Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gravidutele si postul - pt persoanele religioase


Recommended Posts

draga Fluturas, din experienta mea personala de gravida, acum cu nr.2, iti zic ca n-am mai fost in stare sa tin post nici macar 2 zile. d.p.d.v. dogmatic, am o prietena casatorita cu un preot, amandoi sunt foarte credinciosi si oameni minunati, si mi-a spus ca in timpul sarcinii nu a tinut post deloc pentru ca gravidele au dezlegare, chiar daca se impartasea in fiecare duminica. d.p.d.v. al parerii mele, vezi si tu cum iti merge mai bine, dar nu exagera, ca nu se limiteaza credinta la faptele exterioare. poti tine post de ganduri rele si o sa ii ajute bebelasului cu siguranta mai mult sa aiba o mama optimista si bucuroasa si mancatoare de orice, decat invers. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cel mai bine este sa intrebi preotul la care doresti sa te spovedesti,preotul este acela care iti da dezlegare. Abia atunci vei sti cu adevarat ce trebuie sa faci si vei avea constiinta impacata. http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Eu m-am spovedit si impartasit de doua ori pe cand eram insarcinata, ambele impartasanii fiind dupa luna a 7-a. Desi preotul stia bine ca sunt insarcinata (oricum se vedea cu ochiul liber) nu mi-a pomenit nimic de vreo dezlegare, asa ca am tinut cate 3 zile post. N-a fost foarte greu, mai ales ca nu am avut cine stie ce pofte pe perioada sarcinii. Eram cam stresata mai ales din cauza ca aveam niste arsuri cumplite si ziua si noaptea si nu-mi treceau decat cu lapte...ei, bine, cat am tinut post n-am avut deloc!!! Asa ca, sunt de parere ca poti sa tii post, daca vrei neaparat, miercurea si vinerea, o zi rezisti sigur. Tot este mai mult decat nimic, nu? A! [:D] Si sambata si duminica! [;)][:I] Dar cinci saptamani de post (parca atatea sunt, nu?) mi se pare cam mult!!! Am o colega de serviciu care are nu stiu ce probleme cu calciul si zice ca are dezlegare la lactate, asa ca se poate. Dar de carne nu stiu daca se poate da dezlegare...Totusi pentru BB ar fi mai bine sa nu exagerezi. Asa cred. Si, dupa cum s-a spus deja, nu asta este aspectul cel mai important pentru credinta. [:)] Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vorbit cu preotul meu si mi-a zis sa nu mananc carne vinerea. Eu evit si miercurea, dar lactate si oua mananc. In Postul Craciunului cred ca voi continua asa, dar o sa il mai intreb o data sa fiu sigura. L-am intrebat pe parinte daca ma pot spovedi si impartasi in situatia asta ca nu tin post complet si a zis ca da. Si surorii mele (care locuieste in Romania deci are alt dhovnic) preotul i-a spus acelasi lucru. Imi doresc din tot sufletul un bebe sanatos si sper sa nu fie un pacat prea mare. Cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 9 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greu, greu este sa abordezi aceasta tema… am cunoscut fete care au tinut post, dar am cunoscut si fete care nu au tinut dar au cerut dezlegare de la preot… si toate au dus sarcinile bine si acum se bucura de copilasii lor. Cred ca Marina are dreptate si imi permit aici sa o citez: „RELIGIA SI CREDINTA TIN DE SUFLETUL NOSTRU, NU DE ASPECTELE EXTERIOARE, VIZIBILE…” Si, ca sa inchei, imi aduc aminte ca odata, un parinte vorbind despre post a precizat ca este important ce mancam, dar este cu mult mai important sa postim cu sufletul si cu mintea, sa uitam de pofte, de ura, de gelozie, de disperare, de… de… cred ca ai prins ideea. Pace tuturor ! DARAEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri. Intr-adevar postul cel mai important nu e cel alimentar. Sa va spun mai multe: m-am spovedit asta vara la manastirea Sihastria care e cunoscuta pt strictetea ei. Duhovnicul mi-a spus ca nu patesc nimic daca maninc barabule tot postul si beau cite putin vin (Doamne fereste!) Acum trebuie sa-l sun si sa negociez desi nu-mi place asta dar m-a cam supraestimat. O sa cer dezlegare de lactate si oua iar peshte voi minca in week-end. Numai sa vrea sa ma dezlege. Gravidele care au canon oprirea de la sf. impartasanie se pot impartasi la sfirsitul sarcinii caci se considera ca nasterea poate fi riscanta. In general preotii de mir (necalugari) sunt mult mai indulgenti...ceea ce nu e intotdeauna bine. Multumesc inca o data!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu Andrei, am trecut de postul Pastelui incercand sa nu mananc carne (insa la branza, lapte nu am renuntat) - am reusit in sensul ca mancam poate o data pe saptamana. Duhovnicul meu mi-a dat dezelegare la tot - mai ales ca am avut probleme cu sarcina. Acum, rareori pot tine post insa in Postul Craciunului, am sa incerc macar prima si ultima saptmana sa tin cum trebuie - moment in care ma pot duce si sa ma spovedesc - iar intre timp, vedem ce si cum. Va pup si cred ca cel mai bine este sa faci cum simti - bineinteles tinand cont si de parerile medicului + duhovnicului [flo] Andra cu burtica de 26 saptamani si Andrei (4 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la prima sarcina, sotia a primit dezlegare de la duhovnic (care era calugar) sa manance lactate in timul postului, mai putin miercurea si vinerea. La a doua sarcina, alt duhovnic, tot calugar, a intrebat-o daca are probleme cu sarcina si daca are analizele bune si afland ca totul e bine a pus-o sa tina post. Si a tinut tot postul Pastelui fara nici o problema, iar copilul a iesit foarte bine. Mai greu a fost dupa nastere, din cauza alaptatului, fiindca dupa vro trei zile de post nu mai avea lapte. Atunci duhovnicul i-a dat dezlegare sa manance lactate. Parerea mea e ca daca ai primit acest canon sa incerci sa te tii de el si daca intr-adevar nu reusesti, abia atunci sa ceri dezlegare. Sunt sigur ca o sa ti-o dea, daca e intr-adevar nevoie. S-ar putea sa fie mai usor decat crezi. I-ar daca nu se poate si nu se poate, nu ai de ce sa te simti vinovata, stiind ca ai incercat. A fost amuzant odata (cel putin din punctul de vedere al sotiei) cand parintele a lasat-o sa se impartaseasca fara sa tina post, in schimb m-a pus pe mine sa tin in locul ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...