Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (4)


vilma

Recommended Posts

Buna fetelor, Si eu va citesc, dar scriu mai rar. Parca de vreo saptamana mi-e mai bine. Si creste burtica ca imi iau numai chestii cu elastic pe talie. La nume de baietel noi avem in top Carol, dar am o nemultumire ca numele asta in engleza e nume de fata. Iar la fata Livia. Dar mai avem timp sa ne decidem. Eu am spus la servici, sefa s-a aratat intelegatoare, dar simt ca nu prea ii convine. Chiar azi s-a scapat ca un alt coleg nu prea e fericit de delegatii ca are un copilas mic. Colegii sunt insa super. Sotiorul e un dulce... Si acum fug acasa ca trebuie sa vina, si aniversam 6 luni de la nunta!!!! Va pup, Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multi inainte Andra si sa ajungeti sa sarbatorit 60, daca nu mai mult!!! [bis] Nume fetita: Ana Maria (fara liniuta, imi plac ambele nume, dar separat) Nume fetita: Radu Andrei Imi doresc sa aiba un nume de sfant/a. Asa sunt eu mai credincioasa si eu nu am avut nume de sfant, mi-as fi dorit. Irinel, am discopatie si hernie de disc la doua vertebre. Trebuie sa evit sa ies pe polei si frig, si in acelasi timp sa nu iau prea mult in grautate. E posibil ca dupa sarcina sa nu mai pot scapa de operatie, dar asta este... Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madutza, multa sanatate! Ai grija de tine ... iti tinem pumnii sa nu ajungi totusi la operatie. Nu poti sa rezolvi altfel problema? Andra, tineti-o tot asa! Casa de piatra in continuare! Sa ne invitati la nunta de aur! :) Pupici la mamici si burtici! Irinusha - cu minunea de 15 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, [cheers][cheers][cheers] La Multi Ani impreuna in iubire si liniste! (Impreuna si cu copiii vostri bineinteles) Madutza imi pare tare rau. Mama a avut asta (dar ne avea deja pe noi). cel putin cred ca e acelasi lucru (dicopatie lombara si nu mai stiu ce). Oricum, de pe la 30 de ani s-a chinuit ceva cu problema asta, si era gata-gata sa fie operata da nu a vrut, i-a fost frica, si o asistenta i-a spus ca daca reuseasca sa treaca de 45 de ani scapa de operatie (ca nu stiu cum se sudeaza vertebrele, nu ma pricep la explicatii). Oricum, mama intre timp mai inaintase in varsta. Si, pana la urma chiar a scapat. Eu iti doresc din suflet sa nu ai neveoie pana la urma de operatie, dar chiar si daca va fi nevoie noi vom fi alaturi de tine si, in plus, numai gandul la bebe al tau si iti va da forta, si totul va trece repede. Cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, apropos de nume, eu stiu ca dpdv religios e bine sa copilul sa aiba un singur nume (si eu am doua da stiu ca asa e bine, si pe bebelul meu il vom boteza cu un singur nume). Nu sariti pe mine [V], v-am spus cum stiu eu. Iriniusha, eu cred ca mai mult sau mai putin peste tot e un pic de rasism din cauza asta impotriva femeilor, numai ca depinde de cat de protecoare sunt legile cu mamele. De ex, din spusele tale inteleg ca in Germania se dau 3 ani sa stai cu bebe, ceea ce pentru angajatori, trebuie sa recunoastem, e o perioada lunga. In Canada pana nu de mult, era doar jumate de an si aia fara plata, asa ca iti imaginezi cam cat erai incurajata sa stai acasa. Acum s-a facut un an si se plateste (doar 55% din salariu da tot e mai bine decat nimic). Multe mamici isi iau doar jumate de an. Si, daca nu ma insel In SUA e si mai rau. Treaba cu gradinitele stiu ca e ciudata rau in Germania (am locuit o vreme acolo si aveam colege care aveau copii). Si aici au un program ciudat din cate inteleg da tot e mai lungut decat la voi ( adica de pe la 9 pana pe la 3, sper sa nu ma insel, in situatia in care un serviciu normal,norma intreaga e de la 9 la 5). Eu ma gandesc tot mai mult ca dupa ce termin concediul de maternitate sa renunt la actualul job (care altfel e caldut si binisor platit) si sa iau ceva part time, doar vreo 5 ore pe zi... Va fi greu, da ne vom descurca noi cumva nu? :0) Numai cand ne vom uita la bebeii nostri si o sa ne fie asa de drag, ca o sa uitam de toate greutatile... Cel putin asa sper [:)] [pup] Pupicei, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici[gravi] si BB-ici, Multumesc pentru gandurile voastre bune. Trebuia sa mi se faca operatie acum trei ani, dar dr. a spus sa incercam sa o tratam si sa am grija de mine. De bine de rau m-am ingrijit si am avut probleme, nu stiu insa cum va evolua, insa operatie este ultima solutie bineinteles. Va doresc o zi usoara, Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Irinusha, referitor la sefii din Romania sa sti ca totusi procentul cel mai mare il reprezinta cei rai. Am avut si sefi rai (femei sefi) care sunt cele mai rele...Am avut o sefa acum 3 ani, cu care ma intelegeam f.bine la servici, ne vizitam, ne invita la restaurant pe mine si sotul meu, dar cand era vorba de copii lua foc. Tot timpul ma stresa sa nu cumva sa fac vreun copil ca e de rau...Chipurile ca are nevoie...Daca puteai sa stai la firma 24 din 24 de ore erai cel mai bun...Si uite asa, usor-usor, am ajuns sa ne certam, sa apara neintelegeri...Eram atunci casatorita de 1 an si se gandea ca vreau sa fac un copil. Am plecat si mi-am gasit acest sef, care este f. atasat de oamenii lui. La prima vedere pare asa un dur de-ti vine sa ingheti, dar are un suflet maaaareeee! Hai ca ajunge, il laud prea mult si ii cresc cornite ! Chiar acum ma si cheama la el inbirou...Am fugit ! Madutza ai grija de tine , mama ! Va pupic pe toate ! Cris-17 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici cu burtici! Nu ma mai ascultati, sunt doar ofticata de o groaza de timp, ca inca nu exista egalitate sociala intre barbat si femeie ... nu o sa-mi treaca, ca nici nu o sa se schimbe, dar o sa gasesc eu modalitatea cea mai buna ptr. noi. Cum ne-am descurcat pana acum o sa ne descurcam si inainte. Gata si am incheiat! Cat despre nume si religia: eu una nu sunt prea religioasa ... cred atat cat e bine ptr. mine ... cred ca daca suntem oameni buni, incercam sa facem fapte bune si traim linistiti fara sa daunam nimanui (nu mai spun chestii cu omorat, furat, inselat ca se inteleg de la sine), traim alaturi de Dumnezeu ... cam asta-i religia mea. Nu ma omor cu biserica, posturi, spovediri ... iar preotii oricum ma scarbesc. Sunt putini care o fac ptr. credinta si multi, care o fac doar ptr. bani ... dar asta-i alta poveste. Sa revin insa la nume: si eu am doua nume, unul dintre ele (adica Irinel) e de sfant ... si nu ma plang, au fost "ingerii mei pazitori" mereu prezenti [;)] ca uite, ca inca mai traiesc ... pe bune acum, am avut destul noroc in viata. Sotiorul meu in schimb are doua nume, ambele fara sfanti (Bogdan Mircea) si e un norocos si jumatate (exemplu curat: m-a luat pe mine de sotie [^]) ... nu exista nimic pe ce pune mana si nu merge ... Dar ce am vrut de fapt sa spuns (ca vad ca aberez) e ca nu conteaza daca-i nume de sfant, daca-i unul sau doua (sa explic si de ce vreau doua: in caz ca unul nu-i place copilului, mai are unul de ales ;)), conteaza doar cum ne educam copilul spre a fi un om bun cu o viata buna. Doar atat! Gata, ca am aberat destul. Pupici dulci pe burtici! PS: STie cineva ceva de Laura? De la chestia cu febra nu a mai aparut pe aici! Sa ne facem griji? Irinusha - cu minunea de 15 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, In sfarsit am apucat si eu sa vad ce faceti si ce mai spuneti. Eu mi-am anuntat seful cand atrebuit sa merg la analize si am intarziat la servici. A reactionat bine si mi-a zis chiar ca era timpul, in schimb se poarta la fel ca inainte (ieri m-a trimis in delegatie). Eu nu am facut mofturi la servici si nici nu am intarziat niciodata pentru ca ma simt bine si nu mi-a fost rau. Cateodata ma intreb cum ar reactiona daca i-as spune intr-o zi ca nu pot sa fac aia sau aia... mai bine sa nu aflu. Colegele mele, desi aproape toate sunt mame, nu au fost prea impresionate, ba am o colega de birou care nu intelege ce tot stau atat pe internet si ce tot scriu acolo (ca doar nu sunt singura femeie din lume care naste). Brrrrrr, abia astept sa plec de la firma asta. Oricum eu altceva vroiam sa va spun: inainte de a ramane insarcinata, adica prin august am fost la un interviu pentru un alt job. MI-a placu foarte mult firma si am fost dezamagita cand nu am mai primit nici un raspuns de la ei. Si surpriza: acum vreo 2 saptamani ma suna si ma inrteaba daca mai sunt interesata. Am fost la un alt interviu si cand totul era OK si aproape eram angajata nu m-am putut abtine si le-am spus ca voi avea un copil. Am zis eu ca e mai bine asa, ca oricum vor afla in curand. Nu stiu cata lume ar fi facut ca mine. Bineinteles ca pana la urma a cazut oferta! Daca asta nu e discriminare, atunci ce e? EU stiu ca testele de sarcina sunt interzise la angajare si ei mi-au spus ca nici nu mi-ar fi cerut asa ceva si ca apreciaza sinceritatea mea dar ca...... stiti voi! In privinta numelui: daca e baiat Codrin Ionut daca e fata Emilia Georgiana dar pana la vara ne mai gandim noi. Cam atat pentru acum, nu mai pot scrie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bun gasit! si eu ma intrebam pe unde o fi laura, sa speram ca e ok. cat despre sefi, si eu le-am spus de la inceput, de cand am aflat, si au fost draguti, m-au felicitat, de fapt cred ca se aspteptau. prima data nu am vrut sa spun pana la 4 luni, dar m-am gandit ca s-ar putea sa am probleme, sa ma simt rau sau sa merg la dr si sa inteleaga ce se intampla. iar despre nume, daca e fata - mara, daca e baiat, nu stiu. poate matei sau alexandru. oricum, un singur nume, mi se pare inutil sa ai 2. sotul meu nu prea e de acord cu nici unul din nume[zz], dar nu se opune categoric! o sa fie greu sa gasim unul pe placul amandurora... sanatate![flo] cindy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...