Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Noi-Dec2003 (11)


Reliana

Recommended Posts

Mi-e tare mila de tine Ven ca suferi asa.. eu mai am putin si ar trebui sa nasc, dar nu am avut asa probleme mari cu constipatia. Bine, mainile si picioarele le am si eu umflate dar cred eu ca nu mai mult decat la alte femei si bine, alte probleme pe care le cam avem toate: de zeci de ori la toaleta si mai ales noaptea, dureri de spate, cate o contractie, dureri in partea de jos...etc , cam toate la avem. Dar zic eu asa constipatie nu am avut, sa ma ia plansul!! Eu cred pt ca mananc multe salate si fructe, poate de aia. Cum simt ca se incetineste tranzitul intestinal, renunt la paine, paste si alte chestii si bag la greu salate! Si beau muuuuulta apa. Poate ca prea multa, ajung si la 4l/zi, ce sa fac daca mi-e sete de mor. Eu si inainte de sarcina beam multa apa plata, cam 2l/ zi. Si sa stii ca mama mi-a zis ca a avut probleme mari cu constipatia cat a fost insarcinata si chiar mi-a fost teama ca o mostenesc, dar uite ca am depasit problema. Mai Elena, tu te ingrijorezi de pe acum de asa ceva! Stai draga linistita, ca nu se intampla asa de des ca femeile sa nu aiba lapte. Si chiar daca se intampla, totul va fi ok. Laptele praf nu e ca cel matern e adevarat dar e o laternativa absolut de buna. Cati copiii nu sunt asa hraniti si sunt mari si sanatosi!? Stai linistita nu te mai gandi la asa ceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ven iubita, prin ce trebuie sa treci! Nu ma pricep la asa ceva, nu am avut parte de edem insa eu zic sa suni la dr. sa-l intrebi ce poti face. Trebuie sa fie o solutie si pt asta... Iat pt constipatie: bea mult laptic, cald sau rece, eu cu asta ma remediez cand simt ca se apropie o perioada mai grea. Pupici multi si sarcina usoara! Cristina, mamica cu burtoaie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elenalove27
Dragele mele va rog sa ma faceti si pe mine sa inteleg o chestie care nu imi da pace.[bang] Deci daca nasc si nu am lapte in titici eu cum si cu ce o sa alaptez prichindelul meu ?[bb] de cind Doftorul mi-a spus ca dupa nastere multe femei nu au lapte in sini eu nu mai pot dormi ,oare ce va minca bebelica al meu?[bibe] Elena 34 saptamini & sotul AL
Mecanismul prin care se declanseaza lactatia este reglat hormonal. In principiu, ceea ce trebuie sa stii este ca la inceput, in primele 2, 3 zile, sanii produc un lichid straveziu, numit colostru, care este un fel concentrat imunologic, si care este esential pentru bebelus. Acest colostru trebuie sa i-l dai bebeului pentru a-l feri de tot felul de infectii si pentru a-i intari sistemul imunitar. Lactatia propriuzisa se instaleaza progresiv, principiul dupa care trebuie sa te ghidezi in primele zile fiind alaptare la cerere. Dupa cateva zile, organismul tau se va adapta la cerintele de hrana ale copilului si totul va intra in normal. Daca mai vrei sa-ti mai zic teorie, oricand!! Cu drag, Vilma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna buricutelor. Iata ca am reusit sa mai intru si eu pe aici. Imi venea sa innebunesc ca nu pot veni sa mai citesc si sa va mai scriu cate ceva(probleme cu netul acasa) dar acum totul este OK. Dupa cate vad toate mamicile care sunt pe ultima suta de metri pana la nastere sunt foarte irascibile si nerabdatoare. Ma gandeam ca numai mie mi se intampla. Nici eu nu mai am deloc rabdare desi trebuie sa mai astept vreo 2 saptamani pana nasc. Am fost la dr. si m-a programat la cezariana pe 17 noiembrie desi DPN era 28 noi. Si eu am dureri de spate ca voi, dureri de burtica si in ultimul timp arsuri.Nu va mai spun ca statul acasa este un cosmar pt mine iar nopatea imi vine sa innebunesc de cate ori trebuie sa ma duc la baie...[bang].Din fericire nu am mainile sau picioarele umflate... Am reusit sa cumpar si cateva lucrusoare pt bb, i-am luat patut, salteluta,carucior,lenjerie si pilota....ma rog, strictul necesar.Bagajelul meu este gata mai trebuie sa-l asez in gentuta.Am mari emotii cand ma gandesc la clipa cea mare.Sper din totul sufletul ca lucrurile sa decurga bine, atat pt mine si bb cat si pt voi toate. Multa sanatate fetelor si nasteri usoare. Magda [gravi] 36 sapt si 1 zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Dupa ce am scris un mesaj lung de numa, l-am pierdut asa ca o sa fac un sumar. Ven, imi pare rau ca te simti asa de "naspa". Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau. Pentru constipatie, stafide puse in apa seara si dimineata bei apa de pe ele si le mananci. Despre edeme, pana la un moment dat sunt normale, dar daca vezi ca se umfla chiar asa de tare eu zic sa suni la medic sa intrebi. Si verifica si tensiunea...Stiu ca ai avut ceva probleme cu asta. Eu sunt suparat de numa pe Clujul asta nenorocit. Daca bagajul meu e cat de cat aproape de final(azi am facut plinul[:)]),lucrurile puiutzului sunt departe de a fi acasa, la locul lor. Pur si simplu nu gasesc ce-mi trebuie pentru el. Ma bazam pe un magazin pentru haine si cand am fost acolo era aproape gol in materie de haine pentru nou nascuti. Nici sac matlasat, nici prosoape de baie ...nimic...Asa ca,Ven, daca vrei sa mergi la magazinul din Manastur de care ti-am mai zis, amana pana peste vreo 2 saptamani cand primesc(cica) marfa. Si ma gandesc cu groaza ca nu cumva sa nasc mai devreme decat trebuie si sa nu am nici cu ce sa-l scot din spital.Spunea cineva de ceva magazin 1 Iunie, sau e firma? Habar nu am. Daca vreuna din voi e din Cluj si stie de asa ceva, please, spune-ti inca o data pentru o baba uituca... Am si eu niste senzatii tare ciudate la nivelul superior al vaginului. Mi se pare ca acolo ii copilul. Eu am burta mai jos, nu s-a ridicat prea mult...Poate si asta sa influenteze sa provoace o nastere "precoce"? Prin urmare mi-am inceput saptamana cu nervi pe magazinele din Cluj( si pe strazile pline cu gropi). Alina, te invidiez, as vrea sa am asa un chef de munca...[cool] Din pacate eu nu am chef nici praful sa-l sterg, as sta toata ziua ca o placinta. Bine, adevarul e ca inca merg la servici(nu ma intrebati de ce ca nu stiu sa va spun, nu de alta, dar merg cam degeaba ca randament nu mai dau deloc) si stau si multe ore, asa ca in week-end abia astept sa lenevesc. Cred ca de acuma incolo o sa scriu asta la fiecare sfarsit de mesaj: nastere usoara, fetelor!!! [pup,Dana,33s si 1z
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:)))))) Fetelor, topicul nostru devine unul al lamentarilor!! :))))) vikinga, nu stiu ce sunt alea albe, eu am unele rosii mici de tot sub piele, tot pe maini si de la glezna in jos, cre ca circulatia mea periferica nu mai face face afluxului mare de sange (si asa aveam circ. periferica proasta dinainte, eram in veci rece la maini si picioare), si capilarele alea mici de tot se mai sparg!! Cre ca la mine asta e. Nu stiu tu ce poti avea. Dar tot ce pot sa-ti spun e ca SPER ca tot ce avem acuma (nasol, I mean) sa ne treaca dupa ce nastem!!!!!!![bang] Va pup! Azi parca nu mi s-au mai umflat extremitatile asa de tare.[cool] Mi-am luat ghetute de iarna imblanite ffff faine, fara toc, dar destul de trendy, cu un nr. mai mare!!![bang] Si la bebe: vanita de baie (200.000), 2 scutece de finet (32.000/buc.), body cu maneca lunga (115.000), pantalon-salopeta (90.000), set bebe (camasuta maneca lunga cu capse, pantalonasi, caciulita, manusi si bavetica)-280.000. Sunt atat de frumoase, iti vine sa le mananci!!! :) Va pupam, mergem si noi la treaba, ca la cheltuit suntem campioni (eu si bebe) !! :) Pupici si sanatate!!! Venera si [bb] Markus - 32 sapt. si 5 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am asa ceva pe maini. O sa ma uit deseara sa vad daca si pe picioare. Mie mi se pare ca sunt doar niste pete albe, ca o depigmentare a pielii, fara sa fie grasime sub ele. Pe mine ce ma "sperie" cel mai tare e dilatarea mare a vaselor de sange de pe picioare si fese...Arata cumplit!!! Sper din tot sufletul ca dupa nastere o sa treaca. De altfel eu mai sper si ca cele 14 kg puse contin si ceva apa![:)] Si ca dupa nastere o sa se elimine apa si o sa raman cu mult mai putine kg...He He , ce naiva sunt, asa-i?[:)] Lasa ca le-om descurca noi pe toate( se vede ca sunt ardeleanca, asa-i?[:)]), puiutii sa ne fie sanatosi,frumosi si destepti ca restul se rezolva. Am facut si eu o "afacere" buna, zic eu...Tot m-am ambalat de ceva vreme sa-i iau la puiutz masa de infasat cu sertare in care sa-i pun hainele. Si pe langa asta eu mai aveam nevoie in casa de un birou, asa, mai micutz pe care sa pun laptopul cand o sa stau acasa. Si m-am gandit ca ar fi perfect daca le-as combina. Zis si facut. Mi-am cumparat un birou micutz si modern, cu o tablie rezistenta si cu 2 dulapioare pe o parte. Cum in casa mai am intr-o comoda o parte goala, m-am hotarat ca acolo ii voi pune hainele, in dulapurile din birou ii voi pune cosmeticele si prosoapele si uite asa am facut o chestie practica. Zau ca nu stiu unde as mai fi pus si masutza de infasat si biroul. Asa, cat timp va fi nevoie, o sa-l schimb pe puiutz pe birou(bineinteles ca ii voi lua o saltelutza cu musama deasupra , sa-i fie moale) si pe urma imi ramane biroul acasa. M-am felicitat pentru ideea mea.[bis] Se pare ca mi-au disparut laudatorii [:)] Ce bine e sa va am pe toate, sa putem vorbi vrute si nevrute, sa stim ca nu suntem singurele cu tot felul de probleme si ganduri... [pup],Dana. Acuma m-am invatat minte, dau un copy inainte de a trimite mesajul, just in case...[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, eu sunt cam puturoasa la scris... dar... sa va mai zic si despre mine. Sunt in sapt. 36, iar pe 29 noiembrie am sa nasc prin cezariana (al 2-lea bebe). Pana acum am luat 13 kg. Cu celalta sarcina luasem doar 14 kg... cu asta cred ca depasesc putin :) Acum sa va intreb si pe voi: transpirati mult? ca pe mine uenori curg apele, desi afara sunt 6 grade :) Iar nasul il am infundat de la inceputul sarcinii si atunci folosesc Olynth la greu :(( Cam atat, s-a trezit baietelul. Sarcina usoara in continuare, pupici pe burtici. Pa pa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!! Ce mai faceti??? Mie mi-au aparut pe fese si pe solduri pete rosii, da si pe burt langa buric unde pielea e intinsa la maxim. Sunt disperata din cauza asta, mi-e frica ca n-o sa-mi treaca. Eu inca sunt in steptare, desi toata ziua am contractii, care inca sunt false. Miercuri merg la doc, sa vedem ce-mi va spune. Am inceput pur si simplu sa stept, ca n-am incotro. Ce mai spui Laura?Cum te mai simti? Cam atat ptr azi!!!! [pup] alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...