Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (4)


vilma

Recommended Posts

Apoi fetelor sa sti-tzi ca macar din privintza asta ma bucur ca nu voi naste in tzara.In primul rand nu stiu dar mie una imi este rusine sa dau spaga mi se pare penibil[:I]Iar apoi sa stai sa alergi cu spaga dupa fiecare prin spital [ups] sincer nu e genul meu .
Aici sunt niste conditzii excelente ,eu una sunt la un spital privat ,dar aici nu conteaza ca e privat sau ca e de stat ca aici oricum nu se primeste spaga nici daca te pui in genunki sa le-o dai ,aici o data ce platesti e de ajuns si pe deasupra se poarta cu tine super frumos.[bis]
Daa doritzi de curiozitte sa vede-tzi spitalul unde voi naste eu (asta asa ca sa vede-tzi diferentzele)am aici adresa e in japoneza insa va descurcatzi voi.
www.oak-clinic.com Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (11 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Getutza ai dreptate si eu tot cartea de la Teora o am.
Cat despre tocuri eu zic sa renuntzi cat mai repede.Eu una nu mai port mi sa spus ca sunt periculoase la sarcina ,asa ca de cand am aflat de sarcina fara tocuri. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (11 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SI eu am cartea de la Teora. Eu nu mai port tocuri, unu la mana ca nu am unde, si doi la mana cred ca m-ar durea spatele dupa o ora de m-ar rupe. Si eram si eu mare amatoare. Acum doar nike-urile mele imi sunt prietene... PE mine ma doare inca in partea dreapta jos, ma tine durerea asta din prima luna de sarcina, nu ma lasa. Dr. zice ca poate fi un ligament sau corpul galben. Greturi nu mai am paroape deloc,de saptamana trecuta deja, in schimb am inceput sa mananc cu o veselie de ma mir si eu. Azi sau maine trebuie NEAPARAT sa-mi cumpar o pereche de pantaloni mai largi la burta sau chiar de gravide ca nu mai tine. Ma incap inca toti dar cand sed sau cand sunt la volan ma tin ca lumea la burta si tre sa-i deschid. Va dati cu creme pe burta si pe sani? Eu ma dau la fel ca si pana acum, dupa dus, nu de doua ori pe zi. Pe burta ma dau cu ulei de jojoba natural (stiti ceva ,e bun,rau,etc? ) si pe restul corpului cu L´Oreal Nutrilift pe care-l folosesc deja de mult. Pe fata imi cam ies cosuri [bang] dar in rest arat inca destul de bine, prezentabila chiar [alcool] . Voi mai luati acid folic? Eu iau dinainte sa raman cu vreo luna dar am inceput sa cam uit in cate o zi, mai intreb daca mai are rost sa iau... Alte vitamine si medicamente nu iau,dar trebuie sa incep sa beau mai mult lapte. Miscare nu fac deloc [bang] dar mi-i o lene de groaza. Cred ca dupa nastere o sa fiu o bleaga fara pereche. Vreau sa-mi fac abonament la piscina ca atunci o sa merg vrand-nevrand tinand seama de pret... Eu sunt fff bucuroasa ca nu trebuie sa nasc in Romania, URASC nespus sa dau sapga la doctori. Si aici am fost in spital internata, am stat singura in rezerva, cu TV si pat cu telecomanda, baie proprie, dulap, o mini-camera cu dulapioare in care gaseai vaze pt. flori, tampoane, camasi de noapte sterile, sosete, halate,etc. mancarea o aduceau pe tava si era aranjata si dichisita ca al restaurant, pe noptiera era un meniu cu trei feluri pt. fiecare zi a saptamanii iar dimineata faceai "comanda" la cce-ti dorea inimioara, etc,etc. Nu vreau sa-mi aduc aminte de perioada cand am fost operata in Ro si aveam o mana operata si pusa in ghips pana la umar iar cealalta cu perfuzie si imi aduceau o painica intreaga si o scuipatura de unt si una de gem pe care le tranteau la doi metri de pat. Si trebuia sa ma descurc sa mi le tai singura, noroc ca venea mama la mine zilnic si nu aveam nevoie de mancarea lor si de serviciile lor de rahat... Cum spuneam ,sunt fericita ca nu trebuie sa indur din nou umilintele acelea si imi pare rau ca unele dintre voi trebuie sa o faca [V] Altfel, va urez toate cele bune si sanatate! Laura si iubirea mica din burtica (13 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Laura, apropo de lotiuni pentru burtica si sani, nu mai stiu unde citeam, ca sunt bune chiar uleiurile pentru bebelusi (cu care se maseaza copilul dupa baita). Pe mine m-a incantat ideea asta.. decat alte cremuri si lotiuni..Am sa ma duc la farmacie sa iau un astfel de ulei. In alta ordine de idei, sunt disperata ca nu-mi gasesc ceva comod de imbracat (pantaloni). Am gasit decat niste salopete care sunt groaznice, zici ca iti pui un sac pe tine.. si eu vreau sa fiu o gravidutza frumoasa si eleganta..n-am decat sa-mi fac ceva pe comanda ca altfel...Insa ma "omoara" timpul asta care nu-mi mai ajunge...numai servici si casa..nu mai am timp sa colind prin magazine. Ma bucur pt. voi, fetelor care numai stati in tara si veti naste in clinici cu toate conditiile... La noi, in Ro este dureros ! Va pupic si sa fiti sanatoase ! Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, e dureros si e mizerie mare si spaga multa... dar sunt mama si tata aproape, prietenii si rudele, plus papa bun, sarmalute, zacusti, muraturi, dulceturi si alte branzici adevarate si vorbim cu doctorii pe limba noastra...[;)] va dati seama ca glumesc! cindy (DPN 15 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oare de ce hainele pt gravidute is asa de urate? Ca si aici m-am uitat sa vad,ca am idee,pe mai incolo, si mi s-au parut cumplite.Numai niste culori inchise, sau de nu, tarcate in toate culorile. Nu stiu ce-oi face cand va fi timpul.Si nici n-ai de unde alege. Eu ma dau pe corp(+ burtica deci) dupa dus cu ulei de migdale,cu asta ma dadeam si inainte.Ma mai dadeam si cu ulei de grau, dar asta de migdale miroase mai frumos- de fapt,nu prea miroase,dar ala de grau miroasea a paine,asa zicea sotul meu- plus ca asta de migdale aluneca mai bine pe piele,ala de grau parca era mai consistent nitel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pk] Asa Cindy, imi place ca esti optimista!!! Ce n-as da sa fiu si eu asa!!! Cat despre muraturi si zacusti, mi-am adus de la mama de mi-i plina camara,cred ca nu apucam sa le terminam pana la iarna aialalta. SI in congelator am de la mama ardei copti, vinete (doar ulei si ceapa sa le pun YAM-YAM) fasole verde, legume taiate gata pt. ciorbita [pofta], branza framantata de SIBIU, carnati de casa, slanina de la unchiu´ ,etc,etc, de cand n-am ce face ma duc sa le admir [olala] ! Adevarat e ca nu-i avem pe cei dragi,dar ne vedem cam la doua luni, vorbim des la telfon si se mai taie dorul,desi...catedata.. [q] Si ca sa punem capac la toate, DOCTORUL MEU E ROMAN, ardelean ca mine, cu facultatea facuta la Timisoara! Deci vorbim romaneste [^] Laura si iubirea mica din burtica (14 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cris, m-am interesat si este in jur de 1000 - 2000euro la o clinica particulara, ceea ce este mult peste puterile mele. In Bucuresti se pare ca nici nu exista....Ce sa fac, vorba aia o sa tac si o sa inghit.... Draguta clinica Erika, arata a hotel [:D] Eu nu port deloc tocuri din motive de sanatate, dar nu prea este indicat in perioada sarcinii, mai ales la sfarsit. Aveti grija de voi Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piatra lunii nu stiu cum de nu sunt pe la voi hainutze de gravidutze dragutze.Eu mi-am cumparat deja vreo 3 rokii[:D] pot sa spun ca sunt dragutze mai sunt si pe aici unele urate dar am de unde alege ,aici cam in orice magazin intrii ,se cam gasesc si hainutze de gravidutze ,deci nu ma plang Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (11 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar voi aveti superstiti legate de pregatiri - camera, mobila si tot ce e nevoie - de acum? Eu am o camera goala, goala, sta asa de 2 ani. Nici lampa nici perdea nu i-am pus, mi-e frica sa ma ating de ceva... cateodata intru acolo si ma holbez in jur si incerc sa imi imaginez cum as aranja-o... dar mi-e frica inca. poate la primavara. cindy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...