Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (4)


vilma

Recommended Posts

Pupici pe burtic,
in legatura cu numele copilului...mhhh tare greu ,habar nu am ,ne mai gandim.
Apropo de Laura nu stiu nimic de ea insa am tot vazut-o pe forum pe la alte subiecte ,sper sa nu ma fi inselat.Eu cred si sper sa fie bine. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (12 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Aici sunt! Dragele de voi, m-a impresionat ca v-ati ingrijorat pentru mine. O suta de pupici pentru voi [pup][pup][pup] Eu am fost tot pe aici, dar de scris nu mi-a prea ars si inca nu imi arde pana nnu aflu ce e cu nenorocita asta de stare febrila... De o saptamana intreaga fac in fiecare zi (spre seara). NU mult, doar in jur de 37, dar sa nu va spun cum ma simt. Am frisoane de febra, imi ard toate in mine. Ma si mir ca am doar 37, ma simt ca la 40. Azi merg la dr. meu ginec. abia am rezolvat un termin (o sa o parasc pe asistenta aia tampita care face pe paznicul). Deci la 13.30 am termin. Sunt ingrijorata de asemenea din cauza proteinelor din urina pe care mi le-a gasit celalalt dr... Abia astept sa vad ce zice. Deci de aia nu prea sciu, sunt intr-o stare aiurea. Va multumesc ca v-ati gandit la mine, o sa va scriu diseara ce am mai aflat. Va pup! PS. Irinusha, multumesc de privat, acum l-am primit, esti o scumpa! [biz] Laura si iubirea mica din burtica (14 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cindy, foarte frumos nume Mara, imi place, la noi se asorteaza si cu numele de familie. Eu ma gandeam si la Mioara, ca am avut o carte cu o poveste frumoasa cu Mioara cand am fost mica. Dar acum cunosc o femeie cam rea si f. barfitoare Mioara si stau in cumpana. pe voi nu va influenteaza in alegerea numelui persoanele pe care le cunoasteti cu acel nume? Dar parca Mara e mai frumos. Si e scurt. Pe mine ma cheama de fapt Alexandra dar e atat de lung, ca nimeni nu-mi zice asa si nici nu-mi place ca-i lung. Majoritatea imi zic Alex, dar e atat de barbatesc. Va pup, Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uffffffffff, Laura, deci tot nu stii daca e ceva in neregula. Tine-ne la curent. Irinusha, eu credeam ca sunt singura fata pe care o cheama Irinel. Am inteles eu gresit, sau tot asa te cheama si pe tine (de fapt si pe nasa mea de botez tot asa o cheama, da in rest n-am mai intalnit fete cu numele asta, si toti se cruceau cand auzeau ca ma cheama asa, ca zic ca e nume de baiat, ba am avut si peripetii la inscrierea la facultate din cauza numelui :0)) Da oricum toata lumea imi zice Irina, si parintii asa au vrut sa imi puna numele da nasul a avut pretentii sa puna numele exact ca al fetitei lui... Bineinteles ca fiecare face cum crede, eu doar v-am sups ce stiu eu :0) Oana, eu as fi facut probabil ca tine, desi as fi realizat ca e gresit. Am pierdut uneori in viata din cauza ca sunt prea sincera, da alteori am si castigat ca oamenilor le place sa poata avea incredere in tine. Eu am facut acum niste cursuri si vreau sa trec pe un alt fel de job, cu alt profil si ma tot gandesc ca, daca ma hotarasc sa fac schimbarea dupa concediul de maternitate, sa ii spun sefului, ca sa isi gaseasca pe altcineva, desi e cam riscant pentru mine, ca poate nu imi gasesc ce vreau eu din prima plus ca pot sa imi faca probleme cu insurance-ul medical pe perioada de un an de stat acasa... Oricum, daca chiar ma hotarasc sa plec atunci, probabil ca totusi le voi spune. Sa stii ca poti da in judecata o firma si ca nu te-a angajat pe criteriul asta, da oricum in Romania (esti in Romania, nu?) nu cred ca s-ar rezolva ceva...doar bani si timp pierdut, plus ca oricum nu-ti vine sa te apuci de procese, sa te legi la cap cand nu te doare... Oricum, e dureros sa stii ca daca nu erai corecta cu ei, ti-ar fi fost mai bine... Fetelor, ce-a facut Natalia pana la urma, zicea ca mai asteapta 10 zile si se duce din nou la ecograf. Daca nu a aparut inca inseamna ca a ramas de rau?...:0(( Pupicei, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinel, chiar asa ma cheama ... de fapt Alina-Irinel si toti imi spun Alina ... prietenii chiar Alinutza - dragalasii de ei, ma iubesc mult ca nu prea am eu fata de o Alinutza la 1,75 m si kg mele. Tata a fost tartorul. Si-a dorit un baiat si cand am iesit eu, nu a mai avut ce sa faca ... si cum eu trebuia sa raman singurul copil (mama are Rh-ul negativ si pe timpul ala in tara nu se stia de AntiD), m-a "bucurat" pe mine cu numele asta. Si uite asa ... noroc cu mama ca s-a gandit si la Alina. Decat tata a avut probleme cand mi-a facut certificatul de nastere, ca tanti de la ghiseu a scris "sex masculin" si a trebuit sa-l faca din nou. In rest nu au fost probleme ... in clasele 1-4 aveam o invatatoare cam ciudata, care-mi spunea Irinel. Nu ar fi fost problema asta daca nu eram doi Irinei in clasa ... si de fiecare data nu stiam pe care dintre noi ne intreaba. De altfel ma mandresc cu el ... sunt si eu putin mai speciala ... barem asa [:D] Si Irinel, nu m-am legat de tine referitor la credinta, pur si simplu mi-am spus parerea mea. Fiecare crede si face ce vrea el ... atat timp cat el e fericit cu hotararea lui e bine. Iar am scris mult si fara rost! Va pupic si va doresc o noapte buna!!! Irinusha - cu minunea de 15 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai mi-am anuntat seful despre faptul ca voi avea un copil. A avut o reactie pozitiva , dar totusi m-a intrebat cand voi pleca in concediu si cand ma intorc la lucru. Afacerea e afacere si el e patronul. In final mi-a spus ca : Nu e sfarsitul lumii. Ma simt mai usurata ca i-am spus si maine ma duc la doctor pentru control. Claudia( 11 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am fost la control, mi-au luat un kil de sange (cred) pt. analize. O sa-mi faca toxo, listeria si alte din astea. Nu v-am mai spus dar azi dimineata am avut dureri ca de ciclu. Pentru astea am primit magneziu. Rezultatele vor aparea pe vineri (sper) sau luni. Starea febril ao am in continuare.. Chiar am citit intr-un pliant din sala de asteptare ca inima gravidei pompeaza cam un litru de sange mai mult decat normal si din cauza asta e normal ca temperatura corpului sa creasca cu cca. juma de grad. Acum as vrea sa va rog pe voi sa va luati temperatura si sa-mi spuneti cam cat e,si daca stiti, daca e crescuta fata de normal.. Poate nu am nimic... V-am pupat Laura si iubirea mica din burtica (14 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinel, am inteles ca aici poti sa stai 52 de saptamani (maternitate + parental) in concediu. Inca nu stiu daca voi sta tot concediul. Seful mi-a propus sa vin cam o data pe saptamana la lucru, asta daca voi avea cu cine sa las copilul. Eu lucrez in contabilitate si firma nu este mare. In cel mai rau caz vor apela la o firma de contabili pe perioada concediului. Am cautat pe internet si as putea sa lucrez part-time , pana la o anumita suma si nu mi-ar afecta indemnizatia pentru concediu, ce as primi peste ar fi dedus din indemnizatie. Urmeaza sa discut si cu sotul, poate va veni mama mea sau mama lui. Vom vedea. Claudia( 11 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, da doctorul ce a zis, nu si-a dat macar cu presupusul? Eu sincer mi-as lua temperatura, de fapt poate nici n-ar fi o idee rea, ca altfel nu pot observa diferentele, caci nu mai stiu cat o aveam inainte. Claudia, asa stiu si eu (desi in unele locuri vad ca apar 50 de saptamani doar). Si sigur ai voie sa lucrezi si totusi sa iti iei indemnizatia, dar poti sa sa fii platita pentru munca ta doar pana la o anumita suma, nu mai stiu exact cat era. Deci poti lucra part-time (cum zice seful tau ar fi ok, asta in cazul in care vrei si poti sa il lasi pe bebe cu cineva) si sa iei si indemnizatia ca esti proaspata mamica. Pupicei, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 11 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...