Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Noi-Dec2003 (11)


Reliana

Recommended Posts

Buna burticutzelor! Bun venit noilor burticutze[gravi], Cristina si Buburutza! Cristina, tu ai DPN aproape de al meu. Ca sa vezi, ce faceam noi prin aprilie! Noi va citim in fiecare zi, dar ne-am puturosit la scris, nu stiu de ce. Facem bine, mai mult prieteni cu patutul, sa nu cumva sa ne faca bb vreo nefacuta si sa apara inainte! Si poate patim ca tine Julia, si nu mai vrea sa vina... Oricum, eu as vrea cezariana, si am auzit ca se programeaza mai repede decat DPN. Si eu sunt nerabdatoare sa-mi vad pujutul. Cred ca si la mine sta transversal(ca se misca cand stau dreapta sau stanga), asta dupa ce acum o saptamana cu siguranta i-am simtit caputul jos de tot. Eu la control merg la sfarsitul lunii, si atunci stabilesc si cand ma internez pentru nastere. Imi pare rau ca unele dintre voi aveti probleme. Curaj, mai este putin. Si mie mi se umfla mainile dimineata, dar de cand stau acasa, nu mai am probleme cu picioarele! Doamne ajuta sa avem bb sanatosi si frumosi si noi sa fim sanatoase! Oare ce fac Julia si Alinkav? Ne fac rost de o vizita pe la Municipal? Va pupicim. Carmena[gravi] si bb[copil] 32 sapt si 3 zile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cristina, sper sa mai poti citi mesajul meu. Ia-l linistita pe sotul tau cu tine, al meu chiar a dormit cu mine o noapte in Kreißsaal pe un fotoliu rabatabil, lasa ca n-o sa i se faca rau si tu vei avea nevoie de el, conteaza mult sa-l ai linga tine, cel putin eu asa am simtit anul trecut la prima nastere; Si cere PDA, doza se poate introduce la fiecare 2 ore, mie mi l-au facut seara si pina am nascut dimineata am primit vreo 3-4 doze, durerile sint destul de insuportabile, si cu PDA e muuult mai bine si usor de suportat; oricum aici se face PDA aproape la fiecare nastere normala, asa ca au exercitiu destul, nu se poate intimpla nimic rau, eu n-am avut probleme dupa, si am binecuvintat intr-una persoana ca a inventat PDA-ul, iti reduce doar durerile, in rest esti perfect constienta. Si cu vergeturile, lasa ca trec ele dupa vreo 3-4 luni, adica vroiam sa spun ca se albesc. Nastere usoara tie si la toate celelalte mamici de noi.-decembrie narcisa 27 saptamani & bb Patrick 1 an si 4 luni
quote:
Originally posted by buburuza99
Buna fetelor si multumesc pt. urarile de bun venit. Eu astept o fetita dar nu este 100% sigur, am inteles ca in cazul fetelor e mai greu pt. doctori sa se pronunte. alinakav Sunt aproape sigur ca "petele rosii" sunt vergeturi. Desi eu nu am am citit multe despre asa ceva si am vazut si la tv cum arata. Dar nu te ingrijora, dupa sarcina dispar aproape cu desavarsire. In privinta sotului, cred ca voi proceda si eu ca alte fete. Daca i se face rau il dau afara, dar in rest trebuie sa fie alaturi de mine. Si eu vreau sa fac un PDA daca doare prea tare. M-am interesat si cel putin la asta nu fac prea multe mofturi (desi in unele cazuri te sfatuiesc sa mai astepti, sa nu-l faci prea devreme, ca sa nu-i treaca efectul pana la sfarsit). Care dintre voi a mai facut cursuri prenatale (Geburtsvorbereitungkurs). V-au ajutat cu ceva exercitiile de respirare sau in genera ce ati invatat acolo? Noi am facut un curs care s-a terminat acum vreo 3 saptamani si deja am impresia ca am uitat toate sfaturile bune. Hai ca m-am cam intins la scris.. La multi ani Vilma! Georgy75 sa va traiasca fetita! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor bine ai venit Simona si sarcina usoara in continuare. eu sint tot in asteptare,bb nu vrea sa vina,nu mai pot dormi deloc si am inceput sa ma ingrijorez.care stiti sa mi spuneti si mie cum este cu dopul gelatinos?mie imi curge ceva alb f viscos de ieri,dar am inteles ca dopul are si singe.o fi dopul?in rest am contractii f rare iar bb misca f des si tare si tot am senzatia ca fac ceva,ma duc la toaleta dar nimic. dupa cit timp se induce nasterea?eu nu prea as vrea ca am inteles ca este mai dureroasa nasterea.laura parca tu ai avut nastere indusa.ce poti sa mi spui?cum e? m am cintarit si am mai slabit 2 kg in ultima luna. Carmen alina sa dus azi la dc,nu stiu ce a facut,eu o sa merg vineri sa vad ce mi zice si sper sa ma interneze.acum sa vad daca nasc vineri dupa cum am visat,de aia si astept pina atunci,dar imi e frica sa nu ma ia noaptea durerile.sotul meu cum ma aude ca zic au zice sa mergem la spital dar nimic.tare rau e sa stai asa in tensiune. va pupic si va scriu eu mai spre seara,poate mi raspundeti si mie la ce am scris mai sus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia, nu-i neaparat nevoie sa fie sangeriu, cel putin asa mi-a spus dr. Poate sa iasa pe rand, asa cum spui ca ai tu, sau tot odata. Daca iasa odata si e sangeriu, nasterea va avea loc in cateva zile, daca iasa mai pe rand, zice-se ca mai dureaza putin mai mult. Uneori poti sa nu vezi dopul iesind deloc. Si eu ma duc azi la dr, in 15 min, sa vedem cat mai am. Sanatate si toate cele bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura ca sa-ti raspund, aici e partea frumoasa, ca cica a uitat germana cu toate ca a locuit aici zeci de ani, aici si-a nascut baietii si aici a stat pana ce i-a murit sotul si s-a reintors in Spania. Da' e o bandita si jumatate[hot]. Si ce e super e ca la naiba cu mine dar inteleg aproape perfect spaniola!! Nu am invatat-o in scoala, nici cu telenovelele nu prea m-am dat ca nu am avut timp in tara mai ales ca am plecat de cativa ani buni. Dar se aseamana asa de bine cu romana ca nu stiu cum fac dar le leg! Si partea proasta, adica f proasta e ca nu vorbesc decat cateva cuvinte ca nu am inca vocabularul necesar[:D]. Asa ca-i super sa-ti vorbeasca soacra si tu sa fii cu limba taiata[bang]. Ei m-am plans si eu putin, gata ma concentrez acum asupra bblui! Ma simt ok, am moralul bun, ma simt curajoasa[greutati], hainute, patuturi si alte alea le am...DECI numai bbb tre sa mai vina! Frumos si sanatos! Covorul rosu e pregatit pt printz[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...m-ati pus pe ganduri cu scurgerile albe...Si eu am asa ceva, de 2 zile. Alb, usor galbui..si destul de abundent. Dar eu nu vreau inca!!!!!Nu am decat 33s si 4z.Puiutzul trebuie sa mai stea acolo...Sper ca totusi nu e dopul, doar scurgerile pe care le-am avut pana acum, un pic mai abundente spre sfarsitul sarcinii. Fetelor care ati mai nascut inainte, spuneti-ne din experienta voastra la ce sa ne asteptam? [pup],Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, fiecare sarcina e diferita. Iti dau exemplul meu. Prima data la 38 de sapt eram deja 5cm dilatata si m-au indus. Totul a durat 2 ore de la ruperea apei, am facut epidurala, frumos, nedureros. Cu o zi inainte de inducere mi-a iesit dopul gelatinos, dar era sangeriu, deci oricum indusa ori ba tot nasteam in caetva zile. Acuma, ca tocmai m-am intors de la control, tot la 38 de sapt, sunt dilatata 2cm si colul 70% scurtat si moale, capul copilului "angajat", cum se zice. Dr mi-a spus ca a doua oara dopul de obicei nu iasa o data ci pe rand, asa ca o scurgere. Stiu eu? De data asta nu voi fii indusa si astept in orice zi sa inceapa contractii serioase ori sa se rupa apa. Oricum am eu contractii intermitente de cateva zile bune. Nasterea propriu-zisa a fost o "experienta" pozitiva pentru mine, mai ales cu epidurala. Imi strigau ei de acolo cand sa imping, cand sa respir, mi-au facut epiziotomie, m-au cusut, etc. Eu consider ca am fost unul din cazurile fericite prima data, cand totul a mers ca pe roate. Sa vedem acum. Mai sunt fete pe aici care sunt la a doua sarcina, pot si ele sa povesteasca prin ce au trecut, apoi faci comparatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Uite ca eu mai am de asteptat. Cred ca m-am cam grabit. Doc tot spune ca deja pot sa nasc oricand, dar poate ca ajung si la 40 de saptamani. Mi-e deja iniferent, ca m-am plictisit rau sa ma tot agit. Daca tot am asteptat cele 38 de saptamani, mai astept inca 2. Asa ca eu voi astepta vestile de la fete care au termenul inaintea mea. Sa nu uitati sa ne anuntati!!!!!!!!![bis][:D] Chiar imi place sa completez listuta noastra!!!!!!!!!!! Julia iti doresc sa nasti vineri, cum iti doresti!!!!Daca mi se va intampla ceva(voi naste in urmatoarele zile) te voi suna,sa ne sustinem. Laura suntem amandoua in aceeasi situatie, adica marea asteptare!!! Bine fetelor, va pup si mai vorbim!!! Da, si bine ati venit fetelor printre noi!!!! Listuta noastra e pe prima pagina!!! alina[gravi]-38 sapt si 2 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele din Bucuresti, ce bine de voi ca va puteti si telefona! Mi-ar place si mie sa am cu cine povesti un pic. Alina, pe mine ma streseaza asteptarea, mai ales ca azi a fost ultima zi de lucru acasa si de acum incolo am timp sa ma gandesc la toate prostiile. Azi am primit un pachet din tara cu niste hainute adorabile, cu sapcuta de pictor. Cel mare a primit un CD cu povesti. Julia iti tinem pumnii, si daca nu mai apari pe aici o vreme o sa stim ca ai avut princhindelul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...