Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (4)


vilma

Recommended Posts

Si noi avem o camera goala, de fapt avem dulapul acolo, dar in rest nu o folosim.Acolo va fi camera bebelusului, e frumoasa, are iesire la balcon si e orientata spre sud,deci luminoasa. Inca nu cumparam nici noi nimic, odata ca e prea devreme,dar nici nu cred ca mi-ar place sa am o camera de copil aranjata gata si goala timp de inca 6 luni... Spre primavara, prin martie, atunci cred ca ne apucam de mobilat. Hainute o sa iau inainte de nastere si tot ce are nevoie, nu ma iau dupa superstitii si sa-l las pe sotz ca sigur ar cumpara ce nu-mi place si nu-mi convine. SA-mi refuz placerea de a cumpara primele lucrusoare pentru puiut? Nuuuu Laura si iubirea mica din burtica (14 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor vin iar cu vaicareli ... dar ma gandeam ca daca va spun voua, ma descarc putin si uit de dureri. Ieri am fost doar magarus, usoare dureri de gat si o voce f. erotica (parca intram in schimbare de voce), de aseara insa simt ca innebunesc. Zici ca inghit cioburi ... si cand nu inghit ma doare. Asa de mari dureri de gat nu am avut niciodata ... sau asa cred. In schimb ma supara doar putin nasul ... altfel nimic, dar va asigur ca ajunge. Azi am bolit pana la 13.30 - probabil ptr. ca nu am putut noaptea sa dorm de dureri - noroc ca-i sotiorul meu acasa sa aiba grija de mine ... mi-e groaza de ziua de maine cand sunt iar singurica. La doctor nu am fost ca stiu ca nu are rost ptr. ca oricum nu-mi da nimic ... am fost ieri in schimb la farmacie si mi s-a spus ca doar bomboane de gat pot lua, plus ceaiuri. Deja am rani in gura de cate bomboane am mancat ... de pomana. M-am saturat! Si nici nu mai cred ca e o simpla raceala, ci cred ca "tropaie virusii in gatul meu". [xx(] Si nu inteleg cum am reusit, ca doar am avut grija de mine. Mor de ciuda! Fetelor, cu spitalele aveti dreptate. Fina noastra a nascut in august un frumusel mic - chiar la Bucuresti. Cand am vizitat-o mi-a lasat tot spitalul un gust amar in gura. Hai ca as trece cu vederea peste conditii, daca nu ar fi oamenii de "trei lei". Ne-a dus sa-i vedem puiutul, eu am intrat cu ea in camera copiilor si cand m-am apropiat de el au inceput surorile - care mancau acolo fara nici o jena de ziceai ca au petrecere si nu servici - sa urle ca sa nu-l ating ca sunt cu hainele de pe drum. Ca niste nebune! Asa imi venea sa le zic ceva sa ma tina minte - ca-mi sta in fire - dar m-am gandit ca o sa ramana Cristina pe mana lor si m-am abtinut cu greu. Saracuta de ea umbla cu hartiile de 10.000 lei in buzunar ca sa le imparta frateste ... bataie de joc! Insa Acris ai si dreptate ... parca uiti de tot cand ii ai pe cei dragi alaturi. Unele dintre noi nu au norocul asta, asa ca stau ele intr-o camera frumoasa daca majoritatea din cei dragi sunt departe. De aceea m-am gandit si eu ca vreau sa nasc in München (unde stau parintii mei --- deci eu sunt una din cele fericite cu familia langa ... ca sa ma laud si eu putin ca sigur v-ati saturat de vaicareli) sa fiu langa mama ... plus ca aici as fi singurica (si sotul munceste in München) si mi-ar fi frica. Acum sunt curioasa daca pot sa nasc in alt oras. Laura, nu stiu in ce spital ai fost tu, dar si eu am fost de nu stiu cate ori - de mi s-a acrit - in spitale nemtesti, de la cele privat pana la cele de stat, si nu am stat niciodata singura in camera. E adevarat ca am avut baia noastra, cu tv. si mancare adusa la pat, dar chiar asa ca la hotel nu-i. Aaaa, stai ca eu uit mereu ca tu esti pacient privat ... aaa, de aceea atunci. Cum mai spuneam, in Germania nu sunt toti egali - nici macar in fata legii - asa ca acum pot sa-mi explic de ce aveai tu atata comfort pe langa ceilalti muritori de rand ;) De vitamine doar atat: mie mi-a spus ginecoloaga sa le iau pe tot timpul sarcinii ca atunci am tot ce-mi trebuie ptr. cel mic. Oricum, rau nu-mi fac. Si eu ma cremuiesc pe sani si pe burta, dar asta o faceam mereu dupa dus. Am o lotiune normala de corp, cred ca Bebe e. Insa si eu am auzit ca-i bun uleiul ptr. bb, asa ca o sa-mi iau din acela. Eu insa am deja "dungi" pe pielea sanilor si a burtii ... de la ingrasat, slabit, ingrasat, asa ca nu mai fac mare lucru. Mama, mama, cat m-am intins la vorba. Scuze! Insa asa am mai uitat si de dureri. Sper ca nu v-am plictisit prea rau. Va pupicesc pe toate! O zi minunata si fara greturi! Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinusha,saraca de tine! Si eu am avut dureri de gat acum o saptamana de am crezut cca ma urc pe pereti.Acum mi-au trecut, e mai bine. Eu cu ceai cu miere si lamaie...
quote:
Laura, nu stiu in ce spital ai fost tu, dar si eu am fost de nu stiu cate ori - de mi s-a acrit - in spitale nemtesti, de la cele privat pana la cele de stat, si nu am stat niciodata singura in camera.
Iri, am fost la un spital langa München (in Erding) acolo m-a dus Salvarea care m-a luat din Aeroport, nu am cerut eu. Camera era de doua persoane dar nu am avut colega. Prima oara stiu ca m-a bagat cu caruciorul cu rotile intr-o camera cu patru paturi dar m-au dus rapid la doua paturi (mi-au vazut asigurarea sau starea de inconstienta in care eram). Deci ori am avut norc ca nu a venit nimeni sa se cazeze cu mine, ori erau ei prea speriati de mine ca sa riste sa ma bage cu cineva in camera. Nu uita ca eu veneam direct din Aeroport dupa doua saptamani intr-o tara exotica, cu simptome de malarie,SARS,ciuma,etc [:D] asa ca poate m-au lasat singura intr-un fel de carantina.Dar chiar daca eram doua tot era super-super-super. Eu chiar ziceam ca mi-am prelungit concediul cu 3 zile [:D] Laura si iubirea mica din burtica (14 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi viitoare mamici,am reusit sa ajung la un internet-cafe unde nu e fum de tigara si de aproape 2 ore "recuperez" ce am pierdut de cand nu v-am citit, m-am intristat pt. cele 2 fete care au pierdut sarcina si m-am speriat gandindu-ma ca se poate intampla oricui...Eu azi intru in sapt.15 de la UM,acum 3 sapt. l-am vazut f. bine pe bb la eco ( cu sonda intravaginala),am fost surprinsa cat de bine se vedeau capul si trunchiul,nici nu aveam nevoie de explicatii,nu mi-am imaginat ca e atat de bine diferentiat,se vedeau si mainile si piciorusele,toate f. subtiri si pe care le agita de zor,a fost induiosator si am reflectat inca o data la ce inseamna un avort... In afara de "cartea viitoarei mame", care e excelenta,am si "Cel mai simpatic ghid de sarcina",scris de o americanca cu 4 copii,nu e atat de academic,dar e instructiv din alte puncte de vedere si mai am cateva reviste "mami",din care imi plac mult mai ales articolele referitoare la educatia copilului. Eu am suferit de dureri crancene de cap si am vrut sa apelez la acupunctura,dar medicul mi-a zis ca poate determina contractii uterine si mi-a recomandat tratament homeopat,pe care il urmez de 10 zile;nu stiu cum se face ,dar de atunci nu mai am dureri(aveam tot la 3 zile) si va rog sa ma credeti ca nu e efect placebo! Am gasit in Metro o crema antivergeturi de la Ana Aslan si o folosesc pt. abdomen si sani,iar pt. picioare -o crema anticelulita(nu prea da rezultate!).Cea mai mare surpriza am avut-o acum 4 zile,cand mi-a aparut colostrul!Medicul zice ca e normal. As putea sa ma mai intind mult cu scrisul,dar incerc sa ma opresc si sper sa ajung cat mai repede pe forum![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eryka, colostru e lichidul pe care il secreta sanii inainte de a produce lapte. Timp de 1-2 zile bebele va bea colostru si abia apoi sanii incep sa produca lapte. Este foarte bun pentru bebe (hranitor si plin de anticorpi) din cate am citit. Irinusha, nasol de tot cu gatul, tot ceai cu lamaie e buna(cat mai cald) ca din pacate medicamente nu ai voie (cred ca si un paracetamol ar fi bun, da mai bine evita...) Fetele sunt perfect de acord cu voi referitor la asistentele si medicii din Romania, ma bucur din punctul asta de vedere ca n-o sa nasc acolo, ca stiu prin ce a trecut sora mea la nastere. Dar nu vreau sa generalizez pentru ca am avut si un exemplu de ingrijire extraordinara in Romania. Mi s-a intamplat acum 2 ani cand locuiam i Germania. M-am dus in Romania in vacanta si ne-am luat mamele (eu si sotul meu) la Olanesti pentru 5 zile (noua ne place foarte mult acolo, poate altora li se pare plicticoasa, ce e drept e statiune mai de babalaci da mie imi place nespus de mult). Plecasem de acasa cu dureri de stomac (asa pareau si nu era prima data cand le aveam, mai ajunsesem la urgenta cu ele si altadata) grozanice de acasa si numai insistentele mele ne-au urnit din loc ca mamele insistau sa nu mai plecam (incepusem sa si vomit). Ei bine seara, la Olanesti am realizat ca ma doare cand ridic piciorul drept (niciodata inainte nu mai simtisem asta da stiam ca e semn de apendicita). Ca sa n-o mai lungesc mult, am ajuns la spitalul din Rm. Valcea, la urgenta, cu peritonita. Doctorul mi-a spus ca eram gata-gata sa... Va puteti imagina in Romania sa nimeresti la orice doctor, in alt oras(eu sunt din Craiova) direct la operatie. SI, cand am vazut doctorul ne-a cazut fata si mie si sotului meu (era cam colorat si arata taaaaare ciudat). Ei bine, doctorul ala a fost un om extraodrinar si asistentele.Am vazut cateva gongi dar nu prea multe si pot sa va spun ca acolo in fiecare camera au iconita si, indiferent cat cotizezi esti tratat omeneste. Bineinteles ca am cotizat si noi, dar mult mai putin decat ar fi fost nevoie daca eram la spitalul din Craiova si absolut toata lumea s-a purtat frumos. NU-mi venea sa cred ca suntem in Romania. Si pe de-asupra, am mai facut operatia si in ziua de 13, asa ca de atunci nu mai am nici un fel de superstitie :-) Hai ca am lungit-o. Voiam doar sa spun ca exista si oameni adevarati pe lumea asta, din pacate majoritatea in spitalele romanesti o formeaza cazurile despre care vorbeati voi. Va pupic cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 10 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, va multumesc de bun venitul vostru, sunte'ti niste dragute (chiar daca voi va considerati niste mici gozzila). Trebuie sa recunosc ca nu ma mai simt asa de rau, doar dimineata cand imi vad periuta de dinti, hahahha, dar am faze de cretina, cand ma uit in oglinda..... imi vine sa urlu......sotul meu saracul imi spune ca sunt ceea mai frumoasa viitoare mamica din lume.... ce frumos minte....dar ma imbat cu chestia asta si mergem mai departe. Irinush esti o dulceata, mai facut sa zambesc de dimineata. In sfirsit trebuie sa recunosc ca timpul trece asa de incet parca nu mai ajung o data la 12 saptamani. Ieri am facut a 5 injectie cu gravibinon si asistenta,draguta de ea mi'a spart o venuta ceva caci m'am umplut de sange, si toata noaptea am dormit pe partea stanga , dimineata m'am trezit anchilozata....astea au fost povestiri din cripta... va tuc dulce si aveti grija de voi [neand] theutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...