Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gravidutele si postul - pt persoanele religioase


Recommended Posts

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Butterfly, oricat de religioasa ai fi, daca tii la sanatatea copilului tau, eu as zice ca n-ar trebui sa tii post. Din cate stiu eu, copiii, femeile insarcinate si bolnavii ar trebui sa aiba dezlegare dar chiar daca n-ar fi asa, cred ca trebuie sa fii totusi rationala si sa te gandesti la binele copilului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Postul nu dauneaza in nici un fel cresterii copilului. Sunt destule alimente care pot inlocui carnea (ciupercile, fasolea) iar despre lactate, la acestea se poate da o dezlegare. Hotararea de a tine sau nu postul tine de duhovnicul fiecaruia, daca acesta considera ca esti o persoana care poti tine post, si nu face nici un rau copilului, atunci cred ca nu-ti da dezlegare... e la latitudinea fiecaruia. Personal, cred ca daca cineva poate si are si binecuvantarea de la duhovnic, nu poate face nimic rau copilului...[;)] Pareri si pareri.. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De obicei se da dezlegare la lactate pentru femeile gravide, dar se poate tine si post fara nici o problema. cunosc si persoane vegetariene care au avut copii foarte sanatosi, cu toate ca nu au mancat carne pe toata perioada sarcinii. Mai ales ca postul Craciunului este unul mai usor si se mananca peste in fiecare sambata si duminica pana de Ignat Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hotararea de a tine sau nu postul tine de duhovnicul fiecaruia, daca acesta considera ca esti o persoana care poti tine post E cumva medic? Doar un medic ar putea sa spuna asha ceva. Parerea mea e ca trebuie sa te gandeshti in primul rand la copil. E adevarat ca shi vegetarienii fac copii dar consuma suplimente shi gatesc foarte variat (am mancat la o colega vegetariana nishte mancaruri super elaborate de nici nu-ti mai venea sa ceri carne). Totushi sunt de parere ca trebuie sa sari postul asta....nu se face gaura in cer :) Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea proprie: religia si credinta tin de sufletul nostru, nu de aspectele exterioare, vizibile. Poti tine post si sa fii un pare pacatos. Gandestete in primul rand la copil! Credinta nu dispare daca nu ai facut 10 matanii astazi sau daca nu ai tinut post in timpul sarcinii! Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Femeile gravide si cele care alapteaza au dezlegare la postul de mincare. Vegetarienele pot sa manince fasole, linte, bob, soia pentru a furniza organismului cantitatea de proteina (albumine) zilnica. Organismul nu face depozite de proteina, si, in absenta proteinei din alimentatie organismul incepe sa consume din proprii muschi. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de butterfly
Se apropie postul Craciunului. Cum tin gravidutele post? Cum acoperim necesarul mare de proteine si calciu, vit B12 din alimente vegetale? Sau avem dezlegare? Eu nu am gasit nicaieri.
Butterfly, Du-te la preot si-ti da dezlegare. Eu asa am facut si, desi mi-am propus sa tin post miercuri si / sau vineri.. n-am reusit. In schimb, am avut o dilema: taticul voia ca bebe sa se numeasca Ruxandra daca va fi fetita dar eu voiam si un nume crestin. Si mi-am imaginat eu tot felul de semne ( LOL). S-a facut primavara si eu nu stiam care va fi al doilea nume al fetei ( deja stiam ca va fi fata ). Pana intr-o zi de 17 martie ( a cazut intr-o vineri ) cand m-am trezit cu ideea fixa ca tin post. Pe la jumatatea zilei m-am lamurit ca este vineri. Dupa trei zile am aflat ca fusese ziua sf. Alexie. SI m-am gandit sa-mi numesc fata Alexia ( sa nu radeti de mine dar am crezut ca eu am inventat declinarea numelui ... hehehe..). Si asta a fost tot postul meu .. Nu-ti face griji. Bebe sa fie bine! Sanatate si pupici la pitici! Roxana& Ruxandra( si Alexia)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Fluturas, Curatenia omului sta in sufletul lui! Iar credinta in Dumnezeu tot acolo o gasesti. Sunt oameni care nu merg la biserica duminica, nu tin posturi peste an dar au o credinta atat de puternica in Dumnezeu, incat toate relele se tin departe de ei si ii simti cum stau in lumina. Eu zic ca daca incercam sa ne curatim sufletul in zilele ramase pana la Craciun, ca sa putem intampina cu bucurie Nasterea Domnului, se poate sari postul de la mancare pentru binele puiului tau. Sanatate si sa ai un bebe frumos si sanatos! Boga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...