Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (4)


vilma

Recommended Posts

Buna [gravi]frumoase ! Mai fetelor, am ajuns dependenta de acest forum. [dc]De abia astept sa ajung dimineata la servici sa vad ce ati mai scris. Ma simt super bine ca suntem ca o familie, daca imi dati voie sa zic asa, ma relaxeaza, imi prind bine sfaturile voastre, parerile voastre.. deja simt ca suntem f. apropiate. Despre mine ce sa va mai zic...sunt bine, cam somnoroasa in dimineata asta, dar ok. A inceput sa-mi creasca burtica destul de mult si deja ma simt greoaie si la mers si in tot ce fac. Cunostintele mele au inceput sa afle usor-usor de sarcina si ma felicita toata lumea..ce bine ma simt...si mandra totodata ! Va pupic pe toate si vorbim mai tarziu. Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am inceput sa ma simt tot mai obosita,azi am dormit cam multicel ,apoi am facut o plimbrica pe jos de vreo juma de ora ,ca sa ia bebele aer curat .Azi ma cam durut toata ziua jos in partea dreapt,cei drept nu ma mai durut de vreo saptamana,creca iar o mai creste uterul sau cine stie. Voi mai simtziti dureri pe la ovare? Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (12 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, i-am auzit inimioara!!!!!! Acum am venit de la medic, dupa toate intrebarile si controlul de rigoare si testele de sange, a incercat sa-i asculte inimioara. Mi-au dat lacrimile,cand am auzit-o batand,ce sa spun... si acum,parca rad si plang in acelasi timp,de fericire si emotie. Mi-au dat si o carte pe care s-o rasfoiesc, de-acu tre' sa contactez moasa si sa primesc veste de la spital poate merg si la un ecograf in urmatorele saptamani,anul asta adica, mai repede decat de obicei- sper,ca de-abia astept sa si vad ceva. Am intrebat si eu de e normal sa am dureri de spate sau de ovar sau pe-acolo pe undeva, in dreapta, si a zis ca da, ca se produc schimbari in coloana, in uter... deci nu va faceti probleme. Nici nu mai stiu ce sa mai scriu... sunt asa de aiurita acum, ca nu ma pot gandi la nimic altceva... :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici cu burtici! Raportul de joi, 6. noiembrie: gatul mai m-a lasat putin, in schimb a inceput bine nasul ... si tusesc de ma doare "ala mic". Nu radeti, ca asa i-am spus aseara sotiorului si s-a innecat de ras ... eram cat p'aci sa nu-l mai las sa-mi faca masaj cu crema chinezeasca pe piept: singura apropiere erotica din ultima vreme [cusca] De frumusete nu-mi mai aduceti aminte: am nevoie de o noua tunsoare, ochii imi sunt umflati, nasul - mostenire de la tata, oricum mare - acum rosu, buze uscate, ten fara culoare ... Mai vreti? Ah da, am uitat un detaliu foarte important: port dopuri de servetel in nas .... cred ca nu trebuie sa ma mai intreb cum de a plecat sotiorul meu, cel drag, asa de fericit la servici.... Laura, dragalaso, fii draguta si imparte "averile tale" cu cei mai prapaditi ... ca decat sa se strice la tine in camara, mai bine se strica la mine in burta. Ce zici, propunere buna? [pofta] Eu una de abia astept sa vina Craciunul sa se lase si la noi cu un caltabos acolo. Sa papam muraturile puse de tata, varza pusa de mine ...ah, cu ajutorul lui tata binenteles [;)] Sfatuiti-ma si pe mine: sa ma duc la doctor sau nu ? Am primit deja aici retete bune naturaliste, insa tot mai m-as duce la doctor sa ma vada si sa-mi spuna barem ca trece. Dar mi-e si groaza ca imi pierd timpul de pomana ... nu stiu, nu stiu! Ah, si ca uitasem cel mai important lucru: aseara am vomitat prima data. Binenteles ca nu de la sarcina, ci doar de la o tuse nebuna ... noroc ca am mai apucat sa ajung la baie, insa usa nu am mai reusit s-o inchid, asa ca dadea tarcoale sotul si intreba speriat daca mi-e rau. Imi venea sa-i spun: "Nu Iubilentz, nu stii ca-i un hobby de-al meu sa vomit? E o adevarata placere!" M-am abtinut, dar numai ptr. faptul ca aveam gura plina ... [vom] Gata, ca v-am innebunit din nou! Pupici pe burtici! O zi cat se poate de buna si multa, multa sanatate! Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici [gravi] si BB-ici, Iti impartasesc dependenta acris, nu pot sa stau o zi fara sa intru pe forum sa va citesc. Este asa bine sa vorbesti cu cineva care trece in acelasi timp prin aceleasi senzaii! Irinusha, esti criminala, ma faci sa ma prapadesc de ras [:D]. Azi a venit mama la mine si i-am citit ce scrieti, a fost incantata. Eu sunt incantata ca a venit si mi-a facut ciorba de burta si sarmale [pofta], ca eu nu prea ma pricep. Ce bine e ca nu mai am greturi. Imi pare rau pentru voi, care inca mai aveti. Erika, tu esti in acelasi timp cu mine, dar uite ce ciudate sunt sarcinile astea. Laura si Erika, si eu am scris de mai multe ori ca am dureri la ovarul drept. Nu cred ca este apendicita, dar mi-a trecut si mie prin cap...Am facut rost de o carte cu remedii naturiste, ca eram disperata cu sinuzita mea. Daca mai aveti ceva probleme sa spuneti lu' Baba Mada, ca va da un leac. Piatra Lunii ma bucur foarte mult pentru tine ca ti-ai vazut puiul. Eu mai am de asteptat pana in ianuarie [q] cand ma duc la 3D. Poate o sa fac totusi inca o eco normala intre timp. Irinusha, mi-am adus aminte de un leac de-al mamei mele din copilarie: tai cartofi cruzi felii, ii stopesti cu spirt si ii pui intr-un prosop in jurul gatului. O alta alternativa este sa faci gargara cu sare. Incearca, pt. ca merita. Pentru desfundat nasul (asta am facut si eu cu sinuzita mea) poti sa iti toci niste ceapa care s-o impaturesti intr-o carpa si sa ti-o pui ca si comprese la baza nasului. Tine ochii inchisi ca altfel incepi sa plangi. Initial ti se desfunda nasul si incepe sa curga, apoi nu mai curge. Success!!!! In legatura cu camera copilului. hmmmm.... nici macar nu avem 2 camere, sper insa ca iarna asta sa facem un credit sa ne cumparam un apartament, pt. ca inca nu avem ceva al nostru. Probabil ca dupa aceea o sa ma gandesc la aranjat. Oricum nici eu nu am superstitii de genul asta, asa ca o sa-i cumpar lucrusoarele necesare inainte. Wow, sper ca nu v-am plictisit, acum am vazut cat am scris. In acelasi timp sper ca nu va deranjeaza retetele mele babesti de vindecare, nu incerc sa ma dau mare, sper doar sa va fiu de ajutor. Pupici [pup] Madutza [gravi] & ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Nu imi vine sa cred ce spor aveti la scris! Eu va citesc mai mult de la servici (cand ajung acasa sunt moarta de oboseala si nu mai apuc sa fac mare lucru) si nu reusesc sa tin pasul cu ritmul in care scrieti voi. EU nu inteleg un lucru: desi se apre ca m-am ingrasat cam cel mai mult dintre fetele care sunt in aceasi perioada ca mine inca ma mai incap hainele! Oare e defect cantarul? Sau faptul ca sunt constipata tot timpul? In rest nimic nou, doar ca am inceput sa trezesc noaptea sa merg la baie (cica creste uterul si imi apasa pe vezica urinara) iar apoi adorm foarte greu, iar cand in sfarsit adorm visez numai tampenii. Eu folosec acelas lapte de corp ca inainte, dar doctorita mea mi-a spus ca daca e sa faci vergituri le faci oricum si nici o crema nu e asa de desteapta sa le impiedice. A, in sccimb au inceput sa imi apare cosuri pe fata, asa cum nici la 15 ani nu am avut. Mai are cineva asa ceva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragile mele mamici, V'am citit cu sufletul la gura, ma bucur pentru piatra lunii si abia astept si eu chestia asta, se zice ca la 11 saptamani deja misca dar noi inca nu simtim, peste o saptamana ma duc si eu la control...abia astept. Ieri am citit intr'o carte ca este bine ca la fiecare dus sau baie(care nu are voie sa fie fierbinte) cu un prosopel umed trebuie sa frecam usor sfircurile cat putem noi sa rezistam, deoarece incepe sa se formeze o crusta care daca nu este curatata tot timpul o sa avem probleme mai tirziu. Adevarul este ca nu ma gandisem la chetia asta si ieri cand am facut baita am observat crusta respectiva, dar nu vreau sa va spun ce placere sadica sa iti freci cu prosopul o zona atat de sensibila. In cazul durerilor surde de burtica, ba in stanga, ba in dreapta, ba intepaturi, cica este din cauza ca se mareste uterul si o data cu uterul se mareste placenta si o data cu placenta creste....BEBE..... Apropo de raceala eu am folosit apa fiarta cu sare ..inhalatii.. pentru desfundarea nasului, si sare calda intr'un batic pe piept pentru dureri de gat si piept. GAta va mai scriu si luni caci mai trebuie cica sa si muncesc (ma impusca sefa mea, cam profit de bunatatea ei). Va tuc dulce, dulce si sa aveti grija de voi. [copil][baie] theutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna frumoase[gravi] ! Hai ca azi sunt mai libera si pot sa stau mai mult pe forum. Oana si pe mine ma "omoara" trezitul noaptea pt. a merge la baie...Culmea este ca ma trezesc in ultima clipa, simt ca-mi plezneste vezica si nu mai pot ajunge la baie (si este chiar langa dormitor). Asta este.. Trecem noi si peste asta. madutza si eu sunt fericita ca a venit mama si mi-a facut mancare si tot sarmalute..Ce bine este..Ca nu mai am chef deloc sa stau in bucatarie, mai ales in cursul saptamanii, cand vin eu de la servici seara pe la ora 18, deja numai pot.. Sunt fericita ca maine ma duc la nasii nostri de cununie sa le dam vestea, ca saracutii nu stiu...Am vrut sa fie surpriza, nic macar nu le-am spus la telefon. Sa vezi chef maine [cheers], mai ales ca este ziua onomastica a nasului. in rest ce ati mai facut, ce va fac burticile ? Ca mie imi tot creste..parca in saptamana asta mi-a crescut si mai mult si obosesc atat de repede... va pupic pe toate !!! Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Erykutza, LA MULTI ANI!!!! [s] Sa ne traiesti mamica! Sa fii si tu si bb-lul tau sanatosi! Sa fii iubita de toata lumea din jur! Si toate visele si planurile tale sa devina realitate!!! Milioane de pupicei ptr. o sarbatorita! Chiar, cum petreci aceasta zi mareata? Irinusha - cu minunea de 14 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...