Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (4)


vilma

Recommended Posts

Irinusha la mine in carte arata altfel din sapt 11 UM si 9 de la fecundare intrii deja in 3 luni si sa stii ca mie una parca mi se pare mult mai logic asa.Pai cum sa fii timp de 8 saptamani tot in prima luna??
Iar in a 4 a sapt intrii la 16 sapt de la UM si a 14-a de la fecundare.Iar daca te vei uita si pe internet tot asa vei gasi.Pai dupa cum ai scris tu acolo incepan cu 3 luni la tine sunt doar cate 3 saptamani pe luna ceea ce mi se pare prea putzin .Nu stiu mi se pare ceva ciudat ,nu vreau sa zic ca gresesti tu dar poate cartea.
Vai fetelor cand vad cte kg va-tzi ingrasat [biz]....mai ales teo care a pus deja 7 kg,iar eu ce fac??Dau inapoi??Oare sunt din cauza gretzurilor mele??Insa totusi am inceput sa mananc mai orice. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (11 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Tantica, multumesc ptr. raspuns. Sper sa ai dreptate si sa fiu o umflata - adica asa [grasa]- mai tarzior. Eu oricum de abia astept sa-mi scot "burta" la plimbare. [;)] Eryka, nu stiu Dulcinico ... asa zice in jurnalul meu si mi s-a parut logic ... mai ales ca sunt toate cele 40 saptamani.Iar luna are patru saptamani, de exp. luna 2: incepand cu sapt. 9 si termindu-se cu sapt. 12, deci 9, 10, 11, 12 = patru saptamani. Prima luna e asa lunga ptr. ca-i calculata de la ultima menstra si nu de la conceptie. Oricum, cam asa mi-a explicat si doctorita. Dar cum e vorba aia: "cate bordeie, atatea obiceiuri"? Pupici dulci la mamici si burtici! Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetelor, nu va mai speriati din orice...daca nu v-ati ingrasat sau nu se vede burtica inca asta nu inseamna ca este ceva in neregula cu voi sau cu bebelul...Depinde de constitutia fiecareia...de cum asimileaza organismul vostru... Stati linistite, ganditi pozitiv, fiti optimiste. Conteaza f.mult. Toate la timpul lor.... Aveam si eu stari d-astea la inceputul sarcinii, dar acum mi-au trecut...Gandesc optimist, sunt vesela tot timpul, ma simt bine, mai ales ca toti din jurul meu ma rasfata si ma protejeaza (si acasa si la servici). Hai capul sus ca nu mai este nimeni ca noi ![bis][cheers][loveyou] [purple]Cris - 16 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uraaaaaaa!!!! Azi la ora 14:00 a nascut nasica mea un puiut [bb] de 3kg si 450 gr, 51 cm. Abia astept sa scap de la serviciu, sa ma duc se ii fac pozite, daca ma lasa aia. Sunt asa fericita si emotionata... Irinusha, poate in jurnalul tau se ia in consideratie de la UM. In cartea mea scrie ca la aprox. 9 saptamani si 3 zile de la fecundare se intra in luna a 3-a. BTW, voi ce carti consultati? Bilia mea este "Cartea Viitoare Mame" editata de Teora. Mi se parte extraordinar de buna. Eu am mai luat vre-o 2 kg [grasa]. O pereche de pantaloni nu ma mai incape si la o pereche (pe care o stramtasem mai demult) i-am dar drumul [q]. Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Madutza si eu am aceeasi carte ca si a ta.[bis]Inseamna ca citim la fel.
Madutza dar de ce i scris tu un pic mai sus ca sapt. asta ai intrat in 11 sapt??Noi acum intram in 12 sapt. de la UM. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (11 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eryka, nu-ti face probleme, probabil datorita greturilor ai slabit, dar asta nu inseamna ca bebe nu e suficient dezvoltat. Bebe oricum nu cantareste prea mult la varsta asta. O sa te ingrasi in al doilea trimestru cand n-o sa mai ai greturi dar o sa ai pofte :-) Nu mai stiu cine intreba, si mie mi-e greata cam tot timpul, si am senzatia ca voi vomita, dar nu am vomitat inca deloc. Parte proasta e ca parca sunt din ce in ce mai rau. Mai nou, chiar si noaptea ma trezesc ca mi-e greata [V] Madutza, bucura-te daca nu-ti mai e rau, e normal sa treaca greturile, eu abia astept,c cred ca abia de atunci ma voi bucura si eu ca lumea de bebe mic din burtica, desi mi-e si acum drag, da mi-e asa de rau, ca mai mult ma gandesc la asta :-) Irinusha stai linistita, depinde nu numai de dimensiunea copilului ci si de cantitatea de lichid pe care o ai. Oricum eu mi-aduc aminte cand sora mea era graviduta ca pana in luna a 5-a, nu ai fi zis ca e ceva schimbat decat daca o cunosteai bine, dar din luna a 5-a a facut o burticaaaaaaaaa.... Apoi la fetele maii scunde se vede mai bine, mama e scunduta si ziceau babele ca or avea gemeni, ceea ce nu a fost adevarat, dar era scunduta si a avut mult lichid. Incerc sa mai scriu un pic mai tarziu... Pupicei, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 9 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, m-ati incurcat! EU am vazut si aici pe site si pe alt site ca din saptamana a 13-a se numeste ca esti in trimestrul 2 de sarcina (calculat de la UM). Asa ca ma faleam ca de azi intru in luna a 2-a de sarcina. Acum nu stiu ce sa mai cred, am mai citit o data, da tot asa zice. Si cineva scrisese pe un forum cum se considera lunile de sarcina si din saptamana a 10-a incepea luna a 3-a asa cum zice Cindy. Din pacate nu mai stiu unde am vazut asta, pe ce forum... Am schimbat si eu de la saptamana 9 la 10 ca de azi intram voiosi in ea. Cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theuta bun venit printre noi! Sa fii curajoasa, si vei vedea ca totul va fi bine, vom trece toate prin experienta deosebita de a deveni mamici si nu vom mai avea niciuna astfel de probleme. E suficient ca avem greturi si dureri de cap si alte probleme normale de altfel in perioada asta... Sarcina fara probleme si un bebe sanatos si pofticios [;)] E important sa fii optimista. Daca ai mai citit si pe alte forumuri, ai vazut ca au mai fost fete care au pierdut o sarcina si erau speriate la a doua sa nu se intample la fel. Ei bine, NU S-A INTAMPLAT Totul a fost bine si acum au bebei. Cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] Salutari de la o [gravi] intarziata. Am calculat initial cu formula UM+10 zile+9 luni si imi iesea DPN 1 iulie. Asa ca m-am inscris la mamici de iulie- august unde nu m-a "citit" nimeni. Am calculat si pe site si a iesit 27 iunie asa ca vin la voi si ma bucur ca sunteti mai "maricele" si ati trecut poate de ceea ce pe mine abia ma incearca. Ma primiti? [flo] Am mai pierdut o sarcina foarte mare in 2001 iar acum sunt speriata de nu mai pot.[:)] Am si motive. Am racit la sfirsitul sapt 2 - inceputul saptaminii 3 de sarcina, am dureri abdominale joase (ca niste crampe citeodata, alteori mai difuze care merg in spate la oasele bazinului si mi-e teama de un posibil avort spontan) ma doare spatele de mor (mai sus in zona lombara)[bang] iar pe deasupra mi-au iesit in urina (ieri) foarte rare hematii (celule rosii din singe)[bang][bang] [bang] asa ca ma gindesc ca poate mai am si ceva la rinichi (o pietricica in cel mai bun caz) Am uitat sa mentionez durerile din muschii coapselor ca greturile[vom] imi par a fi singurul lucru normal care mi se intimpla. Urocultura nu era gata, repet analiza de urina azi - sper sa se fi "incurcat borcanele". V-ati procopsit cu mine, nu am ce zice. Am mare nevoie de incurajari, ce ziceti? Sa fiti sanatoase si sarcina usoara! [flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...