Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (4)


vilma

Recommended Posts

Eryca,stai linistita ca nu e nimic. Ai crezut ca e lichidul amniotic? NU e. E o scurgere normala.Si eu am la fel, de aceea folosesc absorbante zilnice din alea subtiri pt. slip tanga. Cateodata vine mai mult cateodata mai putin,dar vine. Linisteste-te ca nu-ti face bine agitatia asta fara rost. Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da multzumesc mult.
Am inceput sa ma mai linistesc ptr. ca vad ca inca am simtomele de sarcina adika gretzurile si durerile de sani.Pana atunci imi mai curgea si mie asa un likid dar era foarte putzin nici nu-l simteam cand curgea insa de data asta a fost ceva mai abundent si de aceea m-am speriat .Cum sa va spun a fost ca si cum a-si fi facut putzin pipi pe mine asa am simtzit ,iar cand m-am dus sa ma sterg arata putzin apos si apoi ca o crema galbuie .Oricum sper sa fie bine.Mi-am cumparat un aparat Doppler de ala cae te asculta doctorul la inima,mi-am luat ca e si ptr. femei gravide si cica potzi sa ascultzi bataile inimii de la bebe .si cand burta e mai mare potzi asculta kiar si cum gangure el acolo.Insa se pare ca inca nu pot sa-i ascult inimioara ,nu stiu dar nu se aude nimik.Sper sa fie bine. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (11 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici [gravi] si BB-ici, Imi cer scuze pentru absenta mea din ultimul timp, mi-a fost dor de voi. Imi primul rand vreau sa spun ca imi pare tare rau pentru cele doua fete care au pierdut sarcina, dar sunt sigura ca sunt persoane puternice care nu se vor lasa asa usor si in curand vor fi iar [gravi]. Va doresc cat mai multa sanatate si asteptam vesti bune de la voi [:)]. Nu stiu cu ce sa incep mai intai.... Pai sa va spun cum ma simt. Mi-au trecut greaturile aproape de tot, se pareca sunt norocoasa, pentru ca am intrat abia in saptamana a 11-a. Chiar mi-a revenit pofta de mancare [pofta] si daca nu mananc atunci cand imi este foame mi se face rau. M-au mai lasat starile de somnolenta, insa am racit rau de tot la cap. Din fericire nu am avut febra, insa m-a durut capul cumplit cateva zile in sir, nici la serviciu nu am fost. Se pare ca mi-a trecut acum, insa ma mai doare intre sprancene, la baza nasului. Am citit in revista Mami ca in perioada sarcinii se infunda sinusurile si de aici durerile de cap. Am vazut ca si voi ati avut problema asta, ati observat daca durerea era pregnanta la frunte? Daca ca, atunci aveti problema asta cu sinusurile si trebuie sa faceti infuzie cu sare cateva zile. Mie asa mi-a trecut. In acelasi timp, la culcare mi-am pus comprese la cap cu varza zdrobita si stropita cu spirt. Sper sa va ajute retetele mele naturiste. In acelasi timp am inteles ca exista un medicament/vaccin homeptat care previne raceala si gripa, pe care in pot lua gravidele si sugarii : oscilo coccinum. Aveti informatii despre el? Eu azi vreau sa ma duc sa iau, pentru ca imi este groaza sa racesc. Erika, referitor la scurgeri, nu trebuie sa iti faci griji, si eu am abundente de cand sunt insarcinata. Intr-adevar si eu stau asa, cu frica, ce o face bb-le meu, daca e bine, daca s-a dezvoltat normal...Eu mai am dureri la ovarul drept, voua vi se intampla? La control ma duc abia in jur de 12 noiembrie, si nu mai am rabdare [q]. Getutza, mi-am facut programare la 3D, la dr. Pop. Abia pe 14 ianuarie pot sa ma duc. De fapt am inteles ca trebuie sa aiba peste 20 se saptamani ca sa se observe la 3D daca s-au dezvoltat toate bine. Referitor la vise....eu visez aproape in fiecare noapte bb-lusi, al meu sau al nasei mele (care naste maine!!!!!), asta de cand am ramas insarcinata. Cred ca este normal in perioada asta, daca te gandesti la BB, e normal ca toata informatia sa refuleze in vise. Si inainte de nunta ma tot visam mireasa, si nu s-a intamplat nimic rau. Nu va faceti griji in privinta asta. Burtica....se pareca este in crestere. Vorba mamei mele: se cunoaste ca acum nu mai ai doua sunculite, s-au intins si s-au facut una. Cand sunt dezbracatase vede o diferenta, insa prin haine nu se sesizeaza. O bat la cap mereu pe nasa mea: "cand incepe sa se vada?", "cand l-ai simtit prima data miscand?"....abia astept sa avanseze un pic sarcina, sa ma simt gravidutza "cu acte in regula" si mai ales a primesc suturi in burtica [:)]. Offf, sper ca nu am uitat nimic din ce am avut de spus... Va pupicesc pe voi si pe bb-ei [pup] Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult de tot pentru incurajari. Incerc sa gandesc pozitiv (desi de felul meu sunt destul de pesimista si ipohondra) si sa sper ca peste putin timp voi ramane iarasi gravida si ca voi mai avea un copil sanatos . Intr-adevar baietelul meu este un mare sprijin (reuseste sa-mi spuna exact ce-mi doresc sa aud). Dar inca doare foarte mult...... Va doresc sa aveti niste sarcini foarte usoare, copii sanatosi si ganditi pozitiv. Orice nelamurire aveti discutati cu medicul si incercati sa nu va stresati. Aveti incredere in Dumnezeu si o sa fie bine!! Va pup pe toate, Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor, Mi-am pus o poza a lui bebe de la ecograful de saptamina trecuta la album personal. Altfel, desi la 14 saptamini si 2 zile azi, eu tot mai am greturi si continui sa [vom] (chiar azi dimineata s-a intimplat). Ba mai mult, m-a apucat din nou raceala care speram ca s-a mai diminuat, si mi-e nasul infundat si stranut. Ceva mai demult intrebam pe fetele din Romania, daca ma duc in Romania in perioada 21 Dec -3 Ian, sint sanse sa gasesc cabinete particulare de ginecologie deschise. Nu are nimeni idee? Aveti grija de voi si pe curind, Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

HeronLiligreturi. Fa infuzii cu sare pentru nas, in 2-3 zile nu o sa iti mai curga nasul si n-o sa mai fie infundat. Poti sa iti tai o lamaie cubulete si sa o amesteci cu cateva lingurite de miere si sa o manaci asa, este si buna. In rest imbraca-te gros si pune-ti seara comprese cu spirt. Multa sanatate si ai gija de voi. Daca vrei in Bucuresti sa vii de sarbatori, pot sa ma interesez daca au program in perioada respectiva si eventual iti pot face o programare sa fii sigura. Ce spui? Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Madutza, dar eu nu prea stiu cum sa fac infuzii cu sare pentru nas. Trebuie sa bei apa cu sare ca la starile mele de greata cred ca nu as putea. Sau este apa fiarta in care dizolvi sare si faci un fel de inhalatii? Eu sint la origine din Cluj, deci vom zbura direct acolo. Ma interesa doar in principiu, daca cabinetele particulare sint inchise fiindca la urma urmei lucreaza pentru beneficiul lor. Mersi pentru oferta oricum. Numai bine, Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru infuzii trebuie sa dizolvi sare in apa fiarta, iti acoperi capul cu on prosop si inhalezi. Este posibil sa fie deschise cabinetele pana in 24 si apoi intre Craciun si Revelion. Daca poate sa se intereseza cineva din Cluj pentru tine ar fi foarte bine. Uite, eu am sunat acum la doua clinici din Bucuresti si au spus ca au program. Ai grija de tine si de BB, Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Eu in week-end nu am intrat pe net si abia astazi am aflat ce s-a intamplat cu Ana. Nu pot sa iti spun cat de rau imi pare si cat de mult as vrea sa te ajut. Sper doar ca Doamne,Doamne sa iti dea putere sa treci cat mai repede peste asta si sa ne dai o veste buna la inceputul anului viitor! Cabinetele particulare sunt sigur deschise in perioada sarbatorilor de iarna. Amai incput cineva sa se ingrase? Eu deja am 3 kg in plus desi nu mi se pare ca mananc prea mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...