Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gravidutele si postul - pt persoanele religioase


Recommended Posts

Desi ceea ce o sa scriu eu n-o sa placa multor persone, risc totusi sa va spun parerea mea. In scoala generala si liceu ajunsesem o ortodoxa habotnica, din proprie initiativa, devoram toate cartile scrise de diversi autori, mai ales de calugari. Imi propusesem sa nu ma marit decat cu un preot si aveam perioade cand ma gandeam chiar foarte serios sa merg la manastire. In timpul facultatii mi-am schimbat putin cate putin parerile, pana la urma nu m-am maritat cu un preot, nici macar cu un ortodox ci cu un catolic, ce-i drept la ortodocsi si cu nas de cununie preot ortodox, cred in continuare in Dumnezeu dar refuz sa mai vad lucrurile prin prisma habotnicismului. Eu ii consider pe calugari in general niste oameni fara educatie, rupti de realitate,care isi fac din suferinta un scop al vietii. Peste tot vad numai pacate iar amenintarea cu iadul este expresia cea mai utilizata in discutia cu credinciosii. Biserica ortodoxa comparativ cu biserica catolica n-a acceptat de-a lungul timpului nici o schimbare care sa-i faca omului putin viata mai usoara, aici ma refer in special la post, la scaune in biserici, etc. E intr-un fel normal daca stau si ma gandesc ca in timp ce adeptii catolicismului aveau nevoie de putina indulgenta in ceea ce priveste regimul alimentar sau ca aveau nevoie de niste scaune in biserici pentru ca munceau in fabrici si n-ar mai fi facut fata atat de bine restrictiilor, in timp ce iobagii continuau sa creada ca daca merg la biserica si pica din picioare de oboseala e mai bine decat sa stea pe scaune precum pacatosii de catolici. M-am intrebat de curand de ce nu sunt date exemplu in biserici cartile lui Nicolae Steinhardt sau ale lui Dumitru Staniloaie dar in schimb cartile scrise de calugari sunt permanent scoase in fata. Si am gasit raspunsul: pentru ca reflecta cel mai bine ceea ce biserica ortodoxa incearca sa promoveze: frica. Nicoale Steinhardt spune intr-una din cartile lui ca omul trebuie sa discearna intre bine si rau. Iar eu stau si ma gandesc ca eu daca as fi insarcinata as considera ca prioritatea numarul unu este copilul, indiferent ce-mi spune un calugar care in ultimii 10-15 ani n-a iesit din manastire, n-a avut niciodata o familie, n-are cunostinte de medicina si asa mai departe. Imi pare rau daca am jignit pe cineva, n-a fost cu intentie, doar am vrut sa adaug si o altfel de parere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Osolita, nu stiu ce carti ai citit tu, dar eu n-am avut nicioadata impresia ca Biserica Ortodoxa incearca sa promoveze frica, ci din contra, bucuria. De Parintele Teofil Paraian ai citit ceva? Sa vezi cata bucurie si dragoste se revarsa din cuvintele lui. Si este calugar. Si sunt multe exemple de genul asta. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, daca tineti post in timpul sarcinii, mincati fasole, bob, linte si soia, furnizoare de proteine vegetale si cit mai multe legume verzi, bogate in fier. Si mai bine, suplement de vitamine prenatale. butterfly, sigur ca ti-a spus ca nu patesti nimic TU, daca tii post. Ti-a dat insa si asigurari ca fatul o sa se dezvolte armonios cu barabule si un pic de vin??? Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adita, n-am de gand sa provoc un flame despre religie aici. De calugarul Teofil Paraian recunosc ca n-am auzit decat de vreo 2-3 luni, asa ca n-am reusit sa citesc vreo carte de-a lui. Eu vorbeam insa despre calugari in general, degeaba ii dai exemplu pe cele cateva exceptii. Daca o sa ai vreodata curiozitatea sa incerci sa vorbesti cu mai multi calugari, vei constata ca cele mai ulitizate expresii sunt " e pacat daca faci asta" si "arzi in iad" ori mie asta nu-mi inspira deloc bucurie ci frica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Duhovnicul mi-a dat exemplu femeile de la tara care muncesc fizic si postesc si au copii sanatosi. Mie mi se pare un mit. Cel putin in jurul Bucurestiului duminica bisericile sunt goale iar taranii sunt pe cimp. Bunica (de la tara) a fost foarte credincioasa dar nu a tinut posturile gravida fiind, si nici mama. Probabil strabunicii au fost altfel ca urcau blidele de dulce in pod si le aduceau pe cele curate pt post. Oricum, postul alimentar este doar una din dimensiunile postului, voi incerca sa fac un post spiritual iar cel alimentar va fi mai modest. Multumesc pt raspunsuri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si eu la ce au spus fetele in legatura cu subiectul : credinta este in sufletele noastre si nu are legatura cu faptul ca mananci sau nu carne in postul Craciunului. Important e sa crezi in Dumnezeu, el te vede si asculta si rugile particulare, nu numai cele facute in lacasele de cult. Important e sa fii bun, sa faci fapte bune, sa-i ajuti pe cei ce au nevoi de ajutor dar fara ai judeca sau sa astepti ceva in schimb, si EL vede. Ce folos pentru cei care tin posturile, merg la biserica, se roaga dar in rest sunt exact invers de cum ar trebui sa fie .....asa ca fii asa cum esti tu si nu uita: credinta e in tine. Eu stiu ca femeile insarcinate, copiii mici si bolnavii au dezlegare la post...spun asta citire de la un preot cu un har deosebit! Iar daca simti nevoia sa mergi la EL, mergi la biserica atunci cand simti tu, unde te simti tu bine fara a te simti vinovata de ceva. Numai bine! Denisa si copilul Alecu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...