca si bb de 12 saptamini!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Anka, eu mi-am anuntat sefa imediat cum am facut eco si am vazut ca totul este bine. Situatia mea este fericita insa, pentru ca sefa mea se bucura sincer pentru noi si nu o sa am probleme. Mi s-a parut normal sa o anunt din timp, mai ales ca, din cauza unor probleme de sanatate voi ramane acasa cam din luna a 4-a. Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna frumoase [gravi], Anka, multumesc de felicitari, de altfel, tuturor fetelor, eu am considerat sa-mi anunt seful chiar din momentul cand dr. mi-a confirmat ca sunt insarcinata (pe la 5 saptamani). Ma gandeam sa nu-mi fie rau de la sarcina, sa fiu indispusa si sa se intrebe omu' ce-i cu mine. Si decat sa afle de la altii m-am dus si i-am spus eu. Reactia lui a fost super si de neasteptat (mie imi batea inima ca la un pui de gaina). Mi-a intins mana si m-a felicitat, chiar ii dadusera lacrimile. Apoi m-a luat de gat si m-a pupat pe obrajiori. A fost super..ce sa zic. Apoi am discutat si de concediu si mi-a spus ca nu-i nici o problema. Oricum eu nu vreau sa stau mai mult de 1 an acasa. Acum o luna m-a intrebat daca sunt totusi insarcinata, ca nu-i venea sa creada ca nu a aparut nici o modificare in comportamentul meu (probabil ca se astepta sa-mi fie rau, sa ma plang, s.a). ma comport absolut normal, imi fac treaba in continuare, decat ca intarzii dimineata cate o jum. de ora. Dar va dati seama ca toata lumea ma intelege. Am primit si telefon mobil din partea firmei, in caz de ceva, sa nu cumva sa-mi consum banii mei. Frumos, nu? Sefu chiar a inceput sa ne dea bani sa ne cumparam mancare (pe langa mine mananca si colegii mei) si mi s-a pus la dispozitie una din masinile firmei sa ma duca seara acasa. Profitati de clipele astea din plin, ca nu se stie cand ne mai intalnim cu ele. Asa ca, sfatul meu este sa vorbesti din timp cu seful(a) tau(a) ca sa te inteleaga. Nu-i frumos sa ne ascundem pana nu stiu la cate luni. deja, consider, ca este prea tarziu, starile de rau poate sa si treaca intre timp. Si iti spun eu, toata lumea te protejeaza ! Si pana la urma nimeni nu are dreptul sa ne interzica sa facem copii. Fiecare la timpul lui. Te pupic si ai grija de tine ! Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acris mamica, ce sef minunat ai! Sa-ti traiasca! [:D] Si cica sunt sefii din Romania rai ... nu mai cred nimic! Aici e nasol ca femeie. Discriminarea sexuala e in floare, dar nimeni nu o vede ... Toti prefera barbati ca angajati, tocmai de la faptul ca o femeie poate face copil, sta 3 ani acasa si pe urma esti obligat sa o reangajezi. Crese/gradinite nu prea sunt si daca sunt, sunt de la 8-12 ... tot o bataie de joc! Dar ma abtin sa mai spun ceva, ca deja mi-am spus parerea pe undeva pe aici si nu prea le-a convenit fetelor din Germania ... ca deh, pe aici merg cainii cu covrigi in coada ... asa ca am tacut! Nume: - in caz ca-i fetita (ce tot mai sper): Amelié Gabriela - in caz ca-i baiat: Cristian Mihai Dar mai dati-mi aici idei de nume ... ca inca nu-i batut in cuie! Pupici dulci la mamici si burtici! Irinusha - cu minunea de 15 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ohohoooooooooo, fetelor da ati scris ceva...[pup] Madutza, ce probleme ai de trebuie sa stai asa mult acasa? Cris, felicitari!!![bis][bis][bis] SI eu ma tot gandesc cum o sa fie, da mai e ceva timp pana atunci.... Eryka, stai linistita ca fiecare copil se dezvolta in ritmul propriu, atat in burtica cat si dupa aia (ca altfel am avea toti aceeasi inaltime si aceleasi proportii...). Si-apoi, fetitele sunt de obicei mai mici decat baietii...da si intre fetite sau intre baietei sunt diferente. Daca doctorul a zis ca e bine, crede-l. Si tot asa, Irinusha si fetele care nu au pus inca kg suplimentare, bucurati-va cat sunteti usurele ca si cand o incepe burtica sa creasca...sa vedeti ce ne mai vaitam care mai de care ca nu ne mai putem misca...:-) Mie mi-e tot greata si din cauza asta nici randament la serviciu nu mai dau ca inainte si am impresia ca sefului nu prea ii convine (desi in general a fost de treaba, m-a mai intrebat din cand in cand cum ma simt si alte chestii despre bebe). Si eu sunt de parere ca trebuie spus sefului, eu i-am spus la 2 zile dupa ce am aflat ca sunt graviduta. Si-apoi, daca se intampla sa fie nevoie de invoiri de mers la doctor, pana la urma tot afla si mai pici si rau ca n-ai vrut sa spui. E drept ca e mai delicat fiind de curand angajata Anca, da bebe oricum e acolo si fie ca ii spui mai devreme , fie ca mai tarziu, tot atunci se va naste, macar asa seful are timp suficient sa se obisnuiasca cu gandul ca o sa lipsesti o perioada...:-) Pupicei, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am spus sefului meu nimic si nici la colege. Nu mi-a fost rau si nu am avut probleme. La medic am programare saptamana asta si zilele astea ma gandesc sa ii spun si sefului. Nu stiu inca cum va reactiona, dar asta e. Nu are rost sa aman mai mult aceasta discutie. Eu m-am gandit la un nume pentru fetita : Alexandra Pentru baiat nu m-am gandit. Vom mai vedea... Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am anuntat patronatul impreuna cu sotul meu (lucram in aceeasi firma)chiar in dimineata cu cele 2 liniute. I-am rugat sa ramana confidential pana ne asiguram ca totul este ok. Ne-au felicitat si ne-au spus ca era si cazul si ca se asteptau. La o saptamana ne-am anuntat si colegii cu care ocazie am baut si am mancat ceva prajituri. Simt ca de atunci primesc mai putine telefoane de la ai mei sefi, probabil in incercarea lor de a ma proteja. Se apeleaza la mine cam cand arde. Oricum este bine. Va mai scriu pt ca acum a intrat in birou sotul meu care vrea acasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...