Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Accentul românesc


Recommended Posts

Vai ma omoara cu zile cand ma intreaba cineva mirat si contrariat "cum tu nu vorbesti ruseste!?", de abia dupa un an de cand sunt pe aici s-au obisnuit sa nu-mi mai aduca cadou carti rusesti si dvd-uri care sunt traduse si in lb mea.."rusa"[bang] Ei oameni draguti, cica sa ma faca sa ma simt ca acasa... Si le-am tot explicat chestia ca romanii sunt latini..etc..dar, cica au crezut ca tot blocul comunist a fost fortat la "rusificare". Dar pe unde am mai umblat, am fost luata drept rusoaica[bang][bang] dar nu din cauza accentului ci pt ca-s din est, sunt inalta si blonda si cica asa avea figura... Accentul rusesc e urat rau de tot in orice limba, dar in germana e cel mai cumplit te face sa[vom][indecent][consti] De aia mor cand ma intreaba cineva de mi-s rusoaica[poc] Cu engleza mea am primit numai laude si de la americani si de la englezi si cica accentul ar fi "so sweet..[:I]", ok erau masculi...[8D] Iar germana mea(putina si vai de ea) are cica accent dragutz si diferit de ce au auzit ei pana acum, pt toti de pe aici eu sunt prima ro pe care o cunosc[:D][:D] Uite de aia m-am[hippi][amoras] asa fuga de sotul meu, el a stiut de la inceput treaba cu romanii, pana si istorie si etc..informat omu'[hot], cine stie ce site-uri frecventa el...ca se jura ca-s prima romanca ce o cunoaste, dar a experimentat la greu blocul comunist[detectiv], na avea si el un hobby...dar uite ca la mine s-a impotmolit[;)][}:)][}:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si io vorbesc cu accent ... rusesc. Unde mai pui ca am doua colege rusoaice. Si, desi colegii mei stiu ca nu-s rusoaica (desi seaman ca-s blonda), ma intreaba de multe ori, daca le intzeleg se zic ele (cand vorbesc intre ele). Eu, in afara de 'Da', 'harasho' si alte doua trei cuvinte, nu pricep nimic din limba lor. Odata, sefu a venit la mine cu un fax scris in ruseste... cica sa-i spun ce scrie acolo!!! I-am explicat pt a 'nshpea oara ca EU NU STIU RUSA!!! Dar e adevarat, ca lumea ma ia drept poloneza sau cehoaica (din cauza ca seman, nu numai dupa accent). Accentul asta, bata-l vina.. ca n-o sa scap in veci de el. Culmea e ca la altii imi dau seama imediat daca au accent sau nu. La mine nu pot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost luata drept rusoaica, chiar fara sa deschid gura [:0]. Cica arat tipic ca o rusoaica. Dupa primul episod de acest gen, prima masura a fost sa-mi scot cerceii din aur galben si mi-am pus o pereche din aur alb. Dar tot degeaba: vin la mine si ma intreba daca vorbesc ruseste, dar nu ma intreba in germana , ci direct in rusa. [:(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tare as vrea sa aud parerea si altor fete din Israel... Pamintul Sfint e populat in mare masura de oameni veniti din toate colturile lumii. Inconfundabili sint cei nascuti si crescuti aici (ca sotul meu, de ex.). Eu sint luata drept argentinianca ori unguroaica(?!). Cind precizez ca sint romanca mi se spune ca nu vorbesc precum romanii mai in virsta, originari de cele mai multe ori din Iasi ori zona Moldovei... De' eu sint din Bucuresti! Ca sa nu mai spun, ca datorita faptului ca port bijuterii din aur de provenienta ruseasca si pt. ca marea majoritate a emigrantilor vin din fosta URSS, sint acostata direct in rusa... Camelia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o zi, cam la vreo 9 luni de la instalarea in Franta, m-am dus cu o prietena romanca in oras si ne-am oprit la o cafea. Mesele erau asezate cate doua asa ca ne-am asezat langa un cuplu de tineri si am inceput sa palavragim in romaneste! Dupa o jumatate de ora tipul ne cere o bricheta, vede ca stim sa vorbim franceza si isi ia inima in dinti, spunandu-ne: "Scuzati indiscretia, de o buna bucata de timp tot stau cu prietena mea si va ascultam, incercand sa ghicim ce origine aveti. La inceput am crezut ca sunteti italience, dar nu toate cuvintele seamana! Pe urma am zis ca sunteti din Spania, dar parca nu e chiar spaniola ce vorbiti. Oricum cred ca pe undeva intre italiana, spaniola si portugheza."...Cand i-am spus de unde suntem a facut sprancenele in semnul mirarii si a ramas mut! In aceeasi cafenea m-a intrebat chelnerul (tot cu o prietena romanca) ce hram purtam, si cand am zis ca italience a zis "ne, ne, ne! Nu sunteti nici rusoaice, nici italience, ce vorbiti seamana cu limba moldoveneasca, am lucrat acolo o perioada si chiar daca nu seamana perfect cu accentul vostru, urechea nu ma inseala!". In ce priveste accentul cand vorbesc franceza , in general le place. Fetele la scoala sunt innebunite dupa el si mereu repeta in stilul meu cuvintele (unele). Prietena lui fiica-mea ia de la ea lectii de lb romana si e foarte suparata daca nu inteleg ce vrea sa spuna. Ii place teribil. Cam atat! Sunt luata ori drept rusoaica, ori italianca, uneori romanca (aici sunt multi romani, mergeam odata pe Promenade des Anglais si vorbind cu fratele meu , niste batranei se opresc si pun o intrebare legata de discutie, erau romani).Si mai am o mie de exemple dar ma opresc aici. Am limbarita, am iesit azi de la examen si sunt fericita ca am terminat cu stresul. Ah, si in ce priveste confuzia ca limba romana este de origine latina, asta e la ordinea zilei! Iar Bucurestiul e de cele mai multe ori....capitala Ungariei, trebuie bataie de cap nu gluma cu cucu-ltura. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici in Canada (Montreal) lumea ma ia deobicei drept o est-europeanca, iar unii chiar ghicesc ca sint din Romania ! Se intimpla rar sa spuna exact Romania, deobicei e vorba de persoane care au intilnit deja romani sau romance, deci sint 'initiati'. Unii ma intreaba daca toate romancele sint inalte si frumoase...boh ! fumate...fumate ! Nu mai sint chiar o adolescenta ca sa nu ma prind de 'manevra'... Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe noi ne intreaba mereu daca suntem rusi...Chiar mergem la cumparaturi la un magazin rusesc si am impresia ca vinzatoarele de acolo ne cred rusi fuduli care nu vor sa vorbeasca ruseste. Desi mergem acolo regulat, de multa vreme, ele continua sa ne vorbeasca in ruseste si noi continuam sa le raspundem in engleza...Parca e greu sa intelegi ca te intreaba daca aia e tot?! Anca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ehehehe, cunoastem problema... Sa vedeti cum e la mine: fiind blond-satena si cum aici misuna multe rusoaice, bineinteles, sunt intrebata daca apartin respecivei natii (de catre spanioli.)[bang] Avind de a face zilnic cu turisti ma distrez cind ii vad surprinsi ca stiu si engleza si franceza, unde mai pui ca si romana...iar de curind datorita afluentei de nemti am invatat ceva cuvinte si ei au impresia ca vorbesc si germana....si nu de putine ori m-a intrebat careva: sunteti nemtoaica, sau mai modest: ati studiat Germania?[:D] Eu ma amuz teribil, caci va spun, stiu doar citeva cuvintele, invatate de nevoie, in schimb inteleg cam tot ce e legat de munca mea si stiu sa le explic... Din pacate nu cred ca o sa fiu confundata cu o spanioloaica vreodata, caci eu ma chinui sa vorbesc corect, sa pronunt toate literele, ca la televizor, iar ei....isi fac de cap cu cuvintele...Si inca o chestie: se invata foarte bine o limba straina de la cineva care o vorbeste, poate uneori mai bine decit de la nativ (caci respectivul incearca sa pronunte cit mai corect si sa foloseasca corect gramatica in timp ce nativii...) Asta e, dar sa ii vedem pe ei vorbind alte limbi.....fara accent[zz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...